Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant VUW 260/1 XE - Niskie cisnienie ciepłej wody.

mraffi 09 Jun 2013 11:49 7467 11
 • #1
  mraffi
  Level 10  
  Witam

  Objaw jak w temacie czyli ciśnienie wody ciepłej w porównaniu do zimnej dużo niższe.  Zespół wodny - wymieniona membrana i tłoczek, wyczyszczony, z wyglądu jak nowy.
  Załączanie grzania wody ciepłej bezproblemowe, centralnego także tylko to ciśnienie, pewnie na granicy załączenia pieca.
  Temperatura (pokrętło) na piecu ustawione na 3-4, woda słabo ale leci gorąca. Piec nagrzewa wodę wg wskaźnika do ok 60st.
  Wymiennik wyczyszczony chemicznie, niestety ma już swoje lata i czarny nalot na pewno w nim siedzi jednak nie sadzę, aby aż tak ograniczał przepływ.

  Nie mam już pomysłu co jeszcze może być problemem, zamontowałem pobór wody cieplej zaraz za piecem aby wykluczyć zapchane rury w instalacji ale efekt ten sam.

  Zauważyłem ze zanim napełnię grzejniki to woda, wtedy jeszcze zimna, (bo piec nie załącza grzania bez napełnienia instalacji) ma dużo wyższe ciśnienie, potem wszystko wraca do "normy"

  Będę wdzięczny za radę, czy piec na złom czy może jest szansa jeszcze go uratować.
 • #2
  grzesiek234
  Heating systems specialist
  A może wystarczy wyczyścić filtr wody bo nic o nim nie pisałeś?
 • #3
  mraffi
  Level 10  
  Filtr, ten, który znajduje się w zaworze trójdrogowym wyczyszczony, innego nie znalazłem w tym piecu.
  W zasadzie to obstawiam wadliwe działanie właśnie tego zaworu, niestety wymiana to koszt ok 700zł za sam zawór.
  Kolejna rzecz to wymiennik lub regulator-wyłącznik przepływu wody, który również został wyczyszczony, załącza ok, a w jaki sposób reguluje przepływ wody?
  Teoretycznie wszystko można do tego pieca kupić pytanie tylko o sens, bo nowy wyjdzie taniej ;-)
 • #4
  501toyota
  Level 16  
  Jeżeli masz problem tylko z ciepłą wodą a nawet zrobiłeś próbę na instalacji CWU zaraz za kotłem, to ewidentnie masz zakamieniony kocioł czyli coś blokuje przepływ CWU. Część może wyglądać na czystą ale od środka będzie kamień. Ja bym stawiał na wymiennik płytowy i filtry. Masz twardą wodę w domu ?? A jakie temp. utrzymywałeś na CWU/kotle ??

  Pasowałoby podłączyć pompę przelewową przed kocioł, żeby wyczyściła wszystkie elementy przez które przepływa CWU. Chemia+przepływ 20-40 l/min zrobi swoje...

  Zamów taką usługę - wyjdzie taniej niż czyszczenie wymiennika płytowego osobno, później głównego osobno, później rozkładanie innych elementów np. zaworów na czynniki pierwsze i czyszczenie.

  Wiadomo wymiana kotła pomoże ale to chyba nie rozwiązanie...

  Aha jeszcze jedno mi się przypomniało - mówiąc prosto - jest taka śruba na rurce CWU przed wejściem do kotła, służąca do regulacji przepływu. Raz mi się zdarzyło, że się zacięła (objaw był taki jak u Ciebie - słaby przepływ CWU). Wkręcenie i wykręcenie jej rozwiązało problem...albo coś tam wpadło albo się zacięło...
 • #5
  W0jtek92
  Level 37  
  Filtr znajduje się na zasileniu wody do kotła. Jest wykonany najczęściej z mosiądzu. Jeśli taki filtr posiadasz to wyczyść go tak jak grzesiek radzi. A tak wgl to próbowałeś odkręcać zasilenie wody zimnej kotła by wykluczyć zapchanie się rury przed kotłem? Bo pisałeś że z Ciepłą wodą (wyjście z kotła) tak zrobiłeś. Zrób tak samo z zimną.
 • #6
  mraffi
  Level 10  
  Piec pracował na temp. ok 60stC, woda faktycznie niesamowicie twarda. Zapewne to ten nieszczęsny wymiennik. Śrubka regulacyjna działa tak jak powinna, filtr w tym piecu jest chyba tylko na wejściu do zaworu 3-d, wiec jest na 100% czysty.

  Byłem w serwisie, otrzymałem inf. że najlepiej kupić nowy piec i to jednofunkcyjny z oddzielnym zasobnikiem na ciepłą wodę, bo ten musi być zakamieniony.
  Obawiam się tylko, że wyłożę kolejne kilka tyś. i za parę lat ta sama śpiewka. No i teraz czasami mieściłem się w 1200m3 na rok gazu (niewielka powierzchnia grzania) więc dużo niższe koszty stałe na rachunku, a jak będzie zasobnik to będzie grzany niezależnie od zapotrzebowania na ciepłą wodę tyle że wygodniej bo ciepła będzie od ręki. No i koszty dodatkowe typu nowy sterownik pokojowy.
  Czyszczenia całego pieca nikt u mnie nie wykonuje albo nie znalazłem, zwłaszcza że piec jest podłączony na sztywno nie można go tak łatwo przepiąć na zewnętrzny obieg.
  Przy centralnym piec się sprawdza ale do wody to niestety porażka.
  Nie pozostaje nic innego jak zakup nowego wymiennika albo pieca.;-(
 • #7
  W0jtek92
  Level 37  
  Na moje oko i doświadczenie to wystarczy go dobrze odkamienić w kwasku cytrynowym.
 • #8
  mraffi
  Level 10  
  Hmm, wymiennik odkamieniany był specjalnym preparatem i to nie raz jednak jak widać to wciąż mało, czasami odrywają się takie czarne osady w formie "płatków" i tego ponoć nie można usunąć nawet chemią.
  W sąsiednim budynku jest identyczny stażem piec, wymiennik czyszczony tylko raz w ciągu ponad 10-cio letniej pracy i działa do tej pory bez jakichkolwiek problemów z ciśnieniem ciepłej wody. Zasilany taką samą wodą. ;-(

  Serdeczne dzięki za porady, dam znać jak opanuję usterkę. Bo na razie nie wiem w którym kierunku ruszyć.
 • #9
  W0jtek92
  Level 37  
  Żadnych specjanych preparatów, ja się na tym przejechałem. Najlepszy jest kwasek spożywczy w proszku. Około 140 gram na jedno odkamienianie. Gwarancja sukcesu pewna. Wystarczy zwykły garnek, kwasek i kuchenka.
 • #10
  501toyota
  Level 16  
  W0jtek92 wrote:
  Żadnych specjanych preparatów, ja się na tym przejechałem. Najlepszy jest kwasek spożywczy w proszku. Około 140 gram na jedno odkamienianie. Gwarancja sukcesu pewna. Wystarczy zwykły garnek, kwasek i kuchenka.


  Ja też stosuje kwasek cytrynowy. Wcześniej "jechałem" na ds-30 i okazyjnie jakiś odkamieniacz do expresów ciśnieniowych.

  A Ciebie który preparat narobił kłopotów ??
 • #11
  W0jtek92
  Level 37  
  Witam, ja stosowałem różne "cuda" które polecali serwisanci innych kotłów, koledzy po fachu, różne kamixy itd, nawet kotły Radiant miały jakiś swój proszek który nie robił nic prócz tego że kosztował i się pienił w garnku z wymiennikiem. Postawiłem więc na kwasek w proszku i jestem z niego bardzo zadowolony z racji jego ceny i skuteczności:)
 • #12
  mraffi
  Level 10  
  Po dłuższej przerwie...

  Problem rozwiązałem, dzięki kolejnej awarii wodociągowej, kiedy to większość baterii w domu, została zasypana śmieciami i mocno ograniczyło to ciśnienie zimnej wody.
  Otóż okazało się, że woda zimna biegnie rurami do baterii bez żadnego filtra, a filtr na zasilaniu do pieca zastał "zabudowany" w nieprzewidywalnym i niewidocznym miejscu (rura z filtrem biegła dosłownie w ścianie).
  Wyczyściłem filtr, wymieniłem zasilanie pieca od filtra, ze stalowego na PP, bo dalej nie ma już dostępu (trzeba by kłaść "wodę" od nowa) i wszystko wróciło do normy.
  Wyczyściłem też kolejny raz wymiennik tak jak koledzy zalecali zwykłym kwaskiem i faktycznie sporo jeszcze osadu zostało wypłukane.

  Jeszcze raz dzięki za wskazówki, piec działa jak nowy.