Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie bramu przesuwnej z wykorzystaniem PLC

barti223 07 Jun 2013 18:00 1944 4
 • #1
  barti223
  Level 20  
  Witam wszystkich.

  W mojej głowie narodził się pomysł stworzenia sterownika oraz mechanicznej części sterowania bramą przesuwną na mojej posesji.

  Z racji iż uczę się automatyki, zastanawiam się nad wykorzystaniem sterownika PLC. Tutaj pytanie do kolegów: czy to ma sens? czy to nie jest przerost formy nad treścią?

  Posiadam obecnie may sterownik z przekaźnikowymi wejściami (6) i wyjściami (4).

  1. Nie mogłem nigdzie znaleźć nigdzie gotowego modułu bezprzewodowego z pilotami (takiego okrojonego, który miałby tylko 2 wyjścia - otwórz, zamknij. Więc pomyślałem o centralce samochodowej - są tańsze. Czy ktoś tak improwizował?

  2. Czym powinienem napędzać bramę? Gdzieś słyszałem, że silnik 24V z jakiegoś stara (chyba od wycieraczek) sobie poradzi. (brama będzie miała z 6m, sama konstrukcja i drewniane szczeble)

  Co koledzy myślą o tym?
 • #2
  mssklasse
  Level 10  
  Według mnie nie jest to najlepszy pomysł.Bramę najwygodniej jest otwierać z pilota w co wyposażone są niemal wszystkie gotowe napędy bram.Sterownik miałby sens gdybyś chciał np mieć kontrole w domu przykładowo poinformowanie o otwarciu lub zamknięciu bramy przez osoby trzecie albo odczyt temperatury podczas pracy silnika napędu.Jeżeli brama ma się po prostu zamykać i otwierać to dla mnie angażowanie w to sterownika nie ma sensu.
 • #3
  barti223
  Level 20  
  mssklasse wrote:
  Według mnie nie jest to najlepszy pomysł.Bramę najwygodniej jest otwierać z pilota w co wyposażone są niemal wszystkie gotowe napędy bram.


  Własnie do tego celu chcę wykorzystać centralkę od auta.
 • #4
  glecki
  Level 20  
  Sterownik PLC i owszem,może być wykorzystany pytanie po co.
  W granicach 200 zł kupisz centralę do silników 24V z wbudowanym radiem i pilotem (np. Elmes).Po co wyważać otwarte drzwi.Do tego centrala będzie mierzyć prąd silnika,logika fotokomórek itp.
  Silnik do wycieraczek to średni pomysł.Choć Wiśniowski to stosuje uważam,że ten silnik jest za słaby.Lepiej rozglądnij się za używanym,oryginalnym napędem z uszkodzoną centralą.
  Weź pod uwagę,że będziesz musiał zrobić awaryjne rozblokowanie w przypadku braku zasilania.
  Centralka samochodowa (od centralnego zamka) i owszem będzie działać ale chyba kiepsko szukałeś.Wpisz w Google np:Elmes,Proxima itd.
 • #5
  jestam
  Automation specialist
  Jeśli masz sterownik, chcesz się pobawić/nauczyć i zrobić coś działającego dla własnej satysfakcji, to czemu nie. Zrób i pochwal się w dziale DIY.
  Jak się popsuje, czy nie będzie działać jak powinno, zawsze możesz później kupić centralkę.