Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC - Niesamowicie niska przepustowość portów USB

niezgorszynick 07 Cze 2013 22:44 2292 13
  • #1 07 Cze 2013 22:44
    niezgorszynick
    Poziom 6  

witam!
    na temat komputerów wiedzy mam nieco więcej niż przeciętny zjadacz chleba, ale także nią nie powalam.

do rzeczy.
    moim problemem jest nieznośny spadek prędkości transferu danych poprzez porty USB zarówno 2.0, jak i 3.0. konkretniej - w pierwszej sekundzie prędkość wyświetlana to 140MB/s w przypadku USB 3.0 i 40-45MB/s przy USB 2.0. jednak w kolejnych sekundach spada ona gwałtownie poniżej 2MB/s.
    dodatkowo czasem zauważam, że moja klawiatura 'zjada' literki i adapter wifi gubi sygnał (nie dzieje się to w przypadku podłączenia do innych urządzeń)
    oprócz tego wszystko wydaje się pracować w normie.
    nie mam włączonego żadnego OC, wentylatory i radiatory stockowe, ale nie potrzebuję więcej. nic się nie grzeje.
    nie jest to bardzo uciążliwe, ale nie mam napędu optycznego i używam tylko flash drive'ów oraz przenośnych dysków, dlatego jest to nieco denerwujące.
    wykluczam problemy z softem - poniżej wyjaśnienie.
    wszelkie kondensatory wyglądają ok.
    ustawienia w biosie są ok.

specyfikacja PCta:
    mobo: Asus M4A87TD z USB 3.0
    cpu: AMD Phenom II X4 955 BE
    gpu: Geforce 8600GT 256MB (pasywne chłodzenie)
    ram: Kingston HyperX Blue 2x2GB 1600MHz
    psu: Modecom Volcano 550W
    hdd: Seagate Barracuda 2TB ST2000DM001

co zrobiłem do tej pory (bez skutku):
    -podłączałem urządzenia (kilka zwykłych flashdrive'ów o pojemności 4 i 8 GB) do wszystkich możliwych portów oraz przenośny dysk twardy 1TB USB 3.0 (nie był mój i modelu niestety nie znam)
    -odłączałem resztę urządzeń od tychże portów
    -testowałem urządzenia na innych stacjonarkach i laptopie (działały przynajmniej 10x wydajniej)
    -testowałem różne wielkości plików (wiele małych plików oraz kilka większych)
    -instalowałem wszystkie najnowsze sterowniki
    -używałem 3 różnych OSów - Fedora 11, Windows 7, Windows XP (nieznaczna poprawa w przypadku Fedory)
    -przepuściłem PSU przez 15-minutowy test w OCCT (trzyma napięcie, bardzo nieznaczne skoki V5 i V12 przy pełnym stresie)
    -HD Tune testował mój dysk wszystkimi możliwymi testami - bez błędów, ponieważ jest całkiem nowy. prędkości ok.
    -wyciągnąłem wszystko, wyczyściłem i zamontowałem na powrót
    -ustawiałem nawet śmieszną optymalizację urządzenia w menadżerze sprzętu
    -przeszukałem pół internetu

0 13
  • #2 07 Cze 2013 22:52
    safbot1st
    Poziom 43  

Czy te flashdrive`y są usb 2.0? Podłączane do front panelu, czy z tyłu płyty?

0
  • #3 07 Cze 2013 22:55
    szymon122
    Poziom 37  

Spróbuj użyć programu Check Flash i wyślij wyniki. Prędkość spada jak kopiujesz duże czy małe pliki? To, że prędkość jest tak mała nie musi oznaczać coś złego w pc, może pendrive więcej nie da rady.

0
  • #4 07 Cze 2013 22:55
    niezgorszynick
    Poziom 6  

flashe są USB 2.0, podłączam tylko do tyłu - front panel nigdy nie był używany.

EDIT:
    przetestowałem jedno z urządzeń
    prędkość zapisu w granicach 8MB/s, odczytu 20MB/s na dwóch komputerach
    jednak przy kopiowaniu dużych plików jest to już niecałe 2MB/s
    małe pliki nie powodują dużej zmiany
    testowałem też przez komendy w cmd, wyniki dokładnie takie jak przy kopiowaniu.

0
  • #5 07 Cze 2013 23:04
    Epox
    Poziom 38  

niezgorszynick napisał:
    -przeszukałem pół internetu
    I nie trafił kolega na info że ma na pokładzie bombę z opóźnionym zapłonem ?
    niezgorszynick napisał:
    Modecom Volcano 550W
    niezgorszynick napisał:
    15-minutowy test w OCCT
    Napięcia mierzy się miernikiem nie programem
    Przy PURE POWER L7 530W OCCT wskazywał prawidłowe napięcia w stresie. Odpalony na ostro już nie, zasilacz został naprawiony i pojawiły się normalne transfery na USB
    Problem jest taki że modecomów się nie naprawia
    niezgorszynick napisał:
    mam nieco więcej niż przeciętny zjadacz chleba
    ale o tym to już raczej przeciętny zjadacz chleba wie ,,,,

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

0
  • #6 07 Cze 2013 23:15
    safbot1st
    Poziom 43  

szymon122 napisał:
    To, że prędkość jest tak mała nie musi oznaczać coś złego w pc, może pendrive więcej nie da rady.
    niezgorszynick napisał:
    -testowałem urządzenia na innych stacjonarkach i laptopie (działały przynajmniej 10x wydajniej)

Rozumiem, że po porażce naszych z mołdawią nawet się postów dokładnie nie chce czytać, ale tu wyraźnie stoi - coś z tym konkretnym komputerem jest nie tak, nie z pendriveami.
    Abstrachując od problemu zasilacza, który powinieneś teoretycznie wymienić:
    możesz podać listę urządzeń USB 3.0 i 2.0 które na stałe bądź z doskoku są podłączone/podłączane do mobo?
    Wydaje mi się, że jakimś cudem twoje pendrive`y chodzą jako USB 1.0 - stąd takie transfery.

0
  • #7 07 Cze 2013 23:21
    niezgorszynick
    Poziom 6  

akurat tutaj można się kłócić. tak, modecomy to niezłe bagno, ale volcano to ich najdroższe zasilacze niegdyś, porównywane do tych od cooler master. to nie to samo co osławione feel'e.
    miernika nie mam i raczej nie będę miał, takiej opcji nie przewiduję. jest to za duży wydatek, a nie będę raczej używał go często.
    mogę przeprowadzić jeszcze test z innym psu, ale nie mam takiej możliwości w tym momencie, bo psu z drugiego PCta jest po prostu za słabe i nie ma szans wyciągnąć wszystkiego w tej konfiguracji.

0
  • #8 07 Cze 2013 23:27
    Lzep
    Poziom 39  

niezgorszynick napisał:
    ... miernika nie mam i raczej nie będę miał, takiej opcji nie przewiduję. jest to za duży wydatek, a nie będę raczej używał go często.
    Kolega "żartowniś" - wydatek 20-30 zł to takie wielkie koszty ? :cry:

-1
  • #9 07 Cze 2013 23:33
    niezgorszynick
    Poziom 6  

bardzo trafna uwaga, dzięki, pomocna.
    jeśli nie mówimy o profesjonalnym sprzęcie poświęconym właśnie psu - nie jest to drogie.

0
  • #10 07 Cze 2013 23:35
    safbot1st
    Poziom 43  

Czyli testowałeś pojedyńczy pendrive w momencie kiedy nic innego nie było podłączone do usb?
    Pozostaje jeszcze zostawić w biosie włączony tylko 1 hub usb, co właściwie masz ustwione w biosie?
    Zdajesz sobie poza tym sprawę, że różne porty usb, mają różną sprawność - jedne są mocniejsze, inne słabsze. Teoretycznie każdy port usb3.0 powinien mieć 900mA, jednak nie wiem czy tyle obsługuje kiedy podłączysz do niego pena usb2.0. Te peny chyba potrzebują zaledwie 100mA więc zarówno teora zasilacza jak i zmiany portów odpada.
    Używasz przedłużek usb?
    ps. ja mam miernik za 'dychu', nie wiesz nawet jak często będzie Ci potrzebny, warto.

0
  • #11 07 Cze 2013 23:52
    niezgorszynick
    Poziom 6  

tak. odłączałem wszystkie inne urządzenia, testowałem każdy port osobno. nie używam przedłużek, bo nawet nie mam.
    wiem, że miernik to dość przydatna sprawa, ale do tej pory zwyczajnie go nie potrzebowałem od przeprowadzki.
    czyli pozostaje mi zmiana zasilacza na próbę? chciałem się obyć bez tego. postaram się jak najszybciej takowy zdobyć i wypróbować. dam wtedy znać, jak się zachowuje.
    ciekawe jest to, że test tym programem wypada znacznie lepiej niż faktyczne kopiowanie i testy przez cmd.

0
  • #12 07 Cze 2013 23:59
    safbot1st
    Poziom 43  

niezgorszynick napisał:
    ciekawe jest to, że test tym programem wypada znacznie lepiej niż faktyczne kopiowanie i testy przez cmd.

niewątpliwie zastanawiające

-1
  • Pomocny post
    #13 08 Cze 2013 00:09
    master-b
    Poziom 10  

Miałem kiedyś podobny problem. Nie pamiętam prędkości kopiowania, ale film 700mb kopiowało na pena ok. 6-7 min.Problem leżał w tym, że dysk twardy zamiast w ultra dma działał w trybie pio.Warto to sprawdzić.

0
  • #14 08 Cze 2013 13:36
    niezgorszynick
    Poziom 6  

nie mam pojęcia, jak to się stało, ale dam sobie rękę uciąć, że to nie była kwestia softu, bo wszystko wyglądało podobnie na trzech różnych systemach operacyjnych. robiłem sporo od tamtego czasu i nagle zaczęło działać normalnie.

dla potomnych - co zrobiłem dalej:
    zgodnie z sugestiami powyżej - pogrzebałem w ustawieniach dma i pio - windowsowe nic nie zmieniły, ale pogrzebałem w biosie. tam zmieniłem ustawienia dma z auto na ultra dma 6, a pio na 4.
    nieznacznie podbiłem napięcia ramu, bo były nieco za niskie jak na 1600MHz.
    jeszcze raz odłączyłem wszystko i podłączyłem.
    zmieniłem gniazdko, do którego podłączona była listwa (wiem, że to raczej głupi krok, ale spróbowałem)
    najbardziej prawdopodobne rozwiązanie w moim przypadku to właśnie biosowe ustawienia dla danego kanału SATA.
    poprzednie dyski faktycznie nie wywoływały takiego problemu.
    póki co nie zauważam gubienia sygnału sieci i flash ma prędkość zapisu i odczytu w normie (8MB/s i 20MB/s)

testowałem też na innym psu - to nie była wina mojego modecoma.

dziękuję wszystkim za odpowiedzi, problem uważam za rozwiązany. miejmy nadzieję, że się nie powtórzy.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo