Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZANUSSI ZGL646ICX - Nie działa jeden palnik

Krzychu_wroc 08 Cze 2013 16:39 2478 8
  • #1 08 Cze 2013 16:39
    Krzychu_wroc
    Poziom 9  

Witam, mam problem z płytą gazową Zanussi ZGL646ICX. Nie działa mi jeden palnik - zabezpieczenie przeciw wypływowe gazu. Jak trzymam kurek wciśnięty to gaz się pali jak puszczę to momentalnie gaśnie. Wymieniłem termoparę ale guzik pomogło . Co jeszcze mogę zrobić, podregulować ? Termopara podmieniona na oryginalną nówkę taką jak szły na pierwszy montaż.

0 8
  • #2 09 Cze 2013 04:02
    robin161
    Poziom 19  

Załóż na trzpień pod pokrętło zwykłą podkładkę fi 6 ewentualnie włóż w otwór pokrętła kawałek twardego plastiku (trzpień zbyt głęboko wchodzi w pokrętło). Jeśli to nie pomoże, zainstaluj termoparę dwuprzewodową (z osobną masą).

0
  • #3 09 Cze 2013 19:14
    Krzychu_wroc
    Poziom 9  

robin161 napisał:
    Załóż na trzpień pod pokrętło zwykłą podkładkę fi 6 ewentualnie włóż w otwór pokrętła kawałek twardego plastiku (trzpień zbyt głęboko wchodzi w pokrętło). Jeśli to nie pomoże, zainstaluj termoparę dwuprzewodową (z osobną masą).

Jest dwuprzewodowa, taka jak była oryginalnie. Próbowałem zapalać palnik bez pokrętła (wciskając palcem trzpień) nadal palnik gaśnie :cry:

0
  • #4 09 Cze 2013 21:49
    robin161
    Poziom 19  

Dodatkowy przewód termopary jest podłączony bezpośrednio do korpusu tego zaworu?

0
  • #5 11 Cze 2013 18:47
    Krzychu_wroc
    Poziom 9  

robin161 napisał:
    Dodatkowy przewód termopary jest podłączony bezpośrednio do korpusu tego zaworu?

Trudno mi powiedzieć, nie znam się na tym zbyt mocno. Oba przewody termopary schodzą się w "jeden element" wkładany na wcisk /zatrzask do zaworu.

Pytanie dodatkowe, czy jak kupię nowy zawór to skończą się możliwe opcje usterki czy jeszcze coś może być przyczyną ? Zawór najtańszy jaki znalazłem to 200 zł, szkoda by było umoczyć taką kasę, już w ciemno wymieniłem termoparę i 50 zł poszło na marne :cry:

0
  • #6 11 Cze 2013 22:17
    robin161
    Poziom 19  

Chodziło mi o sprawdzenie pewności połączenia masy termopary z zaworem (oczyść miejsce styku). Zwróć jeszcze uwagę aby termopara znajdowała się w płomieniu (była ogrzewana bezpośrednio przez płomień gazu). Termopara mówiąc w uproszczeniu - jest to połączenie dwóch szlachetnych metali na styku których pod wpływem temperatury wytwarza się różnica potencjałów rzędu mV i prąd ok. 30mA (dlatego tak ważna jest jakość połączenia). Zapalając gaz poprzez otwarcie zaworu uruchamiasz jednocześnie elektromagnes którego kotwica musi być podtrzymana przez prąd termopary. Jeżeli płomień zgaśnie termopara przestaje być ogrzewana i kotwica elektromagnesu w zaworze puszcza. To tyle.
    Dalsze czynności zleć osobie z uprawnieniami.

0
  • #7 11 Cze 2013 23:41
    Krzychu_wroc
    Poziom 9  

robin161 napisał:
    Chodziło mi o sprawdzenie pewności połączenia masy termopary z zaworem (oczyść miejsce styku). Zwróć jeszcze uwagę aby termopara znajdowała się w płomieniu (była ogrzewana bezpośrednio przez płomień gazu). Termopara mówiąc w uproszczeniu - jest to połączenie dwóch szlachetnych metali na styku których pod wpływem temperatury wytwarza się różnica potencjałów rzędu mV i prąd ok. 30mA (dlatego tak ważna jest jakość połączenia). Zapalając gaz poprzez otwarcie zaworu uruchamiasz jednocześnie elektromagnes którego kotwica musi być podtrzymana przez prąd termopary. Jeżeli płomień zgaśnie termopara przestaje być ogrzewana i kotwica elektromagnesu w zaworze puszcza. To tyle.
    Dalsze czynności zleć osobie z uprawnieniami.

Akurat uprawnienia mam, tyle, że nigdy nie naprawiałem kuchenek. Wykonywałem instalacje i podłączałem kuchenki ;). Posprawdzam jeszcze te styki

0
  • #8 12 Cze 2013 00:41
    robin161
    Poziom 19  

OK. W takim razie spójrz jeszcze na wiadomość na pw.

0
  • #9 08 Maj 2015 13:36
    willlee
    Poziom 2  

Witam Wszystkich.
    Podłączę się do tematu. Jestem posiadaczem podobnej płyty gazowej. U mnie problem polega na tym , że po wciśnięciu , przekręceniu i puszczeniu pokrętła zaworu palnika, gaz cały czas "leci"- mogło by to sugerować uszkodzoną termoparę. Ale jak zapalę płomień i go zdmuchnę słychać zadziałanie tego "czegoś" co odcina dopływ gazu ( choć gaz dalej płynie ). Proszę o sugestie dotyczące przyczyny usterki , z góry dziękuję.

Dodano po 2 [godziny] 7 [minuty]:

Czy jest ktoś w posiadaniu i czy mógłby udostępnić schemat ideowy tej płyty?

0