Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Del N5010 - Jaki thermopad na rdzeń karty graficznej.

06 Cze 2013 18:14 10920 25
  • Poziom 19  
    Witam.

Ostatnio zabrałem się za czyszczenie mojego laptopa Dell Inspirion 15R N5010. Po zdjęciu miedzi odpowiadającej za chłodzenie procesora i rdzenia karty graficznej okazało się, że thermopad odprowadzający ciepło od karty graficznej się skawalił. Nie miałem czegoś takiego pod ręką więc zastosowałem pastę termo przewodzącą. Efekt tego był taki, że rdzeń po włączeniu benchmarka nagrzewał się do ~100C. Zamówiłem na allegro # THERMOPAD termopad taśma 30x30x1mm 6W/mK FV (3260734076), po otrzymaniu zamontowałem i co się okazało? temperatura rdzenia sięga ~110C.
    Czego użyć aby osiągnąć normalne temperatury dla tego elementu?
  • Poziom 38  
    Bardzo prawdopodobne że zastosował kolega temopad zbyt małej grubości. Termopad musi dobrze przylegać być ściśnięty. Chwilowo spróbował bym złożyć termopad tak żeby miał 2mm grubości i był ściśnięty i obserwować wyniki jeśli się poprawi zamówić grubszy :)
  • Poziom 19  
    A jak z przewodnością ciepła tych wynalazków? nie jest za mała?
  • Poziom 38  
    AG Termopad to przynajmniej moim zdaniem nie "wynalazek" korzystam z nich już dość długo i nie miałem problemów z przewodnością. bardziej skłaniał bym sie do grubości zostosowanych jak standardowo były 1,5-2.0 mm to 1mm ma słaby kontakt z powierzchnią odprowadzającą ciepło.
  • Poziom 19  
    Witam ponownie. Dziś zamontowałem thermopad o grubości 2mm i niestety temperatury w stresie nadal po 110-110...
    Jak temu zaradzić?
  • Poziom 16  
    Istotną sprawą również są parametry zastosowanej podkładki, czyli jaką mają przewodność ciepła. Podaj parametry taśmy lub link na PW.
  • Poziom 19  
    Przewodność 6W/mK
  • Poziom 38  
    Sprawdzi kolega czy chłodzenie dobrze przylega. Druga sprawa to czy czujnik wariuje jakie powietrze wylatuje z układu chłodzenia (ciepłe /średnie/ zimne)?
  • Poziom 19  
    Czujnik jest w porządku, thermopad przylega aż za bardzo bo zastosowałem teraz plasterek o grubości 2mm.
  • Poziom 16  
    Grubość też jest ważna, jak przewodność. Dzisiaj rozkręciłem della i będę robił to samo a więc zobaczymy jak to jest z zastosowaniem tych taśm przewodzących. Zamówiłem taśmę pasek 120.20.1mm o współczynniku 7W i zapłacilem 15zł. Czy to wystarczy ? zobaczymy...
    Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    Głupie pytanie ale czy kolega pozbył się folii zabezpieczającej z termopada (tak przyszło mi do głowy, wczoraj dostałem taki egzemplarz hp z folią zabezpieczającą założoną na układ graf. małe przeoczenie a sprawność termopada zerowa)
  • Poziom 19  
    mc.jack, i jak wymieniłeś? jaki efekt?
    Epox, nie no, aż taka guła to nie jestem :D
    Zamówię jeszcze thermopad 1.5mm bo taki wydaje się być odpowiedni i sprawdzę efekt. Jeszcze takie pytanie odnośnie wielkości thermopada, jest różnica czy przykleję to cudeńko w całości czy tylko taki mały kawałek na rdzeń? 2x przyklejałem na rdzeń, teraz przykleiłem cały taki duży kwadracik i zero różnicy.
  • Poziom 38  
    byczynho napisał:
    thermopad przylega aż za bardzo
    i stosowanie 4.5mm to jakoś mi się kłóci ze sobą, skoro 2mm przylaga za dobrze to nie wiem gdzie kolega wciście 4,5mm.
    byczynho napisał:
    Epox, nie no, aż taka guła to nie jestem
    tego nie twierdzę ale głupie błędy się zdarzają każdemu :)
  • Poziom 19  
    Kolego Epox, chyba cyferki Ci się zlewają :P ja nigdzie nie napisałem 4.5 tylko 1.5mm :D
  • Poziom 19  
    Witam po małej przerwie.
    Zamówiłem Phobya Thermopad XT 7 W/mK jednak nie użyłem go. Gdzieś na forach naczytałem się o płytkach miedzianych i takowe zamówiłem: 0,5mm, 1mm, 1,5mm. Przymierzyłem każdą z nich i zamontowałem najbardziej odpowiednią tj. 0,5mm. Skutek? temperatura w idle spadła do 48C, w stress do 81C (po 15 min pracy w FurMark 1.11.0), dobry to wynik? Zastanawiam się czy użycie płytki 1mm przyniosłoby lepsze efekty, jak sądzicie? Thermopad, który zamówiłem wykorzystałem do wymiany starych z kości pamięci i sekcji zasilania. Temperatura procesora w idle to około 50C, w stress nie sprawdzałem. Warto rozbierać sprzęt jeszcze raz i montować płytkę 1mm?
  • Poziom 19  
    Awaria dysku zmusiła mnie do ponownego rozkręcenia sprzętu. Przy okazji wymiany dysku wymieniłem również płytkę miedzianą z 0,5 mm na 1 mm. Skutek jest taki, że temperatura w idle się nie zmieniła i wynosi 48 C, zaś temperatura w stressie spadła o 9 C i wynosi teraz 72 C co wydaje mi się bardzo dobry wynikiem. Jest jeden mały problem. Thermopad kości pamięci nie styka się z radiatorem.
  • Poziom 8  
    Jeśli mogę się wtrącić to dodam że z wymiarami schodzicie do rzędów rys które mają spore znaczenie na termo przewodność (faktyczna powierzchnia styku). Termopady i pasty przewodzące są zbudowane z osnowy w postaci materiału często o właściwościach tiksotropowych wypełnionych kulkami polimerowymi w osnowie srebra lub miedzi oraz kulkami dystansującymi stąd grubości ponad milimetr odpadają. Co do termopadów jest nieco inaczej ale wraz z grubością właściwości muszą się pogarszać. Jeśli chodzi o przewodzenie prądu mamy zarówno pasty anizotropowe jak i izotropowe więc trzeba z tym uważać. Osobiście proponuję dokonać szlifu radiatora za pomocą wodnego papieru i polerki za pomocą pasty. Wywal te blaszki bo tylko kumulujesz ilość rys. Doprowadź mechanicznie do styku chipa z chłodzeniem masz jakieś pole manewru chyba i nałóż pastę. Odległość między prockiem a chłodzeniem badaj za pomocą kartki papieru. Jak śniadaniowy wejdzie na wcisk nakładaj pastę otrzymasz ok 65 stopni przy obciążeniu.
  • Poziom 19  
    Dobrze piszesz, niestety nie mam teraz tyle czasu, żeby dla tych 7 stopni różnicy od nowa rozkładać laptopa. Napisz mi co masz na myśli pisząc "Doprowadź mechanicznie do styku chipa z chłodzeniem"? przecież takie coś możliwe jest tylko za pomocą miedzianej blaszki i tak właśnie zrobiłem.
  • Poziom 8  
    Chodzi mi o pomiar np szczelinomierzem tej odległości i odpowiednie "odgięcie" obudowy radiatora bądź jego mocowania kontrolując wymiar śrubą mikrometryczną. Nie wiem jak radiator wygląda ale może to być sposób.
  • Poziom 19  
    Nie ma niestety takiej możliwości aby radiator umocować bezpośrednio nad rdzeniem GPU.
  • Poziom 8  
    No to faktycznie Twoje rozwiązanie będzie najbardziej odpowiednie. Jedynie polerka wszystkich płytek może dać wymierny efekt ale jak twierdzisz, że nie jest to tak ważne to nie ma to sensu da to jedynie kilka stopni faktycznie mało zauważalna zmiana.
  • Poziom 19  
    Szczerze to napisze tak., rozkręcałem tego laptopa kilkakrotnie właśnie po to aby uzyskać jak najlepszy wynik chłodzenia i zbrzydło mi już to rozkręcanie. Jeśli firma, w której pracuje wyśle mnie na urlop to wtedy może takie coś zrobię, teraz jest mi po prostu szkoda tych kilku wolnych godzin na kolejne rozkręcanie tego sprzętu zwłaszcza, że "pracuje" na nim siostra która używa go głównie do przeglądania internetu. Byłbym bardzo zadowolony gdybym zszedł poniżej 70C :D
  • Poziom 8  
    Jest to osiągalne;) Polerka i może aplikacja niewielkiej ilości pasty na powierzchnie styczne blaszki radiatora i procka, ale naprawdę ekstremalnie cienka więc też dość lepka trzeba by dobrze specyfikacje poczytać. Dobrze mówisz póki co nie da to efektu zauważalnego dla siostry;) Na chwilę obecną mija się to z celem jednak gdy znajdziesz czas możesz zaryzykować kilka godzin zabawy;p
  • Poziom 11  
    Witam, miałem w tym tygodniu na serwisie della n5010 z grafiką ati. Objawy niebieskie ekrany wskazujące na uszkodzenie grafiki. W diagnostyce della wyskakiwały artefakty na ekranie więc na 100% grafika. Wymieniłem chip bga na nowy, wszystko działa ok, wymieniłem pasty, termopad, złożyłem komputer i zacząłem go testować. Podczas testów zaniepokoiła mnie temperatura grafiki. Bez obciążenia miała ponad 57-63 stopni. Gdy ja lekko obciażyłem dochodziła temperatura do 75-85 stopni.
    Wtedy natrafiłem na ten wątek na elektrodzie. Zakupiłem miedziane termopady. Zastosowałem porady użytkowników w tym wątku i muszę ich pochwalić za wiedzę. Przeszlifowałem radiatory wodnym bardzo drobnym papierem wodnym, termopada 0,8 mm również, powierzchnię radiatora nad procesorem również, naniosłem nową pastę i złożyłem sprzęt.
    Zacząłem testować sprzęt.
    Na tą chwilę przy normalnej pracy grafika ma temperaturę od 47 do 55 stopni, w stresie do 70 stopni. Wentylator włącza się o wiele rzadziej. Nawet przy bardzo wolnych obrotach wentylatora powietrze wyrzucone na zewnątrz jest bardzo gorące więc bardzo skutecznie temperatura z procesora i grafiki jest oddawania na radiatory. Wcześniej mocno wiało lecz chłodne lub lekko ciepłe powietrze.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witam.
    Miałem ten sam problem co autor tematu, temperatura rdzenia GPU, nawet przy niewielkim obciążeniu, sięgała 85°C. Szukając rozwiązania problemu, znalazłem ten wątek na elektrodzie. Kupiłem na allegro blaszki miedziane 15mm x 15mm, o grubości 0,5mm i 0,8mm. Kiedy blaszki dotarły do mnie, rozkręciłem laptopa, popróbowałem która blaszka będzie lepsza, zdecydowałem, że ta 0,5mm będzie dobra. Przeszlifowałem cooler i blaszkę papierem P2000 (bez wody), wyczyściłem wszystko izopropanolem i nałożyłem pastę (MX-2). Po uruchomieniu laptopa uruchomiłem benchmarka (OCCT), oto wyniki:
    Temperatura CPU przy normalnej pracy: 32°C - 50°C
    Temperatura GPU przy normalnej pracy: 55°C - 60°C
    Maksymalna temperatura CPU (przy teście CPU OCCT): 76°C
    Maksymalna temperatura GPU (przy teście GPU 3D) : 89°C
    Testy wykonywałem od razu po skręceniu laptopa, więc pasta nie zdążyła się jeszcze wygrzać. W każdym razie gratuluję wiedzy i dziękuję za poradę :).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Męczyłem się z takim laptopem kilka dni wymieniając pasty i termopady. Efekt żaden, po uruchomieniu OCCT 100 stopni i test przerywany.
    Dell nie popisał się projektując te chłodzenie. Na CPU dobra pasta i jest OK ale na GPU dochodzi do 110 stopni.
    Termopady AG Thermopad i AABCOOLING nie zdały egzaminu. Na pracy z baterii na GPU było do 90 stopni ale po podłączeniu zasilania zaraz test był przerywany.
    Stosując powyższe porady udało się rozwiązać problem:
    - Dobra pasta na CPU (MX-2) 32-60 stopni w spoczynku
    - Przeszlifowanie papierem 2000 i spolerowanie pastą polerską blaszki nad GPU
    - Najważniejsze zastosowanie dobrych termopadów
    GELID GP-EXTREME 1,5mm 12 W/mK (dość drogie ale warto)
    Na GPU w spoczynku jest 44-60 stopni po dwu godzinnym obciążeniu OCCT temp. dochodzi do około 90 stopni.