Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMega32A PU - Wybór zegara z poziomu STK500

trebuch1 09 Cze 2013 20:40 1068 6
  • #1 09 Cze 2013 20:40
    trebuch1
    Poziom 24  

Na początek pytanie: jaka jest różnica między wersja PI a PU dla ATMega32.
    Mój kłopot polega na tym że po otrzymaniu nowego ATMega32A PU, zmieniłem mu
    programatorem STK500 (W AVR Studio 6) tylko zegar z wewnętrznego na zewnętrzny i straciłem łączność z procesorem. Po użyciu innego programatora AVRProg ISP dowiedziałem się że fusebitem ISP mam zablokowany dostęp do procka a więc utrącony.
    Oświećcie mnie co schrzaniłem w użyciu programatora STK500 ponieważ ja tego nie rozumiem. Programator STK500 pochodzi od Sybit

0 6
  • Pomocny post
    #2 09 Cze 2013 22:15
    Gienek
    Poziom 35  

Jeżeli utraciłeś łączność w samym programatorze, to właściwie, normalne. A czy w układzie docelowym procesor pracuje poprawnie?
    W samym programatorze, podłącz kwarc do procesora, a odzyskasz łączność z procesorem.

0
  • #3 12 Cze 2013 07:03
    trebuch1
    Poziom 24  

Temat rozwiązałem. Gienek naprowadził mnie na właściwy trop. Mój błąd polegał na wyborze taktowania procesora z zewnętrznego zegara a nie z kwarcowego procesora. W efekcie procesor został zatrzymany z powodu braku taktowania.
    Z pomocą przyszedł mi posiadany programator STK500 który ma na złączu ISP wyprowadzony sygnał zegarowy. Ten sygnał (pin 3 ) podałem na nóżkę 13 procesora i odzyskałem łączność. SPI nie był zablokowany. Inny programator tylko błędnie podał stan fusebit od ISP.

0
  • #4 19 Lis 2013 01:09
    _pieczas
    Poziom 12  

Mi również udało się zablokować, tj. stracić łączność z atmegą324. Domyślnie ma fusebity CKSEL 0010, a ja z rozpędu zmieniłem na 0000. Z noty wynika, że powinienem go taktować zewnętrznym sygnałem zegarowym. Jednakże jakie są wymagania dla takiego sygnału? Na innym mikrokontrolerze puściłem prosty kod

while(1)
    {
    PORTB=~PORTB;

_delay_us(1);
    }

Zasadniczo powinienem uzyskać zbocze z częstotliwością 500kHz. Podaje ten sygnał na nużke XTAL 1, XTAL2 wisi w powietrzu lecz łączności brak. Powiedzcie mi panowie czy innym mikrokontrolerem można wygenerować odpowiedni sygnał zegarowy?

0
  • #7 10 Lut 2014 21:41
    trebuch1
    Poziom 24  

Temat zamykam .
    Dziękuję za pomoc. Pomocny też okazał się programator STK500 który ma na złączu ISP wyprowadzony sygnał zegarowy.

0