Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

System alarmowy w domu jednorodzinnym

quebec2 06 Jun 2013 03:56 4179 9
Optex
 • #1
  quebec2
  Level 9  
  Hej.
  Planuję zamontować w domku jednorodzinnym prosty system alarmowy. Mam w związku z tym kilka pytań.
  Opis sytuacji w skrócie: domek jednorodzinny, dwa piętra+piwnica (piwnica jest w połowie pod a w połowie ponad gruntem, więc parter zaczyna się na wysokości ~1.7m), + garaż na dwa samochody w budynku obok. Planuję zamontować 6 lub 7 czujek ruchu w domu (glównie PIR, jedna dualna - w pomieszczeniu z kominkiem) + 1 w garażu, 1/2 kontaktrony i czujke pożarową. Do tego oczywiście sygnalizator zewnętrzny i wewnętrzny (może pokuszę się o dodatkowy zewnętrzny akustyczny?).

  Planowałem postawić całość na Versie Satela - i generalnie przy Satelu wolałbym zostać. Natomiast zastanawiałem się czy nie lepiej byłoby wziąć Integre 24 chociażby ze względu na ilość wejść (może system będzie rozbudowany, a koszt obu centralek jest porównywalny).

  Pytania:
  1) czy klawiatura z czytnikiem kart INT-SCR-BL będzie współpracowała z Versą? Chciałbym zamontować w garażu czujke podpiętą jako oddzielna strefa z możliwością wyłączenia/załączenia breloczkiem Unique (bez możliwości wyłączenia przy jego pomocy czuwania w domu), ale jednocześnie chciałbym żeby była tam klawiatura (więc kontroler stref średnio pasuje) na wszelki wypadek.
  2) czy manipulatory VERSA-LED będą działały z integrą? Przydatne na niej są dodatkowe klawisze do szybkiego załączania czuwania pełnego/dziennego/nocnego. Ja bym sobie poradził bez, ale jak chcę żeby rodzice z tego systemu korzystali w sensowny sposób to muszę to zrobić tak aby było jak najmniej do uczenia się/zapamiętywania/wklepywania.
  3) co zrobić jeżeli prąd pobierany przez urządzenia jest większy od tego który jest w stanie podać centralka? Szansa na to jest tylko (w przypadku Integry 24) gdybym dorzucił drugi sygnalizator zewnętrzny, i tylko w momencie gdy wszystkie by działały. No ale jest. Mogę zasilić część urządzeń bezpośrednio z akumulatora? Czy jest to głupi pomysł, i trzeba po prostu wziąć centralke z której da się więcej wycisnąć?
  4) w garażu chyba lepiej czujke dualną zamontować, nie? Budynek ogrzewania, obok domu. Podejrzewam że rozgrzany samochód w środku zimy może trochę ogłupić czujke.

  Co do pytań 1. i 2. to zdaje sobie sprawę, że manipulatory Versy są stworzone do Versy a te z Integry do Integry, ale te systemy są podobne z tego co zdążyłem wyczytać, część urządzeń pracuje z obiema na 100% (wg instrukcji), w części jest napisane że działa z jednym typem (ale nie ma napisane, że z innymi nie). A ja najchętniej bym wziął jeden manipulator od Integry i drugi od Versy...

  Z góry dzięki za odpowiedzi :)
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  quebec2 wrote:
  Integre 24 chociażby ze względu na ilość wejść

  Standardowo ma 4 wejścia, potrzebne będą ekspandery. Lepiej od razu Int32 albo większą.
  quebec2 wrote:
  1) czy klawiatura z czytnikiem kart INT-SCR-BL będzie współpracowała z Versą?

  Nie. W instrukcji/nocie do urządzenia nie jest napisane, że współpracuje z Versą.
  quebec2 wrote:
  2) czy manipulatory VERSA-LED będą działały z integrą?

  Nie. W instrukcji/nocie do urządzenia nie jest napisane, że współpracuje z Integrą.
  quebec2 wrote:
  co zrobić jeżeli prąd pobierany przez urządzenia jest większy od tego który jest w stanie podać centralka?

  Dać dodatkowy zewnętrzny zasilacz buforowy, albo skoro i tak ma być ekspander wejść - dać taki ekspander, który ma wbudowany zasilacz buforowy (CA-64 eps).
  quebec2 wrote:
  Mogę zasilić część urządzeń bezpośrednio z akumulatora?

  Nie.
  quebec2 wrote:
  w garażu chyba lepiej czujke dualną zamontować, nie?

  Lepiej dualną.


  Co do wzajemnej współpracy urządzeń Versa/Integra. Tylko tam gdzie jest to napisane, tak to działa (głównie ekspandery wejść i ekspandery wyjść.) Klawiatury nie są uniwersalne.
 • Optex
 • #3
  quebec2
  Level 9  
  Dzięki, jaśniej mi się zrobiło. Z integrą 64 (dzięki za wyprowadzenie mnie z błędu - myślałem że liczba w nazwie integry oznacza ilość wyjść fabryczną, nie maksymalną - czytanie ze zrozumieniem, ech...) się kurcze zrobi drożej o 250zł... Kusi, bo jest tam dużo wyjść i możnaby całość fajnie zorganizować.
  Z klawiaturami niestety tak podejrzewałem, ale chciałem się upewnić. Szkoda :<
  Zapewne jeszcze zamontuje czujke zbicia szkła w jednym pomieszczeniu - o ile wejść starczy. Najwyżej w przyszłości dokupie ekspander i poprawię jeszcze system.
  Dzięki za pomoc :)

  Dodano po 8 [minuty]:

  A jeszcze jedno pytanie - jak działa "pamięć alarmu" w czujkach? Rozumiem, że czujka na pinie MEM podaje sygnał od momentu wykrycia alarmu do momentu restartu zasilania? Nie widzę potrzeby używania tego u mnie (czy może powinienem jednak?) - jak nie chcę korzystać to po prostu zostawić wolny zacisk MEM?
 • #5
  quebec2
  Level 9  
  bhtom wrote:
  Witam,
  Jeśli już to wejść :)

  Jasne, że wejść, dzięki ;) Myślę o jednym, piszę drugie. Wyjść te wyższe integry też mają więcej - przydałaby się taka. No ale trzeba znaleźć jakiś kompromis pomiędzy ceną i jakością.

  Pamięć alarmu już ogarnąłem.
 • #6
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  quebec2 wrote:
  Jasne, że wejść, dzięki :wink: Myślę o jednym, piszę drugie. Wyjść te wyższe integry też mają więcej


  IntegraX oznacza, że centrala może mieć maksymalnie X wejść oraz X wyjść. Więc tutaj chodzi o wejścia i o wyjścia. To ile płyta ma na pokładzie to osobna sprawa.
  Odnośnie "MEM" w czujkach. Myślę, że jeśli wszystkie czujki podłączysz w 2EOL/NC, zastosowanie dom, nie ma sensu się bawić w pamięć alarmu wykorzystując złącza MEM.
 • #7
  quebec2
  Level 9  
  dariusz.bembenek wrote:
  Myślę, że jeśli wszystkie czujki podłączysz w 2EOL/NC, zastosowanie dom, nie ma sensu się bawić w pamięć alarmu wykorzystując złącza MEM.

  Właśnie tak planuję je podłączyć. Są dwie czujki które chyba zepne na jednym kablu (najwyżej będzie zabawa jak zaczną zgłaszać fałszywe alarmy... chyba że jednak Vestra 15 a nie 10), ale poza tym zwykłe 2EOL/NC. W piwnicy najtańsze czujki Satela - Amber (2), w reszcie domu chyba Visionica Next K9-85 (4) i w pomieszczeniu z kominkiem Next Duo K9-85 (1), a w garażu Grey Satela (1) (albo jakiś dual visionica).

  Już chyba wszystko jasne, także jeszcze raz dzięki :)
 • Helpful post
  #8
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Ja na Twoim miejscu nie oszczędzałbym na czujnikach. Next-y swego czasu nie miały dobrych opinii na tym forum. Pomyśl o Ivory Satel-a. Jeśli zdecydujesz się na Versę, możesz do niej dokupić moduł MCU i stosować czujki bezprzewodowe z Micry. Napiszę jeszcze, tak jak wszyscy, unikaj dwóch czujek na jednej linii - nie jest to profesjonalne rozwiązanie.

  Pozdrawiam.
 • #9
  quebec2
  Level 9  
  bhtom wrote:
  Witam,

  Ja na Twoim miejscu nie oszczędzałbym na czujnikach. Next-y swego czasu nie miały dobrych opinii na tym forum. Pomyśl o Ivory Satel-a. Jeśli zdecydujesz się na Versę, możesz do niej dokupić moduł MCU i stosować czujki bezprzewodowe z Micry. Napiszę jeszcze, tak jak wszyscy, unikaj dwóch czujek na jednej linii - nie jest to profesjonalne rozwiązanie.

  Pozdrawiam.

  Co do Nextów - faktycznie, teraz poszperałem na forum. Dzięki za zwrócenie uwagi. Zobaczę jeszcze co z tymi czujkami. Wiem, że "tani i dobry system alarmowy" to oksymoron, ale trzeba to jakoś pogodzić niestety... U nas niestety wszystkie szyby to zwykłe hartowane szkło (albo wręcz zwykłe - pare okienek w piwnicy). Tak naprawdę żeby mieć bezpieczny dom powinniśmy zacząć od wymiany wszystkich okien, ale koszt i bałagan... Alarm jest montowany raczej z myślą o kiepskich złodziejaszkach niż o takich myślących. Niestety.

  O module MCU myślałem. W sumie dobrze by było w ten sposób podpiąć czujke ppoż i jedną ruchu, żeby nie kłaść kabli - z pozostałymi raczej nie ma problemu (można je położyć tak, żeby nie były widoczne na codzień). Muszę jeszcze policzyć koszty i pomyśleć...

  Co do dwóch czujek na jednym kablu - zdaję sobie z tego sprawę, ale chyba na razie zaryzykuję. Najwyżej dorzucę ekspander... Chciałbym się zmieścić w okolicach 2000pln, przy obecnej konfiguracji mi się to udało. Żeby podpiąć je pojedynczo potrzebna byłaby Versa 15 (chociaż tych kilkadziesiąt złotych to jeszcze da się przeboleć).

  Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

  Chyba w trakcie liczenia kosztów wybrałem Nexty QES, bo po zamianie na Ivory nie ma praktycznie różnicy w cenie całego zestawu... OK, no to Ivory i Cobalty :) Dzięki!
 • #10
  quebec2
  Level 9  
  A jednak Graphity, Grey (pokój z kominkiem) i Cobalt (garaż). Są mniejsze, bardziej pasują do domu, będą się mniej rzucały w oczy. Przy okazji rezygnujemy z jednego manipulatora (miał służyć głównie do załączania czuwania nocnego, ale po przemyśleniu okazało się że przy jednym będzie tak samo wygodnie), zostaje LCD, i kupujemy Verse 15 zamiast 10 - każda czujka będzie osobno. I chyba dokupimy GPRS-T1 (dobrze jest wiedzieć co konkretnie się dzieje - firma ochroniarska z która rozmawiałem chciała nam podpiąć moduł GSM do powiadamiania pod jedno z wyjść Versy - czyli byłaby tylko informacja jest alarm/nie ma alarmu - a my jednak chcielibyśmy wiedzieć coś więcej, szczególnie jak wyjedziemy np. na wakacje - wtedy zapewne skonfigurujemy tak żeby wiedzieć o każdym załączeniu/uzbrojeniu jeżeli ktoś miałby nam pilnować domu/karmić psa).
  Dzięki za podpowiedzi :)