Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie listwy antenowej i skrzynki krosowej.

mati9921 08 Cze 2013 17:04 2598 18
  • #1 08 Cze 2013 17:04
    mati9921
    Poziom 14  

Witam
    Chciałem się spytać, dlaczego przewody żółto - zielone są różnej grubości. Co to za różnica? Do czego służy taka grubość a inna grubość?
    Pozdrawiam

0 18
  • #2 08 Cze 2013 17:46
    kmitus
    Poziom 10  

Grubość przewodu ochronnego musi spełniać określoną normę.

Sl ≤ 16 --> Spe ≥ Sl
    16 ≤ Sl ≤ 35 --> Spe ≥ 16
    Sl > 35 --> Spe ≥ 0,5 * Sl

Sl - przekrój przewodu fazowego
    Spe - przekrój przewodu ochronnego

0
  • #3 08 Cze 2013 18:45
    mati9921
    Poziom 14  

Aha, a gdy chcę uziemić listwe antenową i skrzynkę krosową, to jaką grubość wybrać?

0
  • #4 08 Cze 2013 18:52
    Gregory_bg
    Poziom 26  

Jeżeli nie jest narażony przewód na uszkodzenia mechaniczne to 2,5mm2 w tym przypadku, choć to co napisałeś to zbyt ogólnie bo nie wiem jak chcesz to uziemić ;)

0
  • #5 08 Cze 2013 19:18
    mati9921
    Poziom 14  

Listwe antenową to chcę uziemic pdlączając kabel do bednarki, a szafkę to słyszałem że kabel się podłącza do drzwiczek szafki, ale nie wiem gdzie należy włożyć pierwszą końcówkę.

0
  • #7 08 Cze 2013 21:56
    mati9921
    Poziom 14  

Tak o to, tylko nie wiem jak podłączyć przewód w skrzynce krosowej , gdzie wetknąć końcówki kabli. Czy np w bticomarche bym dostał bednarki, bo w sklepie elektrycznym nie mają. Co mógłbym jeszcze. podpiąć fo bednarki oprócz tej listwy?

0
  • #8 09 Cze 2013 00:10
    Gregory_bg
    Poziom 26  

Pytanie jaki masz układ sieci w domu bo to co widziałem na tym filmiku to zadam pytanie po co to? to jest przerost formy nad treścią.

0
  • #9 09 Cze 2013 10:21
    mati9921
    Poziom 14  

Mam kilka anten w domu i dlatego.

0
  • #10 09 Cze 2013 11:16
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Gregory_bg napisał:
    ... to co widziałem na tym filmiku to zadam pytanie po co to?

Jak to po co? Żeby piorun zaprosić do domu. :angel:

0
  • #11 09 Cze 2013 11:49
    Gregory_bg
    Poziom 26  

Zamiast myśleć w ten sposób to może warto pomyśleć czy ów ekran od przewodów nie jest gdzieś podłączony do zacisków, które są już uziemione. Bosche kawałek kształtownika metalowego tak uziemiać, zresztą nie wiem co ma ten autor filmu za plątaninę przewodów ;) Raz jeszcze pytanie do autora wątku co chcesz osiągnąć robiąc ów podobne połączenie?

0
  • Pomocny post
    #12 09 Cze 2013 13:50
    Darom
    Specjalista elektryk

Gregory_bg napisał:
    Zamiast myśleć w ten sposób to może warto pomyśleć czy ów ekran od przewodów nie jest gdzieś podłączony do zacisków, które są już uziemione.

Nawet nie trzeba sprawdzać, czy są przez coś uziemione czy nie. Zagrożenie wynika z istnienia samej anteny na dachu. Sam zespół: wyniesiona wysoko antena i fider z końcówką leżącą na nieprzewodzącej podłodze - są zazwyczaj wystarczające (zazwyczaj, bo mogą być specyficzne sytuacje). Natomiast wśród 99% elektryków panuje opinia, że decydujące znaczenie ma to uziemienie. Oczywiście nie będę nikogo przekonywał, że tak jest bo już to kilkakrotnie próbowałem zrobić. :D A nie jestem typem nauczyciela.

W przeciwieństwie do tego co napisał kolega Marek (mar_cik) taka listwa ma tylko pozytywną rolę do odegrania - w razie wyładowania w którąś z anten, odprowadzić znaczną część prądu wyładowania - tym samym zmniejszając przepięcia dochodzące do urządzeń. Widziałem wiele takich konstrukcji, nie tylko u krótkofalowców. Znam wykonawców, którzy podobne konstrukcje montują w domkach przy punktach dystrybucji sygnału antenowego.

Gregory_bg napisał:
    to jest przerost formy nad treścią.
    Nie uważam, że listwa jest zbyteczna. Jest to w/g mnie konieczność jak kto się para takim hobby i ma parę antenek na dachu. Inna sprawa, że twórca filmiku na specyficzne podejście do wykonania. Możemy się dowiedzieć, że do wyznaczenia pktów wiercenia potrzebny jest CorelDraw! jest i parę innych smaczków. I koniec jeszcze jedna sprawa - zwarcie dla DC powinno być przy listwie, a nie jak sugeruje autor filmiku.. A dodatkowo mamy jeszcze różną prędkość rozchodzenia się prądu wyładowania w różnych częściach fidera. Ta część z ekranu będzie szybsza.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #13 09 Cze 2013 15:29
    mati9921
    Poziom 14  

Odpowiedź na pierwszą część pytania mam ,ale nie mam na dalszą, wię b.proszę o odpowiedź.
    Dalsza część to to co jest poniżej:

Tak o to, tylko nie wiem jak podłączyć przewód w skrzynce krosowej , gdzie wetknąć końcówki kabli. Czy np w bticomarche bym dostał bednarki, bo w sklepie elektrycznym nie mają. Co mógłbym jeszcze. podpiąć fo bednarki oprócz tej listwy?

0
  • #14 09 Cze 2013 15:46
    Darom
    Specjalista elektryk

Ja to akurat koledze nie odpowiem, bo nie znam kontekstu całej sprawy. Do czego to będzie służyć (oprócz tej listwy uziemiającej)? Co to jest skrzynka krosowa?.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #15 09 Cze 2013 16:32
    mati9921
    Poziom 14  

Skrzynka krosowa to miejce gdzie jest panel krosowy , switch i kable i nie wiem jak taka szafke uiemić . A druga cześć pytanie to gdzie mogę dostać bednarki czy np. w bricomarche jest.

0
  • #16 09 Cze 2013 18:01
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Darom napisał:
    W przeciwieństwie do tego co napisał kolega Marek (mar_cik) taka listwa ma tylko pozytywną rolę do odegrania - w razie wyładowania w którąś z anten, odprowadzić znaczną część prądu wyładowania - tym samym zmniejszając przepięcia dochodzące do urządzeń. Widziałem wiele takich konstrukcji, nie tylko u krótkofalowców. Znam wykonawców, którzy podobne konstrukcje montują w domkach przy punktach dystrybucji sygnału antenowego.

Ja ze "starej szkoły" drucików jestem. Panele, boxy czy listwy dla zakończenia fiderów robiło się na płytach izolowanych, uziemienia przy masztach między innymi żeby pieronkowi odbierać ochotę płynięcia do budynku, do urządzeń. Zdarzało się w poważniejszych instalacjach (robiłem kiedyś centrum zarządzania kryzysowego) że zakończenia fiderów na panelu były łączone z szyną uziemiającą przez iskierniki. Uziemiane do szyny były urządzenia, każde zresztą o ile pamiętam miało po temu śliczy zacisk. Może "nowa szkoła" jest lepsza ale mnie nie przekonuje.

Do Kolegi mati9921. Bednarka jest ewentualnie potrzebna do ziemi, jako uziom, wcale zresztą niekoniecznie bo uziom można zrobić pionowy - prętowy wbijany. Jeszcze jedno, jeśli budynek ma uziom instalacji odgromowej to wypada te uziomy połączyć, pod ziemią, wtedy bednarka będzie potrzebna.
    Do podłączenia uziomu z szyną uziemiającą nie musisz mieć bednarki, lepsza będzie linka, na przykład LgY 25 (a grubsza też nie zaszkodzi).

0
  • #17 09 Cze 2013 18:30
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam kolegę Marka

mar_cik napisał:

Ja ze "starej szkoły" drucików jestem. Panele, boxy czy listwy dla zakończenia fiderów robiło się na płytach izolowanych, uziemienia przy masztach między innymi żeby pieronkowi odbierać ochotę płynięcia do budynku, do urządzeń. Zdarzało się w poważniejszych instalacjach (robiłem kiedyś centrum zarządzania kryzysowego) że zakończenia fiderów na panelu były łączone z szyną uziemiającą przez iskierniki. Uziemiane do szyny były urządzenia, każde zresztą o ile pamiętam miało po temu śliczy zacisk. Może "nowa szkoła" jest lepsza ale mnie nie przekonuje.

Tutaj nie ma starej czy nowej szkoły. Jest szkoła nie poprawna i poprawna.
    Akurat to co kolega tutaj opisał (w cytowanym przeze mnie wyżej fragmencie) jest jak najbardziej poprawne. Po prostu diabeł tkwi w szczegółach. Powiedzmy, jakby ten twórca filmiku przeniósł tę tworzoną przez siebie listwę na drugą stronę ściany, to by było praktycznie to samo. Ale mógby mieć kłopoty ze złączami, które byłyby na zewnątrz.

A tak przy okazji kolega wspominał o iskiernikach. Często z niezrozumieniem traktuje się stosowanie iskierników. One mają funkcję (oddzielają dla napięć roboczych np. w.cz., niewielkie nap. ochrony galw., itp.) - natomiast przy wyładowaniach należy je traktować jako połączenia bezpośrednie.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #18 09 Cze 2013 20:03
    mati9921
    Poziom 14  

--------------------------------------------------------------------------------

Dobrze koledzy, ale jak uziemi szafkę krosową, czyli jak podłączyć przewód ochrnny do drzwiczek metalowych, skąd go poprowadzić , jaką grubość kabla wybrać.Gdzie można kupić bednarkę i ile może kosztować.
    Pozdrawiam- mati9921

Dodano po 6 [minuty]:

Wracając do tej linki co przedstawił mar_cik to jak ją podłączyć, czy końcówkę tej linki trzeba jakoś zarobić wtyczką, jakąś końcówka, jeśli tak to napisz, mile widziane jakieś linki.
    Czemu nie bednarka, jak dobrze pamiętam to jest to puszka z kilkoma wejściami na kable pe i długą blaszką wbitą w ziemię, więc jest to uziom. Interesuje mnie jeszcze dlaczego autor filmu o listwie antenowej wybrał grubość 16, a nie np.25 czy to jakaś różnica?
    Pozdrawiam

0
  • #19 09 Cze 2013 22:11
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

mati9921 napisał:
    i długą blaszką wbitą w ziemię, więc jest to uziom.

Kolego mati wbicie blaszki do ziemi nie świadczy o tym czy to jest uziom .
    A co do kolegi Daroma to na forach ostatnio pojawiło się kilka tematów o zapraszaniu pioruna do domu, kolejny przykład .

0