Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Acer 5542G - spięcie na gnieździe zasilania - przelutowanie diody

09 Cze 2013 19:26 3777 5
  • Poziom 8  
    Cześć,

Koledzy, to mój pierwszy post więc dobry wieczór wszystkim. Na wstępie chciałbym zaznaczyć że nie jestem elektronikiem, działam raczej w IT,
    posiadam transformatorówkę którą polutuję kabelki w razie potrzeby.

Mam następujący problem: przyszedł do mnie laptop Acer (dokładny model Aspire 5542G, oznaczenie płyty JV-50-TR) z następującymi objawami:

1. działa z baterii (dopóki nie padła);
    2. nie działa z zasilacza, dioda świecąca na zasilaczu gaśnie jeśli wepnie się go do laptopa;
    3. właściciel oświadczył że podłączył do zasilacza samochodowego z odwrotną polaryzacją i poczuł spaleniznę;
    4. miernikiem stwierdzam zamknięty obwód na gnieździe zasilającym.

Rozebrałem laptop i po dokładnych oględzinach płyty niedaleko gniazda zasilania zauważyłem coś takiego:

napis na tym cosiu głosi CH9i/B14a. Ktoś mi podpowiedział że to jakaś dioda. Kiedy sprawdzam miernikiem gniazdo zasilania i obie strony
    cosia to mam obwód zamknięty. Domyślam się, że jest duże prawdopodobieństwo że jakby to wymienić laptop byłby sprawny.

Teraz pytania:

1. co to jest i skąd takie wziąć?
    2. Czy dam radę wymienić (pewnie musiałbym kupić sobie jakąś małą lutownicę oporową), względnie czy naporawi mi to pan w serwisie RTV?

Bardzo proszę o poradę.

Edit: - dodałem dokładne oznaczenia płyty
  • RenexRenex
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Najprawdopodobniej dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją. Po jej wylutowaniu laptop powinien się uruchomić.
    Jakbyś podał oznaczenie kodowe płyty byłoby łatwiej.
    Cytat:
    dokładny model nie jest ważny

To zależy. Jeśli chodzi o regulamin, to jest wręcz wymagany (pkt 3.1.15.).
  • RenexRenex
  • Pomocny post
    Poziom 40  
  • Poziom 8  
    OK, koledzy, dziękuję za odpowiedzi. Chciałbym się jeszcze upewnić, że się dobrze rozumiemy. Dotykam miernikiem bolca gniazda i piszczy mi z obu stron diody; dotykam miernikiem obudowy gniazda i także piszczy mi z obu stron diody.

Rozumiem że powinno zacząć działać jak przerwę obwód - na przykład jeśli rozkruszę tę diodę szczypcami?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    ilpalazzo napisał:

Rozumiem że powinno zacząć działać jak przerwę obwód - na przykład jeśli rozkruszę tę diodę szczypcami?

Po wylutowaniu diody zobacz.
  • Poziom 8  
    Cześć,

Koledzy, sukces, laptop działa. Działał już po usunięciu diody więc było wiadomo że warto się pomęczyć. Kupiłem sobie lutownicę przez internet i oto efekt:

Pięknie nie jest ale to moja pierwsza praca lutownicą inna niż kabelki, i od razu montaż powierzchniowy :)

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.