Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój maleńki wzmacniacz na EL95 i 6BH6

Maximuss1973 10 Cze 2013 11:14 28110 37
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Bardzo ładnie prezentujący się wzmacniacz. Ciężko "przyczepić" się do czegokolwiek. To co mi nie pasuje to są sprawy mocno subiektywne, więc nawet nie wspomnę o tym. Serdecznie gratuluję popełnionego projektu.

I_TOMEK_I, co do lektur należy wspomnieć jeszcze o drugiej części systemu. Tu polecam: "Głośniki i zestawy głośnikowe" Jerzego Krajewskiego.
    Dojdziemy do wniosku, że 2W (słownie dwa waty) to już bardzo dużo dla średnio efektywnych głośników (ok 90dB), biorąc pod uwagę to, że wzmacniacz pracuje w domowym "zaciszu". ;)
  • Fabryka Prądu
    Maximuss1973
    Poziom 10  
    Co do pdf-a to jeszcze nigdy nic nie konwertowałem.Dlaczego pod koniec tygodnia-mam kilka zabawek do złożenia.Jedna z nich będzie w dziale DIY.Proszę o cierpliwość.
    I_TOMEK_I
    Poziom 13  
    podobno nie "lubi się" moderatorów, bo często znajdują się pomiędzy przysłowiową wódką a zakąską .. ale Ciebie chyba polubię bo dobrze mówisz ;-) , Krajewskiego oczywiście mam ... klasyka ;-) a jestem wychowany jeszcze na "Zestawach głośnikowych" Witorta z 1976 roku ... czyli prehistoria ... lubię "stare" książki, bo są pisane jasnym zrozumiałym językiem ... ale polubię Cię za coś innego ... ;-) już po jednym zdaniu dotyczącym wiedzy o efektywności czy tam sprawności głośników ( kolumn ) widzę, że znasz się na rzeczy i na pewno małego pokoju nie będziesz nagłaśniał 100Watowym wzmacniaczem ;-)
  • Fabryka Prądu
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Maximuss1973, czekamy (nie)cierpliwie. ;)
    I_TOMEK_I, muszę Ciebie rozczarować. Na stanie jest EL34 (PP), ale chciałem dokupić również i końcówki tranzystorowe o mocy właśnie ok 100W ale z bardzo wydajnym zasilaczem. ;)
    W sumie to system ma współgrać a noty i aplikacje katalogowe nijak mają się do rzeczywistości.
    Książki Witorta to obowiązkowa lektura. ;)

I teraz będąc po "drugiej stronie księżyca", prośba: skończmy na tym nasz ekskurs (przypominam - regulamin).
    I_TOMEK_I
    Poziom 13  
    Żeby nie odchodzić od tematu na co zwracasz uwagę, podsumuję może w ten sposób; budując bardziej wyczynowe ( sprawniejsze ) kolumny, dysponując nawet niewielkiej mocy wzmacniaczem nagłośnimy pomieszczenie czy przestrzeń doskonale i szeroko-pasmowo. Potężne wzmacniacze zasilające byle jakie kolumny, to już nie zawsze zadowalający efekt, niezależnie od tego czy wzmacniacz będzie lampowy czy półprzewodnikowy ... skończyłem mój ekskurs .. co złego to nie ja ... znikam do swojej roboty ;-)
    Maximuss1973
    Poziom 10  
    Na razie dla niecierpliwych jedna fotka dla smaczku. Trochę wypalcowany, bo w trakcie montażu. AZ21,EBL21,ECH21. :D

Maximuss1973
    Poziom 10  
    Hmm.Gra lepiej niż wygląda.Wina mocno starego aparatu.Pomimo zastosowania TG2.5-1-666 przestrzeń,bas,itd przepiękna.Na nawijanych na zamówienie transformatorach jeszcze jest lepiej.Lubie wynalazki,sa tanie i graja jak 20k pln. :D
    Schemat zaczerpnięty z blizniaczego forum ale z małą modyfikacją stopnia wstepnego a mianowicie triody z lampy ECH21.Wcześniej w oryginale grał strasznie pudełkowo.Fotki rozbierane niebawem.Powiem tylko że warto inwestować w lampy typowo nie audiofilskie.Pokażą klase w odpowiednim systemie i koniguracji zagrają naprawdę niesamowicie.Szkoda wydawać kkk pln-ów a można samemu zdziałac naprawdę wiele.
    onyx1944
    Poziom 10  
    Witam
    Odświeżę trochę dyskusję wracając do wzmacniacza z tematu, otóż wg mnie nie trzeba wydawać grubych plnów na obudowę, są dostępne średnio niedrogie obudowy do wzmacniaczy słuchawkowych, które na potrzeby tego typu małych amplifierów zdecydowanie wystarczą. Załączam mój wykon stereo ampka na EL95 i EC92, pokoju nie rozniesie, ale do delikatnego słuchania w sam raz.

Dla zaintereowanych schemat:
    https://onyx1944.files.wordpress.com/2019/05/sch.jpg?w=740

i Layout
    https://onyx1944.files.wordpress.com/2019/05/img_20190530_161453.jpg?w=740

pozdr