Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat do prostownika z regulatorem napięcia do silnika na prąd stały

dzik694 10 Jun 2013 00:33 2913 7
 • #1
  dzik694
  Level 2  
  Siemanko!

  Mam pewien mały problem. A mianowicie chcemy z kolegą reaktywować stary bioreaktor w którym jest silnik na prąd stały. Niestety prostownik który był w nim wcześniej, po pierwsze jest trudno dostępny w Polsce, a koszt ściągnięcia go ze Stanów to ok 1000zł. Dlatego chcemy zbudować osobny moduł sterująco-zasilający. Prosty schemat - prostownik+gałka regulująca napięcie. Jesteśmy amatorami, co nieco łyknęliśmy wiedzy o elektryce, dlatego prosimy jeżeli ktoś potrafi, czy mógłby nam doradzić jak taki układ zrobić?

  Dane silnika:
  800W; 5000rpm, 10A, max 80V
 • #2
  Alemucha
  Level 28  
  Widziałeś oryginał więc napisz coś o nim bo może będzie łatwiej. Czy był transformator?
  Ja bym to widział jako 2T+2D+D0 prosto z sieci z ograniczeniem z góry, chyba że są wymagania separacji. Jak nie poradzicie to wam to w wakacje zrobię.
 • #3
  dzik694
  Level 2  
  Moduł wygląda tak jak na zdjęciach. Jest tam mostek prostowniczy z regulacją napięcia (dość rzadka sprawa, nowy jest bardzo drogi), Przez chwilę po włączeniu wszystko fajnie działa, ale później wypala bezpiecznik który znajduje się tuż przed doprowadzeniem prądu zmiennego do mostka. Z mostka przewody idą bezpośrednio do silnika. Jeżeli chodzi o wyświetlanie ilości obrotów to nie jest problem, ponieważ obroty są mierzone za pomocą układu magnes cewka znajdująca się w silniku. A i dodam że silnik jest dość nietypowej budowy, bo w silniku magnes się kręci a cewki stoją w miejscu. Po jednej stronie magnesu jest + po drugiej -, czyli zmiennego napięcia raczej dać nie można. Chcemy Zrobić po prostu osobny zasilacz do tego urządzenia ;)
  Schemat do prostownika z regulatorem napięcia do silnika na prąd stały Schemat do prostownika z regulatorem napięcia do silnika na prąd stały Schemat do prostownika z regulatorem napięcia do silnika na prąd stały Schemat do prostownika z regulatorem napięcia do silnika na prąd stały
 • #4
  kybernetes
  Level 39  
  Z tego co piszesz wynika, że tam jest silnik tzw. BLDC, którego nie "odpalisz" z prostownika.
  Nb. na zdjęciach nic praktycznie nie widać.
 • #5
  dzik694
  Level 2  
  Niestety to nie ten rodzaj silnika o którym mówisz :P W silniku kręci się wirnik z magnesem. Magnes jest umieszczony prostopadle do wirnika i jest gruości zaledwie 1 cm. Po jednej stronie wirnika (magnesu) jest +, a po drugiej stronie -. Przedtem próbowali go naprawić "fachowcy" zajmujący się konserwacją sprzętem medycznym, ale nie udało im się tego naprawić, co więcej cały sprzęt spieprzyli ;)
 • #6
  kybernetes
  Level 39  
  W takim razie w jakim stanie są szczotki tego silnika?
 • #7
  Alemucha
  Level 28  
  Wstaw porządne fotki samego modułu z napisami, stojana, wirnika i tabliczki jeśli jest
 • #8
  dzik694
  Level 2  
  Silnik jest praktycznie nierozbieralny jedyne co w nim można zrobić to wymienić szczotki i odkręcić tabliczkę , za którą widać wirnik. Podaję dokładne parametry silnika z tabliczki (zdjęcia zrobić nie mogłem bo za głęboko schowana jest w sprzęcie):

  Mavilor - DC MOTOR
  MODEL 600 TYP1642
  No 4025 WATT 700
  Volt 88 AMP 9,5
  RPM 3000 MaxRPM 5000
  Mavilor or Mavilors SA made in Spain