Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kabel euro scart do dekodera DVB-T?

morfeusz1805 08 Cze 2013 22:06 7497 20
 • #1 08 Cze 2013 22:06
  morfeusz1805
  Poziom 9  

  Potrzebuję 1-1,5m kabla scart-scart aby podłączyć dekoder DVB-T z telewizorem crt. Pytanie może banalne, ale dowiedziałem się, że z tymi kablami to wcale nie jest takie hop siup. Tym bardziej że miałem jeden pożyczony (taki najtańszy) i obraz w TV był niezadowalający: jakieś pasy, fragmenty obrazu drgały, łamały się.
  Wiem że najlepiej aby każda żyła była ekranowana i 21 pin, a z tym to różnie bywa (przeważnie cały przewód jest ekranowany). Przeczytałem też, że nie trzeba wydawać "majątku" aby być zadowolonym z zakupu. Chodzi mi coś tańszego, ale żeby spełniało swoją funkcję prawidłowo. Nie musi pięknie wyglądać.
  Przeważnie można się dowiedzieć to, co napisałem i wywody z tym związane, ale nie znalazłem propozycji (linków) właśnie do takiego dobrego i w miarę taniego kabelka, tylko te drogie i chyba dla koneserów.
  Może ktoś w tym się orientuje i podrzuciłby jakieś dokładne propozycje?
  Z góry wielkie dzięki.

  0 20
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  #2 08 Cze 2013 22:36
  wiertacz
  Poziom 33  

  A ja nie szukałem nic specjalnego tylko kupiłem pierwszy lepszy i to w supermarkecie i działa prawidłowo zarówno z odtwarzaczem dvd jak i z tunerem dvb-t.
  Jedyne co mogę powiedzieć to aby kupować "pełny "kabel.
  Może ten z którym miałeś do czynienia nie miał dobrego styku w gniazdach, lub był złamany.

  1
 • #3 09 Cze 2013 14:35
  morfeusz1805
  Poziom 9  

  Więc jeżeli chodzi o jakość odbioru (pomijam wygląda i wykonanie) np. te kabelki niczym nie będą się różniły?

  http://www.techlink.pl/index.php5?theme=pricelist&task=print_product&product_id=3882
  http://www.eltrox.pl/przew%C4%82%C2%93d-euroeuro-scart-21pin-12m-p-2831.html

  Po prostu chcę pójść do sklepu czy zamówić na necie w pełni świadomy co kupuję a nie kota w worku. Nawet jak na opakowaniu nie będzie napisane że kabel jest pełny a każdy przewód ekranowany, to sprzedawca i tak mi wciśnie - powie że właśnie taki jest. A udowodnić i tak nie udowodnię, bo trzeba byłoby rozbierać. Często są ekranowane, ale wszystkie przewody w jednej folii, są także podwójnie ekranowane i wielokrotnie ekranowane ( w sumie nawet nie wiem co to znaczy wielokrotnie...). Dlatego interesują mnie tanie i w miarę solidne kable i sugestie co do ich wyboru.

  Ps. Chciałbym aby kabel był wyprowadzony z tyłu a nie z boku.

  0
 • #4 09 Cze 2013 21:22
  wiertacz
  Poziom 33  

  Ja mam dwa kable takiego typy jak ten z drugiego linku.
  Oba mają tylko jeden wspólny ekran.
  I oba przesyłają obraz bez zastrzeżeń.

  0
 • #5 09 Cze 2013 22:02
  kpodstawa
  Poziom 31  

  Przydałoby się podać typy dekodera i telewizora, bo to może być przydatne. Robiłem próby z tunerem Ferguson Ariva dołączonym do telewizora Trilux pełnym kablem Euro. Kabel pochodził z hipermarketu technicznego, miał otwierane wtyki i połączenia lutowane.

  W konfiguracji dekodera mogłem wybrać przesył obrazu Composite lub RGB. Różnica jakości obrazu przy tym samym kablu była wyraźna na korzyść RGB.

  Ile lat ma telewizor, jaki jest jego stan techniczny (w tym czystość - sadza z kineskopu potrafi nieźle zapaćkać wnętrze, w tym złącza) i czy wtyki Euro dołączyłeś bez nadmiernych oporów mechanicznych?

  Uważam, że przy standardowej długości kabli "analogowych" 1.5-2.0 m, ich jakość może być typowa - sklepowa (chociaż kupowałbym raczej w sklepach technicznych), oczywiście bez jakiejś skandalicznej partaniny.

  Źródłem złej jakości obrazu z tunera DVB-T w telewizorze CRT wcale nie musi być kabel połączeniowy.

  Krzysztof Podstawa

  0
 • #6 09 Cze 2013 22:10
  ertevu
  Poziom 18  

  Pytanie , co to znaczy zły obraz . Jeżeli obraz chwilami jest nieczytelny , mozaika, stopklatka z niepełnym obrazem - to wina jest po stronie anteny lub dekodera i lepszy kabel tego nie poprawi. Dobre kable w hurtowni można kupić już za kilka zł .Niestety ostatnio w obrocie pojawiły się też kable po 3 zł . Ich wadą jest jednak nie jakość obrazu ale nieczysty dźwięk. Słyszalne jest buczenie. Niestety na kablach nie ma żadnych oznaczeń , więc nie można podać których należy unikać. Na szczęście zarówno w sprzedaży internetowej jak i stacjonarnej towar można reklamować a więc zły kabel można po prostu oddać.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #7 10 Cze 2013 01:51
  morfeusz1805
  Poziom 9  

  Telewizor Beko-ponad 5 letni, Panasonic-ponad 10 letni. Jeżeli chodzi o stan techniczny trudno powiedzieć. Wydaje mi się, że nie ma problemów ani z jednym, ani z drugim.

  Cytat:
  w tym czystość - sadza z kineskopu potrafi nieźle zapaćkać wnętrze, w tym złącza

  Chodzi Ci o to, że kurz i brud mógłby się dostać do wnętrza? A jakie są tego objawy? Jeżeli chodzi Ci o to, w jakim stanie są wtyki scart'ów, to chyba podobnie jak w nowym dekoderze Wiwa HD-90, który podłączałem.

  Cytat:
  Kabel pochodził z hipermarketu technicznego, miał otwierane wtyki i połączenia lutowane.

  A to jakiś istotne szczegóły i co one oznaczają?

  Cytat:
  W konfiguracji dekodera mogłem wybrać przesył obrazu Composite lub RGB.

  Ale w kablu nic nie robiłeś, tylko przestawiłeś w ustawieniach dekodera?

  Cytat:
  Pytanie , co to znaczy zły obraz

  Najlepiej było widać na Panasonic'ku 29" podczas oglądania meczu. Fragment obrazu (niecały)drgał i linie na boisku nie były liniami, tj. nie były w jednej linii a następowały przesunięcia, szarpania. Także gęsto rozmieszczone paski były widoczne podczas ciemniejszego wyświetlania obrazu.

  Cytat:
  Jeżeli obraz chwilami jest nieczytelny , mozaika, stopklatka z niepełnym obrazem - to wina jest po stronie anteny lub dekodera

  Wiem jak wygląda pikseloza, czy zatrzymanie obrazu kiedy słaby jest sygnał. Więc nie jest to wina anteny czy dekodera (tak mi się wydaje).

  Cytat:
  Niestety na kablach nie ma żadnych oznaczeń , więc nie można podać których należy unikać.

  Dlatego prosiłem coś sprawdzonego, dobrego i niedrogiego.

  Wiertacz będę miał na uwadze co napisałeś o kablu z eltroxa, choć wolałbym aby wyprowadzenie miał z tyłu a nie z boku wtyczki.

  0
 • #8 10 Cze 2013 09:02
  kpodstawa
  Poziom 31  

  Każde aktywne urządzenie elektryczne przyciąga drobinki z powietrza, a monitory lub telewizory CRT szczególnie, z powodu układu wysokiego napięcia. Z biegiem czasu ten kurz staje się czarnym nalotem, który osadza się na częściach składowych. Przykładowo taka warstwa na powierzchniach układów scalonych pogarsza warunki ich chłodzenia lub wprowadza pojemności pasożytnicze między obwodami. Dlatego po 2-3 latach ciągłej eksploatacji warto takie urządzenia odkurzyć, a złącza napylić preparatem do konserwacji styków.

  Niektóre kable mają wtyki nierozbieralne, montowane maszynowo (nazywane czasami "zalewane"). Można przyjąć, że automat zrobi połączenia lepiej od człowieka, ale wszystko zależy od jakości części składowych i od solidności producenta.

  Tak, przestawiłem w dekoderze typ sygnału wyjściowego, a w telewizorze - źródło sygnału wejściowego. Być może (nie pamiętam dokumentacji) przełączyłem wtyk w telewizorze na drugie gniazdo, bo mój Trilux ma dwa złącza Euro, ale tylko jedno z wejściem RGB.

  To, co opisałeś jako wady obrazu (obszary drgań, nieciągłości linii) może wyglądać właśnie na jakieś zakłócenia sygnałów analogowych, ale całkowitej pewności oczywiście nie ma.

  Krzysztof Podstawa

  0
 • #9 10 Cze 2013 09:49
  morfeusz1805
  Poziom 9  

  Cytat:
  Być może (nie pamiętam dokumentacji) przełączyłem wtyk w telewizorze na drugie gniazdo

  U mnie w telewizorze na jednym gnieździe był obraz czarno-biały, a właśnie na drugim już prawidłowy. I taką zauważyłem różnicę.

  Cytat:
  To, co opisałeś jako wady obrazu (obszary drgań, nieciągłości linii) może wyglądać właśnie na jakieś zakłócenia sygnałów analogowych, ale całkowitej pewności oczywiście nie ma.

  Jakość obrazu jaki opisałem było na sygnale cyfrowym z użyciem dekodera DVT-B. Wydaje mi się, że nie byłoby takich zniekształceń w telewizorze LCD.

  0
 • Pomocny post
  #10 10 Cze 2013 09:51
  _cheetah_
  Poziom 37  

  morfeusz1805 napisał:
  Wiem że najlepiej aby każda żyła była ekranowana i 21 pin, a z tym to różnie bywa (przeważnie cały przewód jest ekranowany).
  • O jakości przesyłu sygnału decyduje kilka rzeczy:

  • jakość nadajników sygnałów AV/RGB w dekoderze
  • jakość kabla SCART
  • jakość odbiorników AV/RGB w odbiorniku
  • trzymanie standardów obróbki sygnałów AV/RGB przez dekoder i telewizor.

   I teraz, w zależności, co się ma i jak się trafi może być dobrze również na najsłabszym kabelku albo źle nawet na najdroższym.

   Jeśli dekoder ma różne typy wyjść sygnałów, czyli composite i RGB, a telewizor ma kilka złącz SCART, zawsze trzeba wypróbować wszystkie kombinacje typu sygnału (composite/RGB) oraz poszczególnych wejść SCART.

   Warto też sprawdzić w telewizorze odbiór po złączach AV (cinch), jeśli mamy takie możliwości. Często te wejścia mają inne układy elektroniczne od wejść SCART i można uzyskać o wiele lepszy odbiór, choć kosztem automatycznego przełączania
  • kabel do łączenia dekodera z telewizorem powinien być jednokierunkowy: Dekoder --> Telewizor.
   Jeśli kabel jest pełny i jego wykonanie jest kiepskie, a telewizor wystawia na złączu SCART sygnały wyjściowe AV, to bardzo często pojawiają się zakłócenie na obrazie z dekodera od sygnałów wyjściowych telewizora. Jest to dość częsty problem.

   Ponieważ gro kabli SCART ma oba kierunki, trzeba kupować taki z rozbieranymi wtykami, aby w razie czego móc odłączyć (odciąć kabelki) sygnałów wyjściowych z telewizora.


  morfeusz1805 napisał:
  Przeczytałem też, że nie trzeba wydawać "majątku" aby być zadowolonym z zakupu.
  Jak zwykle należy kierować się rozsądkiem i wybierać towar ze średniej grupy cenowej.

  morfeusz1805 napisał:
  Może ktoś w tym się orientuje i podrzuciłby jakieś dokładne propozycje?
  Problem w tym, że to co widzisz na ekranie sklepu internetowego dziś, a co zobaczysz jutro, to nie musi być w realu tym samym. Tak już jest w obecnych czasach, że ten sam towar z witryny sklepu (również tego w realu) tak naprawdę może być drastycznie różny i zmienny w czasie, tylko jego nazwa pozostaje niezmienna. Czasami sam sprzedawca może nie wiedzieć, że ma już inny towar, niż mu się wydaje...

  Nie ma również możliwości realnego sprawdzenia, czy kabel ma indywidualnie ekranowane żyły (czyli tak, jak być powinno), czy ma jeden ekran wspólny, albo w ogóle go nie ma.

  Nie ma więc innej realnej możliwości, jak tylko kupić i sprawdzić. Na szczęście, prawie zawsze można doprowadzić do uzyskania poprawnego jakościowo połączenia.

  0
 • #11 10 Cze 2013 10:24
  morfeusz1805
  Poziom 9  

  Dzięki za szczegółowa odpowiedź.

  Cytat:
  I teraz, w zależności, co się ma i jak się trafi może być dobrze również na najsłabszym kabelku albo źle nawet na najdroższym.

  Dlatego chciałbym wyeliminować jedną z przyczyn jakim może być przewód scart.

  Cytat:
  kabel do łączenia dekodera z telewizorem powinien być jednokierunkowy: Dekoder --> Telewizor.

  Rozumiem, że fabrycznie nie ma takiej możliwość? Na ile się zorientowałem, to chyba odłączamy 19 pin?

  0
 • #12 10 Cze 2013 10:40
  _cheetah_
  Poziom 37  

  morfeusz1805 napisał:
  Na ile się zorientowałem, to chyba odłączamy 19 pin?
  W najprostszej wersji - tak. Prosto i skutecznie. We wtyczce przy TV, rzecz jasna.

  0
 • #13 12 Cze 2013 10:43
  Olek II
  Moderator

  Panowie, o czym piszecie? 1,3,19 to wejściowe styki w euro. Po odłączeniu 19 wystąpi brak wizji. Po kiego w ogóle odpinać jakieś przewody, jak i tak one wiszą w "powietrzu". Żaden dekoder przecież nie ma wejścia sygnału, a tylko wyjście. Styki wejściowe gniazda euro w dekoderze na dobrą sprawę nie są nawet lutowane do płyty. Telewizor natomiast ma klucz przeważnie CD 4066 do przełączania sygnału. Jeśli mamy dekoder i telewizor przełączony na AV, to pozostałe bolce oraz przewody we wtyku są nie podłączone. Dla poprawnej pracy telewizora obojętne jest czy przewód jest ekranowany cały, czy każda żyła osobno. Poziom napięć na przewodach sygnałowych jest mikroskopijnej wartości. Częstotliwość sygnału na poziomie 8MHz nie pozwoli na jakąkolwiek indukcję na pozostałych przewodach które i tak nie są podłączone.

  0
 • #14 13 Cze 2013 09:41
  Adarkar
  Poziom 15  

  Sprawdzilby instrukcje TV czy aby na pewno jest pelne EURO dostepne czyli z RGB i Composite video i S-Video.
  RGB, S-Video - lepsza jakosc
  Composite - gorsza jakosc (moga wystepowac przebarwienia)

  Bo moze sie okazac ze TV ma tylko composite.

  Jesli chodzi o przewody to jesli ma tylko wszystkie gorace zyly podlaczone to powinno byc dobrze. http://pl.wikipedia.org/wiki/SCART
  Sprawdz jak juz koledzy pisali czy w TV i dekoderze nie mozna ustawic rodzaju sygnalu wyjsciowego (dekoder) i wejsciowego (TV). Wybierz RGB.

  Jesli nie pomogly w/w sugestie sprawdz antene i wzmacniacz.

  0
 • #15 13 Cze 2013 10:24
  _cheetah_
  Poziom 37  

  Olek II napisał:
  Po odłączeniu 19 wystąpi brak wizji.
  Pin 19 z gnieździe SCART odbiornika TV to wyjście sygnału Video z telewizora

  Olek II napisał:
  Styki wejściowe gniazda euro w dekoderze na dobrą sprawę nie są nawet lutowane do płyty.
  Zależy od telewizora, są takie, które nie mają podłączonych sygnałów wyjściowych AV, a są i takie co mają. Są odbiorniki TV wystawiające na złącze SCART sygnały odbierane z anteny, niezależnie od tego, czy telewizor przełączony jest na odbiór AV czy nie.

  Olek II napisał:
  Dla poprawnej pracy telewizora obojętne jest czy przewód jest ekranowany cały, czy każda żyła osobno. Poziom napięć na przewodach sygnałowych jest mikroskopijnej wartości. Częstotliwość sygnału na poziomie 8MHz nie pozwoli na jakąkolwiek indukcję na pozostałych przewodach które i tak nie są podłączone.
  Może i w jakiejś teorii tak to wygląda, ale w praktyce przy nieekranowanych indywidualnie kablach mamy przesłuch pomiędzy przewodami Video z sygnałami wchodzącymi do i wychodzącymi z telewizora, dając w efekcie zakłócenia na obrazie. Znana sprawa przy odbiorach DVB-T.

  Nigdy, i w żadnej technologii AV nie jest bez znaczenia, czy przewody są ekranowane czy nie. Zasada jest prosta i jasna - każdy przewód sygnałowy AV powinien być ekranowany indywidualnie.

  0
 • #16 13 Cze 2013 12:28
  Olek II
  Moderator

  Olek II napisał:
  Żaden dekoder przecież nie ma wejścia sygnału, a tylko wyjście.


  Olek II napisał:
  Styki wejściowe gniazda euro w dekoderze.....


  _cheetah_ napisał:
  Zależy od telewizora,


  Piszemy o innych sprzętach kolego. Wyraźnie napisałem "w dekoderze", a nie w telewizorze.  _cheetah_ napisał:
  Są odbiorniki TV wystawiające na złącze SCART sygnały odbierane z anteny


  Pierwsze słyszę, gniazdo scart ma znormalizowane sygnały na "bolcach". W żadnym opisie nie spotkałem sygnału w.cz. z anteny w gnieździe euro. Jakie TV to mają?

  _cheetah_ napisał:
  ale w praktyce przy nieekranowanych indywidualnie kablach mamy przesłuch pomiędzy przewodami Video z sygnałami wchodzącymi do i wychodzącymi z telewizora,


  W tym samym czasie nie ma sygnału na przewodach euro sygnału wejściowego i wyjściowego. Temu służy właśnie selekcja wyboru sygnału. Albo wejściowy, albo wyjściowy.

  0
 • #17 13 Cze 2013 13:11
  _cheetah_
  Poziom 37  

  Olek II napisał:
  Piszemy o innych sprzętach kolego. Wyraźnie napisałem "w dekoderze", a nie w telewizorze.
  Ale poruszany jest temat zakłóceń od sygnału wizyjnego wychodzącego z odbiornika telewizyjnego.

  Olek II napisał:
  Pierwsze słyszę, gniazdo scart ma znormalizowane sygnały na "bolcach". W żadnym opisie nie spotkałem sygnału w.cz. z anteny w gnieździe euro. Jakie TV to mają?
  A czy ja napisałem, że przekazywane są sygnały w.cz? Napisałem "sygnały" w rozumieniu nisko-częstotliwościowym, bo do przesyłu takich złącze SCART jest specyfikowane i używane.

  Niektóre odbiorniki TV przy przełączeniu na zewnętrzne źródło sygnału (np. AV ze SCARTA) w dalszym ciągu odbierają sygnały z anteny, a otrzymane z niego sygnały AV wysyłają na złącza wyjściowe (SCART).


  Olek II napisał:
  W tym samym czasie nie ma sygnału na przewodach euro sygnału wejściowego i wyjściowego. Temu służy właśnie selekcja wyboru sygnału. Albo wejściowy, albo wyjściowy.
  Selektor może pracować zapewne różnie, w zależności od "widzimisię" projektanta danego sprzętu, ale jego główną funkcją jest podłączenie układów wyjściowych odbiornika TV pod wybrane przez użytkownika źródło sygnałów - wewnętrzne (antena) czy któryś z portów wejściowych - AV, RGB, S-Video...

  0
 • #18 13 Cze 2013 14:15
  Olek II
  Moderator

  _cheetah_ napisał:
  Są odbiorniki TV wystawiające na złącze SCART sygnały odbierane z anteny,


  Pewnie to ma każdy telewizor wysyłając sygnał m.cz. np. do nagrywania na magnetowid. To oczywiste. Ale w funkcji AV sygnał jest odcięty, niestety.

  Kolega pisał o sygnale:

  _cheetah_ napisał:
  Są odbiorniki TV wystawiające na złącze SCART sygnały odbierane z anteny,


  Więc moje pytanie.

  0
 • #19 13 Cze 2013 14:40
  kpodstawa
  Poziom 31  

  Wypowiem się poza głównym tematem, odnośnie sporu (?) o sygnały na złączach Euro. Nie wiem, czy kolegów pogodzę, czy dostanę po łbie od obu, ale trudno.

  Mam leciwy telewizor Trilux TAP 2131 z dwoma złączami Euro (tylko jedno z nich ma wejścia RGB) i funkcją PIP. Ale do rzeczy z sygnałem Video Out z telewizora. Otóż z tego, co pamiętam, to na wyjściach Composite występują aktywne sygnały, niezależnie od tego, czy telewizor odbiera sygnał z głowicy TV, z któregoś wejścia Euro, czy też z oddzielnego wejścia S-Video.

  W instrukcji obsługi jest to niefortunne sformułowanie "sygnał odbierany z anteny", a chodzi oczywiście o sygnał Composite, jeżeli pamiętam ze schematu, pobrany z modułu p.cz. Jeżeli także dobrze pamiętam, to stan sygnałów Video Out jest powiązany z funkcją PIP: na jednym wyjściu jest sygnał "z anteny", a na drugim - ze źródła aktualnie wyświetlanego w okienku podglądu.

  Mogłem coś pomylić, ale jeżeli kolegów interesuje historia elektroniki użytkowej, to znajdę tę instrukcję i zacytuję brzmienia stosownych fragmentów. W każdym razie robiłem kiedyś takie testy, że połączyłem Triluksa i Westę kablem Euro-Euro i ciekawie wyglądało "skrośne" wyświetlanie różnych programów.

  Przepraszam za ten wpis i nie obrażę się za jego usunięcie, ale myślę, że prowadzenie tak pokaźnych sporów kompetencyjnych zaciemnia główny wątek.

  Krzysztof Podstawa

  0
 • #20 13 Cze 2013 14:58
  Olek II
  Moderator

  kpodstawa napisał:
  W instrukcji obsługi jest to niefortunne sformułowanie "sygnał odbierany z anteny", a chodzi oczywiście o sygnał Composite,

  Dokładnie o to chodzi.
  Pozdrawiam.

  0
 • #21 26 Wrz 2014 22:25
  morfeusz1805
  Poziom 9  

  Kupiłem kabel z drugiego linku w pierwszym poście. Problem się rozwiązał. Temat do zamknięcia.

  0