Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MSR-908 - Brak sygnału SAT na tunerach Ferguson Ariva 100 po multiswitchu

mbartosi 09 Cze 2013 15:40 4746 15
  • #1 09 Cze 2013 15:40
    mbartosi
    Poziom 16  

Od wczoraj zabrałem się za modernizację instalacji antenowej w swoim domku jednorodzinnym (niedługo będzie w nim mały remont w środku, więc przy okazji chcę zrobić i to) i zdecydowałem się zrobić bradzo prostą instalację na multiswitchu Terra MSR-908 i oczywiście mam problem. Już piszę :)

To, czego potrzebuję, to sygnał SAT i radiowy w gniazdkach w 4 różnych pokojach. Do tych pokoi (właściwie to do 5-ciu, ale to nie ma znaczenia) mam rozprowadzone w ścianach kable RG-6, które zbiegają się w skrzynce wychodzącej na zewnątrz domu. Każdy pokój ma 1 kabel w puszce. Długość max 15 metrów.

Jak było dotąd (używałem tej instalacji po taniości):

Źródła sygnału:
    - radio: antena yagi 9-elementowa w polaryzacji pionowej, ze wzmacniaczem UKF 3 Ceramik (który jest jednocześnie symetryzatorem). Problem w tym, że słucham słabych stacji z Warszawy (RMF Classic, Chilli ZET), a mieszkam w Żyrardowie, więc tor radiowy musi być mocno aktywny.
    - antena satelitarna offsetowa chyba 85 cm (kupiona jakieś 5 lat temu, nie pamiętam dokładnie średnicy), być może to 90 cm
    - przed multiswitchem używałem konwertera typu Twin Monoblock, na Astrę i Hot Birda, i na dwa tunery.

Podłączenie kabli wcześniej (przed kupnem multiswitcha) -- na "żywioł":
    - tam, gdzie były telewizory w różnych (2 sztuki) i tunery SAT (Ferguson Ariva 100, oprogramowanie mam najnowsze, 2.18B8), podłączyłem odpowiednie kable bezpośrednio do wyjść konwertera SAT. W tych pokojach nie było sprzętu audio. Po ustawieniu anteny SatFinderem i włączeniu Diseqc 1.0 w tunerze wszystko śmigało, łącznie z kanałami HD. Jakość na poziomie około 75%.
    - tam, gdzie był sprzęt audio (2 amplitunery), podłączyłem antenę radiową przez spliter aktywny i sobie słuchałem radia bez problemów.

Po remoncie w niektórych pokojach będzie i TV i amplituner, więc na jednym kablu już "na krótko" się nie da, trzeba puścić sygnał przez multiswitcha. Skoro tak, to będę miał już spokój w całym domu, prawda? :)

Po krótkim zastanowieniu (aktywny tor RTV, więcej niż 4 wyjścia, zintegrowany zasilacz), wybór padł na model Terra MSR-908. To, że obsługuje on 2 konwertery akurat mało mnie teraz interesuje, bo i tak oglądam tylko z Hot Birda. Tylko niestety, nie mogę uzyskać sygnału SAT na tunerach. Obraz miałem dosłownie przez moment, ale z bardzo niską siłą, po czym poszedłem ustawiać dokładnie antenę i od tej pory nic mi się nie udało.

Instalacja teraz wygląda tak:
    - na antenie jest jeden konwerter Quattro Golden Interstar GI-204 (http://www.dipol.com.pl/konwerter_satelitarny_quatro_0_2_db_golden_interstar_A9828.htm)
    - połączenia konwerter - multiswitch wykonałem kablem Triset 113 PE żelowanym i mają one równą długość około 3 metrów każde (antena stoi blisko skrzynki w ścianie budynku),

- połączenia HH, HL, VH, VL konwerter - multiswitch są wykonane poprawnie, sprawdzałem to już 5 razy czołgając się wzdłuż każdego kabla, sprawdzałem także, czy na każdym z nich jest poprawne napięcie zasilające (jest),
    - zainstalowałem w pokojach gniazda końcowe RTV-SAT firmy Govena (http://elektrodo.pl/gniazdo-antenowe-satelitarne-govena-linia-metal-p-3802.html), radio w każdym działa poprawnie.
    - radio ogólnie działa mi super: każdy amplituner pokazuje max sygnał na interesujących mnie stacjach.

Tylko jak podpinam tuner satelitarny, to jest dramat: nic nie łapie :( Siła sygnału to 30-40%, jakość to 10%. Nie da się zaprogramować stacji.
    Nie jestem pewny, czy konwerter zainstalowałem poprawnie (chodzi o kąt skręcenia). Jest na nim podziałka kątowa, strzałkę z "0" ustawiłem pionowo do góry, co oznacza, że wyjścia sygnałowe są poziomo (równolegle do ziemi) i to dla mnie dziwne. Ale jak go obrócę o 90 stopni, to też to nie pomaga.
    SatFinder pokazuje, że antenę mam skierowaną na jakiegoś satelitę, ale nie wiem, czy to Astra, czy HB. Próbuję skanować transpondery na obydwu, ale to nic nie daje.

Teraz trochę pytań:
    - czy ten multiswitch wymaga Diseqc 2.0? Bo w tej chwili w ogóle wyłączyłem Diseqc, a ten jeden konwerter jest podłączony pod wejście SAT B (to nieregulowane). Czy SAT B to może jest Diseqc 1.0 port 2?
    - czy przez te gniazdka przejdzie Diseqc?
    - przez jakiś czas miałem podłączony tuner z pominięciem gniazdek, czy coś się mogło uszkodzić?
    - czy może mam uwalony konwerter? Mam drugi taki sam, jak się skończy burza, to wyjdę podmienić.
    - a może po prostu czasza anteny jest za mała? Tylko dlaczego Twin Monoblock śmigał 5 lat z dobrą jakością?
    - kupić lepszy konwerter z lepszym wzmocnieniem? http://www.dipol.com.pl/konwerter_satelitarny_quatro_inverto_black_ultra_0_2db_A98266.htm
    - jakie jest prawidłowe ustawienie tego konwertera Golden Interstar (chodzi mi o kąt, wiem, że dla Warszawy to w ogóle mam mieć 6 stopni, ale czy gniazda mam mieć "na bok")?

Proszę o jakąkolwiek pomoc.

0 15
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #2 09 Cze 2013 18:47
    Fotodetektor

Poziom 30  

Trzeba zacząć od ustawienia anteny.

0
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #3 09 Cze 2013 18:51
    mbartosi
    Poziom 16  

Siedziałem dziś nad tym 2 godziny z SatFinderem. To jest już max maksów, jaki mogę zrobić. Zamówiłem antenę 110 cm.

0
  • Pomocny post
    #4 09 Cze 2013 19:04
    Fotodetektor

Poziom 30  

Nie widzę potrzeby wymiany anteny jeśli obecna nie jest uszkodzona mechanicznie.
    Wezwij fachowca aby sprawdził wszystko łącznie z anteną.

Jeśli masz jeszcze siłę a nie chcesz wzywać nikogo do sprawdzenia to:
    - ustaw antenę na konwerterze pojedyńczym i podłącz tuner w celu sprawdzenia czy to właściwy satelita
    - zamień później konwerter na quatro i odłącz wszelkie anteny do VHF i UHF
    - diseqc wyłącz w tunerze
    - podłącz tuner do multiswitcha i zobacz jaki sygnał

0
  • #5 09 Cze 2013 19:16
    mbartosi
    Poziom 16  

No właśnie mam wrażenie, że chyba może być uszkodzona mechanicznie.
    Ramię konwertera jest przerdzewiałe w punkcie zgięcia -- nie na wylot, ale dość mocno. Podczas ustawiania dziś, jak podginałem samo ramię do góry, to miałem lepszy sygnał. Ale nie dałem rady ustawić ramienia tak na stałe. Chyba konwerter nie jest w ognisku anteny. Pamiętam, że kupiłem najtańszą w tym rozmiarze na allegro, więc cudem techniki raczej nie jest ;)
    Ogólnie już od paru miesięcy przy opadach deszczu zdarzało się, że obraz mi "klatkował" nawet na tym starym monobloku.

0
  • #6 09 Cze 2013 19:22
    Fotodetektor

Poziom 30  

To wymień na nową i daj znać.
    Jaką antenę zamówiłeś ?

0
  • #7 09 Cze 2013 19:31
    mbartosi
    Poziom 16  

Tym razem Triax TD110.

EDIT: Trochę nowych informacji, bo problem "się" prawie rozwiązał. Ale nie dlatego, że mam nową antenę, w sumie chyba nawet niepotrzebnie ją wymieniałem.

Otóż moim głównym powodem niedziałania całości była opcja "Zasilanie LNB" w tunerze, którą po podpięciu multiswitcha jak grzeczny harcerz ustawiałem od razu na "wyłącz" (bo przecież jest stałe zasilanie konwertera z multiswitcha). Jak się okazuje, multiswitch nie wysyła wtedy do gniazdka sygnału. Tyko mogli by to napisać w instrukcji :D

Jak przypadkiem zostawiłem opcję na "włącz" (bo na moment założyłem z powrotem Twin Monoblocka, jak pisałeś), to obraz po multiswitchu się pojawił.

Tylko teraz mam gorszy sygnał na antenie 110 cm, niż na antenie 85 cm :/ i nie odbierają mi kanały HD. Muszę jeszcze posiedzieć nad ustawieniem anteny, bo wczoraj nie miałem już siły.

0
  • #8 14 Cze 2013 08:23
    mbartosi
    Poziom 16  

Jeśli mam z multiswitchem w tunerze siłę sygnału na 90%, jakość sygnału na ledwo 30-35% to jest normalne? Mowa o kanale HD, np. TVP 1 HD. Jeden tuner łapie kanały HD, drugi nie.
    Jak zmienię konwerter z quattro na monoblocka z pominięciem multiswitcha (bez przestawiania anteny), to siła sygnału jest 90%, jakość 75%. Nie rozumiem tego.

0
  • #9 14 Cze 2013 09:35
    Fotodetektor

Poziom 30  

Podobny przypadek miałem. Okazało się, że sygnał jest za mocny dla tunera. Tuner był wymieniony przez producenta i dalej działo się tak samo. Sygnał na jednym tunerze był a na drugim nie było większości kanałów. Model to Ariva 100 i combo chyba model 120.

W końcu wyjściem było założenie tłumika na wejściu tunera.

0
  • Pomocny post
    #11 14 Cze 2013 09:39
    Fotodetektor

Poziom 30  

Wydaje się to bardzo prawdopodobne bo i znam ten przypadek na Linboxie.
    Objawy podobne i zastosowanie tłumika SAT sprawiło, że tuner zaczął działać.

0
  • #12 15 Cze 2013 15:51
    mbartosi
    Poziom 16  

Dzięki, trafiony zatopiony. Doczepiłem do krótszego kabla 20 metrów "przedłużacza" RG6 i kanały HD się pojawiły :D
    Czyli faktycznie sygnał za mocny. Zamawiam te tłumiki.

0
  • Pomocny post
    #13 15 Cze 2013 15:59
    Fotodetektor

Poziom 30  

Zamów tłumik z regulacją to będziesz mógł płynnie dokonać regulacji ;)

0
  • #14 15 Cze 2013 16:01
    mbartosi
    Poziom 16  

Tak właśnie zrobiłem, ten co podałem w linku powyżej.

0
  • #15 22 Cze 2013 12:30
    mbartosi
    Poziom 16  

Zamówiłem dwa tłumiki FR 1 FL i oba jakby nie przepuszczały zasilania LNB. Jak je zapnę na wejście tunera, to nie dociera do niego zupełnie sygnał z multiswitcha. Chyba byłoby dziwne, żebym dostał dwa uszkodzone?

0
  • #16 28 Lip 2013 13:27
    mbartosi
    Poziom 16  

Oba są uszkodzone.
    Kupiłem inny model tłumika (SAA01) i ten działa poprawnie. W sumie temat do zamknięcia, problem rozwiązany, jeszcze raz dzięki za pomoc :)

0