Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM LENOWO N500 - Laptop po zalaniu

10 Cze 2013 19:21 3165 21
  • Poziom 12  
    Witam posiadam Laptopa Lenowo N500 który niestety z podłączoną baterią został nie umyślnie zalany. Komputer nie uruchamia się, natomiast świeci się dioda power nic po za tym się nie dzieje.
    Proszę o jakąkolwiek pomoc.

Znalazłem zwarte Q19 25 30 32 S72 oznaczenie
    Pomyłka jednak coś zwiera gdzie indziej kondensatory tantalowe i między innymi te tranzystory.
  • Spec od komputerów
    Podaj oznaczenie kodowe płyty.
    Jakie konkretnie wartości rezystancji na jakich elementach zmierzyłeś?
  • Poziom 12  
    JIWA3 LA-4212P
    rev. 2.0
    2008 10 27
    Na wszystkich kondensatorach miernik piszczy po odlutowaniu to samo.
    Jeśli chodzi o zalanie to widać że woda dotarła tylko przy touchpadzie i skorodowały nóżki układów U23 oraz U20 i bateria od biosu nie ma ładowania.
  • Spec od komputerów
    przemo200792 napisał:

Na wszystkich kondensatorach miernik piszczy po odlutowaniu to samo.

Jak mam rozumieć pojęcie wszystkich?
    Na całej płycie?
    przemo200792 napisał:
    Jeśli chodzi o zalanie to widać że woda dotarła tylko przy touchpadzie i skorodowały nóżki układów U23 oraz U20 i bateria od biosu nie ma ładowania.

To najpierw usuń usterki.
  • Poziom 12  
    Witam Zakupiłem druga płytę nieznanego pochodzenia ani stanu i problem polega na tym że płyta ładuje baterie i się z niej uruchamia lecz z zasilacza nie. Moje pytanie co może być przyczyną tej usterki gdzie szukać problemu?
  • Poziom 12  
    Proszę o pomoc bo ręce opadają. Nie wiem po prostu czego szukać na schemacie, laptop po odłączeniu baterii nie ''widzi'' zasilacza i nie można z zasilacza uruchomić...
  • Spec od komputerów
    Jakie pomiary wykonałeś?
  • Poziom 12  
    No właśnie nie wiem gdzie i czego szukać ładowanie pracuje kontrolka się świeci i podczas pracy laptopa odłączam zasilacz i póki bateria naładowana działa, a próbując uruchomić z zasilacza zupełne zero za to słychać cykliczne cykanie zasilacza tak jakby jakiś układ nie mógł się uruchomić oczywiście napięcie na płycie laptopa jest a w pobliżu portu baterii zmienia się od 10 do 13V.

Dodano po 12 [minuty]:

Po podłączeniu zasilacza i wciśnięciu przycisku power dioda zasilania na chwilę mrugnie dosłownie 1s. i nic się nie dzieje.

Dodano po 24 [minuty]:

Jednak ładowania baterii nie ma lecz tylko system pokazuje że ładuje ale poziom baterii spada. Z zasilacza nie pobiera prądu czy mógł się uszkodzić układ PU1 od ładowania czy PU2 a może któryś z tranzystorów tylko pytanie który, że tak dziwnie się wszystko uruchamia ;/
  • Poziom 12  
    Witam wymieniłem wszystkie elementy w obwodzie ładowania i laptop zachowuje się między innymi tak, że podłączony do zasilacza ładuje baterie, a także można z zasilacza uruchomić laptopa lecz gdy bateria naładuje się do 100% komputer pokazuje, że już się nie ładuje i odłącza automatycznie zasilacz co w momencie wyjęcia baterii powoduje wyłączenie laptopa pomimo włożonej wtyczki zasilacza.
    I niech ktoś mądry się wypowie bo nie wiem co teraz zrobić co jeszcze mogę wymienić.....
  • Spec od komputerów
    przemo200792 napisał:
    Witam wymieniłem wszystkie elementy w obwodzie ładowania

Niestety takie hurtowe wymiany bez ustalenia przyczyny usterki nie zawsze prowadzą do jej usunięcia.
  • Poziom 12  
    Wydaje mi się że coś blokuje ładowanie ponieważ po wyłączeniu laptopa który pobiera napięcie z baterii i włączonym zasilaczu do niego ładowanie się ponownie uruchamia i się zastanawiam co może dawać impuls do ładowania i zkąd układ wie że napięcie jest podłączone lub nie.....
  • Poziom 43  
    Bateria nie była czasem zalana?
  • Poziom 12  
    Nie ;( Niestety nie bo normalnie się ładuje a później odłącza czy może być tak że zabezpieczenie się włącza od przeładowania? i odłącza zasilacz czyli co może to kontrolować....
  • Poziom 43  
    Odłączasz baterię podczas gdy zasilacz jest podłączony?
  • Poziom 12  
    Jest tego typu sytuacja że bateria sie ładuje do końca i nagle pisk w głośnikach że zasilanie zewn. odłączono a defakto wtyczka podłączona i od tego momentu bateria się rozładowuje , i w tej chwili wyjmuje baterie przy podłączonej wtyczce i wszystko gaśnie ikonka w rogu nie ma wtyczki podświetlonej oznacza że przestało się ładować i ładowanie nie włącza się ponownie.

Dodano po 4 [minuty]:

Proszę o to schemat może ktoś coś wymyśli siedzę nad tą płytą już parę ładnych dni , jakby co posiadam drugą z której przełożyłem PU1 i PU2 , płyta ta jest po zalaniu.
  • Poziom 43  
    przemo200792 napisał:
    jakby co posiadam drugą z której przełożyłem PU1 i PU2 , płyta ta jest po zalaniu.

Przecież mogłeś podstawić uszkodzone układy i tranzystory.
  • Poziom 12  
    Płytę którą obecnie naprawiam zakupiłem z uszkodzonym ładowaniem więc postanowiłem je naprawić wymieniając elementy z poprzedniej zalanej która była zalana u dołu przy touch padzie a układy ładowania są na samej górze patrząc na laptopa.

Dodano po 2 [minuty]:

I po wymianie tych układów ładowanie ruszyło i laptop również działa z zasilacza co przedtem nie było możliwe uruchomienie z zasilacza tylko i wyłącznie z naładowanej baterii zalaną płytą w ten sposób stwierdziłem że ładowanie jest ok ale coś wyłącza zasilacz gdy dojdzie do 100% i po próbie ponownego włożenia wtyku ładowanie nie działa nawet gdy bateria rozładuje się do końca to laptop i tak nie korzysta z zewn. zasilacza.

Dodano po 1 [minuty]:

Bateria niestety podczas zalania była w laptopie.
  • Poziom 43  
    Podaj napięcia na wtyku baterii pin 1, 2 i 5.
  • Poziom 12  
    1-5 11,95
    2-5 11.95

Dodano po 11 [minuty]:

W manualu jest opisane po angielsku jaki poziom naładowania jaka dioda powinna sie swiecić u mnie bateria naładowana i wraz dioda sie niebieska swieci

str 54 pdf-u
    Meaning
    6
    Battery status
    Blue: The battery is charged to 95% or more of its capacity. Blinking blue: The battery is being trickle-charged.

Orange: The battery is being normally charged.
    Off: The computer is operating on battery power, and the battery has enough power.

Blinking orange: The computer is operating on battery power, and the battery is charged to no more than 8% of capacity.
  • Poziom 43  
    przemo200792 napisał:
    1-5 11,95

przemo200792 napisał:
    -5 11.95

Pin 1 i 2 pomiar napięcia względem masy.
    Pin 5 pomiar napięcia względem masy.
  • Poziom 12  
    Witam, temat zakończony okazało się że po wymianie układów ładowania i innych w tym PU10 oraz usunięciu 12 trojanów znajdujących się w plikach instalacyjnych programów pobranych przez osobę z internetu usterka ładowania usunięta.
    Pozdrawiam dziękuję za pomoc i przepraszam za stracony czas kolegów.
    :)