Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak rozliczyć nadprodukcję z paneli fotowoltaicznych

virus3 22 Wrz 2013 11:49 20325 45
    kitolcio
    Poziom 17  
    Wróćmy do tematu.
    Kilka pytań odnośnie automatyki, mianowicie proszę o podpowiedź w jaki sposób zrobić proste sterowanie żeby grzałką w bojlerze, włączała się tylko kiedy inwerter produkuje prąd powyżej 4A?
    Dodatkowo układ pomiarowy chciałbym zamontować po stronie DC, a pobór już po stronie AC.
    Są dostępne przekaźniki priorytetowe, ale działają raczej tylko z zasilaniem AC,(mogę się mylić) ponadto trzeba by wybrać model z odseparowanym układem priorytetowym (przelotką), dalej tylko przekaźnik.
    Nie wiem czy w ten sposób to zadziała...
  • Fotowoltaika
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    kitolcio napisał:
    ... w jaki sposób zrobić proste sterowanie żeby grzałką w bojlerze, włączała się tylko kiedy inwerter produkuje prąd powyżej 4A?

To akurat będzie proste stosując przekaźnik priorytetowy, który ustawisz tak, żeby po przekroczeniu ok. 4A przerzucał styki. Ten przekaźnik priorytetowy montujesz za inwerterem, a przed wpięciem się w sieć domową.

kitolcio napisał:

Dodatkowo układ pomiarowy chciałbym zamontować po stronie DC, a pobór już po stronie AC.

Po stronie DC, przed wejściem do inwertera amperomierz i woltomierz, jeśli dodatkowo chcesz zliczać, a nie tylko odczyty w danej chwili - to już coś na mikroprocesorku, np. Atmega lub można kupić małe kombajny: pomiar V, A, W, kW ale najczęściej tylko do 150V.
    A pobór po stronie AC można dać stary poczciwy licznik tarczowy - koszt 20PLN lub flaszka.

kitolcio napisał:

Są dostępne przekaźniki priorytetowe, ale działają raczej tylko z zasilaniem AC,(mogę się mylić) ponadto trzeba by wybrać model z odseparowanym układem priorytetowym (przelotką), dalej tylko przekaźnik.
    Nie wiem czy w ten sposób to zadziała...
    Tak, te najczęściej spotykane są na AC do wpięcia w "normalną" instalację w domu. Ale właśnie taki jest potrzebny, bo on będzie wpięty za inwerterem, czyli na AC.
    kitolcio
    Poziom 17  
    putas napisał:
    To akurat będzie proste stosując przekaźnik priorytetowy, który ustawisz tak, żeby po przekroczeniu ok. 4A przerzucał styki. Ten przekaźnik priorytetowy montujesz za inwerterem, a przed wpięciem się w sieć domową.

Właśnie chodzi o to żeby układ był przed inwerterem, czyli po stronie DC.
    putas napisał:
    lub można kupić małe kombajny: pomiar V, A, W, kW ale najczęściej tylko do 150V.

Nie napisałem, ale Będę miał napięcie po stronie DC nawet ponad 300V, więc odpada.
    Dlatego chcę po stronie DC bo kable do inwertera idą przez piwnicę, gdzie mam zamontowany zbiornik CWU z grzałką a inwerter będzie na parterze przy liczniku i nie chciałbym prowadzić dodatkowych kabli.
    Poza tym nie można montować żadnych odbiorników pomiędzy inwerterem a licznikiem, a przekaźnik priorytetowy jest odbiornikiem, bo jego pobór ciągły to około 0,5W, więc też odpada.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Jak nie mozna montowac nic miedzy licznikiem a inwerterem? Licznik powinni wymienic na inteligentny a inwerter wpinamy w dowolnym miejscu za licznikiem od strony domu? W przeciwnym wypadku wszystko co zuzyjemy na potrzeby wlasne bedzie tez naliczone...
    putas
    A czemu między inwerterem, a wpięciem w instalację nie możesz dać przekaźnika priorytetowego. Przez niego przecież przepływa prąd praktycznie bez oporu, a jego pobór własny to prawie nic. Poza tym inwerter chyba wpina sie gdziekolwiek w domu, bo licznik i tak będzie mierzył tylko nadwyżkę oddawaną do ZE.
    A dla ułatwienie nie możesz dać inwertera w piwnicy przy grzałce, a do góry do licznika pójść już prądem AC? Tak chyba było by lepiej.
  • Fotowoltaika
    kitolcio
    Poziom 17  
    CzystyZYSK napisał:
    Jak nie mozna montowac nic miedzy licznikiem a inwerterem?

Niestety nie można, odbiornik może zakłócić pracę falownika
    jak rozliczyć nadprodukcję z paneli fotowoltaicznych
    putas napisał:
    Poza tym inwerter chyba wpina sie gdziekolwiek w domu

Tak, ale nie wszystkie.
    putas napisał:
    A dla ułatwienie nie możesz dać inwertera w piwnicy przy grzałce, a do góry do licznika pójść już prądem AC?

Już mam zrobioną instalację, a ponadto w piwnicy mam kotłownię i wiadomo jak to jest z węglem i paleniem w piecu, falownik będzie też bliżej mieszkania i łatwiej będzie podłączyć kabelek do komputera itd.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Kolego to co masz wrysowane na rysunku to roznicowka.. Przynajmniej tak wnioskuje z wypisanych pradow. Chodzi pewnie o to zeby inwerter byl wpiety jak najblizej glownego przylacza ale wiadomo ze znajduje sie on po tej samej stronie licznika jak odbiory.
    pv1
    Poziom 15  
    kitolcio napisał:
    Kilka pytań odnośnie automatyki, mianowicie proszę o podpowiedź w jaki sposób zrobić proste sterowanie żeby grzałką w bojlerze, włączała się tylko kiedy inwerter produkuje prąd powyżej 4A

Po co kombinować po stronie DC.
    U mnie grzałką steruje przekaźnik prądowy zamontowany zaraz za inwerterem-działa bez zarzutu.Grzałka w twoim przypadku też będzie odbiornikiem.W jaki sposób ma to zakłócać
    pracę inwertera?zmiana impedancji sieci czy coś innego?

Dodano po 4 [minuty]:

A napisz jaki masz inwerter i jakie ustawienia parametrów(jaki kraj)?
    kitolcio
    Poziom 17  
    CzystyZYSK napisał:
    Kolego to co masz wrysowane na rysunku to roznicowka.. Przynajmniej tak wnioskuje z wypisanych pradow. Chodzi pewnie o to zeby inwerter byl wpiety jak najblizej glownego przylacza ale wiadomo ze znajduje sie on po tej samej stronie licznika jak odbiory.

Prawdopodobnie masz rację, ale jednak wolałbym jak pisałem wcześniej sterowanie zamontować w piwnicy.
    To pozwoliłoby pominąć prowadzenie dodatkowych kabli.

Dodano po 5 [minuty]:

pv1 napisał:
    A napisz jaki masz inwerter i jakie ustawienia parametrów(jaki kraj)?

Dokładnie ten: http://www.solarenergycentre.com/solarriver-3000tl.html
    Niestety inwerter nie jest produkowany na Polskę i był kupiony na Angielskim ebay-u.
    Dlatego lokalizacja jest ustawiona na Anglię.
    putas
    Ale jakie dodatkowe kable?
    Teraz z piwnicy do inwertera masz kable, którymi idzie DC. Jak dasz inwerter do piwnicy to tymi samymi kablami puścisz AC lub od razu inwerter wepnij w instalację w piwnicy.
    kitolcio
    Poziom 17  
    Pisałem już wcześniej dlaczego nie chcę mieć inwertera w piwnicy, więc w grę wchodzi tylko opcja sterowania z układu DC.
    Proszę nie piszcie o zmianie miejsca montażu bo nawet mam już zamontowany stelaż na inwerter w ganeczku obok skrzynki licznikowej na boazerii, więc demontaż wiąże się z wymianą desek boazeryjnych, a to problem bo boazeria ma około 3 lata i montaż nowych desek to zmiana koloru i trochę roboty.

putas napisał:
    Ale jakie dodatkowe kable?

Przynajmniej jeden, bo kable do połączenia inwertera z siecią mają 3 przewody (faza, zero i ziemia) a przeprowadzone mam z DC tylko dwa (+ i -) :)
    putas
    Ok, masz rację, 3 kable. Zapomniałem o ziemi.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Pisze "pomiar niezależny od kierunku przepływu prądu" więc obstawiam, że każdą energię oddaną Ci niestety naliczy na plus, jak u większości ludzi z licznikami elektro, którzy to już testowali.
    eclipse99
    Poziom 11  
    Ciągle czekam na odpowiedz z PGE warunkującą wymianę licznika na dwukierunkowy. Sam uzyskałem warunki przyłączenia dosłownie 2tyg przed wprowadzeniem nowelizacji ustawy i okazało się, że wszystko już straciło moc prawną. Nie chcę ingerować w obecną instalację, ponieważ słyszałem, że niektóre liczniki elektroniczne generują kod błędu (ingerencji) w system po podłączeniu instalacji PV. Jednemu ze znajomych podobny licznik zawiesił się na jednej wartości zużycia kWh po wpięciu kilku modułów.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Kolego co straciło moc prawną? warunki przyłączenia? Nie.. to prawo nabyte i raczej są ważne normalnie dwa lata. Natomiast nie wykluczam, że jeżeli oprzesz się o stare warunki przyłączenia, to będziesz zmuszony pokryć koszty przyłącza (my tak mieliśmy).