Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa pistoletu do lakierownia proszkowego

11 Cze 2013 23:48 4050 13
  • Poziom 9  
    Poszukuje schematu budowy pistoletu do lakierownia proszkowego, a dokładnie jak podłączyć elektrodę dodatnią do pistoletu.
    Gdy buduje się pistolet tarciowy z rurki teflonowej to uziemia się przedmiot malowany i co z plusem, pozostaje wolny, czy uziemiamy też pistolet.
    Czy generatorem wysokonapięciowym może być cewka samochodowa, która chyba daję napięcie pulsacyjne czy ma to wpływ na malowanie.
    Jestem laikiem z elektryki proszę o wyrozumiałość
  • Poziom 16  
    jest kilka opisów budowy takiego pistoletu w sieci, ale trzeba szukać na angielskich stronach pod hasłem diy powder coating.
    cewka samochodowa od bidy by się pewnie nadała ale musiał byś dorobić jakiś układ np na ne555 załączający i rozłączający ją aby wygenerować wysokie napięcie na wyjściu. Ew. jeśli samochodowa nie będzie generować wystarczająco wysokiego to można pokombinować z transformatorem ze starego TV.

Dodam jeszcze, że jeżeli jesteś laikiem to odradzał bym zabawę wysokimi napięciami. Do nieszczęścia niewiele trzeba...
  • Poziom 16  
    Sam kondensator nie wystarczy. Zrob na ne555 to będziesz miał pewność że będzie to dobrze działać. Są w sieci nawet schematy jak zrobić przetwornicę prostą pod taki pistolet. Piszę ze smarkfona więc ciężko mi podać konkretny link ale szukaj pod hasłem negative ion generator
  • Poziom 9  
    Dziękuje.
    Zastosuje raczej cewkę od skutera ma około 30 kV małe gabaryty i przewód wysokiego napięcia i cenę zjadliwą.
    Co do ne 555 to jako nowicjusz w elektronice poproszę o link do jakiegoś schematu, te które znalazłem sterują wszystkim i są skomplikowane.
    Nie potrzebuję nawet regulacji jak będę miał około 50Hz to super, a wzrok nie wyłapie przerwy.
    Zasilanie zrobię 12 V DC.
    Elektrody które widziałem to drut może lepszy pierścień lub spirala.
    Koniec pistoletu zaizolować teflonem czy porcelaną.
  • Poziom 38  
    To nie tylko izolacja pistoletu , ale i odpowiednie stanowisko pracy.

Jesli nie radzisz sobie z elektronika to zamiast ne 555 mozesz zastosowac maly silniczek z regulacja obrotow i komutator z innego. :-)
  • Poziom 9  
    Chodzi o piecyk do wygrzewania i przygotowanie elementu, jeśli tak to temat ogarnę.

Proszę o link na jakiś prosty schemat na ne 555 coś tam kiedyś lutowałem to chyba dam radę :D
  • Poziom 16  
    Kolego po prostu mnie osłabiasz. Rozumiem, że z elektroniki możesz być laikiem ale chyba z google korzystać umiesz, nie? Po wpisaniu frazy negative ion generator w podpowiedziach obrazów wyskakuje jak byk schemat dokładnie tego o co prosiłeś

Link

W tym schemacie możesz nie umieszczać transformatora wejściowego i mostka graetza bo to jest potrzebne w przypadku zasilania z sieci. Na upartego możesz też nie umieszczać kondensatora wejściowego.

Cytat:
    Nie potrzebuję nawet regulacji jak będę miał około 50Hz to super, a wzrok nie wyłapie przerwy.

:sm37:
    chyba zapomniałeś że to nie są diody na które będziesz patrzył. To że wzrok nie wyłapie różnicy nie ma znaczenia bo pistolet do proszkowego malowania nie jest lampeczką na choinkę. Jak będziesz miał za małą częstotliwość pracy to na wyjściu będziesz miał małe napięcie a co za tym idzie drobinki farby się nie będą chciały przyklejać do powierzchni elementu malowanego
  • Poziom 9  
    Szacum dla kolegów za Waszą znajomość elektroniki.
    Dziękuje za schemat, jak kolega wspominał dam zasilacz na 12 V DC,
    i za T2 dam cewkę samochodową.
    Za punkt rozładowania - elektrodę dać igłę,
    Jak ukształtować wylot z pistoletu, czy mogę dać spiralę i w centrum igłę czy tylko samą igłę, oczywiście odizolowane od reszty pistoletu.
  • Poziom 16  
    Nie jestem pewny swojej teorii ale po mojemu to musisz zrobić wylot w taki sposób żeby przelatujące drobinki farby w proszku przelatywały w jak najbliższej odległości od elektrody wyjściowej (w końcu trzeba je naładować). Najlepiej będzie chyba jak dasz jakąś siateczkę metalową na wyjściu o małych oczkach i podłączysz ją pod wyjście cewki.

Pytanie teraz dla bardziej rozeznanych: lepiej jak farba będzie ładowana dodatnim ładunkiem czy ujemnym?
  • Poziom 9  
    Czy sitko metalowe nie będzie się zatykało farbą,
    na google znalazłem samoróbkę, w której za dyszą wylotową było kilka drucików równoległych do siebie a prostopadłych do osi wylotu.
  • Poziom 16  
    to jest sypki i suchy proszek jak mąka więc sitko nie powinno się zatykać
  • Poziom 9  
    Witam
    Miałem nareszcie trochę czasu zrobiłem pistolet do lakierowania proszkowego tak jak opisałem wysokie napięcie uzyskuje z generator wysokiego napięcia opartego na cewce z samochodu osobowego, ale mam problem z dyszą naładowuje ni bardzo mało farby, próbowałem z elektrodą jak spirala stożkowa i rurkami miedzianymi jedna w drugą, efekt niewielki.