Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips 32PW9527 chassis EM5E - Brak fonii

13 Cze 2013 10:26 3042 6
  • Poziom 7  
    Witam Wszystkich.

Jestem tu nowy, choć w elektronice pracuję dosyć długo to wypadłem trochę z obiegu z TV CRT. Mam telewizor który był naprawiany po burzy a uszkodziło się w nim zasilanie i niestety odchylanie. Telewizor ruszył i obraz ma zadowalający (służy jako monitor do DVB-T). Niestety brak jest absolutnie dźwięku. Oczywiście aby nieszczęść było więcej, podczas pomiarów uszkodzonego zasilacza obsunął mi się pin pomiarowy i uszkodziłem TDA7490L :(. Wymieniłem go na nowy, ale nadal dźwięku brak. Nóżka nr 6 zabezpieczenia TDA7490L powinna mieć stan wysoki około 5V. Taka wartość jest obecna. Jestem przekonany że wzmacniacze pracują bo podczas pomiarów słyszalny jest brum wejścia na układ. Odzywa się głośnik centralny, lewy i prawy oraz subwoofer. Na wyjściu słuchawkowym brak jest dźwięku, na wyjściu L i P (cinch) brak jest dźwięku. Fonia podawana jest przez scart razem z wizją (RGB), sprawdziłem wszystkie wejścia i wszystkie działają. Na pinie SOUND-ENABLE jest zgodnie ze schematem 0V. Czasami myślę że to już padł MSP3452G. Jednak mam pewną uwagę która mnie niepokoi, a mianowicie po włączeniu TV na blue screenie pojawia się informacja w lewym rogu: Format automatyczny, Stereo(wzm.zewn). Jest jakaś informacja o wzmacniaczu zewnętrznym. Jakoś nie przypominam sobie wcześniej takiego napisu. Nic z tym nie mogę zrobić, ani w SAM ani w żadnych opcjach. Bardzo was proszę o pomoc i przepraszam za zbyt długi post.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 43  
    A tam w menu użytkownika, w zakładce SUND, nie ma nic na temat obsługi przez zewnętrzne wzmacniacze?
  • Poziom 7  
    Witaj.
    Sprawdzałem w zakładce SOUND, ja mam napisane DŹWIĘK bo to menu jest po polsku, ale tam nie ma nic o wzmacniaczach zewnętrznych. Jest taka informacja w instrukcji obsługi którą przeczytałem ale nawet jeżeli jest wzmacniacz zewnętrzny to nie ma takiej możliwości aby wszystko zamilkło w odbiorniku a w szczególności w słuchawkach. Podawałem sygnał z generatora sin. na 10 i 18 nogę TDA7490 i jest dźwięk w głośnikach jak trzeba. Wszystko jest drożne. Po podaniu potencjału masy na 6 nogę , działa układ MUTE. Co ciekawe w trybie SAM, w SERVICE OPTIONS , nie zgadzały się numery z nalepki na kineskopie. Wprowadziłem te numery i nic się nie zmieniło. Numery są na pewno zapamiętane bo wchodziłem drugi raz w SAM i są już te zmienione. Może coś jest z pamięcią? Czytałem mnóstwo rzeczy na elektrodzie na temat EM5E i już mnie głowa boli ale problemu takiego nie spotkałem. Mam fotki z tego blue screena, jak się nauczę jak tu je można zamieścić, to je tu wrzucę.
  • Poziom 7  
    Moi drodzy, zamieszczam fotki z TV o których wspominałem.

Philips 32PW9527 chassis EM5E - Brak fonii Philips 32PW9527 chassis EM5E - Brak fonii Philips 32PW9527 chassis EM5E - Brak fonii

Przepraszam za jakość zdjęć ale robiłem je telefonem i to w pośpiechu.
  • Poziom 7  
    Jakoś nikt pomóc nie chciał. Pomogłem sobie sam. Winny okazał się układ MSP 3452G, analogowe audio wchodziło na układ ale już nie wychodziło z DA-C. Nie było ani na słuchawkach ani nigdzie. Napięcia i stany logiczne na MSP były poprawne. Po wymianie układu , zniknęła informacja o wzmacniaczu zewnętrznym. Nie zamykam tematu bo walczę dalej. Tv po około 20 minutach w treści obrazowej , traci synchronizację poziomą i pojawiają się wąskie paseczki na całym ekranie. Myślę że przyczyna leży w SSB w cyfrowej obróbce sygnału ze źródeł zewnętrznych. Szum obrazowy lub bluescreen z OSD są w idealnym porządku. Po lekkim ostygnięciu SSB lub zdjęciu metalowych osłon, jest trochę lepiej ponieważ uszkodzenie objawia się później. Jak zwalczę temat , dam znać o wszystkim.
  • Poziom 7  
    Hej , moi drodzy , jakoś nie wierzę że nikt nic nie wie. Ponieważ stanąłem w miejscu chciałbym prosić aby jednak ktoś się ulitował. Odbiornik pracuje, lecz po włączeniu około 5 minut zaczyna zrywać obraz, od początku od dołu a potem cały jest w paseczki. W tej formie może zostać lub sam wróci do stanu poprawnego i znowu zacznie się od nowa ta zabawa. Chłodziłem SSB po jednej i drugiej stronie, bez efektu :(, pukałem , dmuchałem i nic. Jednak coś musi być zależne od temperatury bo czemu działa pięć minut dobrze? Absolutną ciekawostką jest fakt że w chwili kiedy film jest czaro-biały, to potrafi grać przez 40 minut i tylko drobne szarpania obrazu zwiastują nieszczęście. Nie mam niestety drugiego modułu SSB ani oscyloskopu aby sprawdzić przebiegi, powoli chce mi się wyrzucić go do eko-śmietnika.Zamieszczam kolejne fotki z uszkodzenia. Philips 32PW9527 chassis EM5E - Brak fonii Philips 32PW9527 chassis EM5E - Brak fonii
  • Poziom 7  
    Witam,

Piszę po dłuższej przerwie, ale z dobrymi wiadomościami.Problem z obrazem udało się rozwiązać. Winny był stabilizator SMD w module cyfrowym SSB, o napięciu wyjściowym 1,5V. Okazało się że stabilizator "trzyma" napięcie na poziomie 1,48V ale po wymianie go na nowy (inny, nie miałem 1,5V) o napięciu wyjściowym 1,2V, telewizor działa bez zarzutu. Zamykam zatem temat. Może się komuś ta informacja przyda :) . Dziękuję za uwagę wszystkim czytającym.