Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gorenje RC4181KW - Zużycie energii elektrycznej .

09 Cze 2013 20:38 1632 5
  • Poziom 12  
    Witam .
    Jestem posiadaczem lodówko zamrażarki Gorenje RC4181KW typ HZS2927BF , art.n 328780/01 , i wymieniono w niej agregat sprężarkowy .
    Po tej wymianie lodówka zdaje się pracować poprawnie pod względem osiągania temperatury w części chłodniczej na poziomie 5st/c . Jest jednak jedno niepokojące zjawisko .
    Otóż agregat pracuje prawie non stop . Czyli 20 min pracy i 5 min przerwy . Poza tym oszronienie parownika w lodówce jest tylko do 1/3 wysokości a nie tak jak poprzednio do około 3/4 parownika . Natomiast radiator z tyłu lodówki jest ciepły do około 40% swojej wysokości potem na zejściu dalej w stronę agregatu jest jeszcze go z 60% ale już jest całkowicie zimny .
    I o ile nie upieram się , że lodówka nie mrozi to jednak jeśli chodzi o ilość zużytej energii elektrycznej to jest to około 2 kw/h na dobę . Może troszkę mniej . Daje to około 720 kw/h na rok co ZUPEŁNIE nie odpowiada etykiecie energetycznej urządzenia . I to dwukrotnie jest ona przekroczona . Pracownik serwisu oczywiście nabił gazu tyle ile na tabliczce ale właśnie od tej pory tak się zaczeło dziać . Stąd moje pytanie ile powinno być gazu w tej lodówce . I czy sposób nabijania gazem polegający na kilkukrotnym podłączaniu butelki i jej ważeniu nie powoduje zafałszowań w napełnieniu poprzez zawór serwisowy bo przecież za każdym razem jednak trochę powietrza się dostaje . Mam rację ? Czy napełnia się jednak lodówki według innej procedury ? Oczywiście lodówka jest na gwarancji i pewnie będę ściągał znowu technika ale przedtem poproszę o opinie od Was choć pewnie czytając forum mam pewne podejrzenia co do zbyt małej ilości czynnika . Tylko w warunkach domowych sprawdzić to jak ? Nie mam możliwości . Jedyne co mnie niepokoi to sposób napełniania polegający na kilkunastokrotnym podłączaniu butli z gazem i potem odłączeniu i ważeniu . Kilka razy tak technik robił . Lodówka jak na razie nie jest otwierana tylko pracuje z zamkniętymi drzwiami testowo . Proszę o Wasze uwagi .
    Pozdrawiam Artur .
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Niestety, pracownik serwisu spaprał robotę. Waga czynnika, powinna być kontrolowana podczas napełniania - jest to czynność bardzo prosta. Objawy wskazują oczywiście, na nieodpowiednią ilość czynnika.
  • Poziom 12  
    Dziękuję za informację . Dla informacji Państwa zamrażalnik osiąga -26 stopni przy ustawieniu lodówki na ECO 5 stopni w komorze chłodziarki . Co jak widać pasuje jak ulał do objawów braku czynnika . Poproszę jeszcze o Wasze opinie przynajmniej ze dwie . Bardzo mi zależy . Potem obiecuję zamknąć temat o ile nie wzruszy się serwis . Oczywiście opiszę tutaj jak sprawa się zakończy bo przynajmniej opinię o producencie / importerze użytkownicy forum sobie wyrobią . Moderatora poproszę jeśli uzna temat ten nie pasujący do działu w którym piszę o przeniesienie w jego zdaniem odpowiednie miejsce ale nie zamykanie tematu . Na pewno opiszę i zamknę temat lecz może to potrwać .
    Pozdrawiam Artur.
  • Poziom 22  
    Co do błędów osoby naprawiającej chłodziarkę nie byłbym taki pewny. Układ chłodniczy można napełniać na "wagę" wprowadzonego czynnika lub na "manometr" czyli na temperaturę odparowania. Obie metody są stosowane i obie są dobre. W tej chłodziarce układ chłodniczy jest szeregowy czyli zamrażarka jest połaczona z chłodziarką (brak elektrozaworu lub dwóch kompresorów). W takim układzie nie ma regulacji temperatury w zamrażarce tylko jest w części chłodziarkowej. Zamrażarka jest wynikowa i temperatura -26 st. jest możliwa.
    Nie wiem jakiego osprzętu używał technik naprawiający u Pana, ale osprzęt jaki ja stosuję (Refco) pozwala rozłączyć i połaczyć wielokrotnie butlę z gazem bez żadnego zassania powietrza gdyż złącza są wyposażone w samozamykające zaworki. Myślę że jeśli naprawa budzi konkretne wątpliwości (szczególnie że sprzęt jest na gwarancji) należy zadzwonić do serwisu i zgłosić wątpliwości.
    W wielu modelach jest stosowany dodatkowy włącznik który włącza grzałkę elektryczną kompensacyjną za parownikiem. Proponuję sprawdzić jego pozycję gdyż może spowodować taką właśnie pracę jak opisana przez Pana. Niekiedy połączone jest to z funkcją szybkiego mrożenia.
  • Poziom 12  
    Witam . Ma u mnie pojawić się serwis . Co z tego wyniknie poinformuję Państwa .
    Co do napełniania lodówki gazem to właśnie ten sposób z wielokrotnym odłączaniem zaworu z butli i jej ważeniu wzbudził moją wątpliwość jak napisałem . Poza tym ewidentnie teraz lodówka szroni tylko 1/3 parownika a nie tak jak kiedyś cały . Wiem dokąd mi zachodziła szronem stąd pewność . I o ile w końcu dochodzi do temperatury to jak mniemam odbywa się to kosztem większego nakładu pracy sprężarki a dla mnie wyższym rachunkiem za prąd . A czyż nie etykietą energetyczną się kierowałem przy zakupie lodówki ? Ależ tak . Poza tym mniejsza powierzchnia chłodzenia wiąże się z przekazaniem mniejszej ilości chłodu do lodówki więc włożenie jakiegokolwiek produktu również wymusza dłuższą pracę agregatu . To jest moja opinia . Jeśli mijam się z prawdą poproszę o wyjaśnienia .
  • Poziom 12  
    Witam . Otóż był technik ponownie i ponownie nabił czynnikiem lodówkę . Nie wiem czy tyle samo go załadował czy też ciut więcej . Jednak sytuacja poprawiła się diametralnie i już lodówka chłodzi na całej powierzchni parownika . Zużycie energii zmalało teraz w tych upałach do około 1kw/h na dobę co jest akceptowalnym wynikiem szczególnie w te gorące dni . Pozdrawiam ludzi z Gorenje bo i u nich drobny pazurek pokazałem ale podeszli do tematu rozsądnie .Pozdrawiam także Panów z serwisu licząc , że nie są negatywnie do mnie nastawieni przez taki mój upór . Szczególnie , że nigdy nic nie wiadomo co mi w domu padnie :sm9: W zasadzie to polecę nawet ten serwis bo jest po prostu ludzki i nie wykręcali się od ponownej usługi . Zatem na Bazyliańską 6 w Warszawie do Bazyla polecę Wam 8-)