Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przygasanie światła na nowej instalacji

sapsapl 10 Cze 2013 09:25 10758 28
  • #1 10 Cze 2013 09:25
    sapsapl
    Poziom 9  

Witam,

Mam pewien problem. Mieszkanie przeszło gruntowny remont jednak mam obiekcję co do elektryka.
    Do mieszkania wchodzi 230-232 V, bezpiecznik 500/16 (nowy)
    Gniazdka w zależności od pomieszczenia są na innych obwodach, oświetlenie także na innych.

Problem jest taki, że w momencie właczenia np. agregatora od lodówki, a tymbardziej czajnika elektrycznego dostrzegalne jest lekkie przygaśnięcie żarówki (póki co tradycyjna 100W). Jest też delikatny spadek napięcia do około 225V.

Czy powinno mieć to miejsce w nowej instalacji? Czy jest jakiś sposób aby potwierdzić, że zostały wstawione złe kable (nie wiem, może złe przekroje ?) lub powodem może być co innego ?

0 28
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 10 Cze 2013 09:44
    sim_
    Poziom 18  

Witam. Najpierw sprawdź napięcie na wejściu do mieszkania. Jeśli w czasie załączenia występuje spadek napięcia to znaczy, że instalacja zewnętrzna może być uszkodzona. I dodatkowe pytanie, czy elektryk po zakończonej pracy wykonał pomiary instalacji. Pozdrawiam Janek.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #5 10 Cze 2013 10:10
    .Jack
    Specjalista elektryk

sapsapl napisał:
    jednak mam obiekcję co do elektryka.

Nawet najlepszy elektryk i najlepiej wykonana instalacja elektryczna nie jest w stanie wyeliminować złej jakości energii elektrycznej przychodzącej z elektrowni czy wadliwych odbiorników energii elektrycznej.
    Usterka w postaci słabego styku w instalacji elektrycznej zapewne znajduje się poza mieszkaniem w tablicy licznikowej.
    Jedyne wyjście to poprosić elektryka, tego co wykonywał remont instalacji w mieszkaniu aby stwierdził przyczynę. Bo przez Internet problemu się nie rozwiąże.

2
  • #6 10 Cze 2013 12:10
    sapsapl
    Poziom 9  

Przekroje podobno są dobre (jakie nie wiem ale pytałem innego elektryka jak podawane były jakie zostały kupione) - ja się nie znam :-)

Obecnie wstawiona jest różnicówka na 10A, bezpiecznik na klatce jest 16A (nowy). Podobno ta różnicówka może być za słaba, ale czy to tłumaczy te zachowanie ?

@korrus666: Co do łączeń, to chyba mogą być na bezpiecznikach bo światła są wstawione na te tymczasowe oprawki więc chyba to odpada - łączenia na bezpiecznikach jeszcze wczoraj inny elektryk mi dokręcał.

@sim_: oczywiście, że nie ;-/ Full profeska

@krzysztofh: niestety nie wiem

@.Jack: na pewno masz rację, jednak staram się znaleźć potencjalne przyczyny tak by nie stać jak słup soli kiedy będę wymagał czegoś od elektryka.

Przedewszystkim nadal nie wiem, czy taki spadek ma prawo występować w dobrze zrobionej instalacji ?

1
  • #7 10 Cze 2013 12:26
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 10 Cze 2013 12:29
    .Jack
    Specjalista elektryk

sapsapl napisał:
    czy taki spadek ma prawo występować w dobrze zrobionej instalacji ?

Ma prawo występować.
    Insalacja elektryczna to przedłużenie sieci elektronergetycznej od transformatora. Jeżeli ten jest obciążony na maksa to każde włączenie kolejnego odbiornika powoduje spadek napięcia. Ale to już leży w gestii Zakładu Energetycznego.
    Odnośnie instalacji to elektryk wykryje czy wina leży po stronie ZE czy instalacji elektrycznej, bo może być upalony, poluzowany czy niedokręcony styk na przewodzie N czy L. I dlatego jest ważna wizyta fachowca aby widzieć do kogo mieć pretensje i żale i od kogo żadąć poprawy jakości energii elektrycznej bez migotania światła.
    Zakłócenia może też wprowadzać sam agregat lodówki z uszkodzonym filtrem przeciwzakłóceniowym.

1
  • #9 10 Cze 2013 12:58
    robin161
    Poziom 21  

krzysztofh napisał:

Cytat:
    A jaki jest WLZ (długość i przekrój)?

Dodałbym - ... i w jakim jest stanie? Jaki jest przydział mocy na mieszkanie? Z postu wynika, że jest to mieszkanie z rynku wtórnego w domu wielorodzinnym - czy tak?
    Z praktyki wiem, że z reguły przydział mocy na mieszkanie był 4 kW. Po latach eksploatacji i obciążenia odbiornikami o znacznej mocy przez poprzednich lokatorów ta instalacja znajduje się w opłakanym stanie. I tutaj szukałbym przyczyny Twoich kłopotów. Po konsultacji z elektrykiem, który wykonywał Ci instalację - zgłoś problem do administracji budynku.

0
  • #10 10 Cze 2013 13:31
    sapsapl
    Poziom 9  

@robin161: instalacja od klatki schodowej (mieszkanie w bloku) jest nowa. nawet kabel łączący bezpieczniki i licznik jest nowy.

@.Jack: Elektryk powie że to nie jego wina (będę pewnie szukać innego fachowca do weryfikacji). Czy mogę wymagać od ENEA (operator) aby usuneli wadę ? Albo prosić ich o pomiary ? (czy taniej wyjdzie wynająć osobnego elektryka z wolnego rynku ?)

@Bronek22: lodówka jest nowa, gorenje (jeżeli ma to znaczenie), problem powstaje przy włączeniu czajnika elektrycznego, odkurzacza (inne gniazdo)

Dzwonił "mój" elektryk, twierdzi że wina może być po stronie różnicówki 10A ? mówi że wstawienie większej pomoże. Prawda to czy bzdety ?

0
  • #11 10 Cze 2013 13:46
    BILGO
    Poziom 38  

sapsapl napisał:
    Dzwonił "mój" elektryk, twierdzi że wina może być po stronie różnicówki 10A ? mówi że wstawienie większej pomoże. Prawda to czy bzdety ?

Wydaje mi się że problem raczej jest z małymi przekrojami przewodów... Lub ewentualnie słaby styk na jakimś łączeniu...

A co do "różnicówki" To jest to RCBO czy zwykły RCD?
    Jeśli RCD to dla poprzedzającego bezpiecznika 16A, RCD powinno być większe bądź równe 16A... raczej na pewno nie mniejsze.

0
  • #12 10 Cze 2013 13:53
    fighter
    Poziom 21  

sapsapl napisał:
    Czy mogę wymagać od ENEA (operator) aby usuneli wadę ? Albo prosić ich o pomiary ?

Nie wiemy jakie masz odbiorniki i jakiej mocy, ale różnicówka 10A trochę mało, można dać większą np 16A/30mA lub 20A/30mA :)

Myśle,że ENEA i tak karzą ci zweryfikować przez pomiary i wizytę elektryka z uprawnieniami czy po stronie odbiorcy wszystko jest tak jak powinno być, Jeśli udowodnisz im, że w domu (mieszkaniu) jest wszystko ok wtedy możesz coś od nich żądać, pytanie tylko co oni na to.

Kolego my na forum ci nie wskażemy na 100% tego co jest powodem problemu, możemy podać ci tylko kierunek w którym trzeba podążać, natomiast ktoś to musi i tak zrobić i najlepiej jak by to był elektryk.

0
  • #13 10 Cze 2013 14:57
    sapsapl
    Poziom 9  

Różnicówkę wymienimy na pewno. Elektryk przyznał się sam że omyłkowo zabrał taką i zmontował. Problem w tym że po ominięciu różnicówki w obwodzie problem był nadal.

Wiem że bez wizyty fachowca się nie obejdzie, ale wskazówki takie jak wasz są cenne

0
  • #14 10 Cze 2013 15:11
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

sapsapl napisał:
    Różnicówkę wymienimy na pewno. Elektryk przyznał się sam że omyłkowo zabrał taką i zmontował.
    Akurat. I pewnie okularów zapomniał, by zobaczyć, co na niej pisze.
    Pomiar pętli zwarcia na jakimś gnieździe i na wejściu rozdzielnicy (porównawczo) zaraz wszystko wyjaśni.

0
  • #15 10 Cze 2013 19:18
    15kVmaciej
    Poziom 35  

elpapiotr napisał:
    Pomiar pętli zwarcia na jakimś gnieździe i na wejściu rozdzielnicy (porównawczo) zaraz wszystko wyjaśni.

Ty wiesz, ja wiem.. Wielu jeszcze nie wie, że nie da się zdiagnozować instalacji bez pomiarów.

0
  • #16 10 Cze 2013 20:30
    TWK
    Specjalista elektryk

sapsapl napisał:
    @sim_: oczywiście, że nie ;-/ Full profeska
    To warto, aby przyczynę problemu stwierdził ktoś posiadający odpowiednie mierniki.

Ile jest obwodów (bezpieczników/wyłączników) w mieszkaniu i za co one odpowiadają? Bo jeśli są pomieszane obwody oświetlenia i gniazd, to takie sytuacje z przygasaniem oświetlenia się zdarzają, szczególne gdy mocne odbiorniki są włączone do gniazda daleko od rozdzielnicy. Ale takie postępowanie w obecnych czasach jest sprzeczne z przepisami.

sapsapl napisał:
    twierdzi że wina może być po stronie różnicówki 10A ?
    Hmm. Najmniejsze prądy znamionowe RCD jakie miałem w ręku to 25A. Poprosimy o zdjęcie tego, co jest zamontowane w mieszkaniu.

0
  • #17 10 Cze 2013 21:55
    sapsapl
    Poziom 9  

@TWK: W rozdzielni zamontowanych jest: 9bezpieczników B16 (605510) Legrand + jedna różnicówka B16 08402 Legrand. Oświetlenie na pewno jest na innym bezpieczniku niż gniazdka. Kuchnia (jak dobrze pamiętam) na 2 + 1 (oświetlenie), pokój też podzielony na strefy (dla komputerów) i reszty itd. Czyli jeżeli nie są pomieszane (na bezpiecznieku tylko światło - w kilku pomieszczeniach) to nie powinno tak robić?

@15kVmaciej: tak wiem, postaram się takowe załatwić, może jakiś spis o co prosić ?

@elpapiotr: postaram się w tym tygodniu te pomiary załatwić. Jakieś inne pomiary są wskazane ?

0
  • #18 10 Cze 2013 22:23
    TWK
    Specjalista elektryk

sapsapl napisał:
    jedna różnicówka B16 08402 Legrand.
    Nie istnieje taka różnicówka, zapewne coś więcej jest napisane. Prosimy o zdjęcia.

sapsapl napisał:
    9bezpieczników B16 (605510) Legrand
    Na oświetlenie zapewne powinno być B10...

sapsapl napisał:
    Czyli jeżeli nie są pomieszane (na bezpiecznieku tylko światło - w kilku pomieszczeniach) to nie powinno tak robić?
    Nie powinno - oznacza to, że ewentualna usterka jest przed miejscem rozdzielenia obwodów (przed rozdzielnicą). Ale znów - pomiary wyjaśnią gdzie tkwi problem.

0
  • #19 10 Cze 2013 22:27
    15kVmaciej
    Poziom 35  

sapsapl napisał:
    @15kVmaciej: tak wiem, postaram się takowe załatwić, może jakiś spis o co prosić ?

Ja ze swojej strony zaproponuję pomiar w tablicy rezystancji pętli L-PE. Bardziej profesjonalne pomiary może kolega elpapiotr wyeksponuje :)

0
  • #20 10 Cze 2013 22:33
    TWK
    Specjalista elektryk

15kVmaciej napisał:
    Ja ze swojej strony zaproponuję pomiar w tablicy rezystancji pętli L-PE
    L-PE niewiele da, raczej L-N...

Mierzyłbym tę impedancję (czy też rezystancję, zależnie od miernika) kolejno w następujących punktach:
    - przygasającej lampie,
    - gniazdkach po obciążeniu których ta lampa przygasa,
    - w miejscach połączeń tych obwodów (puszki)
    - w rozdzielnicy i to zarówno na wyjściu obwodów jak i na wejściu
    - na zaciskach odejścia do mieszkania z WLZ
    - jak jest dostęp to na WLZ na niższych piętrach

Wyniki (a właściwie ich różnice) proponuję porównać z tym, co powinno wyjść teoretycznie (oszacowanie na podstawie długości i przekroju przewodów) - jakaś większa niezgodność sugeruje złe połączenie. Jak IPZ jest zła w miejscu najbliżej zasilania, to trzeba zawiadomić elektryka ze spółdzielni/wspólnoty lub ZE.

0
  • #21 19 Cze 2013 10:55
    sapsapl
    Poziom 9  

z dodatków jakie się okazały, wyszło że instalacja oświetlenia jest na 1,5^2, gniazdka do pieca, pralki, lodówki i komputera są 2,5^2, a reszta (czyli pod tv), na pokoje i inne są na 1,5^2. Wszystkie te obwody są na bezpiecznikach 16 (tak jak pisałem wcześniej).
    Nie są łączone nigdzie. Czy to może być to ?!

PS. w tym tygodniu pomiary fachowca.

1
  • #22 04 Lip 2013 21:08
    sapsapl
    Poziom 9  

Podobno pomiary zostały zrobione. Wszystko podobno ok.
    Podobno faza na której jest mieszkanie była walnięta, na innej fazie jest (podobno) ok - na tamtej podobno spadalo nawet do 216V, na tej jest ok.

CHociaż według mojego miernika jest to samo z 228V na 224V przy podłączeniu czajnika (obwód 2,5^2), pomiart na obwodzie 1,5^2.

Elektryk sugeruje problem po stronie operatora.

Czy potrzebuje jakieś dokumenty żeby wezwać Operatora (Enea)? To chyba raczej nie normalne, żeby spadek był wielkości ~5V , a przez ten spadek światło bardzo delikatnie ale jednak przygasało ?

0
  • #23 04 Lip 2013 22:03
    gogi20
    Poziom 24  

sapsapl napisał:
    Podobno pomiary zostały zrobione. Wszystko podobno ok.
    Podobno faza na której jest mieszkanie była walnięta, na innej fazie jest (podobno) ok - na tamtej podobno spadalo nawet do 216V, na tej jest ok.

sapsapl napisał:
    Elektryk sugeruje problem po stronie operatora.
    Jeśli fachowiec tak ocenił to chyba ma rację.
    sapsapl napisał:
    To chyba raczej nie normalne, żeby spadek był wielkości ~5V
    Dlaczego? Zależy przy jakim obciążeniu. Na pewno napięcie nie będzie wzrastało przy większym obciążeniu. Może być to normalne ale przez internet tak trochę ciężko to jednoznacznie stwierdzić.

0
  • #24 06 Paź 2013 11:46
    sapsapl
    Poziom 9  

Niestety problem pojawił się ponownie, wszystko co spaliło się ostatnio (telewizor hdmi, wzmacniacz hdmi, karta graficzna w pc) wymienione, ale niestety nie wszystko ma jeszcze gwarancje.

Podczas prania miernika wskazuje obciążenie na maksymalnie 4 A, prąd wtedy spada z 230 nawet do 223V, dziwne jest to że nie spada w szczytowych momentach. przy wirowaniu spada do 226, i wraca do 228V.

Warto wzywać kogoś z ENEA ?

0
  • #25 06 Paź 2013 11:55
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Warto wzywać właściciela/zarządcę budynku, i warto zrobić pomiary jak najbliżej granicy własności pomiędzy ZE a Odbiorcą (budynkiem), a dopiero później operatora sieci (Enea).
    Bo problem może być na WLZ budynku, i to trzeba wyjaśnić.
    Spalenie urządzeń odbiorczych 1-fazowych sugeruje brak tzw. "zera" na zasilaniu.

Wyłączyć bezpieczniki główne budynku, sprawdzić napięcia i SWZ na zasilaniu tegoż budynku. Sprawdzić ciągłość przewodów na WLZ.
    Jak nie znajdzie przyczyny, sprawdzić ciągłość na zasilaniu do mieszkania.

0
  • #26 06 Paź 2013 12:21
    sapsapl
    Poziom 9  

elpapiotr napisał:
    Witam.

Warto wzywać właściciela/zarządcę budynku, i warto zrobić pomiary jak najbliżej granicy własności pomiędzy ZE a Odbiorcą (budynkiem), a dopiero później operatora sieci (Enea).
    Bo problem może być na WLZ budynku, i to trzeba wyjaśnić.
    Spalenie urządzeń odbiorczych 1-fazowych sugeruje brak tzw. "zera" na zasilaniu.

Wyłączyć bezpieczniki główne budynku, sprawdzić napięcia i SWZ na zasilaniu tegoż budynku. Sprawdzić ciągłość przewodów na WLZ.
    Jak nie znajdzie przyczyny, sprawdzić ciągłość na zasilaniu do mieszkania.

Budynek to mieszkanie w bloku, zarządzcą jest wspólnota.

co do spalenia, to poszła grafika, urządzenie wzmacaniające, i hdmi w tv, więc może po prostu piki prądu były zbyt częste i może zamiast 5V do hdmi poszło więcej jak prąd skakał, bo jak dobrze pamiętam pomiary w domu nie wykazywały braku zera.

0
  • #27 06 Paź 2013 12:59
    GBW
    Poziom 27  

TWK napisał:
    15kVmaciej napisał:
    Ja ze swojej strony zaproponuję pomiar w tablicy rezystancji pętli L-PE
    L-PE niewiele da, raczej L-N...

Mierzyłbym tę impedancję (czy też rezystancję, zależnie od miernika) kolejno w następujących punktach:
    - przygasającej lampie,
    - gniazdkach po obciążeniu których ta lampa przygasa,
    - w miejscach połączeń tych obwodów (puszki)
    - w rozdzielnicy i to zarówno na wyjściu obwodów jak i na wejściu
    - na zaciskach odejścia do mieszkania z WLZ
    - jak jest dostęp to na WLZ na niższych piętrach

Wyniki (a właściwie ich różnice) proponuję porównać z tym, co powinno wyjść teoretycznie (oszacowanie na podstawie długości i przekroju przewodów) - jakaś większa niezgodność sugeruje złe połączenie. Jak IPZ jest zła w miejscu najbliżej zasilania, to trzeba zawiadomić elektryka ze spółdzielni/wspólnoty lub ZE.

Bez Dokładnych pomiarów pętli zwarcia to tylko wróżka.
    Od czerwca mineło 4 miesiące a kolega nadal nie podał wyników pomiaru,zostały wykonane czy sprawa poszła w zapomnienie?

0
  • #28 07 Paź 2013 17:03
    sapsapl
    Poziom 9  

GBW napisał:

Od czerwca mineło 4 miesiące a kolega nadal nie podał wyników pomiaru,zostały wykonane czy sprawa poszła w zapomnienie?

Pomiary zostały wykonane, pod moją nieobecność - nic na kartce nie dostałem. Więc pewnie pomiary g-warte.

Ile porządne pomiary powinny kosztować? Może polecicie kogoś z Poznania.

0