Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł gazowy na 11 kondygnacyjnym budynku.

Ratzinger 08 Jun 2013 00:38 1947 6
    Ratzinger
    Level 2  
    Witam Państwa. Przyznam się bez bicia, iż sam zapędziłem się w kozi róg. Moim zadaniem jest sporządzenie w ramach pracy dyplomowej inż. projektu kotłowni. Wybrałem sobie dość ambitny cel, mianowicie istniejący 11-kondygnacyjny wieżowiec ( system NRD-owski z lat 70-tych). Założyłem, iż na dachu budynku "postawię" dwu funkcyjną kotłownie gazową z częściową akumulacją ciepła c.w.u. Po wykonaniu szeregu obliczeń cieplnych, dochodzę do wniosku, że mój pomysł jest absurdalny z powodu nieuwzględnienia wytrzymałości stropu. Boje się, iż mój projekt zostanie uznany przez komisję za zbyt oderwany od realiów i rzeczywistości. Czy spotkali się Państwo z budowaniem na dachach istniejących budynków kotłowni? Owszem, w literaturze można spotkać wiele takowych rozwiązań, nigdzie jednak nie wspomina się o takowej "modernizacji" istniejącego budynku.
  • Helpful post
    piotr_boncza
    Level 29  
    Tak, to dobry pomysł. W tej chwili w Sopocie jedna ze spółdzielni przymierza się do budowy takich kotłowni. A wytrzymałość stropu nie powinna być problemem, jeśli tylko zasobnik/zasobniki przeniesiesz do węzła cieplnego w piwnicy. Kocioł kondensacyjny na taki budynek waży tyle co nic. Sam go mogę na górę zanieść ;D
    Teraz namawiam pewną wspólnotę, na montaż kotłowni w pomieszczeniu na strychu. W piwnicy przepisy nie pozwalają, obok nie ma miejsca...
    A tu: 54.431939,18.560586 masz chyba właśnie taką kotłownię. Będę tam w niedzielę to sprawdzę.
    Kot-huncwot
    Level 21  
    Witam.

Kotłownia na dachu to prawidłowe myślenie.

Ratzinger wrote:
    Boje się, iż mój projekt zostanie uznany przez komisję za zbyt oderwany od realiów i rzeczywistości.

IMO ten właśnie projekt trafia w rzeczywistość i realia, czyli w taki "duperelek" jak wiotki strop. Właśnie spotkałeś się z twardą rzeczywistością.

Ratzinger wrote:
    dochodzę do wniosku, że mój pomysł jest absurdalny z powodu nieuwzględnienia wytrzymałości stropu.

Typowa wpadka początkującego projektanta . Natomiast z tego powodu pomysł nie jest absurdalny, jest natomiast dodatkowy temat do rozwiązania.

piotr_boncza wrote:
    A wytrzymałość stropu nie powinna być problemem, jeśli tylko zasobnik/zasobniki przeniesiesz do węzła cieplnego w piwnicy.

Tak właśnie rób.

Czy ten budynek to sławetny Lipsk ?
    Nie cierpię Lipsków !!!!!!

W swojej praktyce wielokrotnie wsadzałem to i owo na dachy. Dry coolery, roof topy i tak dalej. To generalnie lekkie jednostki są, a i budynki były nowo projektowane i konstruktor sprawę przewidział. Najcięższe jednostki stawiane na dachach to były awaryjne agregaty prądotwórcze , to masywna i bardzo zwarta konstrukcja.

Najmniej ładną "kupą" jak mi się trafiła, to postawienie prostej centrali wywiewnej na dachu krytym płytą panwiową. Nie obyło się bez rozbiórki połaci dachowej i stawiania się na stropie pod połacią dachową. No ale taki urok płyt panwiowych.
    Ratzinger
    Level 2  
    Serdecznie dziękuję Panom za odpowiedź.

Korzystając z literatury: Dzierżewicz Z., Starosolski W.,Systemy budownictwa wielkopłytowego w Polsce w latach 1970-1985, Warszawa 2010, sklasyfikowałem ten budynek jednoznacznie jako Plattenbau P2/10. Co do Lipska, do rzeczywiście znalazłem w niemieckim internecie informację na temat szczególnego zagęszczenia tych konstrukcji w tym mieście.

Kocioł gazowy na 11 kondygnacyjnym budynku.
    Źródło:
    http://alpiastow4.republika.pl/
    Ratzinger
    Level 2  
    Problem kolejny- skoro kocioł na dachu a wymiennik i zasobnik w piwnicy położonej 33 metry niżej, co ze stratami ciepła? Do tego dochodzi jeszcze wymiennik na centralne ogrzewanie.
    saskia
    Level 38  
    Powinienes uwzglednic w poszukiwaniach cala konstrukcje budynku i znalesc ewentualne luki w kubaturze, ktore pozwola na instalacje wymiennikow na ktorejs z kondygnacji.
    Pozostanie wtedy kwestia zmiany uzytkowania i ewentualnie zgoda administratora.

Straty ciepla na tak dlugich odcinkach i przy dobrej izolacji, moga okazac sie znikome, gdyz cieplo utracone na przesyle przez cala wysokosc budynku, pozostanie jednak wewnatrz tegoz budynku, wiec bedzie to jedynie ubytek na rzecz ogrzewania. Swoja droga trudniejszy do rozliczenia miedzy lokatorow.
    Ratzinger
    Level 2  
    Szanowni Państwo
    Czy istnieją jakieś wzory pozwalające na wstępne oszacowanie objętości instalacji cwu w takich budynkach? Wzory na pojemność instalacji C.O znalazłem bez problemu, zaś poszukiwania takowych w odniesieniu do cwu są bezowocne, mimo przewertowania kilkudziesięciu pozycji fachowych.

W nielicznych publikacjach na temat wielkiej płyty znajduje się jedynie dane typowo budownicze.