Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sharp XL-MP10 - Laser wymieniony na nowy, dalej napis NO DISC

07 Cze 2013 10:20 2868 8
  • Poziom 13  
    Witam,
    zmieniłem laser w takiej wieży, niestety nadal pokazuje się napis NO DISC, sprawdzane na kilku płytach... Po włożeniu płyty, nawet nią nie kręci. Silniczki są na pewno sprawne, sprawdziłem je podając bezpośrednio napięcie i kręcą bez problemu.
    Gdzie dalej szukać usterki?

W tym temacie, napisano że należy szukać uszkodzonego tranzystora:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1446029

Nie potrafię go nijak zlokalizować.
    Proszę o pomoc w naprawie.

Pozdrawiam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Tak. Usunąłem.
    Zdjąłem boczną część obudowy, pod którą jest płytka z elektroniką, nie widać tam żadnych uszkodzeń, przepaleń itp.

Dodano po 20 [minuty]:

Kolejna obserwacja. Wieża stała wyłączona z prądu przez kilkanaście minut.
    Włączyłem ją do prądu, włożyłem płytę, coś tam się ruszyło w odtwarzaczu CD, odczytał ilość ścieżek na płycie i czas trwania wszystkich utworów, po czym gdy wcisnąłem przycisk PLAY - znów NO DISC.

Proszę o jakieś sugestie, gdzie szukać problemu.
    Czy naprawa/wymiana jakiegoś układu może być kosztowna? Jeśli winny nie jest laser, to postaram się go chyba oddać. Nie chcę brnąć w dalsze koszty w przypadku takiego sprzętu.

Dodano po 16 [minuty]:

Kolejna obserwacja.
    Poskładałem wieżę, ale bez bocznej ścianki, aby mieć dostęp do nóżek od taśmy zasilającej silniczki CD.
    Po włożeniu płyty do odtwarzacza, silnik od karetki lasera otrzymuje napięcie 1,29 volt, silnik od napędu CD otrzymuje napięcie 0.03 volt.

Gdzie szukać powodu takiej usterki?

Dodano po 10 [minuty]:

Dodano po 18 [minuty]:

Kolejna obserwacja. Wymontowałem całą szufladę z CD, ręcznie zębatką cofnąłem karetkę CD do samego końca, włożyłem płytę, odczytało liczbę ścieżek i długość trwania utworów.
    Płyta ruszyła i gra!!!!!!! Gra tak długo, póki nie zacząłem przewijać utworów pilotem na następne piosenki. Teraz znów po włożeniu płyty pojawia się NO DISC.

Znów cofnąłem ręcznie karetkę lasera i znów płyta ruszyła i przewija utwory.
    Czy winny może być sam silniczek? Czy raczej problemem jest jego zasilanie?
    Gdzie szukać problemów z zasilaniem silniczka?

Dodano po 31 [minuty]:

Kolejna obserwacja. Kiedy włożę płytę i odtwarzam, wszystko działa. Czasem przy przewijaniu na kolejne utwory się coś wysypie i wywala na STOP i trzeba od nowa załączyć.
    Ale na pewno zauważyłem taką sytuację (potwierdzone chyba ze dwadzieścia razy):
    kiedy płyta odtwarza i jest na kolejnych utworach (5, 6, 15 itd, ile ich tam by nie było) i chcę pilotem przewinąć na pierwszą piosenkę, wywala mi na STOP i trzeba znów startować płytę. Jeśli cofnę do drugiego utworu, działa prawidłowo. Problem pojawia się tylko jak cofnę "na szybkiego" do pierwszego utworu.

Czy związek może z tym mieć czujnik na końcu szyny od karetki lasera? Sprawdzałem go, otwarty rozwarcie, zwarty - zwarcie. Ale może kwestia tego, że należałoby go jakoś wyregulować. Czyścić raczej nie, działa bezbłędnie za każdym razem, kiedy mierzę go miernikiem.

Myślę aby przesmarować silniczki od CD - można tam wcisnąć po ośce po kropli oleju uniwersalnego (jak do maszyn do szycia)? Czy można posmarować oś przesuwu karetki CD pastą miedzianą? Nie rozumiem dlaczego ktoś to wymyślił, że się przesuwa po jednej ośce. Z jednej strony jest ośka, a z drugiej strony takie plastikowe widełki szurają po metalowej obudowie mechanizmu lasera.

Proszę o opinie, bo tu się monolog taki zrobił, że aż mi głupio... :)
  • Poziom 18  
    Zimne luty na płycie, lub w zasilaczu, wymienić tranzystory.

Które tranzystory?
    GM

Tranzystory w okolicy układu servo, który steruje silnikami modułu lasera
  • Poziom 17  
    Myślę, że Kolega miał na myśli tranzystory w obwodach zasilania sterownika silników - będą one w okolicach sterownika silników.
  • Poziom 18  
    chodzi o tranzystor w okolicy układu sterującego silnikami, jak napisał wyżej kolega. Wymień go na tranzystor BC 639. Napis STOP pojawia się przy wyborze ścieżki nr. 1 z pilota? Z klawiatury lokalnej zachowuje się identycznie?
  • Poziom 13  
    Zdemontowałem raz jeszcze mechanizm CD, wazeliną techniczną przesmarowałem prowadnicę karetki lasera, po kropli oleju uniwersalnego kapnąłem do każdego silniczka po ośce.

Wydaje mi się, że całość mechanizmu po prostu się "zastała".

Nie miało znaczenia, czy pierwszą ścieżkę wybierałem klawiszem "1" na pilocie, czy przewijając strzałkami. Sterując i pilotem, i przyciskami na wieży, efekt był podobny.

Będę wdzięczny za wskazanie na zdjęciu które zamieściłem powyżej, który tranzystor jest odpowiedzialny za zasilanie układu sterującego silnikami.
  • Poziom 17  
    Na zdjęciu powyżej masz 3 tranzystory w obudowie jak BC547 dookoła drivera LA6548 - posprawdzaj je. Najpewniej jednak będzie to ten nad driverem.
  • Poziom 13  
    Rozumiem. Dziękuję za konkretną wskazówkę.

Rada dla potomnych - polecam kupować cały mechanizm - laser plus napędy. Zaoszczędzi to trochę zgadywanek. Różnica w cenie z reguły niewielka, a mamy pewność że wszystko związane z wymienianym mechanizmem, jest nowe.

Całość testowałem dziś kilka godzin, na kilkunastu płytach. W końcu działa jak należy.

Raz jeszcze dziękuję za pomoc.