Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zsumować - Kablówka +Sat

czajnikx 07 Jun 2013 19:13 2181 4
Testo
 • #1
  czajnikx
  Level 13  
  Witam serdecznie. Pytanie dotyczy tematu czy multiswitch jest w stanie zsumować sygnał z 2xquattro(Astra Hotbird) + telewizja kablowa ? Jeżeli ktoś robił coś takiego to prosiłbym o podanie modelu multiswitcha. Ogólnie myślałem o takim multiswitchu OPTICUM OMS-9/8P robiłem już na nim kiedyś instalacje tylko że zamiast kablówki było wpuszczone dvb-t
 • Testo
 • #2
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  czajnikx wrote:
  telewizja kablowa

  Jaka dokładnie, analog czy cyfrówka?.
 • Testo
 • #4
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  No to będzie problem z tym, bo pasmo takiej kablówki w analogu jest rozwalone po wszystkich zakresach częstotliwości, i jak teraz jeszcze z multischwitcha zapodasz sygnał, a przecież satelita też zajmuje częstotliwości w kablu to będzie niezły młyn, już nie mówiąc o tym, że wejście sygnału w multischwitchu masz na DVB-T, a potrzebowałbyś DVB-C, choć sygnał można tez podać za multischwitchem, ale to tez nie zda egzaminu.
  Mam w domu UPC (cyfrowa tv z dekoderem i analog) i chciałem to też "zsumować" z satelitą, i nie dało rady, wzajemnie się zakłócało (nanosiły się pewne wartości w częstotliwościach).
 • #5
  irekr
  Moderator
  Jeżeli kablówka stosuje "standardowy układ pasma" to wszystkie kanały - także i internetu! - są zawarte w zakresie do 862 MHz. Przy prawidłowych poziomach nie powinno się nic nakładać.

  Natomiast jeżeli nie są zachowane odpowiednie proporcje sygnałów to zawsze będzie bałagan.

  Multiswich Opticum to nie jest najwyższych lotów urządzenie, jeżeli producent podaje, ze maksymalny poziom sygnału na wyjściu dla sygnałów naziemnych wynosi 84 dB, to oznacza że jest to najprawdopodobniej poziom dla sygnałów analogowych.
  Dla sygnałów cyfrowych/kompozytowych - a takie masz najczęściej w kablówce - ten poziom będzie wynosił prawdopodobnie około 64 - 66 dB.

  Jeżeli podajemy z kabla sygnały które może być kompozytem analogu i cyfry, to należy bardzo dokładnie ustawić tak poziomy WEJŚCIOWE na multiswich jak i nie przesterować samego multiswicha. Z założenia multiswich ma TŁUMIĆ pasmo naziemne o 5 dB. Nie wolno tego ignorować.
  Generalna zasada: na wejście naziemne multiswicha nie podajemy niczego z poziomem większym niż 1 mV a pomiar łączny całego widma nie powinien wykazywać napięcia większego nić 10 mV/75 omów.

  Nie znam układu elektrycznego tego multiswicha i nie wiem czy regulacja poziomu naziemnej - w tym przypadku kablowej - jest rozwiązywana jako tłumek wejścia, wyjścia sygnału przez mieszaczem liniowym czy - o zgrozo tez tak robią- jako regulacja punktu pracy wzmacniacza.
  Ja bym zaczął ustawiać takie urządzenie ustawiając wzmocnienie "naziemno-kablowe" na maksimum i regulował poziom wyjściowy przy pomocy zewnętrznego tłumika, podłączonego na gniazdo wejściowe.

  Przesterowanie multiswicha objawia się takimi kłopotami o których pisał kolega powyżej. Efekty przesterowania są odczuwalne głównie w pasmie satelitarnym.