Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate st9500326AS - Uszkodzenie dysku, naprawa, dziwne zachowanie.

hubert514 06 Cze 2013 19:23 1008 5
  • #1 06 Cze 2013 19:23
    hubert514
    Poziom 6  

Witam.
    Piszę w tym, dziale o laptopie bo stwierdziłem ,że tam problemy hardware są raczej inne i podobne pytania częściej występują tutaj a zależy mi na profesjonalnej pomocy :) Jeżeli moderator uzna to za przewinienie, przepraszam i jednocześnie proszę o przeniesienie. Jednak prosiłbym o pozostawienie tematu tutaj :)

Otóż około 4 dni temu kiedy to spokojnie oglądałem film (laptop był na stabilnym podłożu) komputer nagle się zaciął i zrestartował. Po próbie włączenia system zastygał w fazie ładowania (bios wczytywał się normalnie). Kiedy automatycznie uruchomiło się chkdsk pisało, że naprawa i odzyskiwanie danych oraz coś pisało o indeksach niestety nie pamiętam, i komputer się włączył. Uruchamianie trwało jakieś 20 minut a komputer był tak spowolniony ,że ciężko cokolwiek było zrobić tym bardziej ,że nie dało się odpalić żadnego programu.

Kiedy uruchomiłem go kolejny raz było już lepiej i tak coraz lepiej z coraz to ponownymi uruchamianiami.

Na ten moment wszystko w miarę działa nie wszystkie programy odpala ale większość da się uruchomić.

Ciekawe jest również to ,że w tym momencie użycie procesora oscyluje między 1-7 % wcześniej oscylowało między 20-30%. Chodzi oczywiście o takie normalne użytkowanie.

Tak więc przystąpiłem do sprawdzania dysku. Oto co pokazało S.M.A.R.T.
    Jak spojrzycie na screena to zauważycie ,że jest taki pasek damage disk na screene jest 17 zaś teraz patrzę na lapka i jest 75 % O,o

W załączniku :)

Analiza sektorów wykazała że jest około 600 sektorów z dostępem powyżej 500 ms i około 20 bad sectorów. Mówię ogólnikowo bo po wyknonanej operacji komputer się wyłączył (najpierw wywaliło blue screena) i nie zdążyłem zrobić fotki ani nic.

Planuję analizę i naprawę mhdd. Lecz mam lekkie wątpliwości. Czy jest szansa że przy zerowaniu dysku może on zostać uszkodzony ? Co w ogóle radzicie jeszcze zrobić ? Co o tym wszystkim myślicie ?

Sorki, że nie wstawiłem screena na jakiś serwer ale nie wiem dlaczego jak wrzucałem na imageschcka to był strasznie mały obrazek.
    Z góry dzięki i pozdrawiam :)

• #2 06 Cze 2013 19:33
    linuks
    Spec od komputerów

Dysk uszkodzony. Nic i nikt mu już nie pomoże. Kopiuj co się da jeszcze skopiować. Dysk do wymiany. Dysk mało używany to może ma jeszcze gwarancję.
    Pozdrawiam

• #3 06 Cze 2013 19:37
    artaa
    Poziom 43  

HDD na gwarancję (sprawdź czy ma na stronie ST) lub kosz.

• #4 06 Cze 2013 19:43
    hubert514
    Poziom 6  

Kurcze nie dobrze :// To co się dało już skopiowałem.
    Wiecie może dlaczego mogło się tak stać ?
    Czy da się sam dysk wysłać na gwarancję ? Bo na laptopa już gwarancję niestety straciłem.
    Po czym sądzicie ,że do wymiany ? :P

Jednak chyba spróbuje tym MHDD

• #5 06 Cze 2013 19:56
    linuks
    Spec od komputerów

Szkoda czasu na MHDD. Nie ma możliwości naprawy realokowanych sektorów. Parametr 05. Sprawdź na stronie segate czy jest na gwarancji

• #6 06 Cze 2013 20:07
    hubert514
    Poziom 6  

Ok trudno trzeba się z tym pogodzić :)

Czyli rozumiem że można wysłać oddzielnie sam dysk ? :)
    Chyba nie da się nic zrobić bo produkt został sprzedany jako składnik systemu. A laptop stracił gwarancję ponieważ nie mogłem odsyłać go do punktu serwisowego (za granicą jest) bo komputer w tamtym czasie był mi bardzo potrzebny.

Mówi się trudno i idzie się kupować nowy dysk.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME