Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dospel Euro 3 - Ciągle pali bezpiecznik termiczny

10 Cze 2013 11:50 1803 6
 • Poziom 16  
  Na końcu komina o długości ok. 20m mam założony wentylator kanałowy Dospel Euro 3 dla wspomagania wentylacji w okresie gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż wewnątrz - mieszkanie ok. 35m2. Wentylator pracował około 3 miesięcy i przestał. Jako że miałem drugi to go zamontowałem w miejsce uszkodzonego. Po dwóch dniach odmówił posłuszeństwa. Po sprawdzeniu okazało się że w obydwu wentylatorach zadziałał termik (AUPO A3-F 125C 2A). Co może być przyczyną takiego zachowania? Nie wydaje mi się żeby wentylator miał aż tak ciężkie warunki pracy. Jakieś pomysły...?
 • Poziom 37  
  Brak przepływu? Silnik jest chłodzony przepływającym powietrzem i prawdopodobnie jest "wyżyłowany" (nie popracuje długo bez tego przepływu).
 • Poziom 16  
  Przecież jest przepływ powietrza. Dlaczego uważasz że nie ma? Podczas pracy wentylatora ciąg jest prawidłowy. Jak ma być wyżyłowany skoro pracował tylko dwa dni?
 • Poziom 37  
  Od czegoś musiało się uszkodzić (przegrzać).
  Wyżyłowany znaczy że zrobiony przez producenta po minimalnych kosztach byle tylko działał - nie ma przez to żadnego zapasu "wytrzymałości" - wystarczy nie zapewnić odpowiednich warunków i się posypie - choćby nie wystarczający przepływ powietrza do chłodzenia samego siebie. Mocowanie silnika najczęściej jest na plastikowych zatrzaskach, plastiki słabe i nieodporne na temperaturę, silniki pod wpływem temperatury deformują obudowę i uchwyty mocujące, zmieniają swoje położenie w obudowie, łopatki zaczynają obcierać, często zsuwają się z osi silnika co powoduje że silnik całkowicie się przegrzewa - to tylko kilka przykładów "wyżyłowanego" wykonania.
  Najprawdopodobniej trafiłeś kiepską sztukę, może inne będą lepsze.
 • Poziom 16  
  W takim razie jaki wentylator kanałowy o średnicy 150mm byś polecił, żeby nie był "wyżyłowany" i popracował przez dłuższy czas?
 • Poziom 18  
  Te wentylatory mają kiepskie silniki które albo się zacierają albo jak w tym wypadku przegrzewają . Miałem przypadek gdzie silnik raz na 3 miesiące sie zacierał na panewkach , a w końcu aż wytopił mocowanie w plastiku. Później kupiłem wentylator 125 i problemu nie ma, nie pamiętam jakiej firmy .
 • Poziom 16  
  Dobrze by było wiedzieć jakiej firmy jest porządny wentylator.