Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zobacz, jak są zbudowane okulary Google Glass

exti 12 Jun 2013 16:41 7731 17
Altium Designer Computer Controls
  • Zobacz, jak są zbudowane okulary Google Glass Star Simpson i Scott Torborg, dwoje inżynierów elektroników, rozłożyło na części pierwsze okulary Google, szczegółowo dokumentując to, co znaleźli w środku. Mając na uwadze całą wrzawę, jaką internetowy gigant wytworzył wokół swojego gadżetu i jego cenę, przewyższającą wysokiej klasy laptopy, można być rozczarowanym, że Google Glass nie kryje w sobie żadnych cudów techniki. Znajdziemy tam w większości zwykłe, seryjne komponenty.

Po zdjęciu fragmentu obudowy przy głównym pryzmacie ukazuje się coś, co wygląda na czujnik światła oraz czujnik zbliżeniowy wykrywający czy okulary znajdują się na nosie użytkownika.

Na zewnętrznym boku oprawki jest touchpad służący do sterowania gadżetem. Został on wykonany na zamówienie przez firmę Synaptics i jest obsługiwany za pomocą kontrolera Synaptics T1320A.

Główna płytka z układami sterującymi od wewnętrznej strony zawiera moduł łączności bezprzewodowej i parę układów scalonych, natomiast na zewnętrznej przylutowano układ TI OMAP4430 firmy Texas Instruments, 16 GB pamięci flash firmy SanDisk i układ DRAM Elpida.

W prawym zauszniku ukryto litowo-polimerowy akumulator zasilający całość. Ma on pojemność 2,1 Wh (ok. 570 mAh) i oczywiście jest niewymienialny. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, zausznik zawiera też głośnik działający na zasadzie przewodnictwa kostnego. Wygląda na to, że przy okazji służy również jako mechaniczny przełącznik.

Na elastycznej płytce drukowanej łączącej główną płytkę z kamerą, wyświetlaczem i resztą komponentów znajduje się czujnik inercyjny InvenSense MPU-9150. Rzeczona kamera wygląda na zwykły komponent, jaki można znaleźć w urządzeniach przenośnych. Wyświetlacz natomiast ma rozdzielczość 640x360, lecz jego piksele są na tyle gęsto upakowane, że sam moduł ma wymiary kilku milimetrów. Za kierowanie obrazu z wyświetlacza w stronę oka odpowiada charakterystyczny pryzmat. Jego specjalna budowa sprawia, że obraz wydaje się zawieszony w odległości ok. metra od oka.

Źródło:
    http://www.catwig.com/google-glass-teardown/

Cool? Ranking DIY
    About Author
    exti
    Level 32  
    exti wrote 2420 posts with rating 154, helped 10 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2008 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    quniq
    Level 21  
    exti wrote:
    Mając na uwadze całą wrzawę, jaką internetowy gigant wytworzył wokół swojego gadżetu i jego cenę, przewyższającą wysokiej klasy laptopy, można być rozczarowanym, że Google Glass nie kryje w sobie żadnych cudów techniki. Znajdziemy tam w większości zwykłe, seryjne komponenty.

To jest bardzo głupie podejście do tematu. Niestety, bardzo powszechne. Co z tego, że sprzęt jest tani, skoro trzeba było komuś zapłacić za zaprojektowanie, zaprojektowanie, testowanie, reklamę? Poza tym firma musi zarobić. Co w tym dziwnego?
    oskar777

Level 26  
    Bardzo mądre podejście oczywiście mamy wolny rynek każdy może sobie dyktować ceny jakie chce, jednak fajnie by było jak cena produktu była coś w stylu cena materiałów + koszt produkcji + marża 100% a nie + marża 300%, wystarczy popatrzeć na niektóre produkty i-pomyłki.
    Z tym płaceniem za projektowanie to też mało istotny element. Ile jest tych projektantów jak długo oni niby projektują to, że ma to tak cenę podnosić?. Takie rzeczy są/będą sprzedawane w dziesiątkach tys sztuk jak nie więcej. Koszt reklamy to mnie średnio interesuje to jak będą malarzem doliczał bym klientowi koszty zakupu pędzli, zamiast mieć swoje.
  • Altium Designer Computer Controls
    exti
    Level 32  
    quniq wrote:
    Poza tym firma musi zarobić. Co w tym dziwnego?

Jasne, że musi i powinna zarabiać, ale są pewne rozsądne granice. Google na swoje okulary narzuciło zaporową dla przeciętnego zjadacza chleba cenę, ale tylko po to, żeby zrobić z nich ekskluzywny produkt (czyli dostępny tylko dla niewielu). Wszystko byłoby OK, gdyby w Google Glass użyto jakiejś przełomowej technologii. A tutaj płaci się za fajność i całą otoczkę, a nie inżynierską robotę. Tak jest zresztą z wieloma gadżetami na rynku, każdy chyba wie.
    quniq
    Level 21  
    No dobra, ale to jest ich produkt i to oni się przejadą na wysokiej cenie. Nie wiem w czym problem :D
    exti
    Level 32  
    quniq wrote:
    to oni się przejadą na wysokiej cenie.

Też tak myślę. Już pojawiają się przecież tańsze alternatywy dla Google Glass.
    Nie ma żadnego problemu, po prostu stwierdziłem, że biorąc pod uwagę cenę sprzętu można by się spodziewać adekwatnie wartościowych komponentów.

Dobrym przykładem jest w tym miejscu Kinect — niewątpliwie rewolucyjna rzecz, a kosztowała tylko 150 $ (w tym komponenty 56 $ według szacunków). Pewnie dlatego to jest najlepiej sprzedające się urządzenie elektroniczne w historii.
    quniq
    Level 21  
    W przypadku kinnecta MS zarabia na grach. W przypadku Google'a, firma musi zarobić na sprzęcie, bo z założenia ich usługi są za darmo.
    strykul
    Level 17  
    W tym momencie nie sugerowałbym się ceną - sprzedawane w kosmicznej cenie są tylko wersje developerskie, czyli takie których zakup wkalkulowany jest w przyszłe zyski twórców aplikacji mobilnych. Natrafiłem w sieci na informację, że cena edycji konsumenckiej będzie oscylować w okolicy 199-299$, co jest już bardziej do przyjęcia...
    studzin
    Level 17  
    Google nie zarabia na sprzęcie - zobacz sobie na ceny nexusów i porównaj je do produktów konkurencji. Google zarabia na usługach, a dokładnie na reklamach i szpiegowaniu użytkowników.
    popiol667
    Level 18  
    Quote:
    Jasne, że musi i powinna zarabiać, ale są pewne rozsądne granice. Google na swoje okulary narzuciło zaporową dla przeciętnego zjadacza chleba cenę, ale tylko po to, żeby zrobić z nich ekskluzywny produkt (czyli dostępny tylko dla niewielu). Wszystko byłoby OK, gdyby w Google Glass użyto jakiejś przełomowej technologii. A tutaj płaci się za fajność i całą otoczkę, a nie inżynierską robotę. Tak jest zresztą z wieloma gadżetami na rynku, każdy chyba wie.

Czytałem "jednym okiem" i przez chwilę myślałem, że dyskusja toczy się na temat Iphone.....
    Krzysiek99
    Level 27  
    Ale wy marudzicie, cena jest kosmiczna dla nas biednych Polaków, a taki Niemieć czy Brytyjczyk sobie kupi okularki za 1-2 pensję minimalną a my co ? rok zbierania i jedzenia tynku.

Co do okularów to bateria jest nie wymienialna a same okulary mogę używać tylko sam i nie mogę ich pożyczyć bo to poskutkuje kara i odebraniem produktu. Kpina!
    miszcz310
    Level 20  
    oskar777 wrote:

Z tym płaceniem za projektowanie to też mało istotny element. Ile jest tych projektantów jak długo oni niby projektują to, że ma to tak cenę podnosić?. Takie rzeczy są/będą sprzedawane w dziesiątkach tys sztuk jak nie więcej. Koszt reklamy to mnie średnio interesuje to jak będą malarzem doliczał bym klientowi koszty zakupu pędzli, zamiast mieć swoje.

Eee... No, a ile było prototypów? Ilu jest ludzi w takim zespole? Czy ludzie z tego zespołu będą chcili zarabiać jak studenci na praktykach u nas w Polsce? Kto będzie odpowiedzialny jak komuś takie okulary się stopią na twarzy przez błąd w projekcie? Kto takie projekty testuje (no ok akurat tutaj to ludzie płacili za testy)? Można tak w nieskończoność, wbrew pozorom to nie jest takie hop siup, tak jak z zaprojektowanie migacza na ne555.
    sznurowadla2
    Level 9  
    Boję się, że kiedyś niestety będziemy wszyscy w tych okularach. Z jednej strony to strasznie ulepszenie dla życia, ale z drugiej strony...
    DP MAX Garage
    Level 2  
    Nikt nie zmusza do zakupu. A stwierdzenie ze componenty sa zwykle i tanie to strasznie plytkie podejscie bo w tym produkcie to chodzi o jego mozliwosci oprogramowe a koszt jest odzwierciedleniem nakladu pracy przez wiele lat przez wysoko oplacanych enginerow i dla tego odrazy sie nie zepsujie jak te projektowane przez chiny ciesz my sie ze bedzie czym sie bawic i testowac no i wtedy oceniac.
    oskar777

Level 26  
    "a koszt jest odzwierciedleniem nakladu pracy przez wiele lat przez wysoko oplacanych enginerow i dla tego odrazy sie nie zepsujie"
    Widziałeś te okulary na zdjęciu połowa tego jak nie więcej co jest na zdjęciu to są gotowe moduły, gotowe rozwiązania nie mów mi, że przez wiele lat to składali bo to bzdura. Na pewno wymagało to pracy i wielu dni jak nie tygodni ciężkiej pracy ale nie ma bata żeby to lata trwało.
    DP MAX Garage
    Level 2  
    Kup sobie te gotowe elementy i zrob sobie swojie okulary za pol darmo zobaczys sam jak latwo! Wiekszosc urzadzen elektronicznych na rynku sklada sie z gotowych podzespolow elektronicznych. myslisz ze jak producent jakiegokolwiek urzadzenia co ma weisc do produkcji masowej zaczyna project budowy takiego gadzetu to zaczyna od produkcji pamieci, procesorow, oscylatorow, itd. To jest oczywisce ze zacznie szukac juz gotowych czesci o ile istnieja chociaz by ze wzgledow ekonomicznych. No i stwierdzenie ze to pare godzin pracy moze pare dni! Sproboj pare lat! Mi czterech informatykow strone internetowa robila 3 miesace a wiesz ile to czeba czasu zeby napisac softa do takiego urzadzenia zeby dzialalo poprawnie bez bugow. Chyba ze bys wolal wypuscic na rynek pol produkt i zepsuc sobie marke na ktora pracowales przez wiele lat.
    strykul
    Level 17  
    Tak, ale z tego co mi wiadomo dotyczy to egzemplarzy testowych/inżynierskich....