Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kłopoty z odbiorem kanałów HD z Astry.

09 Cze 2013 20:55 4281 25
  • Poziom 8  
    Posiadam Topfielda TF7700 HSCI i o ile z Hot Birda kanały HD odbieram bez zakłóceń to z Astry ( przede wszystkim kanały niemieckie ) odbiór jest przerywany. Antenę mam 80 cm a siła i jakość odbioru to odpowiednio 95% i 97%. Czy coś jest z tunerem ? Sprawdzałem u sąsiada i jest to samo. Kanały SD są super. Zaznaczam, że chodzi o kanały FTA.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Gdybyś jeszcze tak raczył wspomnieć jaką masz instalację sat i z czego się ona składa (nazwy, producent), czy w tunerze parametry transponderów dla Astry są wprowadzone prawidłowo?.
  • Poziom 8  
    Uzupełniam dane. Dwa konwertery w układzie zeza (zez na Astrę) firmy Inverto IDLP-40SL, przełącznik DiSEqC Switch 2 in 1 GI-211, długość kabla ok. 6m. Mieszkam na 4-tym piętrze i nie ma żadnych przeszkód zasłaniających czaszę.
    Odbiór programów o rozdzielczości 1080i jest prawidłowy (Serwus TV, Anixe, Russia Today), problemy pojawiają się przy tych o rozdzielczości 720p. Odbiór co pewien czas zanika, obraz z lewej strony ekranu jest lekko obcięty (czarny pasek szerokości ok. 1cm) a napisy (chyba dla niesłyszących) uciekają w prawo w dół (widać ich tylko połowę). Mogę je oczywiście usunąć. Jedynie Das Erste i Arte można czasami oglądać bez przeszkód.
    Astrę jak i Hot Birda przeszukałem automatycznie bez wprowadzania danych.
    juspat napisał:
    Odbiór programów o rozdzielczości 1080i jest prawidłowy (Serwus TV, Anixe, Russia Today), problemy pojawiają się przy tych o rozdzielczości 720p. Odbiór co pewien czas zanika, obraz z lewej strony ekranu jest lekko obcięty (czarny pasek szerokości ok. 1cm) a napisy (chyba dla niesłyszących) uciekają w prawo w dół (widać ich tylko połowę). Mogę je oczywiście usunąć. Jedynie Das Erste i Arte można czasami oglądać bez przeszkód.

A jak/na co masz w dekoderze ustawione wyświetlanie obrazu przez HDMI na telewizorze?.
  • Poziom 8  
    KOCUREK1970 napisał:
    juspat napisał:

A jak/na co masz w dekoderze ustawione wyświetlanie obrazu przez HDMI na telewizorze?.

Na Auto1.
    To spróbuj podłączyć dekoder pod inny tv z HDMI, co by wykluczyć winę tv lub dekodera.
  • Poziom 8  
    Mam 4 wejścia HDMI i na wszystkich to samo. Może faktycznie dekoder jest b.czuły na pogodę bo teraz dobrze odbiera mi również Phoenix, Einsfestival czy WDR. Ale skąd tak dobry procent przez cały czas jakości sygnału ?
    KOCUREK1970 napisał:
    To spróbuj podłączyć dekoder pod inny tv z HDMI

juspat napisał:
    Mam 4 wejścia HDMI i na wszystkich to samo

Nie o to mi chodziło, miałeś tuner podłączyć pod zupełnie inny tv.
    juspat napisał:
    Może faktycznie dekoder jest b.czuły na pogodę bo teraz dobrze odbiera mi również Phoenix, Einsfestival czy WDR. Ale skąd tak dobry procent przez cały czas jakości sygnału ?

To jest przekaz cyfrowy, więc albo jest, albo go nie ma wcale, i nie ma to tym bardziej wpływu na:
    juspat napisał:
    Odbiór co pewien czas zanika, obraz z lewej strony ekranu jest lekko obcięty (czarny pasek szerokości ok. 1cm) a napisy (chyba dla niesłyszących) uciekają w prawo w dół (widać ich tylko połowę).

Albo coś z tunerem, albo z tv,
    dlatego miałeś tuner podłączyć do innego tv w celu eliminacji potencjalnego winowajcy.
  • Poziom 8  
    Załapałem. Na innym TV te same objawy.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    juspat napisał:
    Na innym TV te same objawy.

Czyli wszystko wskazuje, że to wina tunera, że sobie z czymś nie radzi,
    spróbuj poszukać w sieci, może jest nowsze oprogramowanie dla tego tunera i je wgrać.
  • Poziom 8  
    Serdeczne dzięki za podpowiedzi i cierpliwość. Również dochodzę do wniosku, że to wina dekodera. Spróbuję poszperać.
    Pozdrowienia.
  • Pomocny post
    juspat napisał:
    Spróbuję poszperać.

Proszę
    http://www.topfield-europe.com/de/10_download...e#downloaddownloadsSatellitTF7700HSCIFirmware
    i szukasz tego:
    TF7700HSCI_23322_PL_USBPVR_2012_06_26.tfd
    Prawdopodobnie będziesz potrzebował też kabel RS 232 1:1 i program do tego, choć może się też uda wgrać przez USB, ale głowy nie dam, różnie to w różnych wersjach wyglądało.
  • Poziom 8  
    KOCUREK1970 napisał:
    Prawdopodobnie będziesz potrzebował też kabel RS 232 1:1 i program do tego, choć może się też uda wgrać przez USB, ale głowy nie dam, różnie to w różnych wersjach wyglądało.

A może załadować nowe oprogramowanie od razu z satelity. Kabla na razie nie mam. Czy po wgraniu oprogramowania znikną moje ustawienia ? Cały dzień na to straciłem.

Dodano po 12 [minuty]:

KOCUREK1970 napisał:

A czy system ID można zmieniać ? Obecnie mam 23022.
  • Pomocny post
    juspat napisał:
    A może załadować nowe oprogramowanie od razu z satelity

Oczywiście, że można, choć nie wiadomo czy jest najnowsze, ja kiedyś do Humaxa tylko tak robiłem.
    juspat napisał:
    Kabla na razie nie mam

To jest zwykły komputerowy kabel null modem 1:1.
    juspat napisał:
    Czy po wgraniu oprogramowania znikną moje ustawienia ? Cały dzień na to straciłem.

Niestety TAK, bo po wgraniu tego softu tuner się zresetuje, i wprowadzi ustawienia z tego oprogramowania.
    Najlepiej zgrać te ustawienia na dysk komputera, a jeśli jest taka możliwość na pamięć usb prosto z tunera.
  • Poziom 8  
    KOCUREK1970 napisał:

Mój Topfield jest bez nagrywarki. Poza tym nie jestem przekonany czy system Id można zmieniać. Mój jest 23022 i to były pierwsze odbiorniki , które trafiły do Polski. Dopiero później pojawiły się 23322 a o moich zapomniano i już ich nie rozwijano (powtarzam za SAT Kurier). Skontaktuję się z Profanem i dam znać o rezultatach. Boję się coś zepsuć.
    Dzięki i pozdrawiam.
    juspat napisał:
    Poza tym nie jestem przekonany czy system Id można zmieniać

Oczywiście, że można.
    juspat napisał:
    Mój jest 23022

Więc na tej stronie co Ci podałem szukaj tego:
    TF7700HSCI_23022_USBPVR_2012_06_26.tfd.
  • Poziom 8  
    Miałeś rację. Wina leży po stronie oprogramowania. Na stronie Topfielda znalazłem odpowiedź:
    "Oficjalna aktualizacja dla serii TF77x0HSCI/HCCI jest już dostępna w naszym obszarze pobierania. Ta aktualizacja eliminuje efekt lapse dla nadajników ZDF HD, ZDF info hd, ZDF.kultur hd, ZDF_neo hd, 3sat hd do którego doszło w trakcie wyłączenia emisji analogowej", a właśnie na tych programach cały czas przerywa odbiór.
    Mam kłopoty z otwarciem TPD Download Manager, więc zaniosę tuner do znajomego komputerowca.
    O wynikach poinformuję. Serdeczne dzięki.
    Pozdrawiam.
    juspat napisał:
    Mam kłopoty z otwarciem TPD Download Manager, więc zaniosę tuner do znajomego komputerowca

Zapewne to wina tego, że system masz 7 albo 8 i to jeszcze 64 bit.
    Spróbuj go uruchomić jako administrator i w "zgodności" z XP.
  • Poziom 8  
    KOCUREK1970 napisał:
    Zapewne to wina tego, że system masz 7 albo 8 i to jeszcze 64 bit..

Mam Windowsa XP 32-bitowego. Również system nie może otworzyć pliku do aktualizacji oprogramowania (rozszerzenie .tfd). Nie wiem jakiego programu użyć ?
  • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    KOCUREK1970 napisał:

Zapewne to wina tego, że system masz 7 albo 8 i to jeszcze 64 bit.
    Spróbuj go uruchomić jako administrator i w "zgodności" z XP.

Durna odpowiedź. Nie wina. Żadna wina.
    W systemach od Visty w górę (a również od XP SP3 po zwieśzeniu ochrony) dla programów źle napisanych pod środowisko Windows (lub używających bibliotek runtime z czasów win16) należy używać polecenie Uruchom jako administrator (dla wykonania poleceń z linii CMD wymagających praw administratora - uruchamiamy cmd.exe jako administrator). Nie wystarczy określenie użytkownika jako administratora, musi być konto administratora (jest tylko jedno).

Ponadto problemem może być dostęp do portu. Przed XP SP3 obejściem były specjalne usługi instalowane w systemie np. UserPort. Wraz z SP3 w XP taka usługa bezpośredniego dostępu to I/O dla trybu użytkownika jest już zainstalowana i domyślnie uruchomiona.

Ostatnim problemem jest używanie przejsćiówek USB-RS232 - niestety jak programista z uporem maniaka używa nadal archaicznego środowiska z czasów Windows 3.xx i Windows 95 to dla aplikacji nie będą dostępne porty wirtualne COM dla emulacji RS232 via USB.
  • Poziom 8  
    Ponieważ, ciągle miałem kłopoty z aktualizacją przez port RS232 wyszukałem informację z testów tego tunera przez TVSat, że najprostszym sposobem jest zgranie pliku aktualizacyjnego na Pendrive'a i podłączenie go bezpośrednio do tunera przez port USB o czym nie ma w instrukcji. Pierwsza próba aktualizacji wersji polskiej nie powiodła się, więc spróbowałem wersję angielską. Odpaliło. Zaczęło się odliczanie czasu po czym ukazał się napis END. Myślę, że system ID 23022 "widział" tylko aplikację w wersji angielskiej a z 23322 nie mógł sobie poradzić.
    Aktualna wersja to 7.01.11.
    Po przeszukaniu kanałów okazało się, że wszystkie moje problemy zniknęły.
    Obraz nie przerywa, nie ma czarnego paska z boku ekranu, napisów ekranowych na razie w przekazie HD nie zauważyłem mimo, iż jest taka opcja.
    W menu głównym doszła nowa opcja "Lista plików", która na razie jest nieaktywna.
    Muszę tylko uporządkować kanały bo nie zgrywałem starej wersji, bo za dużo miałem bałaganu w transponderach.
    Jeszcze raz serdeczne dzięki, bo podpowiedzi motywowały mnie do wnikliwej analizy moich problemów.
    juspat napisał:
    że najprostszym sposobem jest zgranie pliku aktualizacyjnego na Pendrive'a i podłączenie go bezpośrednio do tunera przez port USB o czym nie ma w instrukcji.

Owszem to najprostsza metoda dla średnio oblatanych w PC. A co do instrukcji być może przerosło to autora takiego "dzieła".

juspat napisał:

Pierwsza próba aktualizacji wersji polskiej nie powiodła się, więc spróbowałem wersję angielską. Odpaliło.

Polska to samoróba czy oficjalna od producenta. Bo jak samoróba ... no cóż nuemr wersji, inne dane dla loadera itd...

juspat napisał:

Po przeszukaniu kanałów okazało się, że wszystkie moje problemy zniknęły.
    Obraz nie przerywa, nie ma czarnego paska z boku ekranu, napisów ekranowych na razie w przekazie HD nie zauważyłem mimo, iż jest taka opcja.

Widzisz jest tak że 99% produktów trafiających na rynek ma firmware będące kpią demonstracyjnego oprogramowania demo-board. Stąd nadal archaiczne ograniczenia na 4000 kanałów czy też trzymanie się przestarzałej od kilkunastu lat idei listy z numerkami i rozmiarze adekwatnym do małeńkich EEPROM'ów.

Co do napisów. Niestety wiele tunerów nie potrafi sobie poradzić prawidłowo ze sporą grupą nadawców - wtym np.Polsat i kanały HBO. Oprogramowania większości tunerów polegną na identyfikacji właściwych strumieni z danymi do napisów. Przykładem jest fakt napisów w standardzie teletekstu na kanałach HD.

juspat napisał:

W menu głównym doszła nowa opcja "Lista plików", która na razie jest nieaktywna.

Prawdopdobnie była nie aktywna bo nie było urządzenia pamięci masowej wetkniętego do gniazda USB. Lub nie było znalezionych plików obsługiwanych przez tuner. Wsadź sformatowany jako FAT32 (kolejny kretynizm, ręce opadają....) wgraj na niego pliki jakie umie odtwarzać tuner (np.llik MP3) i zobacz czy masz odblokowaną tę funkcję.

juspat napisał:

Muszę tylko uporządkować kanały bo nie zgrywałem starej wersji, bo za dużo miałem bałaganu w transponderach.

Ile masz dostępnych list ulubionych do zdefiniowania? Najprostszym i najefektywniejszym sposobem opanowania bałaganu jest nie tykanie w ogóle podstawowej listy. Należy jak traktować jako bazę danych tego co jest dostępne. Za to do ulubionych (lepsze firmware'y pozwalają na wiele list ulubionych) wstawiasz te kanały które chcesz oglądać, słuchać.

Przeraża mnie ze producenci tunerów nie potrafią zaimplementować genialnych pomysłów z Enigmy 2.
  • Poziom 8  
    studisat napisał:

Polska to samoróba czy oficjalna od producenta.

Obie wersje są od producenta. Innych bym nie tknął. Wersja z ID 23322 jest przeznaczona dla tunerów na rynku polskim, a ta z ID 23022 dla tunerów z rynku niemieckiego. Mnie się trafiła ta druga wersja. Być może, gdybym aktualizował oprogramowanie przez PC tuner by "łyknął" tę pierwszą wersję.
    Najważniejsze, że osiągnąłem (dzięki pomocy "Kocurka1970") to, po co trafiłem na to forum.
    juspat napisał:

Obie wersje są od producenta. Innych bym nie tknął. Wersja z ID 23322 jest przeznaczona dla tunerów na rynku polskim, a ta z ID 23022 dla tunerów z rynku niemieckiego. Mnie się trafiła ta druga wersja. Być może, gdybym aktualizował oprogramowanie przez PC tuner by "łyknął" tę pierwszą wersję.

Nie sądzę. Procedura weryfikacji będzie raczej jednakowa niezależnie od metody wgrywania. Mogą być inne płyty główne tunerów. Ew inny jeden z komponentów wpływający na kod oprogramowania.
  • Poziom 8  
    Po zmianie oprogramowania odbiór jest super. Pozostał tylko problem napisów ekranowych, które w przekazie HD nadal uciekają w prawo w dół i są prawie niewidoczne. Oczywiście nie są mi one do niczego potrzebne tylko nie wiem gdzie tkwi błąd. Próbowałem wszystkich formatów i ustawień rozdzielczości - zawsze to samo. Sprawa dotyczy kanałów FTA bo kodowanych nie mam.