Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czyszczenie dźwięku z szumu

08 Cze 2013 09:06 2751 6
  • Poziom 11  
    Witam.
    Widzę że stary temat ale po paru latach lezenia w szufladzie mój Herbert I ujżał światło dzienne. I zaczynają się schody. Radyjko odbiera berdzo dobrze, czułość jest rewelacyjna. Dla porównania na Herbercie SQ na godz 15 odpowiada SQ = godz 9 na Unidenie 520 !. Przez to są wady i zalety, słyszę wszystko nawet z daleka z lekkim szumem ale wyraźnie, ale też zbiera więcej zakłóceń. Uniden za to jest głuchy jak pień oczywiscie zaraz powiedzą jego zwolennicy że 'nie jest szumofonem'. Potestowałem dokłdnie więc wiem co mówię. Mogę powiedzieć że Herbert odbiera 2x nawet 3x więcej komunikatów rozpoznawalnych. Robię jeszcze dokładne testy audio będę miał wyniki zgrane oddzielnie dla każdego radia na obu kanałach stereo. Zamieszczę na youtube, gwarantuję będzie ciekawie.

Wiem jak zrobić dobry filtr szumów, uniwersalny do ka zdego radia, przyjanmniej w teorii bo sztuką będzie wykonanie filtru z dużą dobrocią. Chodzi o filtr pasmowo-przepustowy który przepuści zakres od 6 do 9kHz rasztę wytłumi. Nie rozgladałem sie jeszcze za schematem, jak ktoś ma pomysł albo gotowca proszę o info.

Pozdrawiam
    Piotr

PS czemu temat zablokowany ? Mam zachować pomysł dla siebie ? Razem może coś by wymyślił....

Moderowany przez c2h5oh:

Temat nie jest zablokowany tylko ze względu na brak podstawowej wiedzy o zagadnieniu wydzielony z tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3826135#3826135
    Proszę też zwrócić uwagę na poprawną pisownię.

• Poziom 31  
    lpi napisał:

Wiem jak zrobić dobry filtr szumów, uniwersalny do ka zdego radia, przyjanmniej w teorii bo sztuką będzie wykonanie filtru z dużą dobrocią. Chodzi o filtr pasmowo-przepustowy który przepuści zakres od 6 do 9kHz rasztę wytłumi.

Wybacz, ale filtr o parametrach jakie podałeś do niczego się nie nadaje w tym przypadku ... najpierw ustal jaki zakres częstotliwości m.cz. jest wykorzystywany w radiokomunikacji.

Marcin
  • Poziom 11  
    W odróżnieniu od wielu ja wyznaję taką zasadę że jak czegoś nie wiem to nie zmyślam. Zastanówcie się czy ktoś z Was posiada konkretne dane dźwięku z CB i robił ich analizę, czy piszecie tylko na widzimisię tzn. 'na słuch'.
    Ten filtr 6-9kHz to dopiero początek i jeden w modułów. Wcale nie zamierzam puszczać tego pasma na głośniki. Mam zamiar wyławiać tylko mowę, zarówno delikatny szum przy SQ wyłączonym jak i głośne przydźwięki szczególnie w mieście nie mogą być przepuszczane.

Poza tym w dobrych aparatach słuchowych wykorzystuje się rozpoznawanie mowy i działa to wyśmienicie, kiedy brak sygnału użytecznego np. mowy, dźwięki otoczenia o charakterystyce szumu są przyciszane lub całkowicie tłumione.
    Działa to na innej zasadzie niż zamierzam zastosować. Dla informacji powiem w wielkim skrócie że szum jest szybkozmienny tak pi x oko 50Hz natomiast mowa 5-8Hz. I ten system naprawdę działa.

To byłoby tyle.
    Z tym filtrem jak macie pomysły to prosze, tylko w miarę prosty, pliz.

Załączam wynik analizy sygnału, może ktoś dorzuci swoje uwagi.
    Kolory:
    zielony - sygnał dobry, mowa wyraźna.
    czerwony - sygnał słaby, mowa zrozumiała
    niebieski - mocne zakłócenia, mowa niezrozumiała
    zółty - cichy szum bez nośnej przy wyłączonym SQ
  • Poziom 26  
    W Herbercie już jest taki filtr m.cz. jest on w pewnym sensie unikatowy, bo posiada go zaledwie garstka CB radii.
    Jest to m.in. jego zasługa, że radio słyszy lepiej dźwięki mowy nazywa się HI-Cut.

Twój pomysł z wyłapywaniem częstotliwości pozapasmowych mógłby zadziałać gdyby nadajniki je nadawały

:idea:

Mam dla Ciebie zagwozdkę:
    Jest sobie mikrofon z echem do CB radia - 90% tych mikrofonów jest na układzie MN3207
    Ten układ scalony oprócz dźwięku mowy generuje w tle uciążliwy dla ucha przydźwięk o częstotliwości ≈6kHz

Dodano po 1 [godziny] 42 [minuty]:

Żeby zobrazować o co chodzi oto dźwięk widoczny na wyjściu mikrofonu Densei EC-2023

Opóźnienie na środku, siła echa na środku - mówię bardzo głośno

Opóźnienie na środku, siła echa na środku - mówię normalnie

Opóźnienie na minimum, siła echa na maksimum - mówię bardzo głośno

Opóźnienie na minimum, siła echa na maksimum - mówię normalnie

Pytanie: dlaczego ten uciążliwy przydźwięk jest niezauważalny u odbiorcy ?
  • Poziom 28  
    Cytat:
    MIDLAND Alan 87 - Najpopularniejszy radioodbiornik wyposażony we wszystkie możliwe modulacje AM, FM, SSB, CW.

DANE TECHNICZNE

OGÓLNE

Ilość kanałów: 271 AM/FM/SSB/CW
    Zakres częstotliwości: 25,610 – 28,300 MHz wersja PLUS - 26,000 - 30,000 MHz
    Temperatura pracy: -30/+50 °C
    Zasilanie: 13,8 V
    Wymiary zewnętrzne: 60x200x235 mm
    Waga: 2,25 kg
    Selektywność: 70 dB AM/FM 80 dB SSB
    Czułość: 0,5 uV

NADAJNIK

Moc wyjściowa: 10 W AM/FM/CW, 25 W SSB
    Modulacja FM: 2 kHz, AM: 85%
    Pasmo przenoszenia: AM/FM 400 Hz ÷ 2,5 kHz
    Impedancja wyjściowa 50 Ohm
    Pobór prądu: 0,6-1,2 A; 4 A (AM/FM), 6 A SSB

FUNKCJE

S-metr (wskaźnik wychyłowy sygnału),
    PWR (wskaźnik mocy nadajnika),
    SWR meter (strojenie i pomiar SWR),
    tłumienie modulacji mikrofonu (MIC Gain),
    tłumienie odbieranego sygnału (RF Gain),
    płynna regulacja mocy nadawania (RF Power),
    regulacja częstotliwości +10 kHz +1 kHz (Fine / Coarse),
    sygnał zakończenia nadawania (Roger Beep),
    echo (opcjonalnie),
    przełącznik +10 kHz (dziury).
    ANL

Podpowiedź :P
  • Moderator
    lpi napisał:
    Dla informacji powiem w wielkim skrócie że szum jest szybkozmienny tak pi x oko 50Hz natomiast mowa 5-8Hz. I ten system naprawdę działa.

Wiesz o czym piszesz?
    Stwierdzam, że to są brednie. To nie ma prawa działać, jeśli szum dla Ciebie to 50Hz, gratuluję wiedzy.

• Poziom 31  
    lpi napisał:
    W odróżnieniu od wielu ja wyznaję taką zasadę że jak czegoś nie wiem to nie zmyślam.

W odróżnieniu od Ciebie przeczytałem trochę klasyki krótkofalarskiej: Kossobudzki, Ładno i kilka innych autorów ... a zawodowo zajmuję się tym od ponad 15 lat ... wytłumacz mi jak po przejściu przez II p.cz z nawet standardowym filtrem HT możesz mieć m.cz 6-9 Khz ? Skąd ma się to tam wziąć ? Co to jest szeroki FM ?
    A podstawowe pytanie - to PO CO ???
    Widziałeś kiedyś widmo sygnału FM lub AM (DSB lub SSB), wiesz jaki jest zakres częstotliwości m.cz. sygnałów modulujących w radiotelefonii ? Pojęcia WFM i NFM coś mówią ?
    Jak na razie to dajesz przykład braku podstawowej wiedzy z zakresu radiokomunikacji.

Marcin