Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mechatronika czy mechanika i budowa maszyn

12 Cze 2013 18:47 10692 11
  • Poziom 7  
    Witam. W tej chwili uczę się jako technik mechanik i rozważam pójście na Politechnikę Gdańską. Na oku mam dwa kierunki: Mechatronika oraz Mechanika i Budowa Maszy, jednak nie wiem który wybrać. Od dziecka kocham samochody, silniki i ogólnie rzeczy z tym związane, więc Mechanika i Budowa Maszyn byłby dla mnie idealnym kierunkiem, lecz nie wiem czy znalazłbym po tym dobrą pracę, bo sam papierek mi nic nie da oprócz zdobytego doświadczenia. Natomiast jeśli chodzi o Mechatronikę (połączenie mechaniki, elektroniki, informatyki, automatyki, robotyki itp) to jest to kierunek przyszłościowy i pracę po nim znalazłbym bez problemu praktycznie wszędzie, lecz nie wiem czy bym sobie na nim poradził, bo nie miałem nigdy do czynienia z prądem, elektroniką, czujnikami itp. Ale wydaje mi się to ciekawe i może gdybym się przyłożył to dałbym radę. Do tego co chwilę w wiadomościach słyszy się że studenci Mechatroniki wynaleźli różne wynalazki. Ja chyba nie byłbym do tego zdolny, bo bardziej interesują mnie silniki i maszyny. Który kierunek wybralibyście na moim miejscu i kto ma trudniej na Mechatronice - mechanicy czy elektronicy?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 28  
    Witam!
    shortylbk napisał:
    lecz nie wiem czy znalazłbym po tym dobrą pracę, bo sam papierek mi nic nie da oprócz zdobytego doświadczenia

To jest jedno z zasadniczych pytań, niestety chyba nikt nie odpowie Ci na nie konkretne w dzisiejszych realiach.
    shortylbk napisał:
    Natomiast jeśli chodzi o Mechatronikę (połączenie mechaniki, elektroniki, informatyki, automatyki, robotyki itp) to jest to kierunek przyszłościowy i pracę po nim znalazłbym bez problemu praktycznie wszędzie,

Mniemasz, czy jesteś pewien i na jakiej podstawie?
    Nie uważam, żeby Mechanika i Budowa Maszyn była gorsza od Mechatroniki. Dobry specjalista nie powinien mieć większych trudności ze znalezieniem pracy po obydwu kierunkach.
    shortylbk napisał:
    lecz nie wiem czy bym sobie na nim poradził, bo nie miałem nigdy do czynienia z prądem, elektroniką, czujnikami itp. Ale wydaje mi się to ciekawe i może gdybym się przyłożył to dałbym radę.

Dałbyś radę z pewnością, ale
    shortylbk napisał:
    Od dziecka kocham samochody, silniki i ogólnie rzeczy z tym związane, więc Mechanika i Budowa Maszyn byłby dla mnie idealnym kierunkiem

dlatego trzymałbym się tego kierunku.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 16  
    :) bardzo dobrze kalkulujesz , na mechatronice masz całą mase mechaniki ... , mechatronika daje Ci większe możliwości (,,manewrowanie'' z pracą potrzeby mechanik, automatyk, elektronik, itd.. ) zatem dla mnie odp. jest jednoznaczna.
    Mechatronika !!

Dodano po 5 [minuty]:

tak nawiasem to niewiele osób wie co to mechatronika ,aż szokujące :|
  • Poziom 15  
    Powiem Ci tak. Skończyłem Automatykę i Robotykę. Po mechatronice jak będziesz zdolny i wybitny to może znajdziesz pracę w Polsce w jakiejś jednostce badawczo rozwojowej. Prawda jest taka że to kierunek ciekawy ale uczą Cię wszystkiego po łebkach (czyli Sterowania, Oprogramowania, Mechaniki i Elektroniki) z czego będziesz musiał wybrać dziedzine w której będziesz dobry. Jak rajcują Cię rzeczy związane ze sterowaniem to wybierz Automatykę ale po tym ciężko z pracą w zawodzie bez doświadczenia (nikt nie puści Cię na park maszynowy za parę milionów z małym doświadczeniem) a do branży projektowej ciężko się dostać - mało miejsc pracy w porównaniu z utrzymaniem ruchu. Jeśli chodzi o mechanikę i budowę maszyn z tym jest lepiej. Teoretycznie jest to mniej elitarny kierunek, ale lepiej po tym prace dostać. Szanse są dwie(nie licząc ludzi od młotka i majzla): projektant/MESowiec - projektujesz konstrukcje i jednocześnie je badasz Metodą Elementów Skończonych na wszelkie naprężenia, temperatury itp, lub jako technolog/programista przy obróbce mechanicznej (lub w najgorszym wypadku operator CNC). W najgorszym wypadku dlatego że poza pisaniem programów też musisz montować elementy w obrabiarce co jest nudne :P
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 7  
    No to chyba jednak pójdę na tą Mechanikę i Budowę Maszyn. Mam jeszcze jedno pytanie. Jak już mówiłem uczę się na kierunku technik mechanik ze specjalizacją spawalnictwo, ale dużo też mam materiału z obrabiarek skrawających, w tym również CNC, ale kocham też samochody, ciągniki itp. Więc na jaką specjalizację powiniem iść? Do wyboru mam:
    -samochody,
    -spawalnictwo,
    -programowanie obrabiarek i urządzeń technologicznych,
    -maszyny robocze,
    -budowa i badania pojazdów samochodowych.

Który waszym zdaniem jest lepszy i po którym z tych kierunków łatwiej znaleźć pracę?
  • Poziom 15  
    samochody - biura konstrukcyjne (wsensie ogólnej struktury samochodu) znajdują się poza granicami naszego kraju. Jak będziesz chciał się zaczepić w motoryzacji to znajdziesz na śląsku sporo firemek które produkują dla opla lub fiata. Czyli bedziesz projektował rzeczy typu wycieraczka, lampa... i nic więcej. Po studiach ze spawalnictwa można się zaczepić jako kierownik bądź kontroler jakości brygady spawalniczej w jakimś zakładzie. CNC to dobra fucha bo można znaleść pracę wszędzie (pojęcie względne) jako zaawansowany operator lub technolog. Budowa i badania pojazdów samochodowych - patrz pkt. 1 oraz to że może się zaczepisz w serwisie samochodów. Maszny robocze - ogólnie słabo. Można powiedzieć że każdy z tych kierunków pozwoli Ci zostać handlowcem jeśli jesteś dobry w gadaniu i potrafisz się zaprezentować.
  • Poziom 7  
    Handlowcem raczej nie chciałbym być. Wolałbym robić przy maszynach, albo spawać. A czy na MiBM są podstawy elektroniki, automatyki, programowania itp? Bo wyczytałem gdzieś że są. Bo na mechatronikę chciałem iść właśnie ze względu na połączenie kilku kierunków, ale jeśli na MiBM są podstawy mechatroniki to w zupełności mi to wystarczy.
  • Poziom 15  
    Jeśli Ci wyłożą takową wiedzę co często sie zdarza to nie przyda się ona Ci w niczym jeśli nie będziesz sam po godzinach jej rozwijał. Tego typu zajęć będziesz miał jeden semestr - czasem co 2tygodnie i potraktowane po łebkach. Jeśli rajcuje Cię programowanie itp. to wybierz Automatykę/Elektornikę/Robotykę.
  • Poziom 7  
    Z programowania to mnie CNC jedynie interesuje, a przy okazji operatorzy obrabiarek CNC są w tych czasach potrzebni co jest plusem. Na Politechnice Gdańskiej jest specjalizacja: technologia maszyn i materiałów konstrukcyjnych, czy jest na tym również programowanie cnc? I ostatnie pytanie, czy na warto iść na Politechnikę Poznańską na MiBM na specjalizację 'samochody i ciągniki'? Jak już mówiłem na początku od zawsze jarały mnie samochody itp, więc mam mam okazję pójść na ten kierunek, lecz nie wiem czy jest to kierunek typowo dla konstruktorów, bo to raczej odpada, czy nastawiony bardziej na eksploatację i naprawę.
  • Poziom 15  
    musisz przejrzeć syllabusy co jest dokładnie w przedmiotach i polowe z tego wyrzucić bo nie zrealizują tego. Najlepszym wydziałem mechanicznym w Polsce jest Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie - jest to wydział klasy "A" (czyli wg rankingu Ministerstwa a nie opłacanych śmiesznych gazet) - tego typu wydziałów szukaj, ewentualnie jeszcze klasy "B". Na uczelni powinieneś mieć podstawy obróbki mechanicznej. Często sa dodatkowe zajęcia za groszowe 200-300zł za semsetr które warto dobrać. Ale to zależy od uczelni. Co do wyboru kierunku no to musisz wziąć pod uwagę jaki jest rynek na dany kierunek i jak on może się zmienić w ciagu najbliższych 10 lat. Przejrzyj dokladnie te syllabusy. Tak czy siak jak interesujesz się danym zagadnieniem to poza zajęciami sam musisz się rozwijać aby być w tym dobry i znaleść się na rynku.
  • Poziom 7  
    Dzięki, pomyślę jeszcze nad tym AGH. OStatnie pytanie i wam więcej nie zawracam głowy. Czy na tej specjalizacji (tj. samochody i ciągniki) jest ten sam materiał co na budowie i eksploatacji pojazdów samochodowych?

http://www.fwmt.put.poznan.pl/wydzial_mrit,1183,samochody_i_ciagniki.htm
    http://wm.politechnika.koszalin.pl/aktualnosci/pdf/bieps.pdf

czy lepiej zamiast tych studiów motoryzacyjnych lepiej iść na "programowanie obrabiarek i urządzeń technologicznych"?po których z pracą nie ma problemu
    http://wm.politechnika.koszalin.pl/aktualnosci/pdf/poiut.pdf

Czy można studiować dwie specjalizacje na raz, a jeśli tak to czy się płaci za to podwójnie?

I czy to są te same kierunki? Bo niby Mechanika i Budowa Maszyn, ale wydziały są inne.

http://www.fwmt.put.poznan.pl/wydzial_mrit,1183,samochody_i_ciagniki.htm
    https://ects.put.poznan.pl/ECTSPlusKlient/karty?command=pokazzakres&node_id=902&zakres=M1
  • Poziom 31  
    U mnie na mechanicznym na AGH dwie polowki jednej grupy mialy czasem rozny material. Jeden przedmiot, ktory byl w programie gdzies sie jakims cudem zgubil. Specjalizacje musisz juz na poczatku wybrac? Jak nie, to ja bym na to jakos specjalnie nie patrzyl. WIMiR AGH bardzo fajny wydzial. Problemow z praca u mnie ani u reszty nie bylo.