Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pianino cyfrowe - podłączenie do PC

Fido2801 07 Cze 2013 16:10 6045 7
  • #1 07 Cze 2013 16:10
    Fido2801
    Poziom 6  

Witam. Posiadam pianino cyfrowe Yamaha NP-30. Chciałem podłączyć je do komputera za pośrednictwem interfejsu MIDI, jednak mam problem.
    Posiadam konwerter USB - MIDI (niestety nie mogę podać linka), który zgodnie z opisem jest urządzeniem plug & play. Podłączyłem wtyczki MIDI do pianina (IN do OUT oraz OUT do IN), oraz wtyczkę USB do portu w komputerze. System (Win 7) wykrył nowe urządzenie i poprawnie zainstalował. Jednak przy wyborze urządzeń nagrywających nie ma ani śladu po pianinie. Wyłączyłem wszelkie inne urządzenia do nagrywania i nadal nic. Nie słychać dźwięku, nie można nagrywać, a system tak jakby nie widział pianina jako urządzenia MIDI. Wiem, że we wcześniejszych wersjach Windowsa można było znaleźć ustawienia interfejsu MIDI, ale w siódemce tego nie ma. Po podłączeniu powinienem po prostu znaleźć pianino na liście urządzeń. W instrukcji pianina przeczytałem, że należy zainstalować sterownik USB-MIDI UX16. Jednak i to nic nie pomogło. Czy ktoś mógłby mi coś jeszcze doradzić?

Edit: Pogrzebałem trochę i w menedżerze urządzeń znalazłem urządzenie "MIDI USB 2.0". Sterownika nie da się zaktualizować (komunikat, że sterownik jest odpowiedni). Przeinstalowanie też nic nie dało. Teoretycznie wszystko gra i buczy, ale w praktyce nadal nie mogę wybrać pianina jako urządzenia do nagrywania dźwięku. Próbowałem zarówno w opcjach Windowsa jak i dodatkowym oprogramowaniem (Anvil Studio) i nic.
    Jeśli nikt nie wie jak mi pomóc, to może chociaż ktoś się orientuje czy można dostać kabel MIDI (IN & OUT) <-> Wejście mikrofonowe Line In? Może w ten sposób moja karta dźwiękowa będzie w stanie wykryć pianino?

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • #2 07 Cze 2013 21:51
    ShakeAll
    Poziom 19  

Spróbuj zainstalować sterowniki Asio4All
    Jeśli Asio4All wykryje ci interfejs midi (a powinien) to większość programów wykrywa sterownik asio4all

Dobra rada - w przypadku takich urządzeń NAJPIERW instalujesz sterowniki, POTEM podłączasz do usb. Windows na siłę do wszystkiego chce używać swoich sterowników które przeważnie nadają się do niczego.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 07 Cze 2013 23:50
    oj
    Poziom 42  

Standard MIDI nie przesyła dźwięku analogowego po przewodzie MIDI

Instrument ma wyjście PHONES/OUTPUT - trzeba podłączyć się do tego wyjścia przewodem najlepiej z wejściem Audio IN kary dźwiękowej; nie korzystać z wejścia Mic

0
  • #4 08 Cze 2013 13:57
    ShakeAll
    Poziom 19  

Jeśli chcesz używać midi to musisz mieć na komputerze jakiś wirtualny instrument i wtedy twoje pianino staje się klawiaturą sterującą do tegoż instrumentu, bo standard midi nie przesyła samego dźwięku a jedynie informacje opisujące ten dźwięk.

Jeśli chcesz nagrywać bezpośrednio dźwięk twojego pianina, bez żadnych wirtualnych instrumentów, to tak jak napisane wyżej - wyjście audio out lub w ostateczności słuchawkowe w pianinie, spinasz z wejściem audio in karty dźwiękowej komputera, a jeśli karta ma tylko wejście mic in, to musisz w ustawieniach wyłączyć wzmocnienie.

Pozostaje jeszcze kwestia jakości karty dźwiękowej i jej sterowników, tanie karty dźwiękowe oraz te zintegrowane na płycie mają dość kiepską jakość i sterowniki WDM powodujące bardzo dużą latencję (opóźnienie między wejściem sygnału, jego przetworzeniem a wyjściem np. na głośniki)
    Można to odrobinę poprawić stosując uniwersalny sterownik ASIO - asio4all, różnica jest znaczna ale i tak cudów się nie spodziewaj.

Najlepsze rozwiązanie to kupić interfejs audio na usb (tańsza opcja) który można podłączyć nawet do laptopa, lub karta muzyczna (nie mylić z kartą dźwiękową).

0
  • #5 08 Cze 2013 15:16
    Fido2801
    Poziom 6  

Mimo wszystko chcę skorzystać z MIDI bo połączenie za pośrednictwem gniazda słuchawkowego da marną jakość dźwięku.
    No dobrze, potrzebuję programu. Tylko że już ściągnąłem program Anvil Studio, który niby jest emulatorem dźwięków do klawiatur sterujących. Jednak nadal nie mogę wybrać mojego pianina jako klawiatury sterującej (przy wyborze pokazuje mi się lista urządzeń nagrywających, podłączonych do karty dźwiękowej). Skoro MIDI nie przesyła samego dźwięku, to gdzie w takim razie mam szukać podłączonego pianina? Nie w "urządzenia audio" -> "nagrywanie"? Jakiego programu użyć żeby wreszcie wykrył pianino?

-1
  • #7 08 Cze 2013 16:12
    Fido2801
    Poziom 6  

Przeczytałem to wszystko, ale niewiele mi to pomogło. To co zrobił gość z drugiego linka robiłem wielokrotnie, próbowałem podłączać na różne sposoby. Sterowanie lokalne na pianinie również wyłączałem. Zmieniałem na różne kanały itd. A ten z pierwszego linka ma jeszcze inny problem niż mój. Ktoś tam pisał, że to wina tego modelu pianina. Być może coś w tym jest. Spróbuję poszukać jakiegoś programu jeszcze, a jak się nie uda to podepnę analogowo (wystarczy zwykły kabel duży jack -> mały jack?).

0
  • #8 09 Cze 2013 23:27
    oj
    Poziom 42  

Jeżeli wyjście PHONES/OUTPUT jest kiepskiej jakości, co jest trochę dziwne to nie ma innej możliwości przeniesienia wbudowanych w ten instrument dźwięków np. pianina

Można za pomocą MIDI sterować zewnętrznym modułem brzmieniowym lub instrumentem wirtualnym w jednym ze standardów np. VST

Żadne WDM/ASIO są niepotrzebne i nie pomogą

0