Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung Navibot - Zużyty akumulator?

11 Cze 2013 19:55 4044 5
  • Poziom 2  
    Kupiłem używany odkurzacz Samsung Navibot SR8825 i okazało się, że cykl ładowania trwa tylko pół godziny po czym oznajmia że odkurzacz jest naładowany. Wskaźnik ładowania pokazuje cały czas jedną kreskę i potem od razu 3 kreski - pełne naładowanie. Po naładowaniu odkurzacz pracuje tylko 15 minut i jest rozładowany (ponownie cały czas 3 kreski i potem od razu jedna kreska i szuka bazy).
    Ponieważ mam gwarancję wysłałem sprzęt do serwisu, gdzie wymienili płytę główną napędu dmuchawy oraz napisali, że krótki czas pracy wynika ze zużytych akumulatorów.

Nie wiem czy dobrze rozumuję ale gdyby akumulatory były zużyte to czas ładowania pozostałby dłuższy (czyli tak jak określa producent), natomiast czas pracy by się skrócił a na wyświetlaczu poziom naładowania zmieniał by się stopniowo aż do zera.
    Teraz ładuje się pół godziny a pracuje 15 minut. Myślę że gdyby ładował się 2 godziny, to sprzątałby przez godzinę.

Chcę ponownie wysłać sprzęt do serwisu ale nie chcę wyjść na głupka i chciałbym poradzić się kogoś, kto zna się na tych rzeczach.
  • Poziom 16  
    Witam , przeczytaj dokładnie warunki gwarancji, często akumulatory są traktowane jako materiały eksploatacyjne i maja czas gwarancji inny od sprzętu w jakim pracują (np. w laptopach ) , więc z gwarancją może być różnie
  • Poziom 2  
    Na akumulator jest tylko pół roku gwarancji. Nie wiem co robił poprzedni właściciel z tym sprzętem. Da się jakoś zregenerować te akumulatory?
  • Poziom 16  
    :) w zasadzie to akumulatory ulegają nieodwracalnym zmianom zatem trzeba pomyśleć o nowych , są też teorie i regeneracji polegające na kilkukrotnym ładowaniu i rozładowywaniu (niskim prądem ) jednak nie przynoszą wielkich rezultatów
  • Poziom 11  
    Mi udało się rozmontować baterię. Pomierzyłem pojedyncze akumulatorki i wymieniłem 1szt. która miała najniższą wartość napięcia. Akumulatorek podmieniłem ze starej wkrętarki tak że nie był zapewne najlepszej kondycji. Efekt był taki że po naładowaniu świeciły się dwie kreski baterii a czas sprzątania wyniósł ok 30 min. Za długo się nie pocieszyłem ponieważ po miesiącu padł ten już wymieniany (nowy-stary) akumulatorek. Podmieniłem go na kolejny - też używany, świeci tylko jedna kreska ale sprząta powyżej 35 min (śmiało wystarcza na całą kondygnacje). Fakt, że nie skupiałem się za bardzo nad wyborem akumulatorka z baterii starej wkrętarki. Być może gdybym poświęcił więcej czasu na sprawdzenie i wybór akumulatorka efekt byłby lepszy. Nowa bateria kosztuje ok 150-160zł (widziałem nawet po 200-300zł ale to pewnie oryginały) dlatego mam zamiar zakupić pojedyncze akumulatorki na allegro i złożyć baterię samemu, wtedy koszt baterii nie powinien być większy jak ok. 70-85zł w zależności od tego jakie akumulatorki wybiorę. Do montażu baterii potrzeba 10 szt. akum. o napięciu 1,2V i pojemności im więcej tym lepiej.

Dodano po 29 [minuty]:

artbi881 napisał:
    :) w zasadzie to akumulatory ulegają nieodwracalnym zmianom zatem trzeba pomyśleć o nowych , są też teorie i regeneracji polegające na kilkukrotnym ładowaniu i rozładowywaniu (niskim prądem ) jednak nie przynoszą wielkich rezultatów

Takie ładowanie może przywrócić sprawność baterii pod warunkiem że długotrwała eksploatacja doprowadziła do powstania różnic pojemności pomiędzy akumulatorkami a nie utratą zdolności do magazynowania prądu. Lepsze ogniwa mają zdolność szybszego ładowania i zarazem dłużej się wyładowują, natomiast gorsze potrzebują więcej czasu na ładowanie i szybciej zostają wyładowane z tąd biorą się te różnice w poziomie naładowania poj. ogniw a w sumie znacznie zmniejsza to pojemność całej baterii. Wówczas można przeprowadzić wyładowanie wszystkich akumulatorków do jednego poziomu np. 1V/akum. Można również rozładować do zera i naładować ponownie ale to już chyba bardziej ryzykowne. Wyładowywałem do zera akumulatory niklowo-kadmowe ale czy można litowo-jonowe to pewności nie mam.
  • Poziom 34  
    prezes_ber napisał:
    Wyładowywałem do zera akumulatory niklowo-kadmowe ale czy można litowo-jonowe to pewności nie mam.
    Jak sam napisałeś
    prezes_ber napisał:
    Do montażu baterii potrzeba 10 szt. akum. o napięciu 1,2V
    więc to nie są akumulatory litowo-jonowe tylko zwykłe
    prezes_ber napisał:
    niklowo-kadmowe
    Na znanym portalu aukcyjnym są akumulatorki z blaszkami do wkrętarek. Ceny zaczynają się od 8zł za sztukę przy pojemności 1,2Ah