Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

fritzbox 3131 - konfiguracja sieci z dwoma routerami

proper_ganja 10 Cze 2013 11:27 1449 6
  • #1 10 Cze 2013 11:27
    proper_ganja
    Poziom 10  

Witam,

mam pewne pytanie zanim zacznę zmieniać obecnie działającą konfigurację z użyciem 4 urządzeń. Na chwilę obecną, korzystam z laptopa, który połączony jest przez WiFi z fritzboxem 3131, podobnie jak dwa inne laptopy w domu. Kablem USB podłączyłem do fritzboxa drukarko-skaner, dzięki temu z każdego laptopa (po uprzednim zainstalowaniu na nich sterowników do urządzenia wielofunkcyjnego oraz oprogramowania fritzboxa), mogę drukować i skanować. Do fritza podpięty jest także router (bez WiFi) od dostawcy internetu, dzięki czemu na każdym z laptopów mam internet. Jak dotąd mam nadzieję, że wszystko jasne, a ja sam wielce się nie szczycę swoim osiągnięciem, bo to przecież nic szczególnego. Schemat przedstawiam poniżej:

Laptop
    \/
    (WiFi)
    \/
    Fritzbox3131<(USB)<urządzenie wielofunkcyjne
    ^
    (RJ45)
    ^
    router z internetem

Koncepcja, którą za chwilę opisze ma na celu optymalizację ilości kabli i przedstawia się tak:

Klient ma router od dostawcy z internetu z opcją WiFi. Połączone z nim komputery korzystają z internetu bez problemu. Mnie zastanawia taki schemat:

laptop/komputer >(WiFi)> router z dostępem do internetu <(WiFi)< Fritzbox 3131 <(USB)< urządzenie wielofunkcyjne.

Interesuje mnie, czy ktoś z Was próbował już tak podłączać i może stwierdzić czy nie ma problemu z obsługą urządzenia podłączonego przez kabel USB do fritzboxa z poziomu laptopa/komputera (oczywiście po uprzednim zainstalowaniu wymaganych sterowników)

Jeśli coś jest niejasne, z góry przepraszam, gdybym miał coś doprecyzować, chętnie to zrobię. Czekam na cenne komentarze.

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #2 10 Cze 2013 12:40
    freetz_master
    Poziom 30  

Nie, nie bedzie dzialac. Fritze po Wifi komunikuja sie tylko ze soba, a i tu trzeba uwazac, jaka wersja modelu i oprogramowania.

• #3 10 Cze 2013 13:14
    proper_ganja
    Poziom 10  

Dzięki za szybką reakcję. Rozumiem, a istnieją jakieś rozwiązania oprócz kabli?

• #4 10 Cze 2013 13:24
    freetz_master
    Poziom 30  

Jeden porzadny Fritz!Box. Np 7240. Wtedy wszystko inne wywalasz.

• #5 10 Cze 2013 13:32
    proper_ganja
    Poziom 10  

Mój problem polega na tym, że klient ma swój router od usługodawcy na parterze, natomiast biuro z drukarką na pierwszym piętrze domu. Chodziło głównie o to, żeby bez ciągnięcia kabli dać sobie z tym radę. Jeżeli dobrze pamiętam, to router od usługodawcy to tp-link. Z pewnością istniałaby opcja ustawienia własnego urządzenia zamiast tego tp-linka tak czy owak to wszystko dzieje się na parterze, a powinno na pierwszym piętrze. Sprawa jest na tyle skomplikowana, że przeniesienie całego ustrojstwa na pierwsze piętro wydaje się być niemożliwe ze względu na niefartowny kształt budynku. Pomijając, zastanawiam się, czy w takim razie wracając do mojego schematu, można między router usługodawcy, a fritzbox, "wpleść jeszcze jeden router WiFi, jakiś edmiax, lub tp-link, aby komunikować się po WiFi z routerem dostarczonym przez usługodawcę, a fritzboxa wówczas podłączyć kablem do tego "wplecionego". Wiem, że robi się już wtedy niezła gmatwanina, ale jeśli to mogłoby zadziałać, chyba byłbym usatysfakcjonowany. Jakieś uwagi?

• Pomocny post
    #6 10 Cze 2013 13:41
    freetz_master
    Poziom 30  

Sorry. Totalna gmatwanina.

Po pierwsze, cos trzeba kupic
    a) albo drugiego Fritza, ale ten obecny Fritz to jest troche stary. Wiec, trzeba poglowkowac, jaka konstelacja modeli bylaby sensowna. Do tego 3131 wystarczylby jakis 7141 (~120zl) , 7140/7170 (~150zl) - wzaleznosci od tego jaka linia ADSL jest. Z natywnym Annexem A to jak pisze conajmniej 7240, ale wtedy 3131 sie z nim nie polaczy, bo 7240 w najnowszym firmware ma inna implementacje wlan. Jak jestes zainteresowany tematem sprzetu to do mnia na priv.

b) cos, co polaczy sie z obecnym tp-linkiem po wifi i co ma usb (tu fachowcami od tp-linkow sa inni) do urzadzenia wielofunkcyjnego.

• #7 11 Cze 2013 21:07
    proper_ganja
    Poziom 10  

W takim razie dzięki za informacje, coś popróbuję. Zamykam temat. Pozdrawiam!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME