Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sterować otwarciem obwodu o małym prądzie

drakemor 11 Cze 2013 10:07 717 3
  • #1 11 Cze 2013 10:07
    drakemor
    Poziom 2  

Niestety nie mam wiedzy elektronicznej, a przyszło mi się zmierzyć z takim problemem:

Mam obwód A, w którym płynie prąd ok. 0.01V. Na tym obwodzie znajduje się przycisk. Z powodów mechanicznych muszę zastąpić ten przycisk blaszkami, których zwarcie ma nim sterować.

Problem polega na tym, że przy zwarciu blaszek obwód A powinien być otwierany, a przy rozwarciu - zamykany.

Nie wiem czy to ma znaczenie - sprawa dotyczy sterownika z klawiatury, więc sygnał w obwodzie A może być cyfrowy.

"Pod ręką" jest też napięcie 5,5V z USB, którego mógłbym użyć do sterowania zamknięciem obwodu A.

Potrzebuję to rozwiązanie powtórzyć 8 razy więc wchodzą w grę czynniki ekonomiczne i prostota wykonania - dysponuję tylko zwykłą lutownicą.

Rozwiązanie, które przyszło mi do głowy to przekaźniki elektromagnetyczne, ale nie mogę w ten sposób odwrócić stanu wysokiego na niski.

Proszę kolegów o pomoc, jeśli coś trzeba dodać, albo uszczegółowić - pytajcie.

0 3
  • Relpol
  • #2 11 Cze 2013 10:19
    riddyk
    Poziom 20  

Jeśli mechanicznie to zastosuj przekaźnik, jeśli elektronicznie-cyfrowo to bramkę NOT. Jak już prąd płynie to w Amperach nie w Voltach.

0
  • Relpol
  • #3 11 Cze 2013 12:25
    drakemor
    Poziom 2  

Dzięki za wskazówki.

Możesz podsunąć gdzie taką bramkę mogę dostać i w jakiej formie?

0
  • #4 11 Cze 2013 12:46
    marekhab
    Poziom 32  

Na boisku do piłki nożnej zawsze są zainstalowane dwie takie bramki. Teraz na poważnie wpisz BRAMKA NOT
    możesz zrobić na jednym tranzystorze i dwóch rezystorach, ewentualnie układ scalony zawierający kilka takich bramek w swej strukturze.

0