Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

buderus - jak zmniejszyć zużycie wody?

pawelsake 07 Cze 2013 10:10 1806 9
  • #1 07 Cze 2013 10:10
    pawelsake
    Poziom 10  

Witam: mam taki problem:

Mam stary piec gazowy buderusa (9 lat - zapewne 1 funkcyjny)
    po czym wnioskuje: kiedy zimą włączam ciepła wodę ogrzewanie się automatycznie wyłącza.
    (dodatkowa informacja: dla tych co będą pytać około 1800 zł w zimę za gaz płacę)
    I teraz chce trochę zmodernizować instalacje by zaoszczędzić na wodzie(dom 3 kondygnacyjny plus poddasz)
    Kiedy puszczam ciepła wodę na 3 kondygnacji zdarzę spuścić z wiadro zimnej wody zanim woda ciepłą dojdzie na samą górę co przekłada się wysokie zużycie wody i wyższe rachunki za gaz.

I tu rodzi się pytanie czy do pieca doinstalować kocioł cwu na 160 litrów czy wystarczy dodatkowa pompa co tą wodę szybciej do góry wypchnie z piwnic?

0 9
  • #2 07 Cze 2013 10:22
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 07 Cze 2013 10:28
    pawelsake
    Poziom 10  

pomysł cyrkulacji odpada instalacja 20 letnia w ścianach

sam kocioł cwu pewnie nie zmniejszy zużycia wody? tylko gazu bo piec nie będzie się bezczynnie codziennie włączał jak tylko odkręcę kran z ciepłą wodą?

1
  • #4 07 Cze 2013 10:51
    wnoto
    Poziom 32  

pawelsake napisał:
    pomysł cyrkulacji odpada instalacja 20 letnia w ścianach

sam kocioł cwu pewnie nie zmniejszy zużycia wody? tylko gazu bo piec nie będzie się bezczynnie codziennie włączał jak tylko odkręcę kran z ciepłą wodą?

Instalacja najcześciej jest w ścianach. Zastanów się czy nie możesz dołożyć w innym miejscu rury z góry na dół podłaczonej do jakiegoś punktu na górze. W ten sposób stworzysz cyrkulację.
    Tylko pamiętaj że cyrkulacja generalnie wychładza wodę.

0
  • #5 07 Cze 2013 11:07
    pawelsake
    Poziom 10  

tu nie chodzi o remont kapitalny przebijanie się przez 3 betonowe stropy. (nawet jeśli by się dało to rury w ścianie nie maja izolacji skutecznej i zużycie gazu by było nadal wysokie bo by woda musiał być podgrzewana)

Zadałem proste pytanie czy cwu bez cyrkulacji zmniejszy mi jakoś rachunki za gaz?, czy lepiej kupić se nowy piec valianta za 10 tyś który ma wpisane że jest oszczędny (70 procent od starego typu)

PS: murze skorygować rozumowanie działania pieca cwu:
    Bo poprawcie mnie jeśli źle rozumuje(woda ciepła przechodzi z pieca CO do Cwu i tam jest magazynowana(w stałej temperaturze), w momencie odkręcenia kranu woda jest pobierana z pieca Cwu, schodzi najpierw zimna woda z instalacji i dopiero ciepła woda z pieca Cwu, a piec CO nie włącza się dopiero jak zbiornik Cwu jest pusty następuje napełnienie go nową ciepłą wodą z CO?) - zadziała tak czy trzeba zrobić cyrkulacje. Bo wtedy zimna woda z instalacji wracała by do pieca Cwu, wtedy nie było by potrzeby napełniania wody ciepłej z pieca CO bo w piecu była by zimna woda piec Co by dopuszczał tylko braki?

0
  • #6 07 Cze 2013 11:35
    wnoto
    Poziom 32  

pawelsake napisał:
    tu nie chodzi o remont kapitalny przebijanie się przez 3 betonowe stropy. (nawet jeśli by się dało to rury w ścianie nie maja izolacji skutecznej i zużycie gazu by było nadal wysokie bo by woda musiał być podgrzewana)

Moim zdaniem to nie jest remont kapitalny. Do zejścia w dół można wykorzystać kanał wentylacyjny lub jakiś szyb techniczny jesli istnieje, może sciana klatki schodowej. To tylko propozycje.

pawelsake napisał:

Zadałem proste pytanie czy cwu bez cyrkulacji zmniejszy mi jakoś rachunki za gaz?, czy lepiej kupić se nowy piec valianta za 10 tyś który ma wpisane że jest oszczędny (70 procent od starego typu)

Jak rozumiem nie masz obecnie cyrkulacji. to jak mają Ci się zmniejszyć rachunki bez cyrkulacji ?
    Nowy piec trochę da. Ale czy warto na niego wydawać aż 10 tys zł. Śmiem wątpić. Jakie masz obecnie rachunki za gaz. Jaki to obecnie piec i z którego roku ?
    Co mówi Twój serwisant ?

pawelsake napisał:

PS: murze skorygować rozumowanie działania pieca cwu:
    Bo poprawcie mnie jeśli źle rozumuje(woda ciepła przechodzi z pieca CO do Cwu i tam jest magazynowana(w stałej temperaturze), w momencie odkręcenia kranu woda jest pobierana z pieca Cwu, schodzi najpierw zimna woda z instalacji i dopiero ciepła woda z pieca Cwu, a piec CO nie włącza się dopiero jak zbiornik Cwu jest pusty następuje napełnienie go nową ciepłą wodą z CO?) - zadziała tak czy trzeba zrobić cyrkulacje. Bo wtedy zimna woda z instalacji wracała by do pieca Cwu, wtedy nie było by potrzeby napełniania wody ciepłej z pieca CO bo w piecu była by zimna woda?

Moje rozumowanie jest takie że kocioł pdgrzewa wodę od razu (ewentualnie kilka sekund opóźnienia) ale zanim ta ciepła woda dotrze do kranu to musi zlecieć zimna. Pierwsze litry ciepłej wodu po drodze dodatkowo się wychładzają i dolatują zimne. Jeśli jest to gruba rura to tym bardziej sporo ciepla się marnuje.
    Woda CO i CWU w kotle nie spotyka się tzn nie miesza się ze sobą. są to osobne obiegi połaczone wymiennikiem ciepła (poprawcie mnie jeśli się mylę).

Ty masz zapewne kocioł 2-funcyjny. Produkuje ciepła wodę i ogrzewa kaloryfery.
    1-funkcyjny to to taki co grzeje kalofery i dodatkowo w postaci boilera CWU.

0
  • #8 07 Cze 2013 11:48
    pawelsake
    Poziom 10  

masz racje kocioł dwu funkcyjny, tylko dlaczego wyłącza ogrzewanie jeśli pobiera wodę ciepłą? awaria?
    Piec 9-10 lat, dlatego wymiana była by lepszym rozwiązaniem

Ps: dobra znalazłem podobny schemat instalacji:
    http://static.e-instalacje.pl/fmfiles/instala...ecia-duze-schemat-pompa-cyrkulacyjna_main.jpg
    przyjmijmy ze 8 jest CO a 9 Cwu

teraz zmienny trochę temat rozmowy
    jaki piec cwu i jaka pompa do cwu no i jakiś licznik czasowy by to nie krążyło non stop kiedy ludzi nie ma w domu. modele i cena.

0
  • #9 07 Cze 2013 12:09
    wnoto
    Poziom 32  

jack63 napisał:
    wnoto napisał:
    ...zejścia w dół można wykorzystać kanał wentylacyjny...

Nie wolno (wg. przepisów i rozsądku!) zmniejszać przekroju kanałów wentylacyjnych żadnymi rurami, kablami itp. itd.

Kwestia jak one są duże. Może na tyle że można je wykorzystać. Część z nich i tak czasami jest nieuzywana itp. (różnie się kiedyś budowało)
    Wszystko w ramach rozsądku - jak najbardziej !

Dodano po 9 [minuty]:

pawelsake napisał:
    masz racje kocioł dwu funkcyjny, tylko dlaczego wyłącza ogrzewanie jeśli pobiera wodę ciepłą? awaria?
    Piec 9-10 lat, dlatego wymiana była by lepszym rozwiązaniem

Ogrzewanie wyłaczone jest tylko na czas poboru wody. Po prostu cwu ma wyzszy priorytet i cała moc idzie na grzanie wody.
    Ale to nie powinno wpływać istotnie na CO. Przeciez pobór CWU trwa zazwyczaj do kilkunastu minut. To nie powinno wychłodzić CO.

Dodano po 2 [minuty]:

pawelsake napisał:
    Ps: dobra znalazłem podobny schemat instalacji:
    http://static.e-instalacje.pl/fmfiles/instala...ecia-duze-schemat-pompa-cyrkulacyjna_main.jpg
    przyjmijmy ze 8 jest CO a 9 Cwu

Nie łapie Twojego toku myslenia. Co chcesz przekazać ?

0
  • #10 07 Cze 2013 12:32
    pawelsake
    Poziom 10  

dobra zamykam temat i przenoszę do tematu wyżej czyli jaki nowy piec

0