Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

attiny13 - wykrywanie przejścia napięcia sieci przez 0

etet 06 Cze 2013 17:23 4056 25
  • #1 06 Cze 2013 17:23
    etet
    Poziom 14  

Witam.

Na podstawie tego:

http://www.atmel.com/images/doc2508.pdf

próbuje zrobić wykrywanie przejścia przez 0. Nie testuje tego
    na 230V tylko na około 12V z transformatora. Próbowałem
    kilku rezystorów (np: 100k, 33k, 10k).

Ustawiam INT na wykrywanie zboczy (testowałem wszystkie kobinacje:
    rosnące, malejące, obydwa) i mam jakiś sygnał ale zamiast 50 czy 100
    impulsów mam na przykład 400 lub 800. Troszkę się zbliżyłem do właściwej
    częstotliwości zmniejszając rezystor poniżej 100k bo wcześniej było jeszcze
    10 razy więcej impulsów. Sygnał jest dosyć stabilny (zupełnie na oko). Oczywiście dalsze zmniejszanie nie przynosi już poprawy.

Co może być nie tak ?

Nie mam żadnego sprzętu żeby zobaczyć jak wygląda przebieg. Wykluczam problemy od strony kodu.

0 25
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 06 Cze 2013 20:05
    paavo91
    Poziom 19  

Nie powinieneś czasem obserwować poziomu zamiast zbocza?

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 07 Cze 2013 08:04
    etet
    Poziom 14  

Z dokumentu i kodu do niego dołączonego wynika, że mają być zbocza (dokładnie to proponują jedynie zbocze opadające bo pojawia się bliżej rzeczywistego 0 niż rosnące). Nagle bez powodu zaczęło mi to mniej więcej działać. Mniej więcej bo nie jestem pewny czy dostaje dokładnie częstotliwość sieci ale na pewno coś bardzo blisko. Tylko jeśli to ma bez widocznego powodu raz działać a raz nie to dalej problem nie jest rozwiązany.

0
  • #4 07 Cze 2013 09:19
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

A "masy" obu stron są połączone? Rozumiem, że dajesz 12 V przemiennego z transformatora, jedno z jego wyprowadzeń przez rezystor do masy, a drugie do pinu INT MCU? Najlepiej pokaż schemat.

0
  • #6 07 Cze 2013 10:20
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Jeśli masz to tak jak na schemacie Atmela i reszta procka jest dobrze podłączona (zawsze warto dać schemat, nawet jeśli to są dwa rezystory i kondesatory), to problem musi istnieć w programie.

0
  • #7 07 Cze 2013 10:22
    etet
    Poziom 14  

Program to już praktycznie też to co u atmela. Zastanawiam się czy to nie jest kwestia tego cholernego napięcia. Inne nachylenie zbocza sinusoidy przy wielokrotnie niższym napięciu albo jakoś problem w tym stylu.

0
  • #8 07 Cze 2013 12:34
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pozwoliłem sobie na taki szkic (przy okazji przetestowałem fajny edytor schematów na forum):

Edytuj
    Dosłownie na mikrosekundy przed przejściem przez zero pojawia się ładne przerwanie sterowane zboczem narastającym.
    W przypadku konieczności separacji galwanicznej stosujemy transoptor - na jednym schemacie układ dla transoptora jednokierunkowego (PC817) i dwukierunkowego(PC814):

Edytuj
    Oczywiście ze względu na panujące napięcia, wszelkie czynności eksploatacyjne może podejmować tylko osoba z odpowiednimi kwalifikacjami.

0
  • #9 07 Cze 2013 15:53
    etet
    Poziom 14  

Dzięki. Trochę takich projektów już obejrzałem ale nie do końca mi to pasuje. W obudowie mam minimalną ilość miejsca i każdy dodatkowy element to problem. Specjalnie robię najprostszy zasilacz bez transformatorowy z prostowaniem na 1 diodzie a tu mam mostek walnąć ? A izolacja nie jest konieczna bo całość i tak będzie zamknięta w obudowie a na płytce i tak musi być wysokie napięcie więc to nic nie da.

0
  • #10 07 Cze 2013 17:35
    LordBlick

No niestety tak to jest, jak się liczy na wróżenie - schemat układu powinien się znaleźć w pierwszym wpisie tematu...
    Pozostaje sterowanie kombinowane - rezystor R1 podłączamy przed kondensatorem z pominięciem mostka, a do B-E tranzystora dokładamy malutką diodę antyrównolegle. Przerwanie będzie co drugą połówkę, z uśrednionego pomiaru czasu pomiędzy przerwaniami wyliczamy przejście przez zero "zgubionej" połówki okresu i nastawienie przerwania od timera. Rozwiązanie uniwersalne nawet dla innej częstotliwości sieci.

Edytuj
    Do powyższych schematów dorzucam jeszcze kolejny, jego zaletą jest możliwość użycia diod niskonapięciowych, wadą natomiast fajerwerki i dym w przypadku zasilania beztransformatorowego jednopołówkowego, jak w przypadku kolegi...

0
  • #11 07 Cze 2013 21:01
    etet
    Poziom 14  

Zrobiłem sobie to z przedostatniego schematu (właściwie tylko tą część od detekcji) i w końcu mam coś co wygląda mi na częstotliwość sieci.

A schemat był w 1 poście. Dokładnie coś takie miałem: procesor, dwa rezystory

0
  • #12 10 Cze 2013 08:33
    etet
    Poziom 14  

I jednak to nie działa. Działało jak miałem podłączony programator isp. Próbowałem różne kombinacje z wartościami rezystorów i cały czas mam dziwnie dużo impulsów. Nie mam oscyloskopu żeby obejrzeć co tam się dzieje.

0
  • #13 10 Cze 2013 09:18
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 13 Cze 2013 09:14
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 13 Cze 2013 15:50
    LordBlick

1. Zblokuj RESET do masy za pomocą 100nF i 4,7kΩ podciągnięcia do Vcc. W ten sposób wyeliminujesz ew. zakłócenia na tej linii.
    2. Może jednak schemat z zasilaniem ? Ew. kod ? Bo gdybać to można do woli...

0
  • #18 14 Cze 2013 11:49
    etet
    Poziom 14  

LordBlick napisał:
    1. Zblokuj RESET do masy za pomocą 100nF i 4,7kΩ podciągnięcia do Vcc. W ten sposób wyeliminujesz ew. zakłócenia na tej linii.

Robiłem coś takiego i milion innych doświadczeń. Nic to nie zmienia.

LordBlick napisał:
    2. Może jednak schemat z zasilaniem ? Ew. kod ? Bo gdybać to można do woli...

Ale to jest już cały schemat jednej z wielu niedziałających wersji. Można tam ewentualnie dorysować na wejściu kondensator 470uF 16V. Zasilacz stabilizowany 5V to już jakby odrębne urządzenie. Kod może faktycznie dodam wieczorem.

0
  • #19 14 Cze 2013 12:05
    pitboo
    Poziom 12  

Nie wiem jak poziom twojej wiedzy z zakresu elektroniki ja raczej zamiast tego tranzystora zastosował bym wzmacniacz operacyjny porównujący wartość napięcia wejściowego z twojego transformatorka z masą ... może w tym kierunku było by lepiej pójść. Ze wzmacniacza operacyjnego otrzymywał być na wejście int sygnał prostokątny. Nie testowałem takiego rozwiązania proszę je traktować jako propozycje. Myślę że problemem tutaj jest zbyt łagodne zbocze na wejściu int ... ze wzmacniacza operacyjnego powinno pewnie chwytać odpowiednią ilość impulsów.

0
  • #20 14 Cze 2013 12:08
    etet
    Poziom 14  

pitboo napisał:
    Nie wiem jak poziom twojej wiedzy z zakresu elektroniki ja raczej zamiast tego tranzystora zastosował bym wzmacniacz operacyjny porównujący wartość napięcia wejściowego z twojego transformatorka z masą

Ale podstawowym założeniem był niewielki rozmiar. Atmel proponował 1 lub 2 rezystory, teraz mam jeszcze tranzystor z diodą i to już jest maksimum. To co robię to jest trochę sztuka dla sztuki i albo to będzie proste albo nie będzie wcale.

0
  • #21 15 Cze 2013 10:49
    LordBlick

pitboo napisał:
    zamiast tego tranzystora zastosował bym wzmacniacz operacyjny porównujący wartość napięcia wejściowego z twojego transformatorka z masą

1 Transformator z tego co rozumiem jest tylko ze względów bezpieczeństwa w celach eksperymentalnych.
    2. Układ z tranzystorem w wersji transoptorowej mam sprawdzony na oscyloskopie, pojawiają się cienkie szpilki na wejściu µC, i wyzwalanie przerwań z narastającym zboczem przebiega prawidłowo (na tym opieram sterowanie fazowe, sterowanie grupowe promiennikiem cieplnym)

Jeśli istotna jest miniaturyzacja, to warto się zastanowić nad wersjami SMD podzespołów.
    P.S. Zakłócenia mogą pochodzić ze szczątkowych różnic potencjałów pomiędzy różnymi źródłami zasilania (zwłaszcza w zasilaczach impulsowych, zawierających kondensatory przeciwzakłóceniowe w częściach pierwotnych i wtórnych), należy to ujednolicić (całkowita izolacja galwaniczna albo wspólny punkt odniesienia pomiędzy układami formowania impulsów a zasilaniem). Albo mówimy o układzie docelowym, albo o pośrednim, bo zaczyna się tu robić bałagan. Jakie jest napięcie na tym transformatorze ? Należy zapewnić dostateczny prąd bazy, aby tranzystor ulegał nasyceniu przez większą część trwania półokresu sieci energetycznej.

0
  • #22 15 Cze 2013 12:35
    etet
    Poziom 14  

LordBlick napisał:
    pitboo napisał:
    zamiast tego tranzystora zastosował bym wzmacniacz operacyjny porównujący wartość napięcia wejściowego z twojego transformatorka z masą

1 Transformator z tego co rozumiem jest tylko ze względów bezpieczeństwa w celach eksperymentalnych.

Tak.

LordBlick napisał:
    2. Układ z tranzystorem w wersji transoptorowej mam sprawdzony na oscyloskopie, pojawiają się cienkie szpilki na wejściu µC, i

Spróbowałem tego rozwiązania i dostaje coś co wygląda mi na 50Hz. Nie jestem niestety w stanie sprawdzić jakie jest przesunięcie w stosunku do rzeczywistego 0 ani jak to w ogóle wygląda. No i nie jest to rozwiązanie które by mi się podobało tak do końca.

LordBlick napisał:
    Jeśli istotna jest miniaturyzacja, to warto się zastanowić nad wersjami SMD podzespołów.

Drugim warunkiem jest użycie elementów które już mam.

LordBlick napisał:
    Jakie jest napięcie na tym transformatorze ?

10V

0
  • #23 16 Cze 2013 22:17
    LordBlick

No to, jak tylko 10V, to zmniejsz wartość rezystancji do 4,7kΩ, powinieneś określić β użytego tranzystora.

0
  • #24 16 Cze 2013 23:28
    etet
    Poziom 14  

LordBlick napisał:
    No to, jak tylko 10V, to zmniejsz wartość rezystancji do 4,7kΩ,

Próbowałem już chyba z 15 różnych od 1k do 100k

LordBlick napisał:
    powinieneś określić β użytego tranzystora.

BC547B - wg jakiegoś datasheeta wzmocnienie 200

0