Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Logitech Z-2300 - Subwoofer aktywny a możliwość pracy bez satelit z zestawu?

07 Cze 2013 02:46 4251 10
 • Poziom 13  
  Witam.

  Posiadam komputerowe głośniki 2.0 Microlab Solo 6c z wbudowanym wzmacniaczem.

  Niestety, brakowało mi przy tym zestawie niższego zejścia, stąd postanowiłem zakupić subwoofer. Ponieważ Solo 6c to głośniki "aktywne", wpadłem na pomysł rozdzielenia sygnału rozgałęziaczem minijack na 2 i dołożenie osobno aktywnego subwoofera. Mając kiedyś zestaw 2.1 Logitech Z-2300, postanowiłem kupić samą skrzynię od tego kompletu, bez fabrycznych satelitek.

  Nie wydaje mi się (a przynajmniej nie wydawało), że odłączenie satelit od subwoofera spowoduje jakieś zakłócenia i w ten sposób nie będę mógł korzystać z samodzielnie pracującego subwoofera. Niestety, subwoofer pracuje bardzo dziwnie - gra jakby nie tylko niskim pasmem (wysokich tonów wszak nie słychać, ale subwoofera jest zauważalnie zbyt dużo - po prostu "buczy" w czasie odtwarzania losowego utworu, zamiast ujawniać się tylko przy najniższych częstotliwościach - coś jakby "LOW PASS FILTER" pracował w połowie).

  Moja zagwozdka w tym momencie polega na tym, że nie wiem czy kupiłem subwoofer z defektem, czy odłączenie satelit od wzmacniacza zamontowanego na tylnej ściance subwoofera powoduje "przejęcie" pasma/całej mocy przez głośnik basowy i właśnie zakłócenia tego typu w dźwięku, czyli buczenie.

  Satelity fabrycznie pracujące w zestawie Z-2300 są na 8 ohms.
  Poniżej szczegółowe parametry zestawu:

  Z-2300 Specifications
  Total RMS Power: 200W [FTC Rated Power]
  System THD: Better than 0.05% before clipping
  Total Peak Power(RMS): 400W < 10% THD
  Power distribution: 120 W (Subwoofer) + 2 X 40 W (Satellites)
  Subwoofer: 120 W @ 8 ohms @ 10% THD @ 100Hz
  Subwoofer Size (inch): 8
  Subwoofer Type: Long throw
  Satellites: 80 W (2 X 40 W) @ 8 ohms @ 10% THD @ 1kHz
  Satellite Size (inch): 2.5
  Satellite Type: Polished aluminum phase plug driver
  Frequency response: 35 Hz - 20 kHz
  Signal to noise ratio(SNR): @ 1kHz > 100dB
  Sound Pressure Level (SPL): 117db

  Przypomnę - satelity do wzmacniacza przy subwooferze podłączane są wtyczkami "RCA". Czy sygnał/moc z wzmacniacza nie jest rozdzielana na stałe na głośnik basowy i satelity i subwoofer grający samodzielnie nie ma prawa funkcjonować poprwanie? :(

  Będę bardzo wdzięczny za pomoc w tej sprawie. Pozdrawiam!
 • Poziom 40  
 • Poziom 15  
  Potwierdzam kolegę wyżej.
  Przed chwilą z ciekawości odłączyłem satelity i subwoofer gra dokładnie tak samo jak z satelitami.
 • Poziom 13  
  Dziekuję za odpowiedzi!

  Po waszych wypowiedziach zacząłem więc szukać przyczyny moich problemów...
  No i mam... :)

  Głośniki podłączone są do laptopa, ale przez zewnętrzną kartę Asus Xonar U3 - na niej ustawione miałem dźwięki przestrzenne, poszerzone pasmo i inne modyfikacje, które ustawiłem dla Solo 6c. Przywróciłem wszystko na "płasko" i bez filtrów - problem zniknął.

  Także faktycznie - subwoofer od Z-2300 może pracować samodzielnie :)
  Pozdrawiam
 • Poziom 7  
  Witam bardzo proszę o odpowiedź autora lub innego posiadacza subwoofera z2300. Czy ten subwoofer jest w stanie działać bez pilota? ponieważ na alegro jest nowy za 200ileś zł ale bez pilota, a na necie pisali że bez pilota nie da się regulować głośności czy coś i nie gra po prostu. Może ktoś to potwierdzić?
 • Poziom 32  
  tombstone121 napisał:
  Czy ten subwoofer jest w stanie działać bez pilota? ponieważ na alegro jest nowy za 200ileś zł ale bez pilota, a na necie pisali że bez pilota nie da się regulować głośności czy coś i nie gra po prostu.


  Jak ma działać bez pilota? Telepatycznie będziesz zmieniał jego poziom głośności?

  Pilot jest wymagany do zmiany poziomy głośności, wprowadzenia sygnału oraz przełączenia zestawu z trybu stand-by w tryb pracy.
 • Poziom 7  
  No dobra dzięki to trudno kupie 100zł drożej z pilotem -,- bo sie nie znam na tym no ale i tak sie opłaca bo lepszego aktywnego suba nie znajde w tej cenie, a tak samo jak autor potrzebuje tylko więcej basu do moich glosnikow 2.0
 • Poziom 32  
  Z-2300 nie nadaje się do pracy jako aktywny subwoofer. Ma zbyt wysoką częstotliwość podziału pasma oraz filtr subsoniczny.

  Mając 300-400zł polowałbym na używanego Koda SW-1000.
 • Poziom 13  
  Jak tu już wspomniano - subwoofer od zestawu Logitech Z-2300 (mimo swojej popularności i wręcz legend panujących na forach komputerowych) nie nadaje się, by przystawić go do byle głośników...

  Tak jak w 1. poście pisałem - ja próbuję "sparować" go z zestawem 2.0 Microlab Solo 6c, ale po prostu ciężko to razem wystroić żeby jakoś normalnie to współgrało. Mam szeroki wachlarz ustawień i opcji w karcie Asus Xonar U3 (swoją drogą polecam gorąco jak ktoś szuka karty pod USB), ale po prostu ten subwoofer ma swoją specyfikę gry (jednak skierowaną głównie na moc, uderzenie i zejście, niż jakiekolwiek granie), stąd odradzam zakupu, a na pewno nie za tą cenę...

  Swój egzemplarz kupiłem na Allecośtam za 90zł praktycznie bez oznak używania i tyle jeszcze można było poświęcić, żeby przekonać się, że ten subwoofer jako "dostawka" po prostu jest do doopy. Poszukaj jakiegoś aktywnego suba z prawdziwego zdarzenia. Przetarłem szlak, nie popełnij tego błędu. Pozdrawiam ;)
 • Poziom 32  
  Trzeba mieć pojęcie dane urządzenie przerobić i zaadaptować do własnych potrzeb.

  Usunięcie filtra subsonicznego i wstawienie nowego, regulowanego filtra dolnoprzepustowego to najdalej godzina roboty.

  Wyżej napisałem, że się nie nadaje. W oryginale nie ale po przeróbkach gra tak jak się go ustawi.