Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

XP i Linux - Dysk dzyskiwania systemu z aplikacjami

07 Cze 2013 14:30 1077 4
  • Poziom 14  
    Witam.

Jedyne odzyskiwanie systemu jakie miałam to partycja na dysku, która po przywróceniu systemu robiła totalną czystkę nie tylko z systemem ale również z podziałem dysku na partycje. Stąd moje pierwsze pytanie:

1. Czy da się utworzyć płytę/partycję przywracania systemu (zarówno Win XP jak Linux [jeszcze nie wiem który, do tej pory miałam Ubuntu]) która przywróci jeden system nie ruszając drugiego i nie ruszając innych partycji z danymi?

2. Czy da się przygotować taki dysk/partycję przywracania, żeby system przywrócił się razem z podstawowym oprogramowaniem (zainstalowane wszystkie sterowniki, antywirus, firewall, office, przeglądarki, winamp, rar, skype i tego typu podstawowe rzeczy). Zdaję sobie sprawę że takie rozwiązanie będzie miało krótki termin przydatności ze względu na często pojawiające się aktualizacje, ale mimo wszystko wygodniej zrobić aktualizacje niż wszystko po jednym instalować.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    ad 1. Da się, ale bez automatyzacji jak w przypadku fabrycznego oprogramowanie recovery. Trzeba samemu użyć odpowiedniego programu i stworzyć sobie obraz systemu/partycji do późniejszego przywracania.

ad 2. Da się, "ręcznie" robiony obraz systemu/partycji będzie przywracał wszystko co zawierał system/partycja w momencie tworzenia obrazu.

Od razu mogę polecić narzędzie 'partimage' wbudowane chyba w każdego linuksa. Jest wsparcie dla systemu plików NTFS więc można zrobić obraz zarówno systemu windows jak i linux. Minus jest taki, że można przywracać pojedyncze partycje a nie cały dysk, oraz w obrazie partycji nie zapisują się informacje o boot sektorze, więc:
    - jeśli boot sektor dysku zostanie usunięty/uszkodzony, przywrócenie partycji go nie naprawi
    - jeśli przywróci się partycję na nowym/innym dysku, również nie będzie boot sektora.
    - na pocieszenie dodam, że w 99% przypadków boot sektora nie ma po co ruszać, a nawet jeśli coś z nim będzie nie tak, można to będzie naprawić - ale to już inne zagadnienie.
  • Poziom 14  
    Przywracanie partycjami to akurat plus, bo dzięki temu operacja nie zagraża danym znajdującym się w oddzielnej partycji, tzn mogę przywrócić system bez konieczności robienia backup'u danych na inny nośnik. Chyba że ma to jakieś wady o których nie wiem? ;>

Mogą być jakieś problemy przy przenoszeniu na inny (większy) dysk?

Czy polecane przez Ciebie narzędzie ma możliwość kompresji? Partycja z zainstalowaną pełną paczką oprogramowania będzie swoje ważyła... ;)
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Kompresja ok 30% zajętego miejsca zajmie plik obrazu partycji. Kopię MBR/GPT oczywiście też należy zrobić. Program fsarchiver polecam też. Używam od lat i żadnych problemów. Można na większy dysk (partimage) lub na większy/mniejszy (fsarchiver) przenosić.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11662779#11662779
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    dzięki za pomoc