Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transformator do druku - napięcie wtórne inne niż podane w nocie katalogowej

08 Cze 2013 14:07 2526 16
  • Poziom 22  
    Witam.
    Kupiłem 2 transformatory do druku dokładnie takie :
    Link
    Podłączyłem na uzwojenie pierwotne 220V. Po zmierzeniu napięcia na uzwojeniu wtórnym okazało się, że jest 12,4V. Na obu transformatorach jest tak samo.
    Nie jestem elektronikiem, wydawało mi się, że taki transformator powinien dawać na uzwojeniu wtórnym dokładnie takie napięci jak podaje producent - czyli w tym przypadku 7,5V.
    Podłączyłem mostek prostowniczy i na wyjście napięcia stałego kondensator 2200uF. Bez obciążenia jest ponad 14V. Jeśli obciążę układ poborem prądu 100mA to napięcie spada do ok 12V. Obciążenie prądem 300mA skutkuje spadkiem napięcia do ok. 6,5V.
    Posiadam układ, który będzie pobierał ok. 100mA. Stabilizator, według noty katalogowej, może dostać na wejście maksymalni 13V. Nie mogę sobie pozwolić więc na zasileni układu z tego transformatora, maksymalne napięcie jest "na granicy".
    Prosił bym o informacje dlaczego tak jest z tymi transformatorami do druku ? Nie wydaje mi się, żeby dwa nowe transformatory były uszkodzone.
    Czy transformator powinien zawsze dawać na uzwojeniu wtórnym takie napięcie jakie jest podane przez producenta ?
    Będę wdzięczny za wyjaśnienie, pozdrawiam.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 31  
    Gdyby transformator niezależnie od obciążenia zawsze podawał identyczne napięcie, to jaki byłby cel stosowania stabilizatora?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    Dolce napisał:
    Witam.
    Kupiłem 2 transformatory do druku dokładnie takie :
    Link
    Podłączyłem na uzwojenie pierwotne 220V. Po zmierzeniu napięcia na uzwojeniu wtórnym okazało się, że jest 12,4V. Na obu transformatorach jest tak samo.
    Nie jestem elektronikiem, wydawało mi się, że taki transformator powinien dawać na uzwojeniu wtórnym dokładnie takie napięci jak podaje producent - czyli w tym przypadku 7,5V.
    Podłączyłem mostek prostowniczy i na wyjście napięcia stałego kondensator 2200uF. Bez obciążenia jest ponad 14V. Jeśli obciążę układ poborem prądu 100mA to napięcie spada do ok 12V. Obciążenie prądem 300mA skutkuje spadkiem napięcia do ok. 6,5V.
    Posiadam układ, który będzie pobierał ok. 100mA. Stabilizator, według noty katalogowej, może dostać na wejście maksymalni 13V. Nie mogę sobie pozwolić więc na zasileni układu z tego transformatora, maksymalne napięcie jest "na granicy".
    Prosił bym o informacje dlaczego tak jest z tymi transformatorami do druku ? Nie wydaje mi się, żeby dwa nowe transformatory były uszkodzone.
    Czy transformator powinien zawsze dawać na uzwojeniu wtórnym takie napięcie jakie jest podane przez producenta ?
    Będę wdzięczny za wyjaśnienie, pozdrawiam.
    -> Transformator: zalewany; 2,5VA; 230VAC; 7,5V; 0,333A; ... i wszystko jasne.
    Jak go obciążysz - po stronie wtórnej - prądem o wartości 0,333A to spodziewaj się na jego uzwojeniu wtórnym napięcia o wartości nominalnej (7.5V) - jeśli uzwojenie pierwotne jest wtedy zasilane napięciem o wartości nominalnej równej 230V.
    Dla transformatora o tak małej wartości mocy przenoszonej - 2.5VA - należy przy jego projektowaniu uwzględnić dość znaczne straty napięcia na rezystancjach/reaktancjach wewnętrznych aby właśnie przy obciążeniu go prądem znamionowym była na jego zaciskach wyjściowych znamionowa wartość napięcia, czyli 7.5V.
    Wobec powyższego, wartość napięcia w stanie jałowym - ilość zwoi - na uzwojeniu wtórnym musi być stosownie większa.

Poza tym, to przy prądzie obciążenia I0 =100mA na wyjściu DC daje to wartość skuteczną prądu AC w uzwojeniu wtórnym I2RMS - i przy prostowniku mostkowym z filtrem pojemnościowym - poniższą zależnością;
    I2RMS = 1.6•I0 =160mA
    Czyli ok. połowie jego wartości znamionowej.

Pozdrawiam
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 22  
    I wszystko jasne. Bardzo dziękuję za pomoc.
    Mam jeszcze pytanie o kondensator, który zwyczajowo daje się pomiędzy wejście stabilizatora a masę. Ten kondensator ma zazwyczaj dużą pojemność, w granicach 1000-2200uF. Czy jego stosowanie jest konieczne nawet jeśli napięcie podawane na wejście stabilizatora (wynoszące przeważnie ok. 3V więcej niż napięcie wyjścia) jest dużo wyższe niż wymagane ?
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Dolce napisał:
    I wszystko jasne. Bardzo dziękuję za pomoc.
    Proszę... :lol:

Dolce napisał:
    Mam jeszcze pytanie o kondensator, który zwyczajowo daje się pomiędzy wejście stabilizatora a masę. Ten kondensator ma zazwyczaj dużą pojemność, w granicach 1000-2200uF. Czy jego stosowanie jest konieczne nawet jeśli napięcie podawane na wejście stabilizatora (wynoszące przeważnie ok. 3V więcej niż napięcie wyjścia) jest dużo wyższe niż wymagane ?
    Pozdrawiam.
    Minimalną wartość pojemności kondensatora filtru zasilacza z prostownikiem mostkowym (czy dwupulsowym) - Graetza - można policzyć z zależności:
    ω•R•C ≧ 20,
    gdzie;
    ω =2•Π•f - wartość pulsacji napięcia sieciowego - tu wartość częstotliwości f =50Hz,
    R - rezystancja obciążenia DC,
    C - pojemność filtru.
  • Poziom 22  
    Podpowiedz mi jeszcze jak sprawdzić rezystancję obciążenia DC. Czy podłączyć po prostu miernik z ustawionym zakresem na pomiar rezystancji w miejsce wejścia napięcia DC do układu (czyli zmierzyć rezystancję "widzianą" od gniazdka DC do którego będzie podłączony zasilacz) ?
    Druga sprawa - czy jeśli w filtrze (chodzi zapewne o kondensatory filtrujące podłączane pomiędzy wejście stabilizatora a masę) są w sumie dwa kondensatory : 2200uF oraz 100nF to można przyjąć, że jego pojemność wynosi 0,0022F ?
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Dolce napisał:
    Czy podłączyć po prostu miernik z ustawionym zakresem na pomiar rezystancji w miejsce wejścia napięcia DC do układu (czyli zmierzyć rezystancję "widzianą" od gniazdka DC do którego będzie podłączony zasilacz) ?

Jeśli to jest obciążenie dające się opisac prawem Ohma to można tak zrobić, ale te matoda zawiedzie juz przy zwykłej żarówce, ze względu na bardzo dużą różnice między rezystancją zimnego włókna a włokna w stanie zasilania napięciem nominalnym. Jeszcze bardziej 'z czapy' będzie wartość wykazana dla układów elektronicznych.
    Ergo - zastosuj pomiar metodą techniczną (woltomierz, amperomierz).
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Dolce napisał:
    Podpowiedz mi jeszcze jak sprawdzić rezystancję obciążenia DC. Czy podłączyć po prostu miernik z ustawionym zakresem na pomiar rezystancji w miejsce wejścia napięcia DC do układu (czyli zmierzyć rezystancję "widzianą" od gniazdka DC do którego będzie podłączony zasilacz) ?
    W pierwszym przybliżeniu da się policzyć z prawa Ohma - wartość średnią napięcia na kondensatorze filtru znasz, a maksymalną wartość prądu pobieranego też.

Dolce napisał:
    Druga sprawa - czy jeśli w filtrze (chodzi zapewne o kondensatory filtrujące podłączane pomiędzy wejście stabilizatora a masę) są w sumie dwa kondensatory : 2200uF oraz 100nF to można przyjąć, że jego pojemność wynosi 0,0022F ?
    Sam sobie odpowiedziałeś, a poza tym, to ile razy 100nF jest mniejsze od 2200µF? Toć to tolerancja wartości pojemności kondensatora elektrolitycznego jest o wiele razy większa od owych 100nF.
  • Pomocny post
    Moderator Projektowanie
    Dolce napisał:

Rezystancja obciążenia to po prostu U/I (napięcie na elektrolicie/maks. prąd pobierany z tego elektrolitu). Można powiedzieć, że to t.zw. "rezystancja zastępcza".
    Mierzenie rezystancji nic tu nie da, gdyż co pomierzysz? - wejście stabilizatora to element nieliniowy i przy pomiarze omomierzem pokaże bzdury.

Dolce napisał:

Kondensator elektrolityczny (np. 2200mikroF) nie jest przez stabilizator wymagany, lecz służy do filtracji - wygładzenia tętnień wyprostowanej sinusoidy wyprostowanego prądu. Tętniące - sprawdź co to znaczy ( gdy to napięcie sięga zera - to co w tym momencie zasili stabilizator?)
    Poczytaj: http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s...k6es38I3KwGC9_w&bvm=bv.47534661,d.bGE&cad=rja
    Pojemności rzędu 0,1-1mikroF na wejściu i wyjściu stabilizatora wymagane są dla stabilności jego pracy - wg aplikacji producenta.

Dolce napisał:

No to sprawdź jaką różnicę w obliczeniach dadzą dane 0,0022F i 0,0022001F.
  • Poziom 22  
    Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc, pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Dolce napisał:
    .. są w sumie dwa kondensatory : 2200uF oraz 100nF to można przyjąć, że jego pojemność wynosi 0,0022F ?

Nie bardzo. Kondensator elektrolityczny i kondensator 100nF pełnia 2 rózne funkcje i ich pojemności się nie sumuje.
    Kondensator elektrolityczny o dużej pojemności pracuje przy małych częstotliwościach i pełni role jakby magazynu energii, przez co zapobiega tętnieniom. Kondensator 100nF filruje wysokie częstotliwości a dla niskich jest praktycznie "przezroczysty".
    Polecam opis Zasilacze niestabilizowane
  • Poziom 22  
    trymer01 napisał:

Kondensator elektrolityczny (np. 2200mikroF) nie jest przez stabilizator wymagany, lecz służy do filtracji - wygładzenia tętnień wyprostowanej sinusoidy wyprostowanego prądu. Tętniące - sprawdź co to znaczy ( gdy to napięcie sięga zera - to co w tym momencie zasili stabilizator?)

Przeczytałem załączony artykuł, dziękuję za linka. Najniższe chwilowe napięcie na wejściu stabilizatora musi być wyższe o ok. 2V od wymaganego napięcia wyjściowego. Zrozumiałem.
    Mam trochę bardziej szczegółowe pytanie o tętnienia a właściwie pracę samego stabilizatora. Załóżmy, że zapewnimy stabilizatorowi napięcie na wejściu wyższe od wymaganego ale będzie ono "skakało"/tętniło (jednak zawsze "powyżej" wymaganego minimalnego napięcia, które musimy mu podać na wejście). Natomiast drugiemu stabilizatorowi podamy napięcie już wystabilizowane. Odnoszę się do mojego innego postu odnośnie możliwości stosowania stabilizatorów "kaskadowo". Czy w przypadku stabilizatora, któremu podamy na wejście wystabilizowane już wcześniej napięcie jego "jakość" na wyjściu będzie lepsza ?
  • Poziom 43  
    Dolce napisał:
    [ ... ]

Przeczytałem załączony artykuł, dziękuję za linka. Najniższe chwilowe napięcie na wejściu stabilizatora musi być wyższe o ok. 2V od wymaganego napięcia wyjściowego. Zrozumiałem.
    Mam trochę bardziej szczegółowe pytanie o tętnienia a właściwie pracę samego stabilizatora. Załóżmy, że zapewnimy stabilizatorowi napięcie na wejściu wyższe od wymaganego ale będzie ono "skakało"/tętniło (jednak zawsze "powyżej" wymaganego minimalnego napięcia, które musimy mu podać na wejście). Natomiast drugiemu stabilizatorowi podamy napięcie już wystabilizowane. Odnoszę się do mojego innego postu odnośnie możliwości stosowania stabilizatorów "kaskadowo". Czy w przypadku stabilizatora, któremu podamy na wejście wystabilizowane już wcześniej napięcie jego "jakość" na wyjściu będzie lepsza ?
    O ile tylko minimalna wartość napięcia przed stabilizatorem z tętnieniami będzie taka, że zostanie zapewniona minimalna wartość napięcia wejście-wyjście dla danego stabilizatora i dla jego stosownego prądu obciążenia (ta różnica nieco od tego prądu zależy), to stabilizacja na wyjściu takiego stabilizatora nie ucierpi.
  • Pomocny post
    Moderator Projektowanie
    Dolce napisał:

Będzie nieznacznie lepsza. Żaden element nie jest idealny - tu - stabilizator w sposób minimalny przenosi zmiany Uwe na Uwy.
    Np. dla http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s...wmT07ME_FC6GlOw&bvm=bv.47534661,d.bGE&cad=rja
    str. 3, parametr "Regline".
  • Poziom 22  
    Dziękuję wszystkim za pomoc, pozdrawiam serdecznie.