Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pompa głębinowa w zbiorniku a chłodzenie

apeha10 10 Cze 2013 23:47 6348 24
  • #1 10 Cze 2013 23:47
    apeha10
    Poziom 7  

Witam, mam pytanie odnośnie pomp głębinowych.
    Chcę zainstalować pompę typu:

http://malec-pompy.pl/pompy-glebinowe/article/pompy/8-glebinowe/56-nk.html

w zbiorniku 12m3 po starym szambie, które ma tylko 1,5 m wysokości.

Czy taka pompa musi być cały czas zanurzona w wodzie? Jak jej nazwa wskazuje?

Czy może też pracować przy niskim stanie wody jak np. 30-40 cm?

Czy nie będzie się wtedy przegrzewać?

Jeżeli tak to czy wiecie czy są jakieś pompy zatapialne które mogą wytworzyć ciśnienie około 4 barów i działać przy niskim poziomie wody?

Zaznaczam że chodzi mi tylko o pompy zatapialne nie wolno stojące.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

0 24
  • #2 11 Cze 2013 09:18
    jerry1960
    Poziom 34  

Jakie medium zamierzasz pompować (woda czysta, ścieki , woda zanieczyszczona z piaskiem).
    Jaki czas ma pracować ta pompa. W jakim cyklu ma pracować ta pompa. Ile możesz przeznaczyć na nią pieniędzy. Dobre ale drogie pompy zatapialne produkuje kilka firm . Np. Flygt, Grundfoss ABB itp . Pompy tego typu są chłodzone cieczą i raczej powinny być zanurzone w wodzie. Przy wysokości podnoszenia 40 m pompa z Twojego linku będzie miała niewielką wydajność ,patrz wykres.

0
  • #3 11 Cze 2013 15:30
    PtasiorWro
    Poziom 27  

Wystarczy ją położyć na bok i masz problem rozwiązany :D

0
  • #4 11 Cze 2013 15:46
    apeha10
    Poziom 7  

Będę pompował wodę, czystą, ew. z bardzo małą ilością piasku.
    Będzie pracowała non stop około godziny raz na dobę, nie będzie się włączała co chwilę jak przy hydroforach, będzie podnosiła około 3 metrów wody, potrzebuje przepływ w granicach 40l/minutę, i ciśnienie około 3 barów. Cena ok 500-600 złotych.
    Czy pompa tego typu sie nada?:

http://hypo.com.pl/katalog/produkt/pompa-4skm150-inox-230v/2995

czy muszę inwestować większe sumy?

Dodano po 2 [minuty]:

PtasiorWro napisał:
    Wystarczy ją położyć na bok i masz problem rozwiązany :D

Czy każdy rodzaj silnika to przeżyje?

0
  • #5 11 Cze 2013 18:24
    jerry1960
    Poziom 34  

Czy wydatek studni będzie pomiędzy 2,5-3 m3/ h. Jeżeli tak to ta pompa może się nadać . Nie możesz położyć jej na boku ,bo wtedy przy niskim poziomie wody ,będzie ssała powietrze.

0
  • #6 11 Cze 2013 18:58
    apeha10
    Poziom 7  

jerry1960 napisał:
    Czy wydatek studni będzie pomiędzy 2,5-3 m3/ h. Jeżeli tak to ta pompa może się nadać . Nie możesz położyć jej na boku ,bo wtedy przy niskim poziomie wody ,będzie ssała powietrze.

będzie zabezpieczenie pływakowe przed takim stanem wody, pytanie czy silnikowi nic nie będzie leżąc na boku?

0
  • #8 11 Cze 2013 21:05
    apeha10
    Poziom 7  

Krzysztof Reszka napisał:
    Pompa głębinowa nie może leżeć ! I to nie tylko ze względu na jej budowę ale że względu na przepływ wody.
    Tu parę porad
    http://www.hypo.com.pl/porady/o-pomach-glebinowych

Nigdzie nie jest napisane że nie może leżeć, co jeżeli pompa leży w wodzie bokiem i jest cały czas w całości zanurzona w zbiorniku i nigdy sie nie "odsłoni"?
    Czyż nie chłodzi się przez wodę w której leży?

0
  • #9 11 Cze 2013 22:07
    dziadek1203
    Poziom 13  

Witam Kolega Krzysztof ma rację-pompa głębinowa musi stać w pionie-taka jest budowa pompy-nie silnika.

0
  • #10 11 Cze 2013 22:08
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Nie wszystkie pompy to trawią (bicia poprzeczne wału obciążonego niestatycznie)a te co mają zawory zamykające tym bardziej .

0
  • #11 11 Cze 2013 23:31
    PtasiorWro
    Poziom 27  

Może ktoś mi wytłumaczyć czemu ta pompa nie może leżeć???
    Bardzo rzadko robię silniki pomp głębinowych i teraz zgłupiałem :D

0
  • #12 12 Cze 2013 00:47
    apeha10
    Poziom 7  

ok to jeśli nie może stać to poradźcie mi panowie co zrobić aby taka pompę postawić w pionie i się nie przegrzała...piszą że trzeba włożyć pompę w rurę osłonową przez którą będzie przepływała tłoczona woda, ale w moim przypadku nie potrafię sobie wyobrazić jak by to miało wyglądać...

0
  • #13 12 Cze 2013 08:44
    PtasiorWro
    Poziom 27  

A czy ktoś może mi wytłumaczyć albo podać linka do jakiejś instrukcji gdzie jest to napisane że pompa nie może leżeć.

Bo mi się wydaje że to bzdury, nie ma to wpływu na chłodzenie ani na pracę silnika.
    Jedynie zawór zwrotny jak jest grawitacyjny to może źle działać ale można zastosować inny tuż za pompą w pionie i po sprawie.

0
  • #14 12 Cze 2013 11:45
    apeha10
    Poziom 7  

PtasiorWro napisał:

A czy ktoś może mi wytłumaczyć albo podać linka do jakiejś instrukcji gdzie jest to napisane że pompa nie może leżeć.

Człowiek który zajmuję się instalacją pomp jak i sprzedażą twierdzi że wszystkie pompy głębinowe sprzedawane u nich mogą leżeć na boku, wystarczy zrobić łoże dla pompy do pracy w poziomie.

0
  • #16 12 Cze 2013 16:30
    dziadek1203
    Poziom 13  

Zastanawiam się dlaczego zadajesz pytania w internecie jeżeli pytałeś u "żródeł"- połóż pompę i koniec;najlepiej przekonać się samemu. Powodzenia i Pozdrawiam

0
  • #17 12 Cze 2013 22:54
    PtasiorWro
    Poziom 27  

dziadek1203 napisał:
    Zastanawiam się dlaczego zadajesz pytania w internecie jeżeli pytałeś u "żródeł"- połóż pompę i koniec;najlepiej przekonać się samemu. Powodzenia i Pozdrawiam

Kolego "Dziadek1203" forum jest po to żeby takie tematy rozwijać i żeby wymieniać poglądy i doświadczenia zawodowe.

Jak wiesz czemu nie wolno to napisz bo chyba po to powstał ten post a nie po to żeby pisać głupie odpowiedzi pod tytułem "powodzenia"!!!

0
  • #18 13 Cze 2013 17:04
    dziadek1203
    Poziom 13  

Kolego Ptasior-pisałeś coś o bzdurach-więc zastanów się nad tym co piszesz; a wracając do tematu-nie chodzi o poziome ułożenie silnika lecz pompy.Pompy z którymi się spotkałem(głębinowymi) są bez łożysk-kładąc je poziomo wirnik będzie tarł o ścianę pompy.Być może ta jest łożyskowana-należałoby sprawdzić w dokumentacji pompy. PS. może się ktoś znajdzie i powie że bez łożysk to niemożliwe......

p

0
  • #19 13 Cze 2013 17:22
    niemy22
    Poziom 10  

Budowa większości pomp głebinowych nie ma wpływu na to w jakiej pozycji ona pracuje.
    Większość pomp pracuje w osi pionowej nie dlatego, że jest specjalnie tak skonstrułowana chociaż poniekąd też, ale głównie chodzi o koszty. Jaki jest sens i kosz wiercić mega wielkie otwór do jakiegoś zbiornika w głąb ziemi ileś tam metrów - jest to zwyczajnie nieopłacalne. Dlatego też umieszcza się ją przeważnie pionowo by zmniejszyć średnice wierconego otworu np., ale to nie znaczy, że nie można jej montować poziomo.

1
  • #20 13 Cze 2013 17:58
    PtasiorWro
    Poziom 27  

dziadek1203 napisał:
    Kolego Ptasior-pisałeś coś o bzdurach-więc zastanów się nad tym co piszesz; a wracając do tematu-nie chodzi o poziome ułożenie silnika lecz pompy.Pompy z którymi się spotkałem(głębinowymi) są bez łożysk-kładąc je poziomo wirnik będzie tarł o ścianę pompy.Być może ta jest łożyskowana-należałoby sprawdzić w dokumentacji pompy. PS. może się ktoś znajdzie i powie że bez łożysk to niemożliwe......

p

Jak nie ma łożysk??? :D Penie siedzi tam mały Chińczyk i to trzyma.

Kolega "Niemy22" dobrze to opisał, konstrukcja jest taka że względu na koszty odwiertu i kropka.

0
  • #21 13 Cze 2013 21:40
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Kolego Ptasior jak chcesz to wskażę ci wiele pomp bez łożysk w tulejach smarowanych wodą to właśnie te z najwyższej półki o węglikach spiekanych i są pompy chłodzone olejem i te i tamte nie mogą pracować poziomo .Zakończmy temat bo zapewne jak pompa nie może pracować w poziomie to instrukcja o tym napisze.

0
  • #22 13 Cze 2013 21:56
    nuszek
    Poziom 26  

Pompa głębinowa jak sama nazwa wskazuje służy do pompowania wody ze studni głębinowych /a więc pracuje pionowo/ i nie nadaje się do pracy poziomej. Nawet w instrukcji tego nie piszą. Miałem kiedyś praktykę w zakładzie produkującym pompy głębinowe i ten temat był poruszany. /oj dawno to było/
    Jak masz pompę i pisze w niej ze może pracować poziomo to ją kładź, jak nic nie pisze to nie.
    A dlaczego ma to być pompa głębinowa, są inne pompy przystosowane do pracy z niskim poziomem wody /woda wtedy obmywa cala pompę podczas tłoczenia/ lub pompy z silnikiem na wierzchu /pompa jest w wodzie, a silnik sprzęgnięty długim wałem jest nad powierzchnią wody/.

0
  • #23 13 Cze 2013 22:57
    PtasiorWro
    Poziom 27  

Tuleja spiekana = Łożysko... :D
    A co do oleju to tankuje się nie mniej jak 2/3 pojemności więc jak leży na boku to i tak zespoły łożyskowe są smarowane.

0
  • #25 20 Lis 2013 19:29
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

W obecnych konstrukcjach praktycznie każda nowoczesna pompa głębinowa może pracować w poziomie jeśli zapewni się jej chłodzenie.
    Niektóre pompy jak pompa BHP , AJ4 Plus czy tania pompa Omnigena Omnitron 5000 mają konstrukcję wymuszającą chłodzenie silnika.
    Oczywiście w niektórych pompa np. SQ w instrukcji jest napisane, że pompa może pracować w poziomie ale nie oznacza to, że pozostałe nie mogą. :D

-1