Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki kabel euro scart do dekodera DVB-T?

morfeusz1805 08 Jun 2013 22:06 9543 20
IGE-XAO
 • #1
  morfeusz1805
  Level 9  
  Potrzebuję 1-1,5m kabla scart-scart aby podłączyć dekoder DVB-T z telewizorem crt. Pytanie może banalne, ale dowiedziałem się, że z tymi kablami to wcale nie jest takie hop siup. Tym bardziej że miałem jeden pożyczony (taki najtańszy) i obraz w TV był niezadowalający: jakieś pasy, fragmenty obrazu drgały, łamały się.
  Wiem że najlepiej aby każda żyła była ekranowana i 21 pin, a z tym to różnie bywa (przeważnie cały przewód jest ekranowany). Przeczytałem też, że nie trzeba wydawać "majątku" aby być zadowolonym z zakupu. Chodzi mi coś tańszego, ale żeby spełniało swoją funkcję prawidłowo. Nie musi pięknie wyglądać.
  Przeważnie można się dowiedzieć to, co napisałem i wywody z tym związane, ale nie znalazłem propozycji (linków) właśnie do takiego dobrego i w miarę taniego kabelka, tylko te drogie i chyba dla koneserów.
  Może ktoś w tym się orientuje i podrzuciłby jakieś dokładne propozycje?
  Z góry wielkie dzięki.
 • IGE-XAO
 • Helpful post
  #2
  wiertacz
  Level 34  
  A ja nie szukałem nic specjalnego tylko kupiłem pierwszy lepszy i to w supermarkecie i działa prawidłowo zarówno z odtwarzaczem dvd jak i z tunerem dvb-t.
  Jedyne co mogę powiedzieć to aby kupować "pełny "kabel.
  Może ten z którym miałeś do czynienia nie miał dobrego styku w gniazdach, lub był złamany.
 • #3
  morfeusz1805
  Level 9  
  Więc jeżeli chodzi o jakość odbioru (pomijam wygląda i wykonanie) np. te kabelki niczym nie będą się różniły?

  http://www.techlink.pl/index.php5?theme=pricelist&task=print_product&product_id=3882
  http://www.eltrox.pl/przew%C4%82%C2%93d-euroeuro-scart-21pin-12m-p-2831.html

  Po prostu chcę pójść do sklepu czy zamówić na necie w pełni świadomy co kupuję a nie kota w worku. Nawet jak na opakowaniu nie będzie napisane że kabel jest pełny a każdy przewód ekranowany, to sprzedawca i tak mi wciśnie - powie że właśnie taki jest. A udowodnić i tak nie udowodnię, bo trzeba byłoby rozbierać. Często są ekranowane, ale wszystkie przewody w jednej folii, są także podwójnie ekranowane i wielokrotnie ekranowane ( w sumie nawet nie wiem co to znaczy wielokrotnie...). Dlatego interesują mnie tanie i w miarę solidne kable i sugestie co do ich wyboru.

  Ps. Chciałbym aby kabel był wyprowadzony z tyłu a nie z boku.
 • IGE-XAO
 • #4
  wiertacz
  Level 34  
  Ja mam dwa kable takiego typy jak ten z drugiego linku.
  Oba mają tylko jeden wspólny ekran.
  I oba przesyłają obraz bez zastrzeżeń.
 • #5
  kpodstawa
  Level 33  
  Przydałoby się podać typy dekodera i telewizora, bo to może być przydatne. Robiłem próby z tunerem Ferguson Ariva dołączonym do telewizora Trilux pełnym kablem Euro. Kabel pochodził z hipermarketu technicznego, miał otwierane wtyki i połączenia lutowane.

  W konfiguracji dekodera mogłem wybrać przesył obrazu Composite lub RGB. Różnica jakości obrazu przy tym samym kablu była wyraźna na korzyść RGB.

  Ile lat ma telewizor, jaki jest jego stan techniczny (w tym czystość - sadza z kineskopu potrafi nieźle zapaćkać wnętrze, w tym złącza) i czy wtyki Euro dołączyłeś bez nadmiernych oporów mechanicznych?

  Uważam, że przy standardowej długości kabli "analogowych" 1.5-2.0 m, ich jakość może być typowa - sklepowa (chociaż kupowałbym raczej w sklepach technicznych), oczywiście bez jakiejś skandalicznej partaniny.

  Źródłem złej jakości obrazu z tunera DVB-T w telewizorze CRT wcale nie musi być kabel połączeniowy.

  Krzysztof Podstawa
 • #6
  ertevu
  Level 18  
  Pytanie , co to znaczy zły obraz . Jeżeli obraz chwilami jest nieczytelny , mozaika, stopklatka z niepełnym obrazem - to wina jest po stronie anteny lub dekodera i lepszy kabel tego nie poprawi. Dobre kable w hurtowni można kupić już za kilka zł .Niestety ostatnio w obrocie pojawiły się też kable po 3 zł . Ich wadą jest jednak nie jakość obrazu ale nieczysty dźwięk. Słyszalne jest buczenie. Niestety na kablach nie ma żadnych oznaczeń , więc nie można podać których należy unikać. Na szczęście zarówno w sprzedaży internetowej jak i stacjonarnej towar można reklamować a więc zły kabel można po prostu oddać.
 • #7
  morfeusz1805
  Level 9  
  Telewizor Beko-ponad 5 letni, Panasonic-ponad 10 letni. Jeżeli chodzi o stan techniczny trudno powiedzieć. Wydaje mi się, że nie ma problemów ani z jednym, ani z drugim.

  Quote:
  w tym czystość - sadza z kineskopu potrafi nieźle zapaćkać wnętrze, w tym złącza

  Chodzi Ci o to, że kurz i brud mógłby się dostać do wnętrza? A jakie są tego objawy? Jeżeli chodzi Ci o to, w jakim stanie są wtyki scart'ów, to chyba podobnie jak w nowym dekoderze Wiwa HD-90, który podłączałem.

  Quote:
  Kabel pochodził z hipermarketu technicznego, miał otwierane wtyki i połączenia lutowane.

  A to jakiś istotne szczegóły i co one oznaczają?

  Quote:
  W konfiguracji dekodera mogłem wybrać przesył obrazu Composite lub RGB.

  Ale w kablu nic nie robiłeś, tylko przestawiłeś w ustawieniach dekodera?

  Quote:
  Pytanie , co to znaczy zły obraz

  Najlepiej było widać na Panasonic'ku 29" podczas oglądania meczu. Fragment obrazu (niecały)drgał i linie na boisku nie były liniami, tj. nie były w jednej linii a następowały przesunięcia, szarpania. Także gęsto rozmieszczone paski były widoczne podczas ciemniejszego wyświetlania obrazu.

  Quote:
  Jeżeli obraz chwilami jest nieczytelny , mozaika, stopklatka z niepełnym obrazem - to wina jest po stronie anteny lub dekodera

  Wiem jak wygląda pikseloza, czy zatrzymanie obrazu kiedy słaby jest sygnał. Więc nie jest to wina anteny czy dekodera (tak mi się wydaje).

  Quote:
  Niestety na kablach nie ma żadnych oznaczeń , więc nie można podać których należy unikać.

  Dlatego prosiłem coś sprawdzonego, dobrego i niedrogiego.

  Wiertacz będę miał na uwadze co napisałeś o kablu z eltroxa, choć wolałbym aby wyprowadzenie miał z tyłu a nie z boku wtyczki.
 • #8
  kpodstawa
  Level 33  
  Każde aktywne urządzenie elektryczne przyciąga drobinki z powietrza, a monitory lub telewizory CRT szczególnie, z powodu układu wysokiego napięcia. Z biegiem czasu ten kurz staje się czarnym nalotem, który osadza się na częściach składowych. Przykładowo taka warstwa na powierzchniach układów scalonych pogarsza warunki ich chłodzenia lub wprowadza pojemności pasożytnicze między obwodami. Dlatego po 2-3 latach ciągłej eksploatacji warto takie urządzenia odkurzyć, a złącza napylić preparatem do konserwacji styków.

  Niektóre kable mają wtyki nierozbieralne, montowane maszynowo (nazywane czasami "zalewane"). Można przyjąć, że automat zrobi połączenia lepiej od człowieka, ale wszystko zależy od jakości części składowych i od solidności producenta.

  Tak, przestawiłem w dekoderze typ sygnału wyjściowego, a w telewizorze - źródło sygnału wejściowego. Być może (nie pamiętam dokumentacji) przełączyłem wtyk w telewizorze na drugie gniazdo, bo mój Trilux ma dwa złącza Euro, ale tylko jedno z wejściem RGB.

  To, co opisałeś jako wady obrazu (obszary drgań, nieciągłości linii) może wyglądać właśnie na jakieś zakłócenia sygnałów analogowych, ale całkowitej pewności oczywiście nie ma.

  Krzysztof Podstawa
 • #9
  morfeusz1805
  Level 9  
  Quote:
  Być może (nie pamiętam dokumentacji) przełączyłem wtyk w telewizorze na drugie gniazdo

  U mnie w telewizorze na jednym gnieździe był obraz czarno-biały, a właśnie na drugim już prawidłowy. I taką zauważyłem różnicę.

  Quote:
  To, co opisałeś jako wady obrazu (obszary drgań, nieciągłości linii) może wyglądać właśnie na jakieś zakłócenia sygnałów analogowych, ale całkowitej pewności oczywiście nie ma.

  Jakość obrazu jaki opisałem było na sygnale cyfrowym z użyciem dekodera DVT-B. Wydaje mi się, że nie byłoby takich zniekształceń w telewizorze LCD.
 • Helpful post
  #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  morfeusz1805
  Level 9  
  Dzięki za szczegółowa odpowiedź.

  Quote:
  I teraz, w zależności, co się ma i jak się trafi może być dobrze również na najsłabszym kabelku albo źle nawet na najdroższym.

  Dlatego chciałbym wyeliminować jedną z przyczyn jakim może być przewód scart.

  Quote:
  kabel do łączenia dekodera z telewizorem powinien być jednokierunkowy: Dekoder --> Telewizor.

  Rozumiem, że fabrycznie nie ma takiej możliwość? Na ile się zorientowałem, to chyba odłączamy 19 pin?
 • #12
  User removed account
  Level 1  
 • #13
  Olek II
  Moderator
  Panowie, o czym piszecie? 1,3,19 to wejściowe styki w euro. Po odłączeniu 19 wystąpi brak wizji. Po kiego w ogóle odpinać jakieś przewody, jak i tak one wiszą w "powietrzu". Żaden dekoder przecież nie ma wejścia sygnału, a tylko wyjście. Styki wejściowe gniazda euro w dekoderze na dobrą sprawę nie są nawet lutowane do płyty. Telewizor natomiast ma klucz przeważnie CD 4066 do przełączania sygnału. Jeśli mamy dekoder i telewizor przełączony na AV, to pozostałe bolce oraz przewody we wtyku są nie podłączone. Dla poprawnej pracy telewizora obojętne jest czy przewód jest ekranowany cały, czy każda żyła osobno. Poziom napięć na przewodach sygnałowych jest mikroskopijnej wartości. Częstotliwość sygnału na poziomie 8MHz nie pozwoli na jakąkolwiek indukcję na pozostałych przewodach które i tak nie są podłączone.
 • #14
  Adarkar
  Level 15  
  Sprawdzilby instrukcje TV czy aby na pewno jest pelne EURO dostepne czyli z RGB i Composite video i S-Video.
  RGB, S-Video - lepsza jakosc
  Composite - gorsza jakosc (moga wystepowac przebarwienia)

  Bo moze sie okazac ze TV ma tylko composite.

  Jesli chodzi o przewody to jesli ma tylko wszystkie gorace zyly podlaczone to powinno byc dobrze. http://pl.wikipedia.org/wiki/SCART
  Sprawdz jak juz koledzy pisali czy w TV i dekoderze nie mozna ustawic rodzaju sygnalu wyjsciowego (dekoder) i wejsciowego (TV). Wybierz RGB.

  Jesli nie pomogly w/w sugestie sprawdz antene i wzmacniacz.
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  Olek II
  Moderator
  Olek II wrote:
  Żaden dekoder przecież nie ma wejścia sygnału, a tylko wyjście.


  Olek II wrote:
  Styki wejściowe gniazda euro w dekoderze.....


  _cheetah_ wrote:
  Zależy od telewizora,


  Piszemy o innych sprzętach kolego. Wyraźnie napisałem "w dekoderze", a nie w telewizorze.  _cheetah_ wrote:
  Są odbiorniki TV wystawiające na złącze SCART sygnały odbierane z anteny


  Pierwsze słyszę, gniazdo scart ma znormalizowane sygnały na "bolcach". W żadnym opisie nie spotkałem sygnału w.cz. z anteny w gnieździe euro. Jakie TV to mają?

  _cheetah_ wrote:
  ale w praktyce przy nieekranowanych indywidualnie kablach mamy przesłuch pomiędzy przewodami Video z sygnałami wchodzącymi do i wychodzącymi z telewizora,


  W tym samym czasie nie ma sygnału na przewodach euro sygnału wejściowego i wyjściowego. Temu służy właśnie selekcja wyboru sygnału. Albo wejściowy, albo wyjściowy.
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  Olek II
  Moderator
  _cheetah_ wrote:
  Są odbiorniki TV wystawiające na złącze SCART sygnały odbierane z anteny,


  Pewnie to ma każdy telewizor wysyłając sygnał m.cz. np. do nagrywania na magnetowid. To oczywiste. Ale w funkcji AV sygnał jest odcięty, niestety.

  Kolega pisał o sygnale:

  _cheetah_ wrote:
  Są odbiorniki TV wystawiające na złącze SCART sygnały odbierane z anteny,


  Więc moje pytanie.
 • #19
  kpodstawa
  Level 33  
  Wypowiem się poza głównym tematem, odnośnie sporu (?) o sygnały na złączach Euro. Nie wiem, czy kolegów pogodzę, czy dostanę po łbie od obu, ale trudno.

  Mam leciwy telewizor Trilux TAP 2131 z dwoma złączami Euro (tylko jedno z nich ma wejścia RGB) i funkcją PIP. Ale do rzeczy z sygnałem Video Out z telewizora. Otóż z tego, co pamiętam, to na wyjściach Composite występują aktywne sygnały, niezależnie od tego, czy telewizor odbiera sygnał z głowicy TV, z któregoś wejścia Euro, czy też z oddzielnego wejścia S-Video.

  W instrukcji obsługi jest to niefortunne sformułowanie "sygnał odbierany z anteny", a chodzi oczywiście o sygnał Composite, jeżeli pamiętam ze schematu, pobrany z modułu p.cz. Jeżeli także dobrze pamiętam, to stan sygnałów Video Out jest powiązany z funkcją PIP: na jednym wyjściu jest sygnał "z anteny", a na drugim - ze źródła aktualnie wyświetlanego w okienku podglądu.

  Mogłem coś pomylić, ale jeżeli kolegów interesuje historia elektroniki użytkowej, to znajdę tę instrukcję i zacytuję brzmienia stosownych fragmentów. W każdym razie robiłem kiedyś takie testy, że połączyłem Triluksa i Westę kablem Euro-Euro i ciekawie wyglądało "skrośne" wyświetlanie różnych programów.

  Przepraszam za ten wpis i nie obrażę się za jego usunięcie, ale myślę, że prowadzenie tak pokaźnych sporów kompetencyjnych zaciemnia główny wątek.

  Krzysztof Podstawa
 • #21
  morfeusz1805
  Level 9  
  Kupiłem kabel z drugiego linku w pierwszym poście. Problem się rozwiązał. Temat do zamknięcia.