Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy, skuteczniejszy system śledzenia osób na podstawie obrazu z kamer

exti 12 Cze 2013 19:04 5160 10
 • Nowy, skuteczniejszy system śledzenia osób na podstawie obrazu z kamerNaukowcy z uniwersytetu Carnegie Mellon stworzyli oprogramowanie śledzące położenie osób w pomieszczeniach wyłącznie na podstawie obrazu z wielu kamer. Podczas przeprowadzonych testów określało ono jednocześnie lokalizację 13 mieszkańców domu opieki społecznej.

  Automatyczne systemy śledzenia wielu obiektów na podstawie obrazu z wielu kamer są przedmiotem badań już od dekady, lecz do tej pory badania te odbywały się jedynie w kontrolowanym środowisku laboratoryjnym. Zespół z Carnegie Mellon natomiast dowiódł skuteczność swojej metody w rzeczywistych warunkach. Ponadto, ich algorytm poprawnie określa położenie osoby z dokładnością do 1 metra w 88% przypadków. Dwa do tej pory najlepsze algorytmy osiągały skuteczność odpowiednio 56% i 35%.

  W obrazie z kamer wyszukiwane są pewne charakterystyczne cechy pozwalające zidentyfikować poszczególne osoby: kolor ubrania, sposób i kierunek poruszania się oraz inne cechy osobowe. Odbywa się także rozpoznawanie twarzy, które zapewnia największą skuteczność, lecz jak twierdzi jeden z naukowców pracujących nad oprogramowaniem, twarze można rozpoznać zaledwie na niecałych 10% klatek materiału wideo.

  Zespół z Carnegie Mellon bazował na nagranych w 2005 roku materiałach z 15 kamer, lecz teraz pracuje nad zaadaptowaniem swojej techniki do analizy w czasie rzeczywistym.

  Źródło:
  http://www.cmu.edu/news/stories/archives/2013/june/june11_maraudersmap.html

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 111, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • #2
  Krzysiek99
  Poziom 27  
  Powinni spuścić bombę na tych naukowców, to wszystko idzie tylko w kierunku większej kontroli nas szaraków. Chipy w ciele, kamery śledzące, gps w autach, ... Boję sie pomyśleć jak nasze życie będzie wyglądać za 50 lat, o ile dożyje.
 • #3
  Brutus_gsm
  Poziom 25  
  Nikt na siłę chipów nie wszczepia i nie będzie tego robił. Kamery śledzące, ale co? Gościa, który kradnie portfele na przystanku? Albo auto z parkingu? To źle? Bo ja, jak żyję, jeszcze nie miałem nieprzyjemności ani nie czułem się nieswojo w związku z tym, że na każdym kroku patrzą na mnie kamery. A jak mi coś ukradną, albo bym miał stłuczkę, to wolałbym mieć nagranie, które bezdyskusyjnie pokaże jak było. GPS w aucie - nikt ci nie każe go montować, albo kupować auta, które go ma. Co też ci przeszkadza? Że znajdzie się, gdy je ukradną? Czy to, że nie możesz sobie jeździć firmowym autem, gdzie ci się żywnie podoba? Że szef się dowie? Nie rozumiem ludzi, którzy tak narzekają na technologię, z której żywnie korzystają na co dzień...
 • #4
  Krzysiek16
  Poziom 24  
  Brutus_gsm, zapoznaj się z sytuacją w Korei Północnej i powiedz, czy wolałbyś, żeby Twój reżim miał dostęp do technologii pozwalającej na automatyczne śledzenie każdego, czy jednak nie. A teraz zastanów się, do czego zmierza UE i ten cały polityczny bałagan i po co jest kładziony taki nacisk na rozwój technologii pozwalających śledzić ludzi. Na to, żeby złapać kieszonkowca albo złodzieja samochodów są tańsze sposoby, niż kamera na każdym rogu ulicy.
 • #5
  szulat
  Poziom 23  
  Krzysiek16 napisał:
  Brutus_gsm, zapoznaj się z sytuacją w Korei Północnej i powiedz, czy wolałbyś, żeby Twój reżim miał dostęp do technologii

  "jeżeli boisz się że ktoś dowie się co robisz to może lepiej zastanów się czy lepiej nie przestać" - coś w tym rodzaju powiedział prezes gogla ;)

  a poważnie mówiąc, istnieją aż dwie możliwości - albo takie technologie będą rozwijane jawnie tak jak teraz, akceptowane przez społeczeństwo i oficjalnie używane - albo będą zakazane i korzystać z nich będą tylko tajne służby i przestępcy. którą opcję wybierasz?
 • #6
  a_noob
  Poziom 22  
  Brutus_gsm napisał:
  Nikt na siłę chipów nie wszczepia i nie będzie tego robił.

  No, masz rację, na siłę nie, najzwyczajniej w świecie postraszą nas terrorystami, rozdmuchają w wiadomościach kilka zabójstw i gwałtów, i sam pobiegniesz po chipa, i jeszcze ładnie podziękujesz.

  Sprawa śledzenia za pomocą kamer jest dobra w przykładowym domu opieki społecznej albo w więzieniach, szpitalach no i w zakładach pracy też nie widzę przeciwwskazań. Na tym koniec, państwo i policja niech już nie przeginają.

  szulat napisał:
  istnieją aż dwie możliwości - albo takie technologie będą rozwijane jawnie tak jak teraz, akceptowane przez społeczeństwo i oficjalnie używane - albo będą zakazane i korzystać z nich będą tylko tajne służby i przestępcy. którą opcję wybierasz?


  Zdecydowanie drugą. Jeżeli zaakceptujemy "wielkiego brata" w każdym aspekcie naszego życia to tajne służby i przestępcy będą korzystali właśnie z jego infrastruktury, a sami takiej sieci bez przyzwolenia społeczeństwa sobie nie zbudują.
 • #8
  Krzysiek99
  Poziom 27  
  a_noob napisał:
  Brutus_gsm napisał:
  Nikt na siłę chipów nie wszczepia i nie będzie tego robił.

  sam pobiegniesz po chipa, i jeszcze ładnie podziękujesz.


  A potem stracisz rękę :P
 • #9
  odpady
  Poziom 13  
  Dożyliśmy czasów w których książka - George Orwell "1984" staje się fikcją !!
  Wszędzie jesteśmy śledzeni, w internecie za każdym razem zostaje ślad po nas, oczy kamer ciągle na nas patrzą, każdy nasz ruch jest monitorowany przez telefony komórkowe. Bankowcy dążą do likwidacji gotówki bo to ułatwi im kontrolę nad nami, zniknie szara strefa, a dzięki barkowi gotówki będzie można nami łatwiej manipulować. Dawniej ludzie narzekali na milicję, sb, ub itp, a teraz Unia Europejska wprowadza nam to wszystko i jeszcze im za to dziękujecie !
  Elektronika nas zgubi, szczególnie dzięki takim naukowcom !!
 • #10
  narasta
  Poziom 21  
  Jeszcze tego brakuje, żeby na każdej ulicy unia wprowadziła komunikaty o obecności kamery (patrz informacja o ciastkach na każdej stronie).
 • #11
  szulat
  Poziom 23  
  rozpoznawanie obrazu jest potrzebne w wielu zastosowaniach, śledzenie ludzi to tylko efekt uboczny tego że mamy coraz lepsze techniki przetwarzania obrazu i szybsze maszyny. i będzie tego coraz więcej, kamera staje się standardowym interfejsem z otoczeniem. przed nami google glass, autonomiczne samochody i kto wie co jeszcze. w miejscu publicznym będziemy nieustannie w polu widzenia dziesiątek kamer zainstalowanych w różnych urządzeniach. oczywiście większość z nich nie będzie służyła do zbierania kompromitujących materiałów. ale w gąszczu elektronicznych oczu nie rozpoznasz kiedy patrzy na ciebie "złe oko". i dlatego w praktyce tego nie będzie się dało zakazać :P

  teraz zachowujemy się trochę jak tubylcy którzy wierzą że zrobienie zdjęcia odbiera im duszę ale w przyszłości chyba ludzie się z tym pogodzą i "inteligentne środowisko" śledzące wszystkich i wszędzie nie będzie już budzić takich emocji.

  narasta napisał:
  Jeszcze tego brakuje, żeby na każdej ulicy unia wprowadziła komunikaty o obecności kamery (patrz informacja o ciastkach na każdej stronie).

  dlaczego tylko obecności kamery - na ulicach powinny być komunikaty ostrzegające że inni ludzie mogą cie widzieć (to przecież zagraża naszej prywatności). ale komunikat nie wystarczy, bo ktoś mógłby go nie zauważyć, najlepiej gdyby każdy potwierdził jego przeczytanie własnoręcznym podpisem (tak jak potwierdza kliknięciem na stronie). oczywiście na każdej ulicy osobny komunikat i strażnik miejski zbierający podpisy (wszystko w trosce o dobro obywateli).
  po tej akcji z cookies nie można już zakładać że jakiś pomysł nie stanie się obowiązującym przepisem bo jest zbyt głupi :)