Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa sieci FTTH GPON - pytania.

kowal-dr 06 Jun 2013 01:22 7401 11
    kowal-dr
    Level 15  
    Witam.

Od jakiegoś czasu planuję rozpocząć działalność jako dostawca Internetu. Zaznaczam od razu, że nie jest mi obcy temat jak to działa, lecz do jednego momentu - rozprowadzania światłowodów po słupach energetycznych do klientów docelowych od koncentratora OLT.

Wybór padł na koncentrator DASAN V5812G wraz z wkładkami FIBRAIN SFP GPON klasy C+. Środowisko docelowe - miejscowość (większa wieś) ok. 200 budynków jednowodzinnych, sieć prowadzona po słupach energetycznych (rozmowy z ZE wkrótce się zaczną). Oczywiście wiadomo, że pierwszym wymogiem będą kable samonośne, muszą być dielektryczne. Odciągi, przejścia, zakręty to już wyczytałem i mniej-więcej wiem jak to wygląda.

Problem jest z samą dystrybucją, ponieważ mam niezbyt dużą wiedzę nt. światłowodów w takim zastosowaniu. Trafiłem na rozwiązania takich problemów (np. system FIBRAIN AirTrack) lecz chciałbym się dowiedzieć czy nie można rozwiązać tego w taki sposób (CZYSTO teoretycznie, ponieważ wydaje mi się zbyt proste):

Przewód światłowodowy wychodzi z wkładki w koncentratorze i trafia na splitter, powiedzmy 1x4. (max split na jedną wkładkę to 1:128) Przewody wyprowadzone na zewnątrz, do słupa. Na samym słupie rozchodzą się w 4 kierunkach. Znany mi jest problem budżetu mocy przy takim rozwiązaniu. Dalej powiedzmy w pobliżu skupiska domów splitter na słupie, który korzysta jako wejście jedno z wyjść poprzedzającego splittera, pozostałe wyjścia służą jako podłączenia dla klientów.
    W uproszczonej postaci wygląda to tak:

Wyjście z centali -> splitter 1:4, rozejścia w kilku kierunkach -> splitter 1:8 [liczba klientów do podłączenia 7, ósme wyjście jako źródło dla następnego splittera] -> splitter 1:16 [liczba klientów do podłączenia 15, wyjście szesnaste jako wejście kolejnego splittera]

Naturalnie przy rozmiarach miejscowości (długość linii namowietrznych energetyki to po podliczeniu ok. 10km) nie da rady uzyskać splitu 1:128 i liczbę klientów 200 (mogącą po obserwacji się zwiększyć) obsłużyć wszystkimi dostępnymi czterema wkładkami ze względu na budżet mocy. Również same splittery wprowadzają tłumienie i obawiam się zaniku sygnału przy takim rozwiązaniu.

Pewnie od razu zostanę "zrugany" za taki pomysł podłączania i zapewne za całokształt ale to nie jest celem tego tematu. Podchodzę do sprawy poważnie i proszę o nakierowanie na temat. Wielu z was zapyta zapewne dlaczego tak. Na starcie takiej działalności, ze względu na finanse. Nie sądzę, żeby spawarka światłowodowa była w naszym zasięgu i wpadłem na pomysł realizacji gotowymi odcinkami przewodu światłowodowego z zarobionymi końcówkami od splittera do splittera, ponieważ odległość słupów od siebie jest praktycznie wszędzie taka sama, za wyjątkami niewielkich zakrętów. Do klientów przewody zakończone gniazdkami w domu i pigtailem połączone z ONU, ale czy w przypadku zwiększenia tłumienia przez dodatkowe pigtaile akceptowalne byłoby zarobienie i na kablu abonenckim końcówki i wpięcie jej bezpośrednio do ONU? Wątpię czy miałoby sens instalowanie gniazdek, pytani przeze mnie mieszkańcy (może przyszli abonenci?) nie mieli nic przeciwko zainstalowania ONU na ścianie w miejscu wejścia przewodu do wewnątrz lokalu.

Widziałem rozwiązania oparte na kablach wielowłóknowych, lecz nie za bardzo rozumiem jak to wygląda na słupach w połączniu z splitterami, tj. centralny split np. 1x64 i rozprowadzenie 64 włókien do 64 abonentów? czy dobrze rozumiem?

Na elektrodzie był podobny temat, na jego końcu dopisek - "BĘDĘ BARDZO WDZIĘCZNY ZA ODPOWIEDŹ. Niestety taka wiedza jest ciężko dostępna i nie rozpowszechniana w internecie. " O to i ja proszę. O wytłumaczenie, dlaczego powinno/ nie powinno tak być oraz jak powinno to wylglądać. W przypadku, gdy nie będę pewnien swoich rozwiązań zatrudnię firmę do projektu tego typu sieci.

Pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Zigus
    Level 14  
    Wszystko zależy gdzie będziesz miał tego dassana.. musisz sobie zrobić projekt, mniej więcej ile klientow bedzie przypadac na mufe. Najprosciej jest zrobic tak :

Z OLT wychodza Ci 4 wlokna, i jedno juz w samej szafie rackowej splitujesz do 1:64. Od siedziby idziesz wloknem 72j, i po drodze wstawiasz mufy, i wychodzisz tubami do tacek, w ktorych zostawiasz pigtaile SC, te wlokno dalej mozesz splitowac, ale osobiscie ten split juz bym prowadzil do klientow, krorzy sa najblizej siedziby.

Wszystko zalezy od rejonu, jak masz klientow daleko od firmy, to wyzej podany sposob jest najlepszy, jak masz blisko klientow, to mozesz splitowac i splitowac.. oczywiscie teoria teoria, ze mocy braknie itp itd, ale prawda jest taka, ze kazdy spaw musialby byc na poziomie 0.01, i wtedy moze sie udac ;).

Nie oszczedzaj na mufach, kupuj duze tacki, na malikach tez nie oszczedzaj, odrazu Ci mowie ze jak masz kupowac wlokna 8j z linka samonosna, to kup malika takie, jakie uzywa tepsa[metalowe wkladki], sa tansze, mniejsze i bardziej wytrzymalsze, kazde inne malika mozesz wyrzucic, poniewaz sie urywaja, wyslizguja i potrafia narobic wiele problemow.

Spawarke predzej czy pozniej musisz zakupic, bez tego sie nie obejdzie.. tak samo laser do sprawdzenia wlokien. Musisz naprawde duzo czasu zainwestowac w projekty, nerwy i wgl. Dobrze jest miec ogarnietego spawacza, i kogos kto bedzie robil trase swiatlowodow, bo naprawde idzie sie potracic..
    kowal-dr
    Level 15  
    Dziękuję za odpowiedź.

Mógłbyś powiedzieć mi jeszcze jak wygląda tłumienie w przypadku spawu a ile w przypadku splittera? Domyślam się, że różnica jest duża. I czy znasz jakieś inne wkładki GPON niż FIBRAIN klasy B+ i C+? Bo ja tylko takie znalazłem, i to w dodatku na sklepie INET Group.
    marian1977
    Level 17  
    Poprawny spaw ok 0,02dB spliter od 0,1dB do kilkunastu dB, zależy od splitu i podziału mocy (istnieją również splitery asymetryczne). Wkładki FIBRAIN są ok, nie szukaj niczego innego. Technika AirTrack też dość ciekawe i proste rozwiązanie. Na 4 wkładkach C+ zrobisz to bez większego problemu, obyś dobrze to zaprojektował (potrzebujesz sporej ilości wiedzy lub fachowca w tej dziedzinie).

Sorry za szczerość, ale szkoda Twojego czasu i sporej ilości forsy.
    kowal-dr
    Level 15  
    Tak też myślałem że Fibrain to dobry wybór będzie. O AirTrakck'u też czytałem i mnie to zainteresowało. Nie nie szkoda. Ja wiem, sieć wykona zapewne inna, wynajęta firma, chodziło mi o zrozumienie niektórych aspektów dla których wiedzy nie udostępnia się ot tak. Firma wykona jedynie sieć GPON do momentu koncentratora - dalej będziemy robić sami. ELMAT oferuje wypożyczenie koncentratora do testów i to zapewne wykorzystamy i w niedalekiej przyszłości będę starał się znaleźć czas na szkolenia przez nich oferowane. Jednak moja żądza wiedzy znajduje odzwierciedlenie w tym temacie na forum :)

Interesuje mnie jeszcze jeden aspekt - sygnał za słaby nie jest dobry dla końcówki klienckiej, ale za duży zapewne spowoduje przesterowanie albo uszkodzenie optyki odbiornika. Zgaduję, że jeśli sygnał jest zbyt mocny wstawia się jakiś tłumik sygnału, zapewne między złączkę splittera a przewód abonencki?

No i jest jeszcze drugi aspekt - sieć pasywna bez urządzeń aktywnych służy obniżeniu kosztów i ułatwieniu instalacji dla ISP. Ale jeśli istnieje miejsce na jakiś aktywny wzmacniacz sygnału, to czy w GPON możliwe jest jego użycie tak jak np. wzmacniacze w sieciach telewizji kablowej?

Pozdrawiam
    Kowal
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jest możliwe, tylko siec PON traci wtedy swoją największą zaletę ...
    kowal-dr
    Level 15  
    Zdaję sobie z tego sprawę, ale jeśli teren jest dosyć rozległy, w niektórych miejscach spore skupiska użytkowników a w innych teren długi ale duże odstępy między domami a są miejsca w których można byłoby użyć wzmacniacza sygnału optycznego i nie sprawi to żadnych kłopotów? Nie mówię tu o całej sieci, ale może w 2-3 miejscach.

Jakiego wzmacniacza należałoby użyć? Chodzi mi o jakiś przykładowy, żeby zapoznać się z jego wymiarami, sposobem zasilania itp.

Pozdrawiam
    Kowal
    smario11
    Level 31  
    Przy takiej topologii split odpowiedni wybierasz. Do wzmacniacza przydalby sie prad :)
    kowal-dr
    Level 15  
    Raczej nie inaczej :) Jest, tak jak mówiłem, parę miejsc w których można byłoby użyć wzmacniaczy, jest i prąd. Tylko czy to dobra opcla jak zacznie brakować mocy?
    smario11
    Level 31  
    Watpie by energetyka pozwolila wejsc z pradem na slup to raz. Dwa idea pasywnej sieci legnie w gruzach. Kolejna rzecz ktore moze sie uszkodzic. Zanik pradu w jakiejs czesci i jestes ugotowany
    kowal-dr
    Level 15  
    Śmiechem-żartem to prąd na słupie już jest :)

To tylko teoria - w praktyce będziemy dobierać odpowiedni split. Wzmacniacz nie byłby na słupie - przewód odszedłby od jednego słupa do domu coś w stylu bloku i po splicie wzmocniony sygnał wróciłby na ulicę do następnego słupa. Co do zasilania - cała miejscowość zasilana jest z trzech stacji 15/0.4kV ale z jednej i tej samej linii średniego, więc jakby ona zawiodła - cała miejscowość ciemna i chyba tylko my będziemy mieć zasilanie awaryjne. W razie zaniku napięcia na jednej z linii niskiego my będziemy mieć UPSy a może nawet i agregat. A przy wzmacniaczu zawsze można ustawić zasilacz buforowy albo UPSa zależnie od napięcia jego pracy. Chciałbym zobaczyć jak wygląda taki wzmaniacz - ale nie wiem jak szukać. Pomoglibyście Koledzy?:)
    blaz331
    Level 1  
    Pewnie już za późno na odpowiedź. Ale jestem przekonany, że na 200 mieszkańców nie będzie Ci potrzebny wzmacniacz.