Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Remote Control krok po kroku

12 Cze 2013 23:47 6960 12
  • Poziom 7  
    Witam.
    Ostatnimi dniami miałem ochotę pobawić się silniczkami itd.
    Zrobiłem więc samochód napędzany silnikiem od pompki samochodowej , na blaszce około 2-2.5mm (innej nie miałem) , efekt był średni , silnik wymagał 12V a z moich 4 akumulatorków było około 5V , pojazd miał złe przełożenie nie miał siły jechać na dywanie a na panelach boksowały koła. Przypomniałem sobie o akumulatorze od wkrętarki (14V) .Byłem zaskoczony , samochód był zrywny , niestety miał słabą przyczepność mimo to osiągał prędkość 20-25km/h.
    Remote Control krok po kroku Remote Control krok po kroku
    Niestety autko jest mało dopracowane brak zdalnego sterowania i skręcania dlatego postanawiam zrobić nowy i nie popełnić tych samych błędów.

Proszę o pomoc przy budowie nowego , jakieś pomysły rady oto sprzęt który wczoraj zamówiłem z allegro:
    2 serwa :
    allegro.pl/serwo-servo-sg-90-9g-micro-i3298246129.html
    wkrętarkę: (wezme z niej silnik , akumulator oraz regulator )
    allegro.pl/wkretarka-18v-wiertarka-bestcraft-r-l-super-cena-i3303541418.html
    aparatura :
    niestety nie mam linku .
    2 kanałowa 27mhz

Plan Jest taki , blacha 1mm , te same koła tylko nakleję na nie dętkę rowerową ,silnik od wkrętarki wraz z regulatorem (regulator będzie sterowany za pomocą serva , drugie serwo użyje to skręcania , serwa + aparatura będą podłączone pod 5x akumulatorek 1.2V , jak trzeba będzie więcej to dokupię. a silnik będzie podłączony pod akumulator od wkrętarki , stara konstrukcja waży około 1.5kg bez akumulatora , chce żeby ten ważył coś kolo 2 lub mniej ;d
  • Moderator Robotyka
    Serwa i odbiorniki potrzebują 5-6V. Naładowane 5 akumulatorków da ponad 7,5V. Możesz uszkodzić elektronikę. Wystarczą 4 sztuki.

Koła, jak do przeniesienia takiej mocy masz sporo za małe. Powinny być przynajmniej dwukrotnie większe.

Serwa raczej nie wybrałeś szczęśliwie. Sprawdzałaś jakiej potrzeba siły do naciśnięcia regulatora? Te 1,5kg tego serwa może być za mało. SG-90 to typowe serwo do małych modeli samolotów. Ma plastikowe zębatki i źle znosi wszelkie udary i opory.

Do takiego sporego pojazdu powinieneś użyć serw klasy Standard (a nie Micro) o momencie ok 3-5kg. Najlepiej z metalowymi zębatkami.
  • Poziom 7  
    Dzięki za informacje ,mam nadzieje ze serwo da radę ,jeżeli nie kupie nowe , kół również innych nie mam , spróbuję coś załatwić .
    Dziś przyszła wkrętarka , rozebrałem ja i zobaczyłem co i jak , a wiec łapcie zdjęcia:
    Remote Control krok po kroku Remote Control krok po kroku Remote Control krok po kroku Remote Control krok po kroku Remote Control krok po kroku
    Mam Problem z połączeniem silnika z wałem ;< jakieś pomysły jak mogę zamocować 3 zębatkę ;d

Myślę na zastosowanie plexi zamiast metalowej blaszki , jak to dobry pomysł to jakiej grubość wybrać

Dodano po 4 [godziny] 22 [minuty]:

Zmodyfikowałem koła , mam nadzieje ,że chodź trochę zwiększy to jego przyczepność.

• Poziom 7  
    Dostałem dziś aparaturę , serwa może jeszcze przyjdą.
    Remote Control krok po kroku Remote Control krok po kroku Remote Control krok po kroku

CO SĄDZICIE O TEJ APARATURZE?

Trochę porobiłem , chodzi lekko ,zębatka dobrze dociska ,teraz sterowanie ;d
    Remote Control krok po kroku Remote Control krok po kroku

Praca wału

Link
  • Poziom 7  
    Przekładam się jednak na blachę taką jak w pierwszym modelu , odłączam przełożenie i zębatki składam jak w pierwszym modelu , proszę o jakiś pomysł jak moge zrobić sterowanie , mam łożyska do kołek .

Jak mam podłączyć prąd do tej kosteczki od aparatury ,
  • Moderator Robotyka
    Bez problemu znajdziesz schematy i zasadę działania przekładni kierowniczych dla samochodów.

Co do "kostki", to jest to odbiornik i masz mały problem.
    Zasadniczo współpracuje on z regulatorem silnika, który też go zasila.
    Ty używasz regulatora z wkrętarki, który nie jest dostosowany do współpracy z odbiornikiem modelarskim.
    Gdybyś zastosował regulator modelarski, dwukierunkowy, nie byłoby żadnego problemu. Podłączasz i działa.

Musisz podać zasilanie 5-6V, najlepiej stabilizowane.
    Kup w jakimś sklepie modelarskim tzw. "przedłużacz serwa", jak najkrótszy. Odetnij od niego wtyczkę, do przewodów z wtyczki, czerwonego (+) i czarnego (-) lub brązowego (są różne warianty kolorystyczne) podłącz pakiet zasilający z 4 baterii lub akumulatorów NIMH.
    Wtyczkę podłącz do gniazda oznaczonego "batt" lub do wolnego kanału, którego nie używasz.

To najprostsze i najgorsze też rozwiązanie.

Lepsze jest kupienie tzw. BEC zewnętrznego do jakiś 2-3A. I do niego podłączenia akumulatora, a wyjścia do odbiornika. Zawsze masz jakieś zabezpieczenia dla odbiornika.
  • Poziom 38  
    Witam - na twoim odbiorniku brak naklejki informującej co oznaczają poszczególne
    wyjścia oraz piny.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 5 [minuty]:

Czarny - GND czerwony + żółty sygnał PWM
    Pozdrawiam.
  • Poziom 7  
    witam przeniosłem ładnie wszystko na nowe podłoże , mam problem ze sterowaniem , nie mam pomysłu jak to zrobić , jednak jestem bardzo zadowolony z tylnej ośki , bo dobrze to umocowałem i lepiej zamontowałem łożyska .
    Remote Control krok po kroku Remote Control krok po kroku Remote Control krok po kroku Remote Control krok po kroku

Proszę o pomoc ze sterowaniem .

Dodano po 11 [minuty]:

Czy takie cos może być??

• Pomocny post
    Poziom 38  
    Witam - w tej pozycji mechanizm jest zablokowany ( nie wykona skrętu ). Te żółte (popychacze) podczas skrętu są rozciągane i ściskane.

Dodano po 1 [minuty]:

• Moderator Robotyka
    Czemu nie ściągniesz układu kierowniczego z normalnych samochodów?
    Lub innych modeli?
    Proste, łatwe, tanie.
  • Poziom 38  
    Witam- trafiłem na dość ciekawe i proste rozwiązanie układu kierowniczego sterowane
    serwomechanizmem .

Dodano po 2 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

Pozdrawiam.
  • Poziom 7  
    Zrobiłem juz sterowanie , moje mini serwo okazało się za słabe do skręcania , w powietrzu nie było problemu gorzej na podłodze.

Remote Control krok po kroku Remote Control krok po kroku Remote Control krok po kroku
  • Moderator Robotyka
    Myślę, że to nie wina serwa, tylko niedokładnego montażu. Wygląda to strasznie.
    Taki układ wymaga bardzo dokładnego spasowania i precyzji. To tylko prosto wygląda. Ale musi być zrobione tip-top, bo nie zadziała.

Wystarczy, że jedna z osi obrotu będzie przesunięta o pół milimetra i już się pojawią spore naprężenia.

Uprość układ. Pozbądź się jednego popychacza.
    Osobiście w ogóle bym to wywalił i kupił w modelarskim snapy kulowe i popychacze z gwintami, żeby można było regulować długość i rozstaw.

Śrubki z nakrętkami to marne ośki do elementów ruchomych. Stawiają tulejom bardzo duże opory.