Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fiat UNO FIRE - problem z kontrolką rezerwy

Pioter.K 09 Jun 2013 20:22 2244 3
Automation24.pl
 • #1
  Pioter.K
  Level 13  
  Witam serdecznie
  Koledzy może ktoś podpowie, szukałem po elektrodzie i niestety nie znalazłem rozwiązania problemu. Problemem jest ciągle zapalona dioda rezerwy paliwa w Fiat UNO FIRE. Zapaliła się gdy w baku było ponad 1/4 zbiornika (czyli ponad 9 litrów). Po zatankowaniu do pełna wskaźnik ogólny pokazuje 100% stanu (czyli prawidłowo) dioda jednak nie zgasła i pali się cały czas. Zdemontowałem wtyk czujnika poziomu paliwa i po przekręceniu kluczyka wskaźnik nie pokazywał (wskazówkowy) a dioda rezerwy paliwa paliła się pomimo odłączenia złącza od pływaka i pompy.
  Pomierzyłem rezystancję na zaciskach:
  pomiędzy 1-2 rezystancja 40omów, przy pozostałych sekwencjach (możliwościach) rezystancja nieskończoność - brak przejścia. Także brak przejścia pomiędzy masą auta a którymkolwiek z zacisków. Czy ktoś z Kolegów ma wiedzę na temat układu kontroli poziomu paliwa w UNO?
  Byłem przekonany, że zamontowany jest termistor NTC (na rezerwie) czyli przy małej ilości paliwa nagrzewa się i zmniejsza swoją rezystancję podając masę na zacisk diody (sygnalizację). Jednak to chyba nie tak. Po odpięciu złącza dioda pali nadal, no chyba, że mam zwarcie przewodu do masy. Czy jest ktoś na forum, kto może podpowiedzieć gdzie szukać usterki? W załączeniu rysunek złącz na pompie.
  Pozdrawiam
  Piotr
 • Automation24.pl
 • #2
  kierbedz4
  Level 36  
  Można to tak określić zacięty pływak.Budowa tego ustrojstwa jest następująca. Na długości cylindra zabudowanego wraz z pompą jest linijka na której jest nawinięty drut oporowy po której na jej długości pracuje pływak sprzęgnięty ze ślizgaczem który zmienia swoją pozycję w zależności od ilości paliwa w zbiorniku.I tak jeżeli paliwo się kończy pływak opada w zbiorniku a ślizgacz zmienia swoją oporność na większą co ma swoje odzwierciedlenie na wskażniku paliwa zabudowanym w kokpicie samochodu.Bez demontażu pompy ze zbiornika paliwa się nie obejdzie.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Może to być również rozhermetyzowany pływak i benzyna w pływaku.Sam pływak jest plastikowy i zalega na dnie zbiornika a ślizgacz pracuje na załączeniu styku i również naprawa wymaga wyjęcia zespołu pompy paliwa wraz z wskażnikiem poziomu paliwa.Sam wskażnik paliwa jest stosunkowo drogi i można go dostać za niewielką sumę na szrocie.
 • Automation24.pl
 • #3
  Pioter.K
  Level 13  
  Witam
  Kolego kierbedz4 dzięki za informację.
  Ale czemu kontrolka rezerwy się pali pomimo odpięcia złącza czujnika?
  Samochód jest dość stary i nie będę już w niego inwestował, dlatego interesowałoby mnie jak najszybsze odpięcie kontrolki, aby nie wskazywała rezerwy. Chciałbym uniknąć demontażu wskaźników - pytanie czy można "odłączyć" kontrolkę rezerwy przy samej pompie? Jeśli przy odpięciu złącza nadal pali się kontrolka rezerwy to jak to ma działać?
 • #4
  Pioter.K
  Level 13  
  Witam
  Koledzy czy nikt nie spotkał się z takim problemem? :(.
  Pomóżcie jeśli możecie.
  Pozdrawiam
  Piotr