Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mały wiatrak prądotwórczy

talerzkielbasa 09 Jun 2013 23:36 15534 11
 • #1
  talerzkielbasa
  Level 9  
  Planuje zbudować mały wiatrak prądotwórczy, jak narazie mam tylko problem ze zrobieniem łopat. Nie mam pojęcia jak się zabrać do nich, ale czytałem dużo że dobre są rury pcv ma to być maly wiatrak łopaty około 30cm. Bardzo bym był wdzięczny za pomoc jak uciąć itp. Myślicie że takie rury będą dobre na podstawe? Mały wiatrak prądotwórczy
 • #2
  ShakeAll
  Level 20  
  Jeśli planujesz zbudować dla zabawy to zrób z czegokolwiek, a jeśli myślisz o budowie na poważnie, to najpierw zdobądź trochę wiedzy, jest cała masa serwisów poświęconych zielonej energii a nawet dokładne plany jak zbudować takie elektrownie wiatrowe,
  Potem się zastanów co chcesz zbudować i z czego i zadawaj konkretne pytania bo jak na razie troszkę wygląda to tak: buduje rakietę na księżyc, jeszcze nie wiem za wiele o księżycu, ale słyszałem, że latają tam rakiety.
 • #3
  talerzkielbasa
  Level 9  
  hehe...znaczy się to wygląda tak, że mam w szkole taki projekt, w którym muszę zbudować "stanowisko do badania elektrowniwiatrowej" czy coś takiego no i muszę zbudować taki wiatrak, na którym będzie przyczepiona dioda i wyjście dzięki czemu można odczytać jak zmienia się dopływ prądu jeśli jest mniejszy wiatr, a jaki jeśli większy. No i przy okazji chcialbym mieć taki swój wiatrak którym np. będzie można naładować telefon;) po za tym nie wiem czy w ogole on zadziała u mnie, bo mieszkam w bloku. Gdzieś coś widziałem, że jeśli jest więcej łopat to w trudniejszych warunkach lepiej ruszy. Czy to prawda?
 • Helpful post
  #4
  ShakeAll
  Level 20  
  Rozumiem, że chodzi ci mniej więcej o TAKI projekt

  Najprościej:
  1. za prądnicę może posłużyć silniczek z napędu CD, jeszcze lepiej spisywał się ze starych stacji dysków 5,25'', lub każdy silniczek krokowy działa również jako prądnica
  2. śmigło możesz wziąć np. z wentylatora komputerowego, im większe tym lepsze
  3. łączysz odpowiednie bieguny z diodą i VOILA, masz generator wiatrowy.
  4. możesz dorzucić jakiś kondensator który będzie minimalizował migotanie diody przy wolnych obrotach śmigła
 • #5
  talerzkielbasa
  Level 9  
  no nie do końca coś takiego...bardziej jak okolo 50centymetrowy wiatrak rury mam takie na podstawe jak wcześniej pokazałem no i silniczek znalazłem od jakiegoś silownika a wygląda tak:
  Mały wiatrak prądotwórczy

  Dodano po 2 [minuty]:

  wydaje mi się że powinien być dobry nawet bez zadnej przekładni. A co do tego filmiku co podałeś to czy on kręci się tak od samego wiatru?? Bo jakoś bardzo szybko się wydaje.

  Dodano po 1 [minuty]:

  No i też skrzydła wolałbym z rury pcv około 30cm długości. Wydaje mi się lepsze.
 • Helpful post
  #7
  ShakeAll
  Level 20  
  Mimo wszystko stawiałbym na gotowe śmigło, żeby dobrze wykonać samemu, trzeba się do tego naprawdę przyłożyć, dokładność i staranność to podstawa.
  Gotowe śmigło należy jeszcze wyważyć statycznie i dynamicznie.
 • #8
  talerzkielbasa
  Level 9  
  A czy żeby ten wiatrak mógł naładować telefon czy jakieś baterie to czy musi być przyłączone to do jakiegoś przetwornika czy coś takiego? Czy też może normalnie zadziała?
 • #9
  talerzkielbasa
  Level 9  
  Chciałbym ponowić swoje pytanie: czy ten wiatrak,aby naładowac aterie w telefonie albo normalne baterie nie potrzebuje żadnego przetworbika czy coś takiego?
 • #10
  Ronin64
  Level 35  
  Wszystko zależy od parametrów prądu który generuje prądnica. Takie zasilanie/ładowanie bezpośrednio z wiatraka może się źle skończyć.
 • #11
  talerzkielbasa
  Level 9  
  Czyli co muszę zrobić? Jestem zielony w tych sprawach.
 • #12
  technikabasenowa
  Level 33  
  Stabilizację napięcia a jakie wartości to zależy od parametrów prądnicy