Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FritzBox7390 - Alternatywne oprogramowanie

09 Cze 2013 21:32 2670 12
  • Poziom 9  
    Witam. Męczę się z wgraniem alternatywnego oprogramowania do pamięci wewnętrznej. Z niemieckim u mnie cieniutko więc może ktoś obcykany pomoże. Zainstalowałem najnowszy soft http://www.digital-eliteboard.com/showthread.php?209942-DEB-XS-Image (z Tolbox 2.5). Dograłem plik .external i postępowałem zgodnie z instrukcją zawartą w pdf(tj. według obrazków). Jednak nie wiem dlaczego powinny mi się pokazać pakiety do ściągnięcia online a u mnie nic takiego nie mam. Mam też problem bo restarcie znikają mi wszystkie dodatki które przybyły po instalacji externala. Gdyby ktoś miał jakieś pomysły to proszę dać znać. Z góry wielkie dzięki. Pozdrawiam
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 31  
    1. Zapomnij o firmware z eliteboard, no chyba, ze sie nastawiasz, ze sie nie zdziwisz, gdy otrzymasz slony rachunek albo wizyte policji. Nawet w Polsce nie bylbym taki pewny.
    http://www.digital-eliteboard.com/showthread.php?206134-Schlag-gegen-Card-Sharing-Szene
    Ta stronka jest ewidentnie piracka.
    Firmware ma zaimplementowyny CS-Server. Card Sharing jest dosc intensywnie scigany.

Acha, a jezeli to robisz wlasnie ze wzgledu na CS-Serwer -> to nie pomagam.

2. Wgrywaj tylko firmware, ktore sam zrobiles, albo od kogos znanego.

3. Jak sie nie ma pojecia o tym, to sie nie wgrywa oprogramowania alternatywnego, do tego dwuczesciowego. Temat jest bardzo kompleksowy i bez dobrej znajomosci linuksa i niemieckiego (niestety jezyk urzedowy od fritzow) nie ma szans na poprawne dzialanie.

4. Pomysl mam. Zeby dodatki startowaly, trzeba dopasowac skrypty startowe, a kij wie, jakie masz dodatki i jak te skrypty wygladaja.

7390 ma WSZYSTKO, co normalny user potrzebuje. Po kiego ci autorski firmware?
  • Poziom 9  
    Dzięki za odzew. Widać, że nigdy nie używałeś tego oprogramowania. Jakbyś wgrał to nigdy byś nie wrócił do oryginału. Oprogramowanie zawiera bardzo dużo dodatków jakich nie uświadczysz w oryginale. Podział uprawnień kart we własnym domu jest legalne więc nie wiem czego mam się bać. Nawet rodzima firma Ferguson produkująca między innym tuner tv sat w legalnym oprogramowaniu udostępnia tzw multiroom.
    Nie w tym jednak rzecz. Dawniej to firmware wydawali w wersji nonstick i wystarczyło wgrać jeden plik. Teraz odbywa się to zupełnie inaczej i liczę na kogoś obeznanego z jezykiem niemieckim, który po prostu przetłumaczy instrukcje która znajduje się w pdf.
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Wgrywam tylko robione firmware przez samego siebie. Co niektorzy na tym forum moga ci to potwierdzic. A ty masz jakas ciekawa frytke, ktora sam zrobiles?

Jakbys umial startowac moduly z zewnetrznych zrodel, to bys wiedzial, ze nie zawsze trzeba zmieniac orginalny firmware, zeby miec dodatki.

Cytat:

Nie w tym jednak rzecz. Dawniej to firmware wydawali w wersji nonstick i wystarczyło wgrać jeden plik. Teraz odbywa się to zupełnie inaczej i liczę na kogoś obeznanego z jezykiem niemieckim, który po prostu przetłumaczy instrukcje która znajduje się w pdf.

Oczywiscie - za darmo przetlumaczy i poswieci swoj czas.
    Ale to i tak bez sensu, bo kazde zdanie rodzi nastepne 10 pytan:
    1. Jaki nosnik USB (nie bez znaczenia)
    2. Jak jest / powinna byc sformatowana partycja dla nosnika USB (nie bez znaczenia)
    3. Jaka jest prekonfiguracja po stronie freetza?
    (tu poczytasz wstepnie na mojej stronie)
    http://dm.homelinux.com/index.php/Fritz!Box/Firmware/FREETZ/Konfiguracja
    4. czy dziala swap-file (bez niego skrzynka sie lubi wieszac)
    5. czy nosnik montuje sie bez problemu po restarcie skrzynki?
    6. Jaka jest sciezka do nosnika usb?

Zanim wiec dokonalismy jednego ustawienia jakiegokolwiek modulu nalezy wiedziec i rozumiec wymienione punkty. Wtedy mozna probowac dopasowania skryptow.

Takie instrukcje "dla niekumatych" maja setki miejsc, gdzie mozna utknac i nawet nie rozumiec, gdzie jest blad. -> Godziny konferencji na forum, ze 100% pewnosia, ze nie bedzie dzialac.
    A juz przy braku znajomosci jezyka - to mozna zapomniec.

A "ci wydawcy" to najczystsza pirateria, serwery stoja w Holandii, to tak na marginesie.
    NC+ na fergusonie nie pojdzie.
    A swoja droga, jak przedtem dzialalo bez usb, to po co zmieniac?

Jedyne, co by mnie moglo rajcowac, to pytanie: czemu dysk sie nie montuje, jak dostosowac skrypt do autostartu, czy cos w tym stylu. Ale i do tego trzeba umiec zredagowac pytanie.

Zawsze w tym forum na elite mozesz zapytac po angielsku.

Acha, wrzuc ten pdf tutaj, to z ciekawosci zobacze, nie mam tu gdzie jestem danych dostepowych do eliteboard.
  • Poziom 9  
    Więc tak. Jakbym miał takie umiejętności i wiedzę jak Ty to bym nie pisał na forum. Nie wiedziałem, że sam komplikujesz image i wielki szacunek dla Ciebie.
    Jak będziesz miał chwilkę to zerknij.
    Wielkie dzięki.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    OK. Ktos sie napracowal. ~ 50 stron. Z buta nie przetlumacze, bo nie mam czasu i modul malo interesujacy (dla mnie).

Ale, w praktyce to jest jedynie opis modulu TOOLBOX - jak wspominalem, cala reszta to otoczka dotyczaca kazdego Fritza.
    Firmware jest troche taki rozdmuchany, bo jest masa funkcji, ktore moznaby spokojnie wyrzucic, ale sa dla "malo kumatych".
    Watpie, czy tlumaczenie ci cos da, bo co zrobisz z komunikatami bledow, ktorych w podreczniku nie ma.

Wychodzi na to, ze gosc wychodzi z zalozenia, ze ktos podlacza dysk i wszystkie kroki zrobi z poziomu firmware. Np. formatowanie dysku. Moim zdaniem to nieporozumienie, bo te narzedzia maja wylacznie minimalny zakres dzialania. Aby dobrze sformatowac nosnik, trzeba urzyc najlepszego narzedzia, np. natywnego linuksowego gparted, a nie tych wkompilowanych. Poza tym: format ntfs to pomylka - wszystkie prawa dostepu ustawione sa na 777, co znowu z modulem serwera vsftpd mija sie z celem.

Mowiac krotko: Punkty w podreczniku dotyczace montowania i formatowania mozna opuscic.

Trzeba:

1. sformatowac dysk (Stick USB to pomylka, plik wymiany swap caly czas jest nadpisywany, co moze w krotkim czasie zakonczyc sie jego padnieciem ) systemem ext2. Dysk powinien miec WLASNE zasilanie i WLASNY zasilacz (nie przez USB).

2. Wgrac narzedziem z mojej stopki pierwsza czesc firmware

3. Ustawic w standardowym konfigu freetza automontowanie dysku. W razie problemow patrz moja stronka i punkt rc.custom

4. Ustawic plik wymiany. I tu sie nie zgadzam z podrecznikiem :-). Twierdza, ze 16MB wystarczy. 7390 ma 128MB Ramu, wiec moim zdaniem 16MB to pomylka. Ale zrobic 128MB pliku tym narzedziem z freetza lubi sie wieszac. Jak na mojej stronce zalecam zrobienie tego pod linuksem i skopiowanie na dysk (jest szybciej i lepiej). Nastepnie plik wymiany trzeba dokonfigurowac w standardowych ustawienia freetza.

(oczywiscie nie wnikam tu, jak skopiowac pliki z systemu windows na partycje ext2, potrzebna sa specjalne sterowniki etc. )

4.b. wgrac z panelu przegladarki druga czesc firmware (ktora usadowi sie wlasnie na dysku zewnetrznym).

5. Jak to wszystko dziala trzeba urochomic usluge Toolbox, zaladowac sterowniki potrzebne do obslugi karty podlaczanej do portu szeregowego przejsciowki (usb2ser) i skonfigurowac tak, aby uruchamiala sie automatycznie poprzez inet.d.

--->>> Punkt 5 opisany to jest mniej wiecej na stronie 32 pdf-u.

Wot i wsjo. Cala reszta to zabawa z oscam, o czym to ja nie mam pojecia, bo nie mam takowej karty ani operatora telewizyjnego na taka karte.

O sambie, vsftpd czy inadynie nie wspomne, bo na kazdy ten modul moznaby ok. 50 stron napisac. No moze inadyn nie, to jest dodatkowa obsluga kilku dodatkowych uslug "no-ip", ktore to mozna skonfigurowac przez przegladarke. Ja bym to wywalil, bo te kilka linijek mozna dopisac z palca w pliku konfiguracyjnym.
  • Poziom 9  
    Panowie nie było u mnie w domu nikogo i niestety przeszła burza. W routerze (7390) nie świeci się żadna lampka czyli uwalony. Czy jest szansa na naprawę w serwisie? Mam go dopiero rok i posiadam niemiecką fakturę. Wgrane było alternatywne oprogramowanie. Jak to najprościej załatwiać bo niestety nie znam niemieckiego?
  • Poziom 31  
    Żadnych szans. Gwarancja nie obejmuje tego. Sprzęt nie do naprawienia. Sorry.
  • Poziom 3  
    Witam Czy po wgraniu oprogramowania Freetz do fb7390 da się uruchomić Orange.Tv, gdyż na oryginalnym sofcie tv nie ruszy. Znalazłem opis ustawień dla vdsl dla routera Asus, w którym tv wystartowała. Myślę że te ustawienia dało by się przełożyć na fb.
    w ustawieniach wan dodajemy VLAN ID 838, 839 840 wszystkie w trybie bridge
    i potem w zakładce LAN _> IPTV wybrać port LAN do którego będzie podpięty dekoder UHD88
    Użyć routingu z DHCP ustawić na _>Microsoft
    Odblokować routing pakietów multicast (IGMP Proxy) ->Wlącz
    Włącz wydajne przekierowywanie multiemisji (IGMP Snooping) -> Wlącz
    UDP Proxy (Udpxy) -> Wlącz

Dodano po 4 [minuty]:

znalazłem także open wrt ale niestety by je wgrać przez www trzeba fb cofnąć do wersji 6.5x ale recovery nie jest już dostępne https://downloads.openwrt.org/releases/18.06....nwrt-18.06.1-ar7-generic-EVA-4.9-squashfs.bin
  • Poziom 31  
    ustawienia vlan

przekierowania portów

A co to za ustawienia z orange? Najlepiej proszę założyc nowy wątek.
  • Poziom 3  
    Telewizja Orange wymaga przekierowania na lan pakietów o vlanid 838 839 840 tego nie można zrobić na oryginalnym sofcie. Z oprogramwaniem Open WRT można to zrobić ale nie ma dla fb7390 softu. Myślałem że w freetz można tworzyć wirtualny swith.
  • Poziom 31  
    Pytam po raz ostatni:
    JAKIE USTAWIENIA SĄ WYMAGANE?

Ok, cos poczytałem w temacie, wydaje sie, że jedynym problemem jest wprowadzenie do konfiguracji fritza 3 vlanów, a przez panel przeglądarkę można wprowadzić tylko jeden. Ale mozna to ominąć. Prosze założyć nowy watek i opisac konfiguracje sieci.
    Nie potzrbea tu żadnych modyfikacji firmware.
    BTW: freetz już de facto umarł, bo na nowych boxach nic się nie da modzić. Poza tym jest wiele lepszych alternatyw.