Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wyeliminować piszczenie układu PWM na NE555N

08 Cze 2013 20:44 5328 21
  • Poziom 9  
    Witam.
    Zbudowałem ten układ:

Jak wyeliminować piszczenie układu PWM na NE555N

Mój problem polega na tym iż piszczy układ NE555N przy niskim napięciu na wyjściu
    od przybliżonego 0V do 8V tak mniej więcej. Natomiast gdy ustawiony jest na maxa jest cisza. To piszczenie strasznie mnie irytuje czy da się wyeliminować je?
  • Poziom 14  
    Siemka !
    Masz możliwość podłączenia oscyloskopu na wyjście? Może coś się wzbudza? Spróbuj na początek włączyć w szereg na wyjściu zwykłą diodę np 1n4007. Miałem kiedyś taki problem z przekaźnikiem na 555 i dioda pięknie sprawę załatwiła. Jeśli nie to należy pamiętać ,że MOS-y mają dużą pojemność wejściową i jako takie w układach mogą stanowić źródło pojemności stąd wzbudzenie. Może też być trak, że twój silnik "piszczy" przy zbyt niskim napięciu. Warto wrzucić warystory na zasilanie. Najlepiej jednak wrzuć to na oscyloskop będziesz miał jak na dłoni co sieje i gdzie.
  • Poziom 28  
    cubeo napisał:
    Siemka !
    Masz możliwość podłączenia oscyloskopu na wyjście? Może coś się wzbudza? Spróbuj na początek włączyć w szereg na wyjściu zwykłą diodę np 1n4007. Miałem kiedyś taki problem z przekaźnikiem na 555 i dioda pięknie sprawę załatwiła. Jeśli nie to należy pamiętać ,że MOS-y mają dużą pojemność wejściową i jako takie w układach mogą stanowić źródło pojemności stąd wzbudzenie. Może też być trak, że twój silnik "piszczy" przy zbyt niskim napięciu. Warto wrzucić warystory na zasilanie. Najlepiej jednak wrzuć to na oscyloskop będziesz miał jak na dłoni co sieje i gdzie.

jak się robi generator to co wydziwiać siemka że generuje?
    Rafał daj C1 mniejszy o połowę i zastanów się czy wystarczy?
  • Poziom 9  
    Niestety nie mam możliwości podłączenia oscyloskopu.
    Podłączyłem jako odbiornik żarówkę halogenową 55W /12V
    sprawdziłem dokładniej skąd się wydobywa ten pisk
    i to właśnie ta żarówka piszczy.
    Dioda na wyjściu nie poskutkowała.
    Czy w przypadku gdy odbiornikiem na wyjściu będzie żarówka potrzebna jest
    ta dioda Shottky'iego D3 - MBR1645?
  • Poziom 28  
    Zmniejszyłeś C1? MBR niepotrzebna
  • Poziom 9  
    zmiejszyłem C1 wlutowałem szeregowo jeszcze jednego 1n nic się nie zmieniło

dodaje filmik z piszczeniem:

Link
  • Moderator Samochody
    ...ten układ NIE reguluje napięcia wyjściowego, to jest regulator PWM. Możesz dołożyć driver do tranzystora i podnieść częstotliwość kluczowania do ponad-akustycznej.
  • Poziom 9  
    Układ reguluje napięcie wyjściowe pod obciążeniem. Co widać na dołączonym filmiku wyżej. Żarówka przygasa jak kręcę potencjometrem. Mi chodzi o wyeliminowanie tego piszczenia na żarówce.

Code:
    Możesz dołożyć driver do tranzystora i podnieść częstotliwość kluczowania do ponad-akustycznej.

Mógł byś bardziej wytłumaczyć to?
  • Poziom 43  
    rafal2893 napisał:
    Układ reguluje napięcie wyjściowe pod obciążeniem.

Reguluje wypełnienie, choć efekt w postaci przygasania i rozjaśniania żarówki wygląda identycznie jak przy regulowaniu napięcia.
  • Moderator Samochody
    Na wyjściu możesz dać też pasywny filtr dolnoprzepustowy (koniecznie LC), będzie on pełnił rolę układu całkującego przebieg na wyjściu modulatora - wtedy dopiero na odbiornik będzie trafiało napięcie stałe (prawie) o regulowanej wartości.

rafal2893 napisał:
    Zmieniła się częstotliwość pisku.
  • Poziom 21  
    Mam taki pomysł - nie wiem, jak sprawdzi się w rzeczywistości:

A jakby tak dołożyć kondensator elektrolityczny równolegle do silnika - dołączyć do jego zacisków? Obecnie silnik dostaje czysty sygnał PWM (prostokąt), wydaje mi się, że kondensator wygładziłby przebieg (zmniejszył amplitudę zmian), nie zmieniając wartości średniej - czyli moc byłaby ta sama, ale napięcie już bardziej zbliżone do stałego.

Jaki prąd pobiera ten silniczek?

Edit:
    O, widzę, że mam troszkę podobny pomysł/wyjaśnienie jak bardziej doświadczony kolega Tzok ;) Fajnie :idea:
  • Poziom 9  
    W miejsce silnika podłączyłem zwykłą żarówkę Halogenową i żarówka piszczy jak widać na filmiku z YouTube który dodałem.

Dziękuje za zainteresowanie moim postem mam jeszcze kilka pytań co do tego układu.

-Jakie dać wartości filtra dolnoprzepustowego/kondensatora?

-układ ma służyć do cewki elektromagnetycznej która pobiera ~6A
    pytanie: Czy sama regulacja wypełnienia nie zaszkodzi cewce?
    Chyba trzeba będzie dodać ten filtr jeszcze.
    Kondensator na wyjściu raczej odpada.

Źródła układu:
    pwm555
    Impulsowy regulator mocy DC
    506k timer ne555 regulator pwm
  • Poziom 21  
    Kondensator - proponowałbym 6800uF przy 50Hz, ale tu jest wyższa częstotliwość (piski np 500Hz) - myślę, że wystarczy 680uF - równolegle do silniczka.
    Co do doboru cewki w filtrze LC - nie umiem pomóc.
  • Poziom 28  
    rafal2893 napisał:

dodaje filmik z piszczeniem:
    dodaj taki gdzie my ocenimy zwieranie tego drugiego 1n w szeregu, np. pensetą. Musi być wpływ bo tak to działa. Zmniejszaniem C1 zwiększasz częstotliwość której po prostu nie usłyszysz, bo twoje ucho stwierdzi że jej nie ma gdy jest ponadakustyczna.
    Matheu -wstrzymaj się z pomysłami póki nie zrozumiesz zasady działania
  • Poziom 9  
    Według mnie częstotliwość na wyjściu (nóżka 3) NE555 jest i tak regulowana potencjometrem. Załączanie tranzystora BUZ11 na niskim woltażu na przykładowym 1V częstotliwość załączania będzie taka sama zawsze.
    Wydaje mi się zmniejszając C1 częstotliwość się zwiększy, ale i zwiększy się napięcie na wyjściu. Żeby uzyskać 1V będę musiał zmienić wartość na
    potencjometrze. Zmniejszanie C1 raczej nie wyeliminuje częstotliwości akustycznych.
    Chociaż jeszcze to sprawdzę, bo może i nie mam racji.
    Myślisz że mógł bym dać C1 10pF?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    rafal2893 napisał:
    Mój problem polega na tym iż piszczy układ NE555N

Układy scalone nie piszczą. Piszczeć może silnik, piszczą tez czasem kondensatory elektrolityczne filtra zasilacza, jesli nie są zrównoleglone odpowiednim kondensatorem foliowym (najlepiej użyć "pudełkowego" zalewanego żywicą - MKT). Co co piszczenia obciążenia - zmiana kondensatora 1nF pomoże zmieniec ton, zamienić go w buczenie albo przenieść poza pasmo akustyczne (tu warto uważać, bo przy duzej indukcyjności uzwojeń silnika moga być problemy).
    rafal2893 napisał:
    -układ ma służyć do cewki elektromagnetycznej która pobiera ~6A
    pytanie: Czy sama regulacja wypełnienia nie zaszkodzi cewce?

rafal2893 napisał:
    -Jakie dać wartości filtra dolnoprzepustowego/kondensatora?

Tu trzeba po prosu podejśc do problemu zgodnie z metodyką projektowania zasilaczy impulsowych.

Masz obciązenie indukcyjne - obniż częstotliwość PWM. Buczeć to raczej będzie...
    Co to za cewka i jakie urzadzenie?

rafal2893 napisał:
    Według mnie częstotliwość na wyjściu (nóżka 3) NE555 jest i tak regulowana potencjometrem.

Nie jest (a jeśli jest to w niewielkim zakresie). Zmienia się tylko wypełnienie impulsów.

rafal2893 napisał:
    Wydaje mi się zmniejszając C1 częstotliwość się zwiększy, ale i zwiększy się napięcie na wyjściu.

Mylisz się.

rafal2893 napisał:
    Zmniejszanie C1 raczej nie wyeliminuje częstotliwości akustycznych.

Mylisz się.

rafal2893 napisał:

Z tym zmniejszaniem nie przesadzajmy, a jeśli obciążenie indukcyjne to raczę C1 zwiększać.
  • Poziom 14  
    rafal2893 napisał:
    Według mnie częstotliwość na wyjściu (nóżka 3) NE555 jest i tak regulowana potencjometrem.

Nie, częstotliwość jest w przybliżeniu stała i zależna od wartości kondensatora C1 i potencjometru P1. Po to właśnie masz zmienić C1, żeby zmienić częstotliwość do wartości ponadakustycznej - takiej już nie usłyszysz.

rafal2893 napisał:
    Zmniejszanie C1 raczej nie wyeliminuje częstotliwości akustycznych.

No właśnie, wyeliminuje. Polecam zapoznać się z literaturą odnośnie NE555. Sporo takiej w necie.

rafal2893 napisał:
    Załączanie tranzystora BUZ11 na niskim woltażu na przykładowym 1V

Przy 1V ten tranzystor by się nawet nie otworzył. Na wyjściu masz konkretne napięcie, albo 0V albo 12V - cały sęk działania polega na tym, że te 2 wartości się wzajemnie zamieniają bardzo szybko. Na tyle szybko, że zmian nie widać i odbiornik się zachowuje jakby był sterowany uśrednionym napięciem. Miernik też Ci pokaże średnią wartość.

rafal2893 napisał:

Jak za bardzo zwiększysz częstotliwość, to tranzystor nie będzie nadążał z przełączaniem się i zacznie się grzać.
  • Poziom 9  
    metodą prób i błędów postanowiłem dobrać te kondensatory.
    sprawdziłem tak:

C1 - 10nF, C2 - 10nF zero piszczenia Halogena 12V / 55W
    natomiast zaczął się grzać MOSFET do tego stopnia że jeszcze mogłem go utrzymać w dłoni na pograniczu parzenia.

gdy dałem
    C1 -100nF, C2 - 100nF Halogen znów zaczął piszczeć MOSFET przy niskim napięciu wyjściowym niemal że zimny
    C1 - 50nF, C2 - 100nF Halogen piszczał innym tonem niż gdy C1 był 100nF

Jak dobrać kondensatory tak aby halogen nie piszczał i MOSFET się nie grzał?
  • Poziom 28  
    Jeśli ma to być elektromagnes to i tak zapomnij o regulacji jego wciągnięcia czy też wypchnięcia czegoś przylepionego. Fajnie zgadywać przed spuszczeniem tematu do kosza
  • Poziom 9  
    Elektromagnes do sterowania sprzęgłem w traktorze, oryginalny układ został spalony doszczętnie. Dokładnie nie wiem jaki. Wujek potrzebuje taki układ. Obciążenie mniej więcej 4A - 7A. Na sterowaniu zwykłym LM350 sprzęgło działało ale zbytnio się grzał ten scalaczek. W oryginale było sterowanie MOSFETEM.
    Dziękuje za zainteresowanie koledzy.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    rafal2893 napisał:
    C1 - 10nF, C2 - 10nF zero piszczenia Halogena 12V / 55W
    natomiast zaczął się grzać MOSFET do tego stopnia że jeszcze mogłem go utrzymać w dłoni na pograniczu parzenia.

gdy dałem
    C1 -100nF, C2 - 100nF Halogen znów zaczął piszczeć MOSFET przy niskim napięciu wyjściowym niemal że zimny
    C1 - 50nF, C2 - 100nF Halogen piszczał innym tonem niż gdy C1 był 100nF

Jak dobrać kondensatory tak aby halogen nie piszczał i MOSFET się nie grzał?

Kondensator podłączony do końcówki 5 pełni rolę tłumiącą w stosunku do wewnętrznych dzielników układu - wartość kondensatora (C2) tam podłaczonego nie powinna mieć włpywu na działanie układu, a jeśli taki wpływ obserwujesz to zapewne problemem jest "miękkie" zasilanie układu - napięcie "siada" pod obciążeniem po kazdym otwarciu MOSFETa - polepsz zasilanie albo uniezależnij zasilanie 555 od spadków napięcia wywołanych przez obciążenie (filtr RC, można też zastosować filtr złozony z diody i kondensatora).
    Jak rozumiem zasilasz to z 12V i MOSFET też jest z gatunku niskonapięciowych (niskie Rdson)?

rafal2893 napisał:
    Elektromagnes do sterowania sprzęgłem w traktorze, oryginalny układ został spalony doszczętnie. Dokładnie nie wiem jaki

No to odgłosy w traktorze przeszkadzać, nie będą, ze względu na rodzaj obciążenia sugeruję C1 zwiększyc dziesięciokrotnie.
  • Poziom 9  
    jdubowski napisał:
    Jak rozumiem zasilasz to z 12V i MOSFET też jest z gatunku niskonapięciowych (niskie Rdson)?

Zasilanie 12V po włączeniu silnika i ładowaniu alternatorem niecałe 15V będzie.
    MOSFET Rdson = 0.03om

C1 dam 10nF ;)

spróbuje tak jak mówisz:
    jdubowski napisał:
    uniezależnij zasilanie 555 od spadków napięcia wywołanych przez obciążenie