Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Optymalizacja przetwarzania energii w systemach z izolowanymi interfejsami cz. 5

ghost666 10 Cze 2013 10:48 5766 0
 • Dodatkowe zalety wynikające z stosowania przetwornic scalonych w układzie

  Decydując na podstawie samych tylko wartości efektywności i zajmowanej powierzchni łatwo zdecydować się na stosowanie przetwornic z serii ADuM. Jednakże układy te oferują znacznie więcej zalet, przyjrzyjmy się dodatkowym funkcjonalnościom oferowanym przez układ ADuM5010. Układ ten oferuje parametry pozwalające na stosowanie go w przemyśle telekomunikacyjnym do zasilania izolowanych interfejsów wejścia/wyjścia ponadto wyposażony jest w szereg interesujących funkcji:

  1. Szeroki zakres napięć wyjściowych. Napięcie po stronie wtórnej może być regulowane w dosyć szerokim zakresie od 3,15 V do 5,5 V. Napięcie może zostać tak dobrane aby spełniało wymagania niestandardowych układów analogowych, takich jak wzmacniacze operacyjne lub przetworniki analogowo-cyfrowe.

  2. Zabezpieczenie termiczne, które wyłącza układ przetwornicy gdy temperatura dojdzie 154°C. Po tym jak układ scalony wystygnie o 10°C przetwornica zostanie ponownie, automatycznie uruchomiona. Nie jest wymagane do tego żadna ingerencja zewnętrznych układów.

  3. Zaimplementowany jest układ miękkiego startu (soft-startu) dzięki czemu układ nie powoduje powstania dużego prądu podczas załączania przetwornicy. Jeśli wiele układów tego typu startować będzie jednocześnie może to znacznie przeciążyć linię zasilania w momencie startu.

  4. Funkcjonalność pozwalająca na wyłączenie przetwornicy po stronie wtórnej co powoduje zmniejszenie poboru mocy gdy układ jest wyłączony do minimum. Ta funkcja w połączeniu z soft-startem pozwala na dynamiczne załączanie kanałów pomiarowych tylko w momencie gdy jest on wykorzystywany.

  5. Zabezpieczenie przed zawieszeniem się przetwornicy w przypadku zbyt niskiego napięcia wejściowego. Funkcjonalność ta oferuje zabezpieczenie układu przed uszkodzeniem w sytuacji gdy nagle spada napięcie na linii zasilającej stronę pierwotną, dając czas pojemnościom w zasilaniu na naładowanie się.

  6. W pełni certyfikowana izolacja galwaniczna. Pozwala to na zmniejszenie kosztów testowania izolacji galwanicznej w układzie.
  Źródła:
  http://www.analog.com/static/imported-files/t...Conversion-for-Isolated-Sensor-Interfaces.pdf

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9432 postów o ocenie 7359, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.