Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz słuchawkowy klasy A by Krychol rc.

Krychol rc 10 Cze 2013 23:13 26469 15
 • Wzmacniacz słuchawkowy klasy A by Krychol rc.

  Witam

  Chciałbym zaprezentować mój wzmacniacz słuchawkowy który bazuje na schemacie z tej strony:

  http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT2464.pdf?sess_id=91a4edee0a1ba9d7613c67ffca692f7a

  Założenia:
  Były proste - ma napędzić moje prądożerne słuchawki Denon DN-HP1000 których normalnie używam do konsoli ale na co dzień używam ich do komputera a jak wiadomo sama karta dźwiękowa nie daje sobie zbytnio z nimi rady, a jest to Asus Xonar DS.

  Konstrukcja:

  Schemat zrealizowałem na płytce uniwersalnej, poza tranzystorem, kondensatorem i diodą zenera które pełnią rolę stabilizatora, znajdują się oddzielnie ułożone obok i zlutowane na pająka, gdyż jak było to wszystko na jednej płytce wprowadzało straszne szumy i brzęki.

  Obudowa:

  Długo wzmacniacz leżał bez obudowy gdyż poszukiwałem fajnej metalowej obudowy, której w końcu nie udało mi się znaleźć a fajna metalowa obudowa swoje kosztuje. Zastosowałem solidną plastikową obudowę Z-112A, jest znacznie solidniejsza od zwykłych obudów uniwersalnych i widać gołym okiem, że znacznie estetyczniej wykonana (zwykła plastikowa obudowa tych wymiarów to koszt ok 7-8zł ta kosztowała 14zł). Wiem, że zaraz pokażą się negatywne opinie na jej temat i, że nie ma wentylacji (będzie jak dorwę wiertarkę w ręce) ale na to już jestem przygotowany :D
  Na tylnej ściance znajduje się jeszcze bezpiecznik którego nie ma na zdjęciu.

  Zasilanie:

  Jako, że transformator w obudowie z wzmacniaczem wprowadza zazwyczaj przydźwięk zastosowałem zasilacz do laptopa, który jak wiadomo znajduje się poza obudową.

  Dźwięk:

  Jak dla mnie jest po prostu świetny, dopiero teraz można zauważyć jak grają słuchawki za te pieniądze. Dźwięk jest wyraźny, bass w odpowiednim miejscu i ogólnie jestem zadowolony chociaż miałem dużo z nim problemów na początku.

  Koszty:

  Elektronika w tym płytka uniwersalna, gniazda (z czego jack to neutrik za 6zł) i inne elementy to ok. 60zł, obudowa 14zł więc myślę, że całość mnie kosztowała ok.70-75zł.

  Zdjęcia:

  Wzmacniacz słuchawkowy klasy A by Krychol rc. Wzmacniacz słuchawkowy klasy A by Krychol rc. Wzmacniacz słuchawkowy klasy A by Krychol rc. Wzmacniacz słuchawkowy klasy A by Krychol rc. Wzmacniacz słuchawkowy klasy A by Krychol rc.

  Pozdrawiam i zapraszam do komentowania.

  EDIT: Aktualne zdjęcia kilka postów niżej.


  Fajne!
 • #2 11 Cze 2013 12:23
  Shadowix
  Poziom 25  

  Obudowa plastikowa to zły wybór. Trzeba było zbierać na metalową. Raz, że jest bardziej odporna na temperaturę, to dodatkowo ekranuje całe urządzenie.
  Gniazdo Neutrik za 6 zł, ale potencjometr chyba za 2 zł najzwyklejszy... ;)
  Obudowa mogła być bardziej dopasowana do "klocków", aby tak nie wystawała, coby to estetyczniej wyglądało. Ale ogólnie nie jest źle i podoba mi się.
  Tyle ode mnie ;)

 • #3 11 Cze 2013 17:04
  Krychol rc
  Poziom 22  

  Pisałem, że obudowa metalowa była droga a nie kupie droższej obudowy niż reszta elementów skoro mam inne wydatki :P
  Wentylacja zostanie dorobiona oraz ekran a co do potencjometru wymienię go na lepszy jak tylko taki dorwę.

 • #4 11 Cze 2013 19:04
  xSirLancerAlotx
  Poziom 15  

  Bardzo fajna i schludna konstrukcja. Da się tym cudem napędzić słuchawki 300om?

 • #5 11 Cze 2013 19:50
  Krychol rc
  Poziom 22  

  Myślę, że dałoby radę ale stracilibyśmy na mocy.

 • #6 12 Cze 2013 20:58
  Szaman7
  Poziom 25  

  Wzmacniacz całkiem fajny, ale można byłoby się pokusić o wytrawienie 2 płytek - na zasilanie i na sam wzmacniacz. Wyglądałoby bardziej profesjonalnie. Obudowa jaka jest każdy widzi, ale wiem, że obudowy metalowe są dużo cięższe do obróbki i droższe od tych plastikowych, z którymi wszystko można zrobić.
  Płytka trzyma się na jednej śrubce?

 • #7 12 Cze 2013 22:15
  Krychol rc
  Poziom 22  

  Nie miałem czasu na projektowanie i wytrawianie oraz chęci przy tak małej płytce.
  Płytka stabilizatora również została zmontowana na płytce uniwersalnej.
  Cały klej "na gorąco" został zeskrobany ze względu na wysoką temperaturę w obudowie.
  Będę myślał również o jakiejś wentylacji ale wzmacniacz zyskał nowe miejsce na biurku i strasznie by go to oszpeciło więc zastanawiam się nad tym, temperatury jakie panują w środku to 60°C w obudowie, 80°C tranzystor stabilizujący napięcie oraz 72°C IRF-y.
  Są to temperatury jak najbardziej w porządku, a kondensatory w wzmacniaczu wszystkie są na 105°C więc mogą pracować w takim otoczeniu. Plastik obudowy także wydaje się być odporniejszy na wysoką temperaturę w porównaniu do tandetniejszych plastikowych obudów, co poznałem po tym jak chciałem stopić lutownicą jeden taki wystający kołem w obudowie ponieważ mi przeszkadzał w montażu płytek i musiałem ładnie się namęczyć by go roztopić.
  Płytka wzmacniacza trzyma się na 4 śrubkach a stabilizatora na 2.

  Nowe zdjęcia:

  Wzmacniacz słuchawkowy klasy A by Krychol rc. Wzmacniacz słuchawkowy klasy A by Krychol rc. Wzmacniacz słuchawkowy klasy A by Krychol rc.

  PS W planach mam jeszcze zmianę potencjometra gdyż ten to zwykły "szajs" z jakiś głośników komputerowych ale pytanie brzmi na jaki ?

  Pozdrawiam

 • #8 14 Cze 2013 16:30
  Krychol rc
  Poziom 22  

  Potencjometr lepszy będzie ale teraz go nie kupię tylko po wypłacie.
  A co do ekranu to jak go wykonać, tzn. czy tylko od góry czy od góry i od dołu ?
  Jeżeli Alps to jaki bo ceny są kosmiczne, może jest jeszcze jakiś potencjometr godny uwagi ?

 • #9 15 Cze 2013 12:43
  xSirLancerAlotx
  Poziom 15  

  Daj znać, jak wymienisz potencjometr i oczywiście napisz, czy słychać różnicę. :)

 • #11 16 Cze 2013 15:23
  xSirLancerAlotx
  Poziom 15  

  dywanelektronik napisał:
  xSirLancerAlotx napisał:
  Daj znać, jak wymienisz potencjometr i oczywiście napisz, czy słychać różnicę. :)


  Może kolega wyjaśnić, jaki wpływ na brzmienie ma zastosowany potencjometr?


  Na pewno szumy własne.

 • #12 19 Cze 2013 21:03
  tank_driver
  Poziom 16  

  Witaj,

  Projekt AVT z założenia jest niestety zły, ze względu na nieodpowiednio dobrane tranzystory oraz kilka innych delikatnych braków (jak porządna filtracja zasilania).

  Wykonałem dwa wzmacniacze - pierwszy, wykonany według powyższego schematu wydawał mi się doskonały, było tak aż do momentu kiedy zawiódł niedostatecznie chłodzony 7815 i na jego wyjściu pojawiło się +30V. Całe szczęście że miałem w tym momencie słuchawki na uszach gdyż dźwięk wyprodukowany przez wzmacniacz był o klasę lepszy od tego przy 15V. Szczęście nie trwało jednak długo gdyż chwilę później spaliły się rezystory R10 oraz niechłodzone radiatorami tranzystory. Dało mi to jednak impuls motywacji do dalszych poszukiwań, przemyślałem sporo zanim wziąłem się do pracy i zacząłem tworzyć drugi, poprawiony wzmacniacz w którym:

  1. Zastosowałem inne, "słabsze" tranzystory QFET FQP1N60, które pożądaną w audio, liniową charakterystykę pracy oferują przy znacznie niższym niż BUZ10 prądzie.
  2. Zbudowałem filtr zasilania na tranzystorze IRFP450 (osobny dla każdego kanału), który posiada dodatkową, bardzo przyjemną funkcję: eliminuje wszelkie "uderzenia" w membrany słuchawek przy włączaniu i wyłączaniu urządzenia. Podobny filtr stosowany jest we wzmacniaczu ZEN V9 Nelsona PASS-a.
  3. Zwiększyłem napięcie zasilania do ~30V (po filtrze), co czyni wzmacniacz wydajniejszym prądowo i praktycznie nieczułym na obciążenie różnymi rodzajami słuchawek (gra dobrze nawet przy obciążeniu głośnikami 16ohm).
  4. Ze względu na po pożądaną pracę w płaskim punkcie charakterystyki przejściowej tranzystorów zwiększyłem prąd spoczynkowy do 1A, a duża moc strat (~65W) wymagała zastosowania sporego (jak na wzmacniacz słuchawkowy) radiatora.
  5. Rezystory R10 15ohm/0,5W zastąpiłem zestawem 5*75ohm/0,5W, docelowo będzie 5*75ohm/2W ze względu na sporą ilość ciepła przez nie wydzielaną.
  6. Całość napędzana jest nadmiarowym toroidem 2*24V / 200VA, prostownik dwupołówkowy na szybkich diodach SFAF50G, filtracja 1*10000uF/50V (może być mniej).

  Efekt jest taki że jak pożyczyłem wzmacniacz koledze-audiofilowi, który wcześniej był bardzo dumny ze swojej hybrydy lampowo-mosfetowej (również klasa A). Niestety był, a teraz nie chce mi oddać mojego "prototypu". Obydwoje słuchamy na SENNHEISER HD380 PRO. Mój projekt również powstawał na płytce uniwersalnej, nie ma to jednak żadnego znaczenia dla prototypu - nie stwierdzono żadnych szumów, brumień itp - czysta cisza. Tym bardziej że nie mam żadnego potencjometru - wejście podłączone bezpośrednio pod wyjście karty dźwiękowej USB.

  Jutro postaram się o zdjęcia, schemat mam tylko w głowie, tam póki co jest tam bezpieczny.

  Pozdrawiam!

 • #13 22 Cze 2013 18:30
  Krychol rc
  Poziom 22  

  Witam

  tank_driver dziękuję za tak rozwinięto odpowiedź, na pewno nie jedna z tych rad się przyda w późniejszych projektach a może nawet skuszę się kiedyś na wzmacniacz według Twojego opisu.
  Nie ukrywam, bardzo by mi zależało na schemacie, a przede wszystkim na schemacie filtra z użyciem IRFP450.

  Pozdrawiam i czekam na schematy :D

 • #14 23 Cze 2013 12:42
  tank_driver
  Poziom 16  

  Oto filtr (dioda-dowolna krzemowa, zamiast IRFP240 można użyć IRFP450 lub podobnego, te które użyłeś we wzmacniaczu też podejdą). Jest to klasyczny filtr na tranzystorze polowym, schemat to część wzmacniacza ZEN V9 Nelsona Passa.

  Wzmacniacz słuchawkowy klasy A by Krychol rc.

  Układ połączeń reszty wzmacniacza jest identyczny z AVT, zmiany zostały opisane wcześniej (napięcie zasilania, prąd podkładu, inne tranzystory i mocniejsze rezystory R10, no i "muzyczne" kondensatory ale to jak kto woli).

  Pozdrawiam i życzę udanych modyfikacji!

 • #15 24 Cze 2013 16:14
  Krychol rc
  Poziom 22  

  Dziękuję za schemat, ale pytanie jaką pojemność dać wspólną przed obydwa filtry ?
  Czy 4700uF wystarczy ? Jaką dać pojemność po filtrach, czy 2200uF po każdym z filtrów wystarczy ?
  Czy mogę zastosować IRF840 ?

  Czy tak może wyglądać schemat (+V L i +V P to są wyjścia zasilania na kanał lewy i prawy):

  Wzmacniacz słuchawkowy klasy A by Krychol rc.

  Pozdrawiam

 • #16 25 Cze 2013 11:48
  tank_driver
  Poziom 16  

  Witam,

  Ja mam 10.000uF przed filtrami i po 1000uF na kanał za filtrami, przy prądzie podkładu 1A i napięciu zasilania 34V żadnych szumów czy przydźwięku sieci nie stwierdzono. Myślę że w Twoim przypadku 1*4700uF przed i 2*2200uF za filtrami w zupełności wystarczy, a już najlepiej zamiast 1*2200uF dać 1-2*1000uF o niskim ESR. Wzmacniacze klasy A pobierają niemal stałą wartość prądu, nie ma wahań w takt muzyki jak w przypadku innych klas wzmacniaczy stąd znacznie mniejsze potrzeby odnośnie pojemności kondensatorów w zasilaczu. Jako tranzystor filtra IRF840 spełni założenia, przedstawiony schemat jest poprawny i złożony bez błędów powinien działać.

  Pozdrawiam,
  AG

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME