Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metabo cs10 - Szukam schematu

13 Cze 2013 11:00 1599 3
 • Poziom 8  
  Witam. Szukam schematu takiej ladowarki lub proszę o podanie wartości rezystora R9 nigdzie schematu nie mogę znaleźć proszę o pomoc.
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 10  
  napisz do czego ta ładowarka
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 8  
  Witam dziękuję za zainteresowanie. Jest to ladowarka do akumulatorów od wkretarki, na płycie są jeszcze takie numery 3.43.07.663 V1.2 choć też pod nimi nie znalazłem nic.
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Podpinam się pod ten temat pomimo, że to wykopalisko ale nie znalazłem innego, który by dotyczył tego modelu ładowarki Metabo.
  Tak na marginesie pełne oznaczenie to: METABO ICS 10 i jest to ładowarka 10 minutowa!
  Schematu nie ma raczej nigdzie, nawet na wschodzie nie mają...
  Zrobiłem szkic części impulsowej z mosfetami i jak zeskanuję to go wrzucę.
  Część sterująca przetwornicy oparta jest o układ MC34060A , którego noty aplikacyjne są dostępne w sieci bez problemu.
  Jedna z bardziej rozbudowanych not zawiera schemat bardzo podobny do zastosowanego we wspomnianej ładowarce z tym, że niestety jest to wersja oparta o tranzystor bipolarny MJE 13005 a nie dwa mosfety IFR840, sterowane pośrednio przez dwa uzwojenia wtórne transformatorka o symbolu VOGT B6, jak to jest w ICS 10.
  Z rezystorem R9 nie pomogę bo obydwie wersje, które posiadam (SMD i THT-montaż przewlekany) mają płyty
  bez oznaczeń elementów. Gdyby można było chociaż zdjęcie wrzucić to może by się udało ustalić o który konkretnie opornik chodzi.
  W moim egzemplarzu w wersji SMD uszkodzeniu uległ kondensator 47nF w obwodzie sterowania bramką. Pojemność ustaliłem tylko dzięki posiadaniu starszej wersji z "normalnymi" elementami.
  Kondensatorek był pęknięty ale w sposób niedostrzegalny bez wylutowania. W ustaleniu winowajcy pomogło zdjęcie oscylogramów na bramkach mosfetów. Przebieg przed kondensatorem od strony transformatorka sterującego był a za kondensatorem w tajemniczy sposób znikał...Dioda Zenera C18chroniąca obwód bramki była sprawna i mosfet również nie miał przebitej bramki, więc pozostawał kondensator, który rozpadł się po wylutowaniu.
  Starsza ładowarka również wymaga naprawy ponieważ wyłącza się gdy tylko włożyć do niej akumulator. Ładowarki różnią się niestety schematem części mikroprocesorowej. Wersja SMD jest oparta o układ ST62215B6/MP a starsza o układ ZC89324P produkcji znanej firmy z logiem w postaci literki M w kółku;) Obydwa procesory zapewne posiadają fabrycznie zapisaną maską pamięć programu...
  Podam jeszcze nr płyt: 3.43.07.430 v2.1 SMD oraz przewlekana 3.43.07.301 v2.2 z dopiskiem G.F.D. E107713 TYPE 2.

  Jeszcze jedna rzecz:
  Udało mi się naprawić drugą ładowarkę. Uszkodzony był kondensator 1uF 63V włączony szeregowo z uzwojeniem transformatorka sterującego bramki mosfet-ów.
  Utrata pojemności - zmierzyłem miał tylko 0,5 uF.

  Powodzenia w naprawach!