Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podtrzymanie zasilania solarów przez UPS.

otek84 10 Cze 2013 19:42 3840 7
  • #1 10 Cze 2013 19:42
    otek84
    Poziom 12  

Witam, jak w temacie - noszę się z zamiarem kupna upsa (czysty sinus) + akumulator żelowy. Odpukać jeszcze problemów nie miałem ale wolę się zabezpieczyć.
    W czym rzecz, szukam czegoś w miarę cenowo przystępnego. Za 460zł na allegro znalazłem taki UPS+AKU 17ah.

Code:
    http://allegro.pl/zasilacz-awaryjny-ups-400-pelny-sinus-akumulator-i3290491305.html

Tylko taki akumulator to wystarczy mi na 4h działania pompki obiegowej (wg specyfikacji).
    Tak więc szukam mocniejszego, ale mocniejszy= droższy :-)
    Też nie chcę przesadzić z poj. akumulatora.

Jakby ktoś mógł mi doradzić co wybrać - ewentualnie jeżeli wiecie o jakiejś letniej promocji na taki sprzęt to byłbym wdzięczny

0 7
  • #2 10 Cze 2013 19:59
    tomjed
    Poziom 27  

Ta, tylko, że to tylko teoria. Tak czysto teoretycznie i czysto marketingowo 17x12=204Wh, a sprawność przetwornicy, właściwości akumulatorów? Raczej na pewno nie będzie to 200Wh. Pomyśl nad jakimś APC 1500-2000VA.

0
  • #3 10 Cze 2013 21:04
    nuszek
    Poziom 23  

Proszę nie traktować tej podpowiedzi bardzo poważnie, a moderator może wydzielić wątek. Ale widziałem takie miniaturowe urządzenie w TV do oświetlenia namiotu itp. Podnosi się ciężarek do góry, a ten opadając zasila diody Led.
    Nazwałem to jako "Mechaniczny UPS", budujemy w domu kanał pionowy w którym zawieszamy ciężar na rozwijanej linie z bębna /może być nawet tona / do którego jest podłączona mała prądnica. Gdy jest zasilanie prądnica pracuje jako silnik i wciąga ciężar na górę, gdy brak prądu działa jako prądnica. Obliczenia pozostawiam studentom.

-1
  • #5 10 Cze 2013 21:14
    otek84
    Poziom 12  

a można troszkę prościej/jaśniej

czym takie coś:

Code:
    http://allegro.pl/apc-smart-sua-1500-i-usb-aku-sinus-gw-fv-i3306560424.html

się różni o tej przetwornicy z pierwszego linka.

Z tego co wyczytałem, ten APC ma aku 2x7Ah. Dłużej na takim czymś pompka nie pójdzie, no chyba, że źle myślę

0
  • #6 10 Cze 2013 21:33
    tomjed
    Poziom 27  

otek84 napisał:
    Z tego co wyczytałem, ten APC ma aku 2x7Ah

2x17Ah , a nie 2x7Ah, a to jest dwa razy tyle ile miałeś w tamtym przykładzie. Nie upieram się przy APC. Podaję Ci tylko przykłady. Musisz sobie odpowiedzieć na pyt ile ma Ci wytrzymać awaryjne podtrzymanie, bo z mocą to sobie poradzi prawie każdy UPS.

0
  • #7 10 Cze 2013 21:51
    jaszto
    Poziom 21  

TOMJED zaczął dobrze,ale poszedł w kierunku nieskończoności.
    Przecież jeszcze hulają obiegi cieplne na grawitacji.
    Proszę przemyśleć jak niewiele potrzeba by obieg funkcjonował.
    1w=1J/s
    E=mgh= 1kgx9,81x0,1m, czyli mocą 1 wata wyciskamy 1kg wody na wysokość 10 cm.
    Pompa mocy 1W wyciśnie w ciągu 1 godz. 3,5tony wody na wysokość 10 cm.
    Ze strony cieplnej:
    do zagrzania kg wody o jeden st. Celsjusza potrzeba 4,18kJ.
    Kocioł o mocy 20 kW podgrzeje ten kg wody o 5st. Celsjusza w ciągu 1s.
    Pompa obiegowa o mocy 40W jest 40-krotnie przewymiarowana tylko dlatego, że zachciało nam się cieniutkich rurek.
    W tym przypadku trzeba szukać, albo wykombinować pompkę na prąd stały bezpośrednio z akumulatora.

0
  • #8 10 Cze 2013 22:11
    tomjed
    Poziom 27  

jaszto napisał:
    TOMJED zaczął dobrze,ale poszedł w kierunku nieskończoności.

Możesz to rozwinąć, ale może na prv, żeby nie zaśmiecać wątku...
    otek84 napisał:
    szukam czegoś w miarę cenowo przystępnego

A ma to być:

otek84 napisał:
    UPS do solarów

A te są generalnie na dachu (raczej, bo w sumie kol otek84 nie opisał). Czy kol jaszto
    doczytał pierwszy post? Mowa tu o solarach, fakt, że nie wiemy ilu, ale raczej nie o takich o mocy 20kW. Po za tym kol podał konkretne zapotrzebowanie na moc, a nie pytał o najlepsze rozwiązanie.
    Dodatkowo nie wiemy jaka jest różnica poziomów między solarami, a zbiornikiem, jakie są rurki w instalacji, a kol doradzają wymianę pompy. Ok zgodzę się, że zastosowanie ekononicznych pomp jest jak najbardziej wskazane, ale kol otek84 myśli nad "nisko budżetowym" rozwiązaniem.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo