Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC + D800 ??

oko3g 09 Cze 2013 13:24 2064 16
  • #1 09 Cze 2013 13:24
    oko3g
    Poziom 17  

Witam.
    Zastanawiam się nad budową pełnopasmowych kolumn które poradzą sobie na imprezach bez pomocy dodatkowych dołów. I ciekawy jestem, co by wyszło z połączenia dwóch najbardziej popularnych i wysoko ocenianych przetworników ze stajni STX-a. Czyli SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC + D800. Pasma przenoszenia dosłownie są na styk. Czyli są to okolice 1,5-1,6kHz. Tak tak, wiem że ta 15-stka jest typowa do subbasów i bla bla bla. PO to mamy mózg i programy aby zobaczyć jak to będzie współgrało albo i nie. Gdyby się udało to by chyba były to jedne z najbardziej uniwersalnych konstrukcji za około +/- 1200zł. Czekam na opinie i rady. Pozdrawiam.

0 16
  • #2 09 Cze 2013 15:32
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

oko3g napisał:
    PO to mamy mózg i programy aby zobaczyć jak to będzie współgrało albo i nie.

Nie będzie współgrało... Zobacz, jaki masz spory spadek skuteczności powyżej 200, 300 Hz. Później się spowrotem wznosi (rezonans na skraju pasma), ale to nie znaczy, że można go do tej częstotliwości zastosować. Nie, nie i jeszcze raz nie...

Dosyć dawno poruszałem temat w miarę tanich głośników (do 300 zł/szt) do takiej konstrukcji, jak potrzebujesz, czyli samodzielne kolumny na 15". Wybór jest marny. B&C, Faital, RCF mają takie przetworniki, ale to jednak trochę inny przedział cenowy...

Póki co, zostaje Ci kupić tańszego STX 15" (seria WM) i D800, schemat zwrotnicy masz przy okazji do tego gotowy, co jest dużym plusem. Miałem kolumny na tym przetworniku i basu ma sporo, spokojnie da się tym ograć mniej wymagające imprezy na 100 osób. Niestety jakość dźwięku zarówno tej taniej 15" jak i D800- nijak mi nie odpowiadała...

Z ciekawszych przetworników w podobnych pieniądzach co ten STX, zostaje jeszcze:

[url=]http://www.thomann.de/pl/fane_sovereign_15400.htm[/url]

Niestety nie miałem okazji testować.

0
  • #3 09 Cze 2013 19:07
    oko3g
    Poziom 17  

Rozumiem. A jak połączenie 2x GDN 30-400 i D800 wypadło by przy przyzwoitej kolumnie 15'+driver? CHodzi mi o pasmo niskich częstotliwości. Które zagrały by głośniej?

0
  • #4 09 Cze 2013 19:50
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Z tych 2 x 12" więcej "kicku", ale gorsze zejście w porównaniu z jakąś typowo "pełnopasmową" 15"-ką. Ogólnie to jeśli porównujemy zestawy na podobnej klasy przetwornikach, ale jeden jakieś pełnopasmówki, a drugi "dzielony" typu 2 nadstawki, jeden sub (czy dwa suby), to nigdy tym z pełopasmówkami, nie osiągniesz takiego efektu, jak w wypadku 2.1 czy 2.2.

I teraz do Ciebie należy decyzja, czy zrobić przyzwoite nadstawki, pomęczyć kilka imprez i dorobić basy. Czy jednak nie zamierzasz nagłośnienia bardziej rozwijać, i to co zrobisz teraz, ma grać lata w niezmienionej formie- wtedy bardziej brałbym pod uwagę coś na 15" + driver...

0
  • #5 09 Cze 2013 21:15
    oko3g
    Poziom 17  

Raczej celował bym w kompaktowe 15'' + driver. Tylko pytanie: czy DIY jest warte zachodu? Czy może dostanę za 1000-1500zł idzie kupić już tego typu kolumny używane, przyzwoicie grające (na poziomie tych STX-ów) ?

0
  • #6 09 Cze 2013 23:03
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Powiem Ci, że nauczony doświadczeniem- raczej szukałbym używek... Za te pieniądze da się kupić już coś przyzwoitego, i dojdziesz do wniosku, że zaoszczędziłeś sporo czasu, a i "fabryka, to fabryka...".

Można szukać używanych Wharfedale LX, Elestr trój- i dwudrożnych, LDM (tyle, że tutaj często siedzi jako midbas Celestion TF 1525- fajny głośnik, ale nie ma w ogóle basu) czy też inne zagraniczne "wynalazki" typu OHM, Zeck itp.

Najlepiej skonsultować wybór na forum, zanim się kupi.

0
  • #7 10 Cze 2013 01:41
    e-elektron
    Troll forumowy

Wszystko zależy od tego ile tego dołu potrzebujesz i gdzie chcesz tym grać ? :)

0
  • #8 10 Cze 2013 17:40
    oko3g
    Poziom 17  

Dołu potrzebuję tyle ile będę potrzebował góry. Czyli potrzebuje zestawu odtwarzającego 'liniowo'. Wiem już jak grają przyzwoite kolumny na 15- calowym głośniku i właśnie takich potrzebuję. Tylko pytanie: ile taka zabawa kosztuje, czy taniej wyjdzie kupić przyzwoite, używane kolumny czy bawić się w składanie STX-a? Kolumny głównie do nagłaśniania imprez, czyli typowo 'muzyczne'. Znalazłem na ogłoszeniu kolumny Zeck Club MHT - na pierwszy rzut oka bardzo przyzwoite, 3-drożne moc 800W, cena 800zł za 2 sztuki. Chyba to się bardziej opłaca, co nie?

0
  • #9 10 Cze 2013 17:43
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Kupuj używki. Tylko wcześniej najlepiej byłoby posłuchać, czy wszystko ok, a jak nie ma takiej możliwości, to przynajmniej poprosić sprzedającego o dokładne info na temat głośników (czy oryginalne, nie podarte, itd...), ich zdjęcia z bliska, żeby chociaż wizualnie ocenić stan.

Opcja kupna używanych kolumn ma jeszcze jedną zaletę- jakbyś jednak zdecydował się na wymianę sprzętu, to odsprzedając używki nie stracisz wiele. Nowe zawsze stracą sporo na wartości, nawet takie dobrej klasy, no bo kupiłeś nowe, a sprzedajesz już nie nowe... :D

0
  • #10 10 Cze 2013 17:55
    e-elektron
    Troll forumowy

oko3g napisał:
    Dołu potrzebuję tyle ile będę potrzebował góry.

A więc zapomnij o przejściówkach jakimi są takie konstrukcje, bo nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo dołu. Będzie dół, ale na imprezach go zabraknie.

Nie wiem czy rozumiesz moje pytanie, ale po Twojej odpowiedzi wnioskuję że nie. Pytając ile potrzebujesz dołu, pytałem o wielkość sali i rodzaj imprez jakie chcesz grać. Jeżeli potrzebujsez dołu tyle ile góry, to do 1 górki kup 2 porządne subbasy a będziesz miał go w tedy tyle samo.

oko3g napisał:
    Czyli potrzebuje zestawu odtwarzającego 'liniowo'.

Pojęcie względne, bo za Twoją kasę nie kupisz nic podobnego.

oko3g napisał:
    Wiem już jak grają przyzwoite kolumny na 15- calowym głośniku i właśnie takich potrzebuję.

Nie jestem do końca pewien, czy słyszałeś dobre paczki na 15" skoro chcesz taki sam efekt uzyskać prostymi STX'ami.

oko3g napisał:
    Tylko pytanie: ile taka zabawa kosztuje, czy taniej wyjdzie kupić przyzwoite, używane kolumny czy bawić się w składanie STX-a?

Efekt jaki chcesz uzyskać kosztuje dużo więcej, niż STX czy też używane paczki.

oko3g napisał:
    Kolumny głównie do nagłaśniania imprez, czyli typowo 'muzyczne'.

Hmm... :D Kolumny typowo muzyczne - dobre określenie.

Nagłośnienie imprez to pojęcie względne. Jeżeli chcesz nagłaśniać wesela, to dobre paczki na 15" wystarczą. Tak samo jeżeli chodzi o poprawiny czy małe imprezki 18'stkowe.

Jeżeli jednak myślisz o czymś większym - zapomnij że jakakolwiek paczka na 15" da radę.

0
  • #11 10 Cze 2013 23:34
    oko3g
    Poziom 17  

1. Mówiąc liniowo, miałem na myśli brak spadku efektywności przy niskich tonach.
    2. Dobre paczki słyszałem, tylko nie słyszałem w życiu STX-a, dlatego pytam.
    3. NIe chcę z tego nie wiadomo jakiego efektu, byle by nie były to same wysokie i srednie tony. Nie musi to schodzić do 30Hz bo 50 mi w zupełności wystarczy. Impuls też się liczy ale to mają chyba każde estradowe paczki.
    4. Mówiąc 'muzyczne' miałem na myśli kolumny służące do odtwarzania muzyki. (W sensie że nie wokalowe). Imprezy te to standardowe 18-stki, sylwestry itp. Sala może się zmieniac dlatego nie podaję wymiarów. O plenerze nie myślę narazie :D Ma ktoś jakieś propozycje kolumn spełniające powyższe kryteria?

0
  • #12 12 Cze 2013 19:45
    e-elektron
    Troll forumowy

1. Przy takiej konstrukcji spadek będziesz miał tak czy siak bo jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.

2. Ten SW.15.3 to bardzo dobry głośnik, ale jest to głośnik subbasowy i nie nadaje się absolutnie do konstrukcji 2 drożnej. Poza tym, dobra konstrukcja 2 drożna z 15" głośnikiem wymaga drivera 2" a nie jest wyżej zaledwie 1" - to nie ma prawa bytu.

3. W takiej konstrukcji będziesz miał wysokie tony, dziurę w średnich i jakiś tam dół. Nie, nie każde paczki estradowe mają impuls, niektóre to niezłe buczydła - szczególnie te źle zrobione.

4. A czym że innym jest wokal, jak nie muzyką? ;)

Standardowa 18" to jest ok. 30-50 osób więc na takie imprezki i malutką salę 2 paczki na 15" wystarczą w zupełności. Sylwestry to imprezy od 100 do nawet 200/250 osób i sale od 200 do 300m^2 a tutaj to już na pewno nie zagrasz.

Czemu nie chcesz zrobić sobie zestawu 2+2? Zrobisz 2 małe, skuteczne satelity, podpierając konkretnymi basami i zagrasz dużo lepiej.

0
  • #13 12 Cze 2013 22:01
    oko3g
    Poziom 17  

Wiem że tak by było lepiej jednak ze względu na transport i cenę zdecydowałem się na to. Ja czesem was koledzy nie rozumiem, mówi wam się że chce się to i to a wy proponujecie co innego i mówicie dlaczego tak jest lepiej.
    1.Wiem że spadek będzie bo nawet najlepsze kolumny nie mają idealnie liniowej charakterystyki przenoszenia lecz wolę po prostu żeby był on w średnich tonach niż w niskich.
    2. Wokal trochę różni się od muzyki, pomyśl trochę to może się domyślisz o co mi chodzi. W muzyce są wyoskie tony, średnie i niskie a wokal to głównie środkowa część pasma. A z tymi sylwestrami to nie byłbym taki pewnien bo każdy może go zorganizować u siebie w domu i będzie miał na 20 osób ;p Jakieś inne rady ma ktoś do przedstawienia?

0
  • #14 12 Cze 2013 22:19
    e-elektron
    Troll forumowy

No to po co w ogóle pytasz, skoro i tak zrobisz swoje? Czyli złożysz paczki jak każdy pierwszy lepszy amator o charakterystyce podobnej do uśmiechu głuchego Dj'a i tak pewnie będziesz grał.

Zrozum to, że środek pasma jest najważniejszy ponieważ na niego wyczulone jest ucho ludzkie. Jeżeli masz to daleko, to po jaką choler* pytasz czy to będzie ok?

1. Jeżeli tak, to gratuluję pomysłowości.

2. Tak, różni się szczególnie tym że jest w każdym kawałku, chyba że na imprezach masz zamiar grać Dub Step, chociaż i w tym występują partie wokalne.

Skoro zależy Ci tylko na basssssie i gwizdkach, syczkach czy jak to tam jeszcze nazywają, to złóż takie paczki i rób imprezy, w czym więc problem?

Chyba sam do końca nie wiesz czego chcesz z tego co widzę. Trochę śmieszne jest pisanie na poniekąd profesjonalnym forum, że chcesz zrobić paczki ale nie muszą one odtwarzać dobrze średniego pasma.

0
  • #15 12 Cze 2013 22:57
    marian133
    Poziom 38  

Paczki 15" + driver są dobre tylko wtedy, gdy są oparte o dobre głośniki, i parametrami pozwalającymi na ich wspólną współpracę. Głośniki które podałeś są dobre w swojej cenie, jednak nie pasują do siebie, i to było już napisane.

Chcesz dobre paczki 15" + driver? To kup 18sound 15MB700 + jakiś większy driver, i masz paczki takie jakie myślisz że będziesz miał kupując te STX-y.

0
  • #16 12 Cze 2013 23:38
    e-elektron
    Troll forumowy

Znając życie, i tak kupi te STX'y i zrobi na nich paczki ;)

15MB700 + jakiś 2" driver, do tego zwrotnica na którą też trzeba poświęcić trochę czasu i wiedzy + zrobienie paczek. Koszt takiej paczki przekracza Twój budżet na 2szt gotowych paczek. Zrozum, nie da się zrobić czegoś z niczego i jeszcze tanio.

Pisałeś wcześniej:

oko3g napisał:
    Ja czesem was koledzy nie rozumiem, mówi wam się że chce się to i to a wy proponujecie co innego i mówicie dlaczego tak jest lepiej.

Tak więc zrozum nas w końcu, bo koszt dobrej paczki 15"+2" przekracza Twój budżet kilkakrotnie, i taniej wyjdzie zrobić 2+2 oparte nawet o jakieś tańsze 10" przetworniki w górkach + 15" w dole.

0
  • #17 14 Cze 2013 12:57
    bpmagency
    Warunkowo odblokowany

Panowie jakiś czas temu chodziło mi to głowie coś bardzo podobnego. Ale dokładniej Eminence kappa 15lf i selenium 220. trafiły mi się mniejsze pudła które sprzedawałem i wsadziłem tam kappe 15lf. Jako sam bas łba nie urywało, ale na drugi koniec końcówki wpiąłem seleniuma, zacząłem bawić się driverack-iem i grało to całkiem pozytywnie. Nie pamiętam podziałów ale mile mnie zaskoczyło. Następnie podpiąłem drugą kappe i 220 zastąpiłem driverem 3300 też seleniuma. No to już wtedy było to bardzo miłe. Jak pamiętam paczki były gdzieś na 90l netto. Strojenia nie pamiętam ale chyba jeden otwór 10cm głęboki na około 8cm

0